اگر در حین فرآیند درک و طراحی استراتژی بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارتان هستید، یادگیری بهینه سازی موتور جستجو اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. در اینصورت حتما به شرکتی که کار سئوی وبسایت تان را انجام دهد و به اندازه کافی قابل اعتماد و متعهد باشد نیاز پیدا خواهید کرد که صفحات وبسایت شما را طراحی کرده، و علاوه بر تبلیغات آنلاین باعث افزایش ترافیک وبسایت و فروش شرکت شما شود. در این مقاله درباره آموزش سئو و فرآیندهای بهینه سازی موتور جستجو مطالبی ارائه شده و در آخر می‌توانید درباره‌ی بازاریابی شبکه های اجتماعی بیشتر بخوانید.

آموزش سئو و فرآیند بهینه سازی موتور جستجو

به منظور آموزش سئو باید بدانیم که فرآیندهای موتور جستجو شامل جستجوی پولی (paid search) و جستجوی ارگانیک (organic search) می‌شود که حوزه‌ای بسیار پویاست و هر روزه روش‌های جدید به همراه کمپین های بازاریابی تازه به بازار معرفی می‌شود.

بنابراین انتخاب شریک مناسب برای انجام سئو، انتخاب حساس و مهمی است، چرا که او کسی است که همواره از آخرین تحولات و پیشرفت‌های بازار با سرعت بیشتری مطلع می‌شود و خدمات سئویی در همان راستا ارائه می‌کند.

به منظور آموزش سئو باید گفت که برنامه‌ی خدمات بهینه سازی موتور جستجو با آنالیز کلیدواژه های مرتبط با محصولات، خدمات و کسب و کار شما آغاز می‌شود.تحقیقات و تجزیه و تحلیل های دقیق در این باره منجر به لیستی از کلیدواژه هایی می‌شود که معمولا کاربران برای پیدا کردن محصولات مشابه از آنها استفاده می‌کنند. دومین قسمت از برنامه‌ی بهینه سازی موتور جستجو مربوط به تحقیق کردن، درک رقابت، درک بازار، تاکتیک ها و استراتژی هایی است که توسط رقبا برای تهیه استراتژی های جلب مشتری صورت می‌گیرد. سومین مرحله شامل طراحی صفحات وب است، شامل تیترها، توضیحات متا (meta)، تگ ها یا برچسب ها. طراحی این ساختار باید بر اساس کلیدواژه های پر کاربرد صورت بگیرد.

اعتبار کلیدواژه هایی را که در وبسایت خود استفاده می‌کنید می‌توان به کمک چندین ابزار سنجید. با استفاده از ابزارهای جستجوی کلیدواژه مثل یاهو کیورد سلکتور (Yahoo Keyword Selector)، گوگل کیورد سلکتور (Google Keyword Selector) یا گوگل ترندز (Google Trends) می‌توان محتوای وبسایت را تست کرد. بعد از این مرحله ارائه دهندگان خدمات سئو باید به جمع آوری لینک بپردازند. آنها این کار را می‌توانند از طرق مختلف انجام دهند مانند ارسال پست مهمان برای سایر وبلاگ ها و دریافت بک لینک، شراکت (partnership) و غیره. ثبت وبسایت در موتورهای جستجو و دایرکتوریهای گوناگون باعث می‌شود که بتوان از ایندکس شدن وبسایت در موتورهای جستجو اطمینان حاصل کرد (امروزه این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد). کارکرد مهم دیگری که با سئو وبسایت در ارتباط است، نظارت، ارزیابی و آنالیز محبوبیت و عملکرد وبسایت است. برای این کار چندین نرم افزار در اختیار مختصصان سئو است.

فعالیت های بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورجستجو شامل استفاده از نتایج هر دو نوع سرچ (پولی و ارگانیک) است. نتایج جستجوی پولی شامل خدمات پرداخت به ازای هر کلیک (ppc) و استفاده از سایر تبلیغات اسپانسری است. علاوه بر اینها لیست نتایج پولی (یعنی لیست وبسایت هایی که نه به صورت ارگانیک، بلکه به خاطر پرداخت پول به موتور جستجو در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند) نیز از دیگر نتایج جستجوی پولی است که مشتریان بالقوه با کلیک روی لینک نمایش داده شده، مستقیما به وبسایت شما هدایت می‌شوند. همچنین ارسال مقالات مهمان (پست مهمان)، ارسال تبلیغات برای وبلاگ‌ها، تبلیغات مطبوعاتی و دیگر انواع تبلیغات از جمله کارهایی است که متخصصان سئو برای افزایش محبوبیت وبسایت می‌توانند انجام دهند.

فعالیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی

اگر کمی جلوتر برویم، متخصصان سئو به استفاده از تاکیتک‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز علاقه مندند و از این طریق نیز به تعداد مشتریان بالقوه وبسایت اضافه می‌کنند. مسلما استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز به تجربه در این زمینه دارد، چرا که در این حوزه از بازاریابی (بازاریابی شبکه های اجتماعی) باید اجتماعی از کاربران ایجاد کرد و تصمیمات آنها را متناسب با منافع شرکت شما (یعنی فروش محصولات) تحت تاثیر قرار داد.

فعالیت های سئو و بازاریابی موتور جستجو (SEM) نیازمند سازگاری مداوم با تحولات پیوسته‌ای است که در فناوری های تجارت الکترونیک و همچنین تغییراتی است که در روند تجارت الکترونیک و گرایش های بازار اتفاق می‌افتد.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید