آمازون پرایم روز پرایم

شرکت آمازون چطور به خاطر آمازون پرایم ضرر می‌دهد اما همچنان برنده است؟

شرکت آمازون چطور به خاطر آمازون پرایم ضرر می‌دهد اما همچنان برنده است؟
شیما مسائلی
۱۲ آبان ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
شرکت آمازون چطور به خاطر آمازون پرایم ضرر می‌دهد اما همچنان برنده است؟
مقدمه: اوایل نام روز پرایم جمعه سیاه و سپس دوشنبه سایبری بود. بعدها عنوان آن به روز پرایم تغییر کرد؛ برنامه ای تخفیفی که با پرداخت ۹۹ دلار در سال مشتریان را از خدمات آمازون پرایم بهره مند می‌کند. اما شرکت آمازون چطور علیرغم ضرردهی از آمازون پرایم سود می‌برد؟

آمازون اعلام کرده است که امسال مشتریانش را با روز پرایم بزرگتری غافلگیر خواهد کرد

در روز پرایم (۱۶ جولای) اسباب بازی‌ها، پوشاک، لوازم بهداشتی، همه و همه در ۱۰۰٫۰۰۰ دسته از محصولات متنوع گاهی تا ۷۵ درصد نسبت به قیمت اصلی شان تخفیف می‌خورند.

طبق تخمین ها برای سال ۲۰۱۵ (تولد بیست سالگی آمازون) مبلغ فروش آمازون در این روز بیش از ۴۰۰ میلیون دلار بود که در عمل حدود ۹۰۰ میلیون دلار فروش داشت. مقدار فروش آمازون در روز پرایم از سال ۲۰۱۵ تا کنون رشد نمایی داشته و به بیش از ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است (تصویر ۱).

مقدار فروش جهانی آمازون در روز پرایم از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۸ (ارقام به میلیارد دلار هستند)

در روز پرایم تعداد سفارش های ثبت شده در سایت آمازون در سراسر جهان ۲۶۶ درصد نسبت به یک روز عادی رشد می‌کند.

نکته جالب توجه اینجاست که ارائه آمازون پرایم باعث افزایش قابل توجه تعداد اعضای سایت آمازون برای دریافت خدمات تحویل دو روزه بیش از ۳۰ میلیون قلم جنس به همراه استفاده از موسیقی و ویدیوهای آنلاین شده است.

در عوض ارائه چنین خدماتی آمازون از مشتریانش می‌خواهد که بیشتر از حد معمول از این وبسایت خرید کنند.

تحلیلگران تعداد اعضای آمازون پرایم را بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا تخمین می‌زنند. بدون در نظر گرفتن مقدار رشد تعداد اعضای آمازون پرایم در هر سال، هر کاربر عضو آمازون پرایم سالانه حدود ۱۳۰۰ دلار از آمازون خرید می‌کند. این مقدار خرید از مبلغ خرید سالانه‌ی کاربری که عضو آمازون پرایم نیست، طبق تحقیقات شرکت های تحلیلگر، حدود ۷۰۰ دلار بیشتر است.

همراستا با رشد تعداد کاربران آمازون پرایم، بازارهای موسیقی دیجیتال و ویدیوهای آنلاین نیز رو به رشد هستند. از طرف دیگر آمازون پرایم که در ۴۰ کلانشهر خدمات تحویل یکروزه دارد، سعی در ورود به بیزنس های دیگر مانند تحویل یک ساعته غذا در ۱۲ شهر نیز دارد.

به گفته تحلیلگر فارستر ریسرچ (Forrester Research) به نام ساخاریتا مالپورو (Sucharita Mulpuru) آنچه آمازون پرایم از آن به دور است، سودآوری است.

مالپورو تخمین می‌زند که هزینه های تحویل رایگان محصولات در آمازون پرایم برای این شرکت سالانه حدود ۱ میلیارد دلار است. در سال ۲۰۱۷ آمازون مجموعا ۲۱٫۷ میلیارد دلار برای حمل و نقل سفارش هایش هزینه کرده است. این رقم دو برابر هزینه ای بوده که طبق گزارش سالانه شرکت آمازون در سال ۲۰۱۵ صرف شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

سفارش های پرایم اغلب به دلیل چالش های تحویل ۴۸ ساعته محصولات تقسیم شده و از بیش از یک مکان به سمت مقصد ارسال می‌شوند. هزینه عملیاتی چنین طرحی برای یک شرکت خرده فروشی با حاشیه سود اندک بسیار بالاست.

اما حتی اگر تصور کنیم که آنچه مالپورو می‌گوید درست باشد، درآمد مازادی که از آمازون پرایم نصیب شرکت می‌شود برای پوشش دادن هزینه های این طرح کافی نیست، به نظر نمی‌رسد که مدیران ارشد آمازون از این موضوع واهمه‌ای داشته باشند، چرا که به گفته‌ی مدیر عامل آمازون، جف بزوس: “حاشیه سود بالا، فرصت رشد را از یک شرکت می‌گیرد.”

مزیت این طرح برای سایر خرده فروشان، عدم رقابت با دیگر رقبا و بهره مندی از خدمات حمل و نقل رایگان آمازون است.

مالپورو می‌گوید احتمالا آمازون برای کاهش هزینه هایش قادر خواهد بود که در آینده بر اساس الگوی خرید های پیشین کاربرانش میزان و نوع محصولاتی که در مکانهای جغرافیایی مختلف بیشتر سفارش داده شده‌اند را پیش بینی کند. سپس با انتقال محصولات پر تقاضا به نزدیک ترین مرکز اجرایی، بعد مسافت تحویل کالاها را کاهش دهد.

شبکه محصولات و برندهای آمازون

اینفوگرافیک شبکه محصولات آمازون

اینفوگرافیک شبکه محصولات آمازون
شیما مسائلی
۳ آبان ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک شبکه محصولات آمازون
مقدمه: در دنیای کم سن و سال اینترنت، آمازون پیرمندی پا به سن گذاشته است؛ هر چه باشد ۱۰ سال از فیسبوک، ۱۵ سال از اوبر (Uber) و ۴ سال از گوگل بزرگ‌تر است. در طول این سال‌ها آمازون نوآوری‌های متعددی داشته: کیندل، اکو، پرایم، رایانش ابری و … .

شبکه برندها و محصولات آمازون (Amazon)

در دنیای کم سن و سال اینترنت، آمازون پیرمندی پا به سن گذاشته است؛ هر چه باشد ۱۰ سال از فیسبوک، ۱۵ سال از اوبر (Uber) و ۴ سال از گوگل بزرگ‌تر است! لابه‌لای سرعت سرسام‌اور تغییرات در اینترنت و تکنولوژی، از همان زمان ابتدایی دیال آپ (Dial Up) تا به امروز، جف بزوس رهبر بی‌چون و چرای آمازون بوده و هست. طبیعتا حجم موفقیت مالی آمازون برای بزوس هم بی‌فایده نبوده و نیست. امروز او با ثروت ۱۴۷٫۳$ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد روی کره زمین است. اما این ثروت نتیجه ثانویه نگرش استراتژیک بزوس و یارانش است.

بزوس بارها با تاکید بر اینکه آمازون یک شرکت فناوری است و نه یک خرده‌فروشی، بارها باعث باز تعریف صنایع مختلفی شده است. کتابخوان کیندل (Kindle) در کنار خرده‌فروشی آنلاین کتاب، برای همیشه تجربه کتاب‌خوانی را متحول کرده است. همچنین با ارائه خدمات رایانش ابری (AWS) برای استارتاپ‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، تجربه برنامه‌نویسان و طراحان برای همیشه تغییر کرد. استراتژی آمازون قبضه کردن بازار با ارائه طیف وسیعی از خدمات با ارزش است. در کتاب “فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” بیشتر با رهبری جف بزوس و تاریخچه آمازون بخوانید.

بعد از اینکه آمازون به عنوان کتاب‌فروشی آنلاین جا افتاد، به سمت اقلام دیگر مثل موسیقی، فیلم، جواهرات، لباس و … رفت. بعد از مدتی حضور در بازار یک دسته‌بندی محصولات، خودش هم در فروش وارد گود می‌شود. از ابزار تکنولوژی بهترین استفاده را می‌کند تا پایین‌ترین قیمت را ارائه دهد تا همیشه مشتریان راضی باشند. در عین حال تکنولوژی قابلیت به مقیاس رساندن را می‌دهد. کافیست آمازون یک فرآیند مشخص را برای انجام کاری پیدا کند. سپس تا حد ممکن فرآیند را بهبود می‌دهد و صرفه‌جویی می‌کند.

نتیجه‌ی ۲۴ سال تلاش کارکنان شرکت آمازون با رهبری جف بزوس مشخص است. شرکت‌های بسیار بزرگ‌تر از آمازون به گرد پای او نرسیدند و شرکت‌های کوچک حالا توان رقابت با بزوس و کارکنان آمازون را ندارند. آمازون حالا ۸۵۸،۸۹$ میلیارد دلار ارزش دارد و دومین شرکت ارزشمند دنیاست؛ بعد از اپل در صدر جدول و گوگل با مدال برنز. ارزش بازار (Market Cap) یک شرکت با ضرب تعداد سهام * قیمت سهام محاسبه می‌شود. این ارزش بر اساس نتیجه پیچیده محاسبات مالی بازار توسط سرمایه‌گذاران وال‌استریت و سهام‌داران آمازون است. این محاسبات بر مبنای درآمد، سود، ارزش برندها و پیش‌بینی آینده است.

پس جای تعجب نیست که شرکت آمازون برندهای ارزشمندی داشته باشد. در این نوشته به توضیح ۸ برند منتخب آمازون می‌پردازیم. در ادامه هم می‌توانید اینفوگرافیک برندهای آمازون را بخوانید.

۱٫ Amazon Web Services: خدمات رایانش ابری (AWS)

2. Amazon Prime: سرویس اشتراکی پرایم

۳٫ Amazon Music: سرویس اشتراک موسیقی

۴٫ Amazon Appstore: فروشگاه اپلیکیشن

۵٫ Amazon Basics: برند محصولات خانگی

۶٫ Amazon Echo: دستیار صوتی

۷٫ Amazon FireTV: سرویس اشتراک ویدیو

۸٫ Amazon Kindle: برند کتابخوان الکترونیک

۹٫ اینفوگرافیک برندهای آمازون

Amazon Web Services: خدمات رایانش ابری (AWS)

در اشتراک رایانش ابری آمازون دیگر نیازی نیست سرور راه‌اندازی کنید، چرا که آمازون هر گونه خدمات رایانش را از طریق اینترنت برای شما فراهم می‌کند. در دوران ابتدایی آمازون غول‌های تکنولوژی هنوز این بازار را کشف نکرده بودند. آمازون هم بعد از راه‌اندازی این سرویس به دلیل نبود هیچ رقیب قابل توجهی، توانست سهم بازار خوبی کسب کند.

در اکثر صنایع یک پیشرو تنها ۲ سال می‌تواند از رقبایش جلو بیفتد. تنها مزیت اول بودن (First Mover Advantage) همین ۲ سال است، اما در کنار این مزیت ریسک فراوانی در شکست ایده وجود دارد.

در زمینه رایانش ابری آمازون شانس فوق‌العاده‌ای داشت؛ زمانی که رقبای آمازون متوجه این فرصت بی‌نظیر شدند، دیگر دیر شده بود. ۷ سال طول کشید تا رقیب دیگری وارد این بازار شود و آمازون در طول این مدت در بازار یکه‌تازی و رشد می‌کرد. حالا آمازون بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در دنیاست.

Amazon Prime: سرویس اشتراکی پرایم

سرویس اشتراکی پرایم آمازون داستان جالبی دارد. با خرید این اشتراک تحویل دو روزه محصولات (بعضی شهرها یک روز) برای شما ممکن می‌شود. در آوریل ۲۰۱۸ آمازون اعلام کرد که این سرویس بیش از ۱۰۰ میلیون عضو در سرتاسر دنیا دارد!

برای اولین بار در آمریکا این سرویس در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد. سپس آلمان، ژاپن و بریتانیا در سال ۲۰۰۷، فرانسه در سال ۲۰۰۸، ایتالیا سال ۲۰۱۱، کانادا سال ۲۰۱۳، هند سال ۲۰۱۶ و مکزیک پارسال شاهد به راه افتادن سرویس پرایم بوده‌اند.

در ادامه پرورش ایده سرویس اشتراکی پرایم، در سال ۲۰۱۵ آمازون روز پرایم (Amazon Prime Day) را آغاز کرد. در این روز تخفیف‌های عجیبی و غریبی در آمازون ارائه می‌شود. در روز پرایم امسال حجم ترافیک به قدری شدید بود که وبسایت آمازون از دسترس خارج شد. درنتیجه یک صفجه میانجی با عکس‌های سگ درست کردند که ترافیک را کمی معطل کند، سرورهای جدید اضافه و دسترسی ترافیک جهانی را محدود کردند. با این اقدامات سایت دوباره در دسترس قرار گرفت.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

Amazon Music: سرویس اشتراک موسیقی

رقیب مستقیم اسپاتیفای (Spotify) و گوگل پلی موزیک (Google Play Music) با کتابخانه چند میلیونی از موسیقی. کسانی که عضو سرویس پرایم هستند می‌توانند از ۲ میلیون ترک موسیقی به صورت رایگان از این سرویس استفاده کنند. برای دسترسی به همه ۱۰ میلیون آهنگ پرداخت ۱۰$ دیگر نیاز است.

Amazon Appstore: فروشگاه اپلیکیشن

این فروشگاه مخصوص نرم‌افزارهای سیستم عامل اندروید (Android) است. در ۲۲ مارس ۲۰۱۱ این بخش از وبسایت آمازون برای اولین بار در دسترس مشتریان قرار گرفت و برنامه‌نویسان می‌توانند با انتشار اپلیکیشن‌هایشان ۷۰% فروش را به دست می‌آورند.

در ماه اول ۳،۸۰۰ نرم‌افزار در فروشگاه قرار گرفت. بعد حدود ۳ سال و در ژوئن ۲۰۱۴ این رقم به ۲۴۰،۰۰۰ نرم‌افزار رسید!

Amazon Basics: برند محصولات خانگی

آمازون برند محصولات خانگی خود را در ۲۰۰۹ عرضه کرد. هدف اولیه فروش تجهیزات جانبی الکترونیکی ارزان‌قیمت مثل شارژر و کابل بود. با گذشت زمان مثل هر چیز دیگری که آمازون با آن سر و کار دارد، این برند رشد کرد و در سال ۲۰۱۷ تعداد محصولات برند Amazon Basics به ۱،۵۰۰ محصول رسیده است.

حالا لیست محصولات با برند آمازون بیسیکز شامل تجهیزات صوتی، لوازم جانبی دوربین، باتری، لوازم اداری، وسایل ورزشی و سفر، لوازم آشپزخانه و اتاق خواب، کابل و اسپیکر، لوازم حیوانات خانگی، تجهیزات پیک‌نیک و لوازم جانبی کامپیوتر است.

 

Amazon Echo: دستیار صوتی

آمازون اکو (Echo) جدیدترین انقلاب تکنولوژی است که در انتهای سال ۲۰۱۴ در معرض عموم قرار گرفت؛ یک بلندگوی هوشمند که به اینترنت متصل است و دستیار صوتی هوشمندی به اسم الکسا (Alexa) دارد. الکسا مثل سیری (Siri) اپل، دستیار گوگل (Google Assistant)، کورتانا (Cortana) مایکروسافت و بیکسبی (Bixby) سامسونگ است.

آمازون با ارائه این محصول یک قدم در طراحی دستیار صوتی هوشمند جلو افتاد. دستیارهای صوتی رقبا به صورت یک نرم‌افزار از طریق گوشی تلفن‌همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و تبلت در دسترس است. اکو پا را فراتر از اینها می‌گذارد و در خانه شما در هر لحظه برای اجرای دستورات شما حاضر است.

نسل دوم اکو سه نسخه متفاوت از قیمت ۴۹٫۹۹$ تا ۱۴۹٫۹۹$ دارد  و قابلیت‌های فراوانی در این وسیله کوچک جای گرفته است. شما می‌توانید پرسشی در مورد اطلاعات عمومی مطرح کنید، مثل “تام کروز چند ساله است؟” و اکو جواب شما را می‌دهد. می‌توانید دستور پخش موسیقی بدهید، زنگ هشدار و تایمر تنظیم کنید، تماس بگیرید، پیام بفرستید و تجهیزات هوشمند خانه‌تان مثل چراغ و سیستم تهویه را کنترل کنید.

همه این‌ها فقط با ۴۹٫۹۹$ پیشنهاد فوق‌العاده‌ای است و مشتریان زیادی را طرفدار آمازون کرده است.

Amazon FireTV: سرویس اشتراک ویدیو

اولین نسل فایر تی‌‎وی آمازون در ۲ آوریل ۲۰۱۴ با قیمت ۹۹$ عرضه شد. یک وسیله شامل دو قسمت: کنترل و ستاپ باکس. ستاپ باکس دو نسخه دارد: یک نسخه شبیه یک جعبه که با کابل به نمایشگر/تلویزیون وصل می‌شود و یک نسخه شبیه فلش دیسک که مستقیما وصل می‌شود.

نسخه دوم FireTV در سال ۲۰۱۵ با قابلیت پشتیبانی رزولوشن ۴K و با بهبود سرعت پردازنده معرفی شد. نسل سوم و فعلی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ همراه با ۵ محصول دیگر آمازون معرفی شد.

Amazon Kindle: برند کتابخوان الکترونیک

دستگاه کتابخوان الکترونیک کیندل یکی از مثال‌های آموزنده نوآوری در دنیای تکنولوژی است. با طراحی اصیل و ساده برای عاشقان کتاب، از سال ۲۰۰۷ کیندل صنعت کتاب را واقعا متحول کرده است. در مارس ۲۰۱۸ جمعا ۶ میلیون عنوان کتاب از طریق دستگاه کتاب‌خوان کیندل و یا نرم‌افزار کیندل برای سیستم‌عامل‌های اندروید، iOS، ویندوز و مک موجود است.

قیمت اولین دستگاه کیندل ۳۹۹$ بود و در سال ۲۰۰۷ معرفی شد. جف بزوس با گماردن یک تیم مخفی با اسم رمز “فیونا” برای پروژه طراحی این دستگاه، دنیا و کارکنان خود شرکت را با معرفی این محصول شگفت‌زده کرد.

در سال ۲۰۱۸ دستگاه کیندل در ۳ نسخه کلاسیک با قیمت ۸۰$، پیپروایت (Paperwhite) با قیمت ۱۲۰$ و اوآسیس (Oasis) با قیمت ۲۵۰$ موجود است.

در ادامه اینفوگرافیک برندهای آمازون را بخوانید.

اینفوگرافیک محصولات و برندهای آمازون

سعی کردیم به طور مختصر منتخب برندهای آمازون را برای شما معرفی کنیم. آمازون شرکت بسیار بزرگی است و در طول تمامی این سال‌ها محصولات و برندهای مختلفی معرفی کرده که بعضی از آن‌ها مثل کیندل و اکو بسیار موفق بودند و بعضی دیگر مثل تبلت Fire شکست مفتضحانه‌ای بودند.

در این اینفوگرافیک ارقام و آمار جالبی در مورد برندهای آمازون برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

اگر علاقه‌مند هستید بدانید چطور جف بزوس آمازون را تا به امروز رهبری کرده است، نوشته “جف بزوس چگونه تصمیم‌گیری می‌کند؟” را بخوانید.

شرکای تجاری آمازون

اینفوگرافیک شرکای تجاری شرکت آمازون

اینفوگرافیک شرکای تجاری شرکت آمازون
شیما مسائلی
۳۰ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک شرکای تجاری شرکت آمازون
مقدمه: برای اینکه خدمات آمازون به کیفیتی بالایی برسد، آمازون به شریکان تجاری پر تعدادی نیاز دارد. آمازون در قالب دو قسمت شریک تجاری دارد: برنامه شریکان تجاری آمازون (Amazon Associates Program) در قسمت بازاریابی و فروشندگان مارکت‌پلیس آمازون.

شرکای تجاری آمازون (Amazon)

آمازون حالا ۲۴ ساله است و در طول تمامی این سال‌ها، جف بزوس سعی و خطاهای بسیاری در کارنامه خود دارد. در اینفوگرافیک “آمازون چقدر بزرگ است؟” دیدیم که عظمت آمازون مثال زدنی است. این وسعت و عظمت نتیجع سال‌ها تلاش جف بزوس و یارانش در ماجراجویی‌هایشان است.

نتیجه این فراز و نشیب‌ها باعث شده آمازون تبدیل به پیشگامی در دنیای تجارت الکترونیک و تکنولوژی باشد. بزوس دید آموزنده‌ای به نحوه رهبری آمازون دارد. از نظر او همه چیز به مشتریان ختم میشود. اگر آمازون بتواند بهترین قیمت و تجربه خرید را برای مشتریانش رقم بزند، مطمئنا می‌تواند هر روز بیشتر از قبل رشد کند.

برای اینکه خدمات آمازون به کیفیتی بالایی برسد، آمازون به شریکان تجاری پر تعدادی نیاز دارد. آمازون در قالب دو قسمت شریک تجاری دارد: برنامه شریکان تجاری آمازون (Amazon Associates Program) در قسمت بازاریابی و فروشندگان مارکت‌پلیس آمازون.

شریکان بازاریابی آمازون (Affiliate Marketing)

در دوران اولیه اینترنت، در سال ۱۹۹۶ میلادی (۱۳۷۵ شمسی) جف بزوس بعد از مکالمه‌ای که با یک خانم در مهمانی شام داشت، ایده برنامه شریکان بازاریابی آمازون (Amazon Associates Program) به ذهنش رسید. در این مکالمه جف به او پیشنهاد داد که لینک وبسایت آمازون را در وبسایتش قرار دهد و از فروش کتاب‌ها کمیسیون دریافت کند.

این برنامه در ادبیات مارکتینگ، بازاریابی مشارکتی یا Affiliate Marketing نام دارد؛ به تازگی دیجی‌کالا هم دست به این اقدام زد و بخش “همکاری در فروش” را اضافه کرد. آمازون با این کار یکی از اولین وبسایت‌هایی بود که در استراتژی بازاریابی خود به طور جدی به این کانال بازاریابی اهمیت داد. حالا این بخش آمازون ۹۰۰،۰۰۰ عضو دارد و ترافیک قابل توجهی به سمت فروشگاه آمازون هدایت می‍کند.

مارکت‌پلیس آمازون

چندین سال بعد از تلاش ناموفق جف بزوس در کپی‌برداری و رقابت با ایبی (Ebay) بر سر راه انداختن قسمت مزایده در آمازون، بزوس تصمیم گرفت بستر آمازون را برای فروشندگانی غیر از آمازون باز کند تا آنها هم بتوانند از طریق آمازون محصولاتشان را بفروشند. ایده‌ای پر دردسر اما شیرین. جالب است بدانید که در فصل سوم ۲۰۱۷، ۵۰% فروش محصولات متعلق به مارکت‌پلیس آمازون است.

بزوس با استفاده هوشمندانه و فراهم کردن شرایط برد-برد برای شرکای تجاری آمازون، توانسته به رغم فراز و نشیب‌های فراوان، بزرگ‌ترین فروشگاه دنیا را تا به امروز رهبری کند. تصمیمات جف بزوس آمازون را به جایی رسانده که جمع فروش والمارت (Walmart) و ایبی هم به گرد پای آمازون نمی‌رسد!

در این اینفوگرافیک اطلاعات جالبی در مورد فروشندگان و شرکای تجاری آمازون بخوانید.

اینفوگرافیک شرکای تجاری آمازون

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

از لحاظ مالی داستان آمازون برای بزوس بسیار شیرین بوده است. بزوس از ابتدای بkیان‌گذاری آمازون تا به امروز یعنی ۲۴ سال، سکان رهبری را به دست دارد. پس بعید نیست که سهامدار اصلی شرکت هم باشد. سهام شرکتی ۸۵۸٫۸۹$ میلیارد دلاری که هر سهمش ۱،۷۶۰٫۹۵$ ارزش دارد (در زمان نگارش این نوشته).

در کنار آمازون، بزوس سرمایه‌گذاری‌های متعددی روی شرکت‌ها و استارتاپ‌های مختلفی دارد. مجموع همه این سرمایه‌ها، لقب ثروتمندترین فرد دنیا را به جف بزوس می‌دهد.

اگر علاقه‌مند هستید بیشتر در مورد آمازون و جف بزوس بخوانید، از کتاب “فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” لذت خواهید برد.

اینفوگرافیک تاریخچه زمانی شرکت آمازون

اینفوگرافیک تاریخچه زمانی شرکت آمازون
شیما مسائلی
۲۷ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک تاریخچه زمانی شرکت آمازون
مقدمه: سرنوشت آمازون بعد از گذشت ۲۴ سال برای تمامی کارآفرینان آموزنده است و جف بزوس در طول رهبری خود تصمیمات درست و اشتباه بزرگ زیادی داشته است.

سرنوشت آمازون بعد از گذشت ۲۴ سال برای تمامی کارآفرینان آموزنده است. در طول تمامی این سال‌ها جف بزوس مدیرعامل آمازون.کام بوده است و در این مسیر پر فراز و نشیب، بدون شک جف سربلند بیرون می‌آید. اگر به بعد مالی موفقیت آمازون نگاه کنیم، جف بزوس سهام‌دار اصلی آمازون ثروتمندترین فرد جهان است. اما همه چیز در بعد مالی خلاصه نمی‌شود!

جف بزوس در طول رهبری خود تصمیمات درست و اشتباه بزرگ زیادی داشته است. همانطوری که در کتاب “فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” گفته می‌شود، بزوس یک تیم مخفی را برای طراحی کیندل (Kindle) می‌گمارد. با وجود اینکه بسیاری از مدیران شرکت با این تصمیم مخالف بودند، اما بزوس در این مصر بود. نتیجه هم انقلاب بزرگ کتاب الکترونیک در صنعت کتاب بود.

علاوه بر کیندل، آمازون با راه‌اندازی مارکت‌پلیس تحول بزرگ دیگری اجرا کرد. با این تحول همه فروشندگان قادر بودند با کمک آمازون محصولاتشان را اینترنتی به فروش برسانند. اصلی‌ترین استراتژی آمازون و جف بزوس همواره قیمت مناسب است و این قابلیت جدید در راستای ارائه کمترین قیمت به بهترین شکل ممکن عمل کرد.

تلاش دیگر آمازون برای خدمت‌رسانی بهتر برای مشتریان به وسیله سرویس پرایم (Prime) بود. بدون اینکه هیچگونه محاسبات مالی از موفقیت آن وجود داشته باشد و بر خلاف مخالفت شدید مدیر مالی آمازون، بزوس دستور اجرایی شدن سرویس پرایم را داد. مشتریانی که عضو پرایم هستند می‌توانند سفارشات خود را سریعتر دریافت کنند. سریع‌ترین سفارش تحویل داده شده در سرویس پرایم با زمان ۱۴ دقیقه و ۸ ثانیه بوده است!

اگر علاقه‌مند هستید درباره آمازون و جف بزوس بیشتر در کتاب “فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” بخوانید. در ادامه این نوشته اینفوگرافیک تاریخچه زمانی وقایع مهم در تاریخچه آمازون را بخوانید.

اینفوگرافیک “تاریخچه زمانی آمازون”

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

جف بزوس

سخنان الهام بخش: گزیده‌ای از نقل قول های جف بزوس درباره موفقیت و کسب و کار

سخنان الهام بخش: گزیده‌ای از نقل قول های جف بزوس درباره موفقیت و کسب و کار
شیما مسائلی
۲۶ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
سخنان الهام بخش: گزیده‌ای از نقل قول های جف بزوس درباره موفقیت و کسب و کار
مقدمه: به نظر می‌رسد که موثرترین ویژگی در مجموعه گفتارهای جف بزوس یک نکته است: استقامت. با طرز فکر موسس و رئیس آمازون کمی بیشتر آشنا شویم.

 نقل قول هایی از جف بزوس

 • “اگر سرسخت نباشید، سعی و خطا کردن را خیلی زود رها می‌کنید. و اگر انعطاف پذیر نباشید، سرتان به سنگ خواهد خورد. تا جاییکه هیچ راه حل متفاوتی نمی‌توانید برای مشکل پیش روتان پیدا کنید.”
 • “اگر آن زمان که رقبایمان چشم هایشان را به ما دوخته‌اند، تمرکز ما بر مشتریانمان باشد، پیروز نهایی میدان ما خواهیم بود.”

سخنان الهام بخش جف بزوس

 • “خیلی اوقات این سوال از من پرسیده می‌شود که “به نظر شما در ۱۰ سال آینده چه چیزی تغییر خواهد کرد؟” و البته این سوال بسیاری جالب و پر تکراری است. تقریبا می‌توانم بگویم که هیچوقت به درستی منظور آن را نفهمیدم. به نظرم “چه چیزی در ۱۰ سال آینده تغییر نمی‌کند؟” سوال مهمتری است، چرا که ما استراتژی کسب و کارمان را فقط می‌توانیم پیرامون مواردی بچینیم که در طول زمان ثابت‌اند. مثلا در صنعت خرده فروشی می‌دانیم که مشتریان همواره به دنبال قیمت های پایین هستند و من با اطمینان می‌توانم بگویم که ۱۰ سال دیگر نیز چنین است. مشتریان به دنبال حمل و نقل سریع و مجموعه‌ی گسترده‌ای از محصولات هستند. غیر ممکن است که یک مشتری ۱۰ سال دیگر به من بگوید “جف من عاشق آمازون هستم؛ فقط ای کاش قیمت هایتان کمی بالاتر بود.” یا بگوید: “من آمازون را دوست دارم، فقط ای کاش کمی دیرتر سفارشم را تحویل بدهید.” غیر ممکن است. ما می‌دانیم که انرژی‌ای که امروز صرف این کار می‌کنیم، سود آن تا ۱۰ سال آینده همچنان نصیب مشتریان مان خواهد شد. زمانیکه اهرمی دارید که می‌دانید به درستی عمل می‌کند، حتی در بلند مدت هم ارزش صرف انرژی و هزینه را دارد.”
 • “اختراع کردن و ابتکار عمل به خودی خود عوامل مخربی هستند. اگر دوست دارید همیشه فهمیده شوید، دست از ابداع کردن چیزهای جدید بردارید.”
 •  “ما در تحقق چشم اندازمان سرسخت و در جزئیات عملی کردن آن منعطف ایم.”

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

 • “ما مشتریان را به مثابه‌ی مهمانان جشنی می‌دانیم که میزیان شان هستیم. این کار هر روز ماست که هر جنبه‌ مهمی از تجربه مشتریان مان را اندکی بهبود بدهیم.”
 • “نقش برند برای کسب و کاری مثل نقش شهرت برای یک فرد است. شما می‌توانید به این مشهور باشید که همیشه کارهای سخت را به خوبی انجام می‌دهید.”
 • “یکی از نقاط قوت تصمیماتی که بر اساس داده‌ها گرفته می‌شوند اینست که سلسله مراتب را کنار می‌زنند.”
 • “افرادی که اغلب موارد حق با آنهاست، همان هایی هستند که نظرشان را به راحتی درباره موضوعات تغییر می‌دهند.”
 • “سخت کار کن، تفریح داشته باش و تاریخ ساز شو”
رئیس آمازون در جوانی در حالی بسته بندی کتاب های آمازون

بیوگرافی جف بزوس: رئیس آمازون چطور این شرکت را به عرش رساند

بیوگرافی جف بزوس: رئیس آمازون چطور این شرکت را به عرش رساند
شیما مسائلی
۲۵ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
بیوگرافی جف بزوس: رئیس آمازون چطور این شرکت را به عرش رساند
مقدمه: در این نوشتار زندگینامه جف بزوس و استراتژی او در رهبری آمازون را بر اساس گزارش برد استون در کتاب فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون بخوانید.

شاید جف بزوس یک گوی پیشگویی داشته…

جف بزوس دو دهه پیش آینده‌ای را دید که با یک کلیک بتوان از غذای حیوانات خانگی گرفته تا خاویار را خریداری کرد، پاساژها جذابیت خود را از دست خواهند داد و مغازه‌ها برای ادامه حیات خود مجبورند فضاهای بازی و خدمات سرگرم کننده به مشتریان ارائه دهند.

آنگاه او امپراطوری خود روی همین تصویر ذهنی بنا کرد.

آمازون، که در سال ۱۹۹۴ بنیانگذاری شد، امروزه دومین شرکت تریلیون دلاری دنیاست، شرکتی که از فروش بازار کوچک کتاب شروع کرد و حالا شرکتی همه کاره شده است.

اما جف بزوس، که حالا ثروتمندترین فرد جهان است، ادعا می‌کند که به دنبال اهدافی والاتر بازتعریف صنعت خرده فروشی جهان است.

او شخصا صاحب روزنامه واشنگتن پست است. شرکت هوافضای او به نام بلو اوریجین قصد دارد از سال آینده برای سفرهای فضایی بلیط بفروشد. رئیس آمازون همچنین از اهداف بشر دوستانه خود در تاسیس بنیاد خیریه بزوس برای کمک به بی‌خانمان ها و احداث مدارس پیش دبستانی با شیوه های نوین آموزشی برای کودکان بی بضاعت خبر داده است.

جف بزوس شرکت بلو اوریجین را در سال ۲۰۰۰ تاسیس کرد

کلونی های فضایی

نشانه‌های جاه طلبی‌های رئیس آمازون از دهه‌ها پیش مشخص بود.

او که حاصل ازدواج پدر و مادرش در سنین بسیار پایین است، بیشتر عمر خود را در تگزاس و فلوریدا به همراه مادرش، جکی، و ناپدری‌ای، مایک بزوس، بزرگ شد. مایک بزوس، یکی از مدیران اجرایی شرکت اکسان، از جمله مهاجرانی بود که پس از به قدرت رسیدن فیدل کاسترو در کوبا در سنین نوجوانی به آمریکا مهاجرت کرد.

مطابق گزارش بیوگرافی جف بزوس، نوشته برد استون در سال ۲۰۱۳، جف بزوس در سالهای اولیه زندگی‌اش (زمانی که سه ساله بود) اولین نشانه‌ها علاقه مندی به مهندسی و علوم را با از هم باز کردن و دوباره مونتاژ کردن گهواره خود نشان داد.

رئیس آمازون در نطق سخنرانی خود در دبیرستان، از روزگاری سخن گفت که بشر در فضا کلونی های فضایی خواهد ساخت.

آقای بزوس در دانشگاه پرینستون مهندسی و علوم کامپیوتر خواند. او بعدها از این توانمندی در شرکت های مالی نیویورک مانند شرکت سرمایه گذاری دسکو (DE Shaw) استفاده کرد. شرکت دسکو جایی بود که او با همسر کنونی اش به نام مک‌کینزی، نویسنده، آشنا شد و ازدواج کرد.

جف بزوس با همسرش مکینزی در زمانی که در شرکت دسکو کار می‌کردند ازدواج کرد. آنها چهار فرزند دارند.

رئیس آمازون در سن ۳۰ سالگی در پی آگاهی از آماری مبنی بر رشد پر شتاب اینترنت از کار خود استعفا داد.

جف بزوس در سخنرانی خود در سال ۲۰۱۰ دانشگاه پرینستون از تصمیم آن زمان برای مهاجرت به غرب آمریکا و راه اندازی آمازون به عنوان “راه پر خطرتر” یاد کرد.

رئیس آمازون می‌گوید: “با خودم فکر کردم که باید آن را امتحان کنم. هیچگاه فکر نکردم که ممکن است به خاطر تلاش کردن و شکست خوردنم احساس پشیمانی کنم. برعکس! همیشه فکر میکردم که اگر این تصمیم را امتحان نکنم پشیمان می‌شوم.”

شاه تجارت الکترونیک

جف بزوس برای بازی قمارش بر سر آمازون، بلافاصله از حمایت ۱۰۰٫۰۰۰ دلاری خانواده بزوس برخوردار شد.

طبق گزارش برد استون در کتاب فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون، این شرکت در ماه نخست راه اندازی مجموعا به ۵۰ ایالت و ۴۵ کشور جهان سفارش ارسال کرد.

در پنج سال نخست آغاز به کار آمازون تعداد حساب های کاربری مشتریان از ۱۸۰٫۰۰۰ به ۱۷ میلیون رسید. همچنین فروش آمازون از ۵۱۱٫۰۰۰ دلار به رقم فوق العاده‌ی ۱٫۶ میلیارد دلار جهش کرد.

سرمایه گزاران بزرگی در بحبوبه موج اول استقبال از شرکت های دات کام به آمازون رو آوردند. نخستین عرضه عمومی سهام آمازون در سال ۱۹۹۷ برای این شرکت ۵۴ میلیون دلار سرمایه جمع کرد و جف بزوس را، که قبل از آن در بسته بندی کتابها نقش داشت، پیش از سن ۳۵ سالگی به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد.

در سال ۱۹۹۹ روزنامه تایم از جف بزوس به عنوان جوان ترین “چهره سال” نام برد و به او لقب “شاه تجارت الکترونیک داد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

تمایل به آزمایش

رئیس آمازون که به عنوان یک مدیر سختگیر مشهور است باور دارد که آمازون را بر اساس استراتژی توجه به منافع بلندمدت و تمرکز بر مشتریان رهبری می‌کند.

در عمل این باور بدان معنی است که آمازون تمایل دارد پول خرج کند تا پول دربیاورد، از سود ده سال سابقه فعالیتش برای پایین نگهداشتن هزینه ها چشم پوشی کند، خدمات ارسال رایگان محصولات ارائه کند و سالها صرف توسعه دستگاههای جدیدش مانند کتابخوان کیندل کند.

در عین حال آمازون هرگز از صرفه جویی چشم پوشی نکرده است، مجاب کردن کارکنان هر بخش برای پرداخت پول پارکینگ، چانه زدن با تامین کنندگان، پایداری در سر و سامان دادن به واحدهای کارگری در مراکز اجرایی و اجتناب از پرداخت مالیات تا جایی که امکان پذیر است از جمله این تلاش هاست.

جف بزوس در کارنامه رهبری آمازون شکست هایی نیز ثبت شده دارد. مانند سرمایه گذاری در سایت pets.com که مبالغ قابل توجهی سرمایه شرکت را به باد داده است. اما امروزه حتی همان شکست ها نیز نشانه هایی از خوی بی رحم بزوس در رقابت و علاقه ی او به آزمایش کردن نشان می‌دهد.

در ماه جولای، آمازون در گزارش فصلی خود نزدیک به ۵۳ میلیارد دلار فروش، به همراه ۲٫۵ میلیارد دلار سودآوری داشته است.

بنابر تحقیق شرکت eMarketer آمازون تقریبا معادل نیمی از مجموع فروش آنلاین درسال جاری آمریکا و ۵ درصد از مجموع خرده فروشی این کشور را در اختیار داشته است.

تعداد کارکنان آمازون ۵۷۵٫۰۰۰ نفر است، تعدادی که در حدود کل جمعیت کشور لوکزامبورگ است.

آمازون برای پلتفرمی برای میلیونها فروشنده است و به آنها انواع خدمات انبارداری، حمل و نقل و فروش ارائه می‌دهد و بخش پر سود رایانش ابری آن، که میزبان خیل عظیمی از شرکت های دنیا روی سرورهای آمازون است، نشان دهنده رهبری جهانی آمازون در این صنعت است.

آمازون در مقابل سرمایه گذاری های پرخطر همچنان سیری ناپذیر است.

این شرکت در سال گذشته شرکت بزرگ سفارش غذای هول فودز (Whole Foods) را خریداری کرد. امسال نیز اعلام کرده که می‌خواهد بخش داروخانه آنلاین را راه اندازی کند. همچنین سایر مدیران از قراردادهای دیگری سخن به میان می‌آورند.

پس زنی

ظهور آمازون نیز، مانند ظهور ستارگان درگذشته‌ای چون سیرز، Toys R Us و کتابفروشی بارنس اند نوبل، انتقاداتی از قبیل انحصاری شدن قدرت، پرداخت مالیات و حتی بالا رفتن هزینه زندگی در سیاتل، شهر مادری آمازون، شده است. به همین دلایل حتی با اعلام احداث یک دفتر مرکزی دیگر در ایالات شمالی آمریکا، کمپین های ضد آمازون با مطرح کردن موضوعاتی از قبیل پرداخت نکردن مالیات باعث ایجاد چالش در روند انجام این تصمیم شده‌اند.

رئیس آمازون در مواجهه با این قبیل انتقادات تصمیم گرفته است که بیشتر در مجامع عمومی حاضر شود. او بیشتر در توئیتر حاضر می‌شود فیلم ها و تصاویری خانوادگی از دوران کودکی و سورتمه سواری اش در نروژ منتشر می‌کند.

طبق گزارش OpenSecrets.org، آمازون هزینه هایش را برای لابی کردن از سال ۲۰۱۴ بیش از دو برابر، معادل ۱۳ میلیون دلار، کرده است.

هدف توئیتر

علیرغم تمام این تلاشها، آمازون منتقدان برجسته ای دارد. رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، بر این باور است که این شرکت با تعیین ناروای نرخ پایین توانسته حمل و نقل را از شرکت خدمات پستی آمریکا بدزد. او این انتقادات را از طریق توئیتر زنده نگه داشته است.

دونالد ترامپ گاهی نیز به فعالیت های آمازون از منظر واشنگتن پست حمله می‌کند. این حمله ها در حالیست که واشنگتن پست حاصل سرمایه گذاری شخصی جف بزوس در سال ۲۰۱۳ است و به آمازون ربطی ندارد.

جف بزوس ۵۴ ساله با ثروتی بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار همچنین با انتقاد دیگری مانند محدود بودن فعالیت های بشر دوستانه روبروست.

جف بزوس در این رابطه از بنیاد خیریه بزوس نام برده است که وظیفه آن کمک به بی‌خانمان ها و تاسیس مدارس پیش دبستانی بر پایه متدهای بروز آموزشی برای کشف استعداد در کودکان است. او اعلام کرده که استراتژی او در راهبرد این بنیاد بر خلاف دیدگاه بلند مدت در آمازون، بر پایه استراتژی های هجومی و کوتاه مدت استوار است.

جهان در حال نظاره است تا ببیند که آیا استراتژی جدید آقای بزوس به معنای موفقیت است یا خیر.

آمازون چقدر بزرگ است؟

اینفوگرافیک آمازون چقدر بزرگ است؟

اینفوگرافیک آمازون چقدر بزرگ است؟
شیما مسائلی
۲۴ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک آمازون چقدر بزرگ است؟
مقدمه: شاید بدانید که آمازون از فروش کتاب شروع کرد، اما بعید است بدانید که امروز آمازون چقدر بزرگ است!

شرکت آمازون با اسم اولیه کَدَبرا (Cadabra, Inc) در تاریخ ۵ جولای ۱۹۹۳ تاسیس شد. وقتی جف بزوس فهمید که اسمی که انتخاب کرده اشتباه شنیده می‌شود، اسم آمازون (Amazon) را برای شرکتش انتخاب کرد. از آن روزها ۲۴ سال می‌گذرد و در طول این مدت، بزوس با تمام قوا به چشم‌اندازش پایدار بود؛ تبدیل شدن آمازون به فروشگاهی برای همه چیز.

شاید بدانید که آمازون از فروش کتاب شروع کرد، اما بعید است بدانید که امروز آمازون چقدر بزرگ است. از متحول کردن صنعت کتاب با کیندل (Kindle) تا راه‌اندازی سرویس رایانش ابری (Cloud Computing)، آمازون استادی در دنیای تکنولوژی است. دلیل آن هم به رهبر این شرکت برمی‌گردد. جف در تمامی تصمیمات اساسی همواره سعی کرده است تا آمازون را به عنوان یک شرکت تکنولوژی معرفی کند، نه یک خرده‌فروشی آنلاین.

نتیجه این سماجت در واقعیت مشخص است. برای مثال آمازون با معرفی اکو (Echo) از بزرگان دیگر صنعت تکنولوژی در عرضه دستیار صوتی (Voice Assistant)، دو سال جلوتر بود. با این کار باز هم نشان داد که می‌تواند نوآوری کند و برای بار دیگر طبقه‌بندی جدید محصولی را در خانه‌های آمریکایی‌ها باز کرد.

اما چرا بزوس بر روی “آمازون خرده‌فروشی نیست، بلکه یک شرکت تکنولوژی است” اصرار دارد؟

در طول تمامی این سال‌ها جف یک هدف مشخص داشته است: رضایت مشتریان. برای رسیدن به این هدف همواره تلاش کرده پایین‌ترین قیمت را ارائه دهد. همین امر باعث شده آمازون از بدو تولد رقیب سرسختی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای سنتی باشد. در روزی که این نوشته را در سایت قرار می‌دادم، خبر ورشکستگی سیرز (Sears) آمد. این شرکت از سال ۱۸۸۶ تا به امروز ۲ جنگ جهانی و ۲۴ رئیس‌جمهور آمریکا را با چشمان خود دیده است، اما حالا آن هم طعمه تکنولوژی و نوآوری آمازون شده است.

والمارت (Walmart)، هوم دیپو (The Home Depot)، کاستکو (Costco)، تارگت (Target)، بِست بای (Best Buy) و … در طول این سال‌ها شاهد افت شدید سهام و خریداران بوده‌اند. حتی والمارتی که در صدر لیست فورچون ۵۰۰ (Fortune 500) قرار دارد و فروش سالانه‌اش از درآمد ناخالص داخلی ایران (GDP) بیشتر است! (در سال ۲۰۱۷ درآمد والمارت ۴۸۵٫۹$ میلیارد دلار و GDP ایران ۴۴۰$ میلیارد دلار است.)

آیا واقعا رقیبی وجود دارد که آمازون باعث رنج و عذابش نشده باشد؟!

در ادامه اینفوگرافیک “آمازون چقدر بزرگ است؟” را بخوانید.

 

اینفوگرافیک “آمازون چقدر بزرگ است؟”

فقط ۱ دقیقه کار نیروی انسانی برای هر سفارش!

از نظر من، جدا از آمار فروش آمازون جالب‌ترین آماری که در این اینفوگرافیک وجود دارد اینست که ارسال هر سفارش برای آمازون فقط به یک دقیقه کار نیروی انسانی نیاز دارد. شاید بتوان رمز موفقیت آمازون را از همین شاخص درک کرد. برخلاف دیگر خرده‌فروشی‌ها استراتژی آمازون همواره بر تکنولوژی استوار است. در اوایل کار آمازون و در ایام تعطیلات سال نو، با اینکه تمامی کارکنان از جمله بزوس درگیر بسته‌بندی و ارسال سفارشات بودند اما باز هم به سفارشات نمی‌رسیدند.

در همان دوران جف با ربودن کارکنان و مدیران والمارت سعی کرد تا سیستم انبارداری پیشرفته‌تری احداث کند. با گذشت چندین سال و صرف میلیون‌ها دلار، سیستم فعلی طراحی و ساخته شد. این طراحی و مهندسی این قدرت را به آمازون می‌دهد تا با کمترین نیروی انسانی ممکن در بزرگ‌ترین فروشگاه دنیا، سفارشات مشتریان را بسته‌بندی و ارسال کند.

جف بزوس واقعا کارآفرین بزرگی است و یک تبحر خاص دارد که دیگر غول‌های تکنولوژی از آن به دور هستند. کار بزوس تست کردن ایده‌های مختلف است. وقتی موفقیت یا شکست ایده مشخص شد، به بهترین شکل آن را به مقیاس می‌رساند. در تولید انبوه و مقیاس بالا، هزینه سرشکن می‌شود و در نهایت قیمت ارائه شده به مشتری کاهش می‌یابد. اما بزوس چگونه تصمیم‌گیری می‌کند؟

تصمیمات بزوس همواره برای تحقق این هدف است؛ کمترین قیمت! حالا آمازون به قدری بزرگ شده است که نتیجه تصمیمات جف برای همه ما شفاف و روشن شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

شرکت سیرز

سیرز (Sears)، شرکتی که آمریکا را دگرگون کرد، در مقابل آمازون اعلام ورشکستگی می‌کند

سیرز (Sears)، شرکتی که آمریکا را دگرگون کرد، در مقابل آمازون اعلام ورشکستگی می‌کند
شیما مسائلی
۲۳ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
سیرز (Sears)، شرکتی که آمریکا را دگرگون کرد، در مقابل آمازون اعلام ورشکستگی می‌کند
مقدمه: شرکت سیرز (Sears) که روزگاری صنعت خرده فروشی را زیر و رو کرد، حالا به نقل از سی‌ان‌ان بیزنس اعلام ورشکستگی کرده است. علت ورشکستگی این شرکت؟ عدم توانایی رقابت با آمازون!

چه باور کنید و چه نکنید، روزگاری شرکت سیرز (Sears) صنعت خرده فروشی آمریکا را زیر و رو کرد.

به نقل از سی‌ان‌ان بیزنس (CNN Business) سیرز (Sears)، شرکتی که عادت خرید و زندگی مردم را متحول کرد، در ورطه ورشکستگی افتاد. شرکت ۱۳۲ ساله‌ی سیرز (Sears) برای سالها با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کرد و در بدهی‌هایش غرق شده بود. آخرین مبلغ بدهی سیرز مبلغ ناچیز ۱۳۴ میلیون دلار بود که روز دوشنبه اعلام کرد توانایی پرداخت آن را ندارد.

هولدینگ سیرز، شرکت مادر سیزر و کی‌مارت (Kmart)، یکی از ده‌ها خرده فروش بزرگی است که در حوزه فعالیت آمازون اعلام ورشکستگی می‌کند (AMZN).

اعلام ورشکستگی سیرز در دادگاه فدرال نیویورک امروز (تاریخ دوشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸) ثبت شد. این شرکت بیانیه‌ای منتشر کرده مبنی بر اینکه قصد دارد در صنعت بماند. به همین منظور فروشگاه‌های سودده سیرز به همراه وبسایت سیرز و کی‌مارت به فعالیت‌های خود ادامه خواهند داد. آن گونه که گفته شده شرکت سیرز می‌خواهد ۷۰۰ فروشگاه خود را فعال نگه داشته و ۶۸٫۰۰۰ کارمند استخدام نماید. این ارقام از تعداد ۱،۰۰۰ فروشگاه و ۸۹٫۰۰۰ کارمند در ماه فوریه امسال کمتر خواهد بود.

شرکت سیرز همچنین به دنبال یک خریدار عمده است که بتواند اکثر فروشگاه‌های باقی مانده را بفروشد و بنابراین شرکت سیرز (Sears) تا پایان سال نزدیک به ۱۴۲ فروشگاهش را خواهد فروخت. این تعداد علاوه بر تعداد ۴۹ فروشگاهی است که اکنون تعطیل هستند. سیرز برای راه‌اندازی فروشگاه‌های جدید در مدت پروسه ورشکستگی برنامه‌ای ندارد.

مرگ آهسته سیرز موهبتی برای والمارت و هوم دیپات (Home Depot) است

مدیر عامل و بزرگترین سهامدار سیرز، ادی لامپرت (Eddie Lampert)، عنوان مدیر ارشد را از دست داد. اکنون شرکت توسط سه تن از مدیران اجرایی بالا رتبه آن اداره می‌شود. برای سالها لامپرت مدعی بود که این شرکت در مسیر پیشرفت است و به زودی دوره‌ی بدهی‌های سیرز به پایان خواهد رسید.

لامپرت در بیانیه‌ی روز دوشنبه اعلام کرد: “در عین حال که پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، برنامه ما هنوز برای کسب نتایج مطلوب‌تر ادامه دارد.” طی کردن پروسه ورشکستگی باعث می‌شود که سیرز از پس دیون و هزینه‌های خود برآمده و “به یک خرده فروشی سودده و رقابتی تبدیل شود.”

علیرغم اینکه اغلب خرده فروشان با اعلام ورشکستگی تلاش می‌کنند که در صنعت بمانند، معمولا بیشتر در این وضعیت اسفبار فرو می‌روند. در سالهای اخیر شرکت هایی مثل Toys R Us، RadioShack و Sports Authority پس از اعلام ورشکستگی به وادی نابودی افتادند.

سیرز باید بتواند در تعطیلات پیش رو بهتر از سال گذشته فروش داشته باشد. این در حالیست که علیرغم فروش بالای سایر خرده فروشی ها سیرز و کی‌مارت اعلام کردند که فروش آنها کم شده است.

مشکلات سیرز به دهه‌ها قبل برمی‌گردد

سیرز محبوبیت خود را با ظهور خرده فروشی ها آنلاین و آفلاینی چون والمارت و هوم دیپو (The Home Depot) بر سر قیمت و راحتی خرید از دست داد.

اما در اصل سیرز عامل اصلی تحمیل شدن اغلب مشکلات به این شرکت است. مدیریت این شرکت با تعطیل کردن فروشگاه‌ها و کاهش هزینه سعی در رقابت داشت. همچنین پول زیادی صرف بازاریابی کرد و نتوانست با بازارهای نوظهور و مدرنیزه امروز خود را سازگار کند. به عبارت دیگر فروشگاه های سیرز و کی‌مارت بی‌حاصل و کهنه بودند.

در عین حال که میزان فروش کاهش می‌یافت، میلیون‌ها دلار ضرر روی هم انباشته می‌شد. مادامی‌که دیون افزایش می‌یافت، منابع وجه نقد شرکت کم می‌شد. سیرز بسیاری از دارایی‌های ارزشمند خود را برای افزایش وجه نقد شرکت فروخت. مطابق با اطلاعات ثبت شده در بیانیه ورشکستگی، سیرز هر ماه ۱۲۵٫۰۰۰ دلار از دست می‌داد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

برندی که یک ملت را تغییر داد

شرکت سیرز (Sears) روزگاری بزرگترین خرده فروشی و بزرگترین کارآفرین در زمینه اشتغال‌زایی بود. این عنوان در روزهای واپسین این شرکت از آن والمارت و آمازون است.

این شرکت در سال ۱۸۸۶ تحت مدیریت آژانس ریچارد سیرز کار خود را با فروش ساعت مچی در مینیسوتای آمریکا شروع کرد. ریچارد سیرز یک سال بعد (۱۸۸۷) به شیکاگو رفت و ساعت سازی به نام آلوا روباک (Alvah Roebuck) را به عنوان همکار خود استخدام کرد. نخستین بروشور محصولات ساعت و جواهرات سیرز در سال ۱۸۹۶ چاپ شد.

بروشور محصولات سیرز به گونه‌ای بود که آمریکایی ها برای اولین بار شروع به خرید محصولات تولید انبوه کردند. این موضوع تغییر بزرگی در روش زندگی مردمانی بود که در زمین های کشاورزی کار و در شهرهای کوچک زندگی می‌کردند و اغلب وسایل مورد نیازشان از جمله لباس و مبلمان را خودشان می‌ساختند.

فروشگاه های سیرز به تغییر چهره آمریکا کمک کرد. این فروشگاه‌ها فروشندگان را از کنار خیابان‌های اصلی جمع کرد. همچنین مردم را به داخل پاساژها کشاند و عصر جدیدی را پس از جنگ جهانی دوم در آمریکا آغاز کرد. خیلی قبل‌تر از آنکه آمازون و خرید و فروش آنلاین باب شود، سیرز در تلاش برای تغییر عادات خرید مردم آمریکا بود. والمارت این شرکت را در زمینه قیمت‌گذاری و انتخاب مجموعه فروش شکست داد.

دپارتمان زیبایی یکی از فروشگاه های سیرز در سال ۱۹۵۵

شرکت های سیرز و کی‌مارت در سال ۲۰۰۵ برای تشکیل هولدینگ سیرز در هم ادغام شدند. در آن زمان آنها در سراسر آمریکا ۳۵۰۰ فروشگاه داشتند، در حالیکه امروز این رقم کمتر از ۹۰۰ فروشگاه است. در ماه جولای سیرز آخرین فروشگاه خود را در شیکاگو تعطیل کرد. در ماه آگوست این شرکت لیست تعطیلی ۴۶ شعبه‌ی دیگر را صادر کرد. این شرکت در اوایل سال ۲۰۰۶ وقتی با کی‌مارت ادغام شد، ۳۱۷٫۰۰۰ کارمند داشت اما امروزه حدود ۸۹٫۰۰۰ کارمند دارد.

مراکز اجرایی آمازون

آمازون چقدر بزرگ است؟ نکات جالب درباره آمازون

آمازون چقدر بزرگ است؟ نکات جالب درباره آمازون
شیما مسائلی
۲۲ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
آمازون چقدر بزرگ است؟ نکات جالب درباره آمازون
مقدمه: مطابق با گزارش خبرگزاری های معتبر و دانشنامه آنلاین ویکیپدیا، آمازون از نظر درآمد و ارزش سهام بزرگترین خرده فروشی آنلاین جهان است. شرکت آمازون کار خود را با فروش کتاب شروع کرد و سپس دامنه فعالیت های خود را به فروش ویدیو، موسیقی، کتاب صوتی، نرم افزار، بازی ها، لوازم الکترونیکی، پوشاک، مبلمان، مواد غذایی، اسباب بازی و جواهرات گسترش داد. در این نوشته می‌خواهیم بدانیم که آمازون واقعا چقدر بزرگ است؟
 • آمازون یک شرکت آمریکایی در حوزه تجارت الکترونیک و رایانش ابری است.
 • آمازون از نظر درآمد و ارزش سهام بزرگترین خرده فروشی آنلاین جهان است.
 • آمازون از نظر مقدار فروش کل دومین شرکت بزرگ جهان بعد از شرکت علی باباست.
 • شرکت آمازون کار خود را با فروش کتاب شروع کرد و سپس دامنه فعالیت‌های خود را به فروش ویدیو، موسیقی، کتاب صوتی، نرم‌افزار، بازی، لوازم الکترونیکی، پوشاک، مبلمان، مواد غذایی، اسباب‌بازی و جواهرات گسترش داد.
 • این شرکت تولیدکننده محصولات الکترونیکی نیز هست، مانند کیندل، تبلت، تلویزیون و اسپیکرهای اکو. آمازون بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده زیرساخت‌های خدمات ابری است.
 • شرکت آمازون نه فقط در آمریکا بلکه در بریتانیا، ایرلند، آلمان، فرانسه، کانادا، ایتالیا، اسپانیا، هلند، استرالیا، برزیل، ژاپن، چین، هند، مکزیک، سنگاپور و ترکیه خدمات‌رسانی می‌کند.
 • در سال ۲۰۱۶ سایت آمازون با زبان‌های هلندی و لهستانی (علاوه بر آلمانی) مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
 • همچنین سایت آمازون به برخی کشورها برای بعضی از محصولاتش خدمات حمل و نقل ارائه می‌دهد.
 • سایت آمازون در سال ۲۰۱۵ به عنوان ارزشمندترین خرده فروشی آمریکا از نظر ارزش سهام از شرکت والمارت سبقت گرفت.
 • همچنین آمازون دومین شرکت ارزشمند جهان است (پس از اپل).
 • این شرکت جایگاه دوم شرکت اینترنتی در جهان را از نظر درآمد و جایگاه دوم در آمریکا از نظر کارآفرینی و اشتغال‌زایی (پس از والمارت) دارد.
 • کمپانی آمازون در سال ۲۰۱۷ فروشگاه‌های زنجیره‌ای Whole Foods را به ارزش ۱۳٫۴ میلیارد دلار به دست آورد. خریداری این شرکت به شدت بر حضور فیزیکی شرکت آمازون در بازار خرده فروشی تاثیرگذار بود. از این خرید تفسیر می‌شود که کمپانی آمازون در به چالش کشیدن فروشگاه‌های خرده فروشی سنتی والمارت مصمم است.
 • در سال ۲۰۱۸ جف بزوس اعلام کرد که آمازون در سراسر جهان بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر عضو سرویس آمازون پرایم دارد.
 • در ۴ سپتامبر ۲۰۱۸ کمپانی آمازون ۱ تریلیون دلار ارزش‌گذاری شد. آمازون دومین شرکت آمریکایی است که بعد از اپل به چنین ارزشی رسیده است.

گاه شمار فعالیت‌های شرکت آمازون

۱۹۹۴-۱۹۹۸: شرکت آمازونفعالیت خود را با فروش کتاب شروع کرد. این شرکت ابتدا با کتابفروشی‌های محلی و سپس با کتابفروشی بارنس‌اندنوبل (Barnes & Noble) شروع کرد. اولین سهام عمومی (IPOs) در سال ۱۹۹۷ عرضه شد.

۱۹۹۸-۲۰۰۴: شرکت آمازون خدمات خود را فراتر از فروش کتاب گسترش داد. این شرکت همچنین خدمات اولیه‌ای مثل سرویس حمل و نقل رایگان (Free Super Savers Shipping) به کاربران ارائه کرد.

۲۰۰۵-۲۰۱۱: شرکت آمازون با ارائه خدمات وب AWS پا به عرصه رایانش ابری گذاشت. همچنین  قسمت مکانیکال ترک اولین گام ها را در جهت جمع سپاری (crowdsourcing) برداشت. در نهایت آمازون تبدیل به شرکتی بی رقیب در حوزه رایانش ابری شد که بیشتر زیرساخت‌های فیزیکی اینترنت را در کنترل دارد. در این دوران همچنین آمازون کیندل عرضه شد و تا سال ۲۰۱۰ میزان خرید ایبوک از کتاب فیزیکی در کمپانی آمازون پیشی گرفت.

۲۰۱۱-۲۰۱۵: شرکت آمازون شروع به ارائه خدمات پخش سیال (Streaming Services) موزیک و ویدیو کرد. در سال ۲۰۱۵ ارزش سهام آمازون برای اولین بار از والمارت پیشی گرفت.

محصولات و خدمات آمازون چه هستند؟

وقتی به سایت آمازون دات کام مراجعه می‌کنید به لیستی از خدمات و محصولات سایت در پایین صفحه (فوتر) برخورد می‌کنید که شاید با بسیاری از آنها ناآشنا باشید. اما واقعا کمپانی آمازونچه می‌کند و این محصولات به چه معنا هستند؟

در ادامه ما نیز همان لیست را به همراه خلاصه‌ای از خدماتی که ارائه می‌کنند ارائه کرده‌ایم.

 • AmazonFresh: سرویس تحویل خار و بار و زیر مجموعه آمازون دات کام است که در حال حاضر در آمریکا، لندن، توکیو، برلین، هامبورگ و مونیخ فعالیت می‌کند.
 • Amazon Prime: یک سرویس تحویل محصولات رایگان و دو روزه است (در برخی شهرها یک روزه) که کاربران در ازای پرداخت حق عضویت ماهانه یا سالانه امکان استفاده از آن را دارند. کمپانی آمازون در آوریل ۲۰۱۸ اعلام کرد که این سرویس در جهان بیش از صد میلیون کاربر دارد.
 • Amazon Web Services: خدمات وب آمازون (AWS) برای اشخاص، شرکت‌ها و دولت‌ها در ازای دریافت حق عضویت، پلتفرمی برای رایانش ابری فراهم کرده است. این سرویس به کاربران خود اجازه می‌دهد که به اندازه مورد نیازشان از ظرفیت مجموعه کامپیوترهای به هم مرتبط AWS برای پردازش اطلاعات استفاده کنند.
 • Alexa: آمازون الکسا یک قابلیت مجازی برای انتقال صدا، بازپخش موسیقی، تهیه لیست انجام وظایف (to-do list)، تنظیم زنگ هشدار (آلارم)، پخش سیال پادکست (Streaming Podcasts)، پخش کتاب صوتی، گردآوری اطلاعات در زمینه آب و هوا، ترافیک، ورزش و … است.
 • Appstore: اپ‌ستور آمازون در سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را آغاز کرد. این اپ‌استور در ۲۰۰ کشور قابل دسترسی و برای سیستم عامل اندروید طراحی شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

 • Amazon Drive: این سرویس که قبلا آمازون کلاود درایو (Amazon Cloud Drive) نام داشت، سرویسی برای ذخیره ابری اطلاعات است و کاربران خود امکان ذخیره اطلاعات، بک‌آپ گیری، اشتراک گذاری فایل‌ها و پرینت عکس‌ها را فراهم می‌کند.
 • Echo: آمازون اکو برندی برای اسپیکرهای هوشمند آمازون است. این دستگاه‌ها با اتصال به سرویس الکسا نسبت به صدای کاربران حساس هستند و با گفتن کلماتی فعالیت های مشخصی را انجام می‌دهند. به عنوان مثال با گفتن کلمه “الکسا” از سوی کاربر دستگاه فعال می‌شود.
 • Kindle: کیندل مجموعه‌ای از کتابخوان‌های الکترونیکی است که توسط آمازون تولید شده است. این کتابخوان‌ها امکان جستجو، خرید، دانلود و خواندن ایبوک ها را برای کاربران فراهم می‌کنند.
 • Fire tablets: فایر تبلت که در گذشته به کیندل فایر معروف بود تبلتی محصول کمپانی آمازون است.
 • Fire TV: تلویزیون هوشمند آمازون است که کنسول‌های آن از راه دور قابل کنترل هستند.
 • Video: این خدمات به کاربران امکان تماشای فیلم و سریال را از طریق اجاره و یا خرید می‌دهد.
 • Kindle Store: کیندل استور اپلیکیشنی برای کتابخوان های کیندل است که از طریق آن کاربران می‌توانند به انواع ایبوک ها دسترسی پیدا کنند. کیندل استور از طریق کتابخوان‌های کیندل، فایر تبلت‌ها و اپلیکشین موبایل آمازون قابل دسترسی است.
 • Music: آمازون موزیک یک پلتفرم سیال موسیقی برای اشتراک، انتقال و پخش آنلاین موسیقی است.
 • Amazon Digital Game Store: این مورد یک سرویس انتشار بازی‌های ویدیویی است.
 • Amazon Studios: آمازون استودیوز یکی از شرکت های وابسته به آمازون است که در زمینه ساخت و انتشار فیلم و سریال فعالیت می‌کند.
امپراطوری جف بزوس

اینفوگرافیک امپراطوری ثروتمندترین فرد جهان: جف بزوس

اینفوگرافیک امپراطوری ثروتمندترین فرد جهان: جف بزوس
شیما مسائلی
۲۱ مهر ۱۳۹۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک امپراطوری ثروتمندترین فرد جهان: جف بزوس
مقدمه: جوانی به نام جف بزوس با ۲۴ سال استقامت بر روی چشم‌اندازش حالا می‌تواند با افتخار به گذشته‌اش بنگرد. در زمان نگارش این نوشته آمازون ۸۷۲٫۳۸$ میلیارد دلار ارزش دارد! تقریبا ۲ برابر تولید ناخالصی ۴۳۹٫۵۱$ میلیارد دلاری ایران!

داستان شکوفایی آمازون به عنوان ابرقدرتی در صنایع IT، تجارت الکترونیک و خرده‌فروشی واقعا شگفت‌انگیز است. جوانی به نام جف بزوس با ۲۴ سال استقامت بر روی چشم‌اندازش حالا می‌تواند با افتخار به گذشته‌اش بنگرد. اگر صرفا به بعد مالی موفقیت او نگاه کنیم متعجب می‌شویم. در زمان نگارش این نوشته آمازون ۸۷۲٫۳۸$ میلیارد دلار ارزش دارد! این رقم تقریبا ۲ برابر تولید ناخالصی ۴۳۹٫۵۱$ میلیارد دلاری ایران است!

جف بزوس علاوه بر اینکه صاحب ۲۴% سهام آمازون است، سرمایه‌گذاری‌های متعددی در کنار آمازون هم انجام داده است. بعضی از این سرمایه‌گذاری‌ها به قدری موفق بوده‌اند که در زمان نگارش این نوشته، جف ۱۴۴٫۷$ میلیارد دلار ثروت دارد! اما در میان این ماجراجویی‌ها صدها میلیون دلار را هم هدر داده است، مثل ۱۰۰$ میلیون دلاری که در HomeGrocer.com دود هوا شد!

از صحبت کردن در مورد عددهای میلیارد دلاری سرمایه بزوس و ارزش آمازون که بگذریم، می‌توانیم واقع‌بینانه به تاریخچه عملکرد رهبر آمازون نگاهی بیندازیم. این ثروت و سرمایه در گاوصندوق بانک‌ها پنهان نشده است، بلکه بزوس تمام ثروتش را در رشد اقتصاد، ارائه بهترین تجربه خرید آنلاین و ساختن غول تجارت الکترونیک جهان یعنی آمازون، صرف کرده است. کارآفرینان بزرگ نه تنها باعث اشتغال صدها هزار نفر هستند، بلکه برای فردایی بهتر در تلاش هستند.

رویای فردای جف بزوس هم مثل الون ماسک، صرفا مختص کره زمین نیست! نسل جدیدی از کارآفرینان رویای سفر به فضا را دور از دسترس نمی‌دانند. الون ماسک با Spacex، بزوس با Blue Origin و ریچارد براونسون با Virgin Galactic در تلاش هستند اولین کسانی باشند که زندگی در ماه را برای انسان‌ها ممکن می‌کنند.

اینفوگرافیک امپراطوری جف بزوس

کمی بیشتر راجع به آمازون بدانید

آمازون در سال ۲۰۱۴ توسط جف بزوس و با سرمایه‌گذاری خانواده‌اش تاسیس شد. بعد از گذشت ۲۴ سال، حالا آمازون ۵۶۶ هزار کارمند دارد و درآمد سال ۲۰۱۷ این شرکت رقم ۱۷۷٫۸۶$ میلیارد دلار بود.

بزوس با رهبری آمازون در طول این مدت شکست‌ها و موفقیت‌های بزرگ و کوچک فراوانی در کارنامه‌اش ثبت کرده است. اما چیزی که قاطعانه می‌توانیم بگوییم اینست که جف بزوس فردی باهوش و سخت‌کوش است و توانسته است با استقامت در تحقق اهدافش، در واقعیت به آنها برسد. حداقل از منظر مشتریان آمازون او لایق این ثروت است…

اگر به آمازون علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنم به کتاب “فروشگاهی همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” نگاهی بیندازید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید