شرکت آمازون چطور به خاطر آمازون پرایم ضرر می‌دهد اما همچنان برنده است؟
شیما مسائلی
۳ نوامبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
شرکت آمازون چطور به خاطر آمازون پرایم ضرر می‌دهد اما همچنان برنده است؟
مقدمه: اوایل نام روز پرایم جمعه سیاه و سپس دوشنبه سایبری بود. بعدها عنوان آن به روز پرایم تغییر کرد؛ برنامه ای تخفیفی که با پرداخت ۹۹ دلار در سال مشتریان را از خدمات آمازون پرایم بهره مند می‌کند. اما شرکت آمازون چطور علیرغم ضرردهی از آمازون پرایم سود می‌برد؟

آمازون اعلام کرده است که امسال مشتریانش را با روز پرایم بزرگتری غافلگیر خواهد کرد

در روز پرایم (۱۶ جولای) اسباب بازی‌ها، پوشاک، لوازم بهداشتی، همه و همه در ۱۰۰٫۰۰۰ دسته از محصولات متنوع گاهی تا ۷۵ درصد نسبت به قیمت اصلی شان تخفیف می‌خورند.

طبق تخمین ها برای سال ۲۰۱۵ (تولد بیست سالگی آمازون) مبلغ فروش آمازون در این روز بیش از ۴۰۰ میلیون دلار بود که در عمل حدود ۹۰۰ میلیون دلار فروش داشت. مقدار فروش آمازون در روز پرایم از سال ۲۰۱۵ تا کنون رشد نمایی داشته و به بیش از ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده است (تصویر ۱).

مقدار فروش جهانی آمازون در روز پرایم از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۸ (ارقام به میلیارد دلار هستند)

در روز پرایم تعداد سفارش های ثبت شده در سایت آمازون در سراسر جهان ۲۶۶ درصد نسبت به یک روز عادی رشد می‌کند.

نکته جالب توجه اینجاست که ارائه آمازون پرایم باعث افزایش قابل توجه تعداد اعضای سایت آمازون برای دریافت خدمات تحویل دو روزه بیش از ۳۰ میلیون قلم جنس به همراه استفاده از موسیقی و ویدیوهای آنلاین شده است.

در عوض ارائه چنین خدماتی آمازون از مشتریانش می‌خواهد که بیشتر از حد معمول از این وبسایت خرید کنند.

تحلیلگران تعداد اعضای آمازون پرایم را بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در آمریکا تخمین می‌زنند. بدون در نظر گرفتن مقدار رشد تعداد اعضای آمازون پرایم در هر سال، هر کاربر عضو آمازون پرایم سالانه حدود ۱۳۰۰ دلار از آمازون خرید می‌کند. این مقدار خرید از مبلغ خرید سالانه‌ی کاربری که عضو آمازون پرایم نیست، طبق تحقیقات شرکت های تحلیلگر، حدود ۷۰۰ دلار بیشتر است.

همراستا با رشد تعداد کاربران آمازون پرایم، بازارهای موسیقی دیجیتال و ویدیوهای آنلاین نیز رو به رشد هستند. از طرف دیگر آمازون پرایم که در ۴۰ کلانشهر خدمات تحویل یکروزه دارد، سعی در ورود به بیزنس های دیگر مانند تحویل یک ساعته غذا در ۱۲ شهر نیز دارد.

به گفته تحلیلگر فارستر ریسرچ (Forrester Research) به نام ساخاریتا مالپورو (Sucharita Mulpuru) آنچه آمازون پرایم از آن به دور است، سودآوری است.

مالپورو تخمین می‌زند که هزینه های تحویل رایگان محصولات در آمازون پرایم برای این شرکت سالانه حدود ۱ میلیارد دلار است. در سال ۲۰۱۷ آمازون مجموعا ۲۱٫۷ میلیارد دلار برای حمل و نقل سفارش هایش هزینه کرده است. این رقم دو برابر هزینه ای بوده که طبق گزارش سالانه شرکت آمازون در سال ۲۰۱۵ صرف شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

سفارش های پرایم اغلب به دلیل چالش های تحویل ۴۸ ساعته محصولات تقسیم شده و از بیش از یک مکان به سمت مقصد ارسال می‌شوند. هزینه عملیاتی چنین طرحی برای یک شرکت خرده فروشی با حاشیه سود اندک بسیار بالاست.

اما حتی اگر تصور کنیم که آنچه مالپورو می‌گوید درست باشد، درآمد مازادی که از آمازون پرایم نصیب شرکت می‌شود برای پوشش دادن هزینه های این طرح کافی نیست، به نظر نمی‌رسد که مدیران ارشد آمازون از این موضوع واهمه‌ای داشته باشند، چرا که به گفته‌ی مدیر عامل آمازون، جف بزوس: “حاشیه سود بالا، فرصت رشد را از یک شرکت می‌گیرد.”

مزیت این طرح برای سایر خرده فروشان، عدم رقابت با دیگر رقبا و بهره مندی از خدمات حمل و نقل رایگان آمازون است.

مالپورو می‌گوید احتمالا آمازون برای کاهش هزینه هایش قادر خواهد بود که در آینده بر اساس الگوی خرید های پیشین کاربرانش میزان و نوع محصولاتی که در مکانهای جغرافیایی مختلف بیشتر سفارش داده شده‌اند را پیش بینی کند. سپس با انتقال محصولات پر تقاضا به نزدیک ترین مرکز اجرایی، بعد مسافت تحویل کالاها را کاهش دهد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com