مقدمه

آمیخته بازاریابی (یا همان آمیزه بازاریابی) به استفاده از چهار المان اصلی بازاریابی (۴P) اشاره دارد، به نام های: محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان عرضه (Place)، فعالیت‌های ترویجی (Promotion). تمام استراتژی های بازاریابی پیرامون چارچوب ۴P تدوین می‌شوند. با ابداع و توسعه المان‌های صنعت خدمات مثل افراد (People)، و فرآیندها (Process دو المان جدید به المان های مرسومِ آمیخته بازاریابی افزوده شده است. بنابراین برای پاسخ به اینکه آمیخته بازاریابی یا marketing mix چیست و اینترنت چه نقشی در تغییرات آن داشته، ابتدا باید منظور خود را از المان‌های سازنده‌ی آن مشخص کنیم.

تجارت الکترونیک اتوبان بزرگی برای سازمان هایی است که از المان های آمیخته بازاریابی به نفع کسب و کارشان استفاده می‌کنند.

اولین المان آمیخته بازاریابی : محصول

برای آشنایی با اینکه marketing mix چیست ؟ به اولین المان آن – یعنی محصول – توجه می‌کنیم. المان محصول، در آمیزه بازاریابی به خدمات، برند، یا فیچرهای خریدی که پیرامون استراتژی بازاریابی شرکت توسعه یافته اشاره دارد. تدوین هر گونه استراتژی محصول باید بر اساس تحقیقات بازار (که در آینده مفصل توضیح خواهیم داد) و شناسایی نیازهای مشتریان صورت بگیرد.

استراتژی های بازاریابی آنلاین به دو بخش می‌تواند تقسیم شود: تصمیماتی که مربوط به فیچرهای اساسی و منطبق با نیازهای مشتریان است؛ و فیچرهای اضافه بر سازمانی که علاوه بر فیچرهای اساسی مزایای بیشتری ایجاد می‌کند.

استفاده از اینترنت در قبال فیچرهای اساسی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد و اطلاعات اضافه درباره محصول مورد نیاز مشتریان فعلی و جدید (به عنوان مثال نقد های آنلاین، ویدیوها و غیره) در دسترس قرار دهد. فیچرهای اضافه بر سازمان می‌توانند پیشنهادات جدیدی به مشتری بدهند، مثل ارائه‌ی کتاب الکترونیک (یا ایبوک).

اینترنت می‌تواند مزایای بیشتری نیز ایجاد کند، مثلا به کمک پرسشنامه، درباره نیاز، و رفتار مشتریان در قبال محصول یا خدمات مورد نظر داده‌ جمع آوری کند. امکان جمع آوری داده ها از مشتریان به صورت فرم های اینترنتی، هزینه بسیار کمتری نسبت به روش های سنتی دارد. سازمانها می‌توانند تحقیقات بازار را به کمک روشهای مختلفی از جمله فوکوس گروپ ها (focus group)، نظرسنجی های آنلاین، فرم های دریافت بازخور، وبلاگ ها و غیره انجام دهند.

رشد محصول و برند سازمان نیز تقریبا همراستای هم هستند. بنابراین سازمان ها برای برندینگ آنلاین یا برند سازی آنلاین و موفق، باید شرایط زیر را فراهم کنند:

  • ایجاد تجربه خریدی آسان، امن و راحت؛
  • خدمات آنلاین مشتریان؛
  • سفارشی سازی  (Personalization)؛
  • گروه‌های آنلاین پشتیبانی فنی.

دومین المان آمیزه بازاریابی : قیمت گذاری

اکنون در پاسخ به اینکه marketing mix چیست ؟ به دومین المان آن – یعنی قیمت گذاری – باید توجه کنیم. المان قیمت گذاری در آمیخته بازاریابی به روش های زیر بر استراتژی های بازاریابی تاثیرگذار است:

  • شفافیت در قیمت‌ها و مقایسه بین قیمت های محصولات مشابه؛
  • اعمال انحصار و فشار قیمت ها
  • قیمت گذاری دینامیک (Dynamic pricing) و مزایده‌ها؛
  • روش‌های دیگرِ قیمت گذاری.

امروزه مکانیزم های قیمت گذاری متعددی در دسترس است. کسب و کارهای آنلاین مثل ایبی و غیره باعث شده‌اند که برخی از مدل ها بسیار مشهور شوند. یکی از مدل‌های معروف قیمت گذاری، پرداخت بر اساس بالاترین پیشنهاد (forward auction) نامیده می‌شود که بر اساس آن محصولات به آن مشتری که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌دهد، فروخته می‌شود.

سومین المان آمیزه بازاریابی : مکان

در پاسخ به اینکه marketing mix چیست ؟ به سومین المان آن – یعنی مکان عرضه – توجه می‌کنیم. المان مکان عرضه در آمیخته بازاریابی به کانال‌هایی که از طریق آنها محصول به دست مشتریان می‌رسد، اشاره دارد. سازمان‌ها کانال‌های گوناگونی برای دستیابی به خیل عظیم مشتریان با کمترین هزینه ابداع می‌کنند. اینترنت توانسته المان مکان عرضه را در آمیخته بازاریابی تغییر دهد. خریدهای اینترنتی می‌تواند از طریق وبسایت‌های صورت بگیرد که تحت کنترل فروشندگان مستقیم است، انجام شود یا وبسایت هایی که پلت فرمی برای فروش سایر شرکت ها هستند.

سازمان ها همچنین وبسایت هایی را طراحی می‌کنند که نیازهای به خصوصی را در منطقه ای خاص هدف قرار می‌دهد. این نیازهای به خصوص ممکن است مربوط به زمینه های مختلف باشد، مثل زبان، آمیخته محصول و تفاوت های فرهنگی.

کانال های توزیع نیز تحت تاثیر اینترنت، دچار تغییراتی شده اند. سازمانها باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهد محصولات شان را از طریق واسطه ها به دست مشتریان برسانند یا به طور مستقیم این کار را انجام دهند. این سازمانها حتی می‌توانند ترکیبی از دو روش پیش گفته را اجرا کنند.

نقش اینترنت و چهارمین المان آمیزه بازاریابی : فعالیت‌های ترویجی

اکنون در پاسخ به اینکه marketing mix چیست ؟ به چهارمین المان آن – یعنی فعالیت‌های ترویجی – باید توجه کنیم. المان فعالیت‌های ترویجی در آمیخته بازاریابی به استراتژی های ارتباطی در بازاریابی اشاره می‌کند که توسط سازمان برای تبلیغات درباره محصول و شرکت به کار می‌رود.

المان فعالیت‌های ترویجی شامل تبلیغات، تخفیف های فروش، ارتباط با مشتریان، روابط عمومی و بازاریابی مستقیم است.

المان فعالیت‌های ترویجی در آمیخته بازاریابی بر اساس استراتژی های ارتباطی سازمان انتخاب می‌شود. اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی جدید و اضافه بر سازمان در دسترس شرکت ها قرار گرفته که از آن طریق شرکت ها بتوانند با مشتریان درباره ی فیچرهای جدید محصولات شان ارتباط برقرار کنند.

همچنین لازم است که سازمان ها درباره این که در کدام مرحله از چرخه خرید می‌خواهند از اینترنت استفاده کنند، تصمیم بگیرند. علاوه بر اینها شرکت باید درباره اینکه از کدام روش‌های ترویجی در اینترنت می‌خواهد استفاده کند نیز تصمیم گیری کند.

با توجه به اینکه بودجه سازمان ها محدودیت دارد، باید استراتژی بازاریابی مناسبی برای فعالیت های ترویجی خود تدوین کنند.

marketing mix چیست ؟  نقش افراد و فرآیندها

در نهایت به المان افراد و فرآیندها توجه می‌کنیم. المان افراد در آمیزه بازاریابی به تعاملات بین اعضای سازمان با مشتریان در زمان فعالیت های قبل، حین و بعد از خرید اشاره دارد. برخی از گزینه‌هایی که با ظهور اینترنت در اختیار سازمان ها قرار گرفته، مانند امکان ارسال اتوماتیک ایمیل ها، اطلاع رسانی از ثبت خرید، تسهیلات آنلاین مانند چت، افزودن قسمتی تحت عنوان سوالات متدوال به وبسایت ها، افزودن امکان جستجو در وبسایت، کمک و ارائه پیشنهاد در فرآیند خرید و غیره.

المان فرآیند در آمیخته بازاریابی به ایجاد هماهنگی بین تمام فعالیت های بازاریابی شرکت اشاره دارد که در زمینه های قیمت گذاری، مکان عرضه، فعالیت های ترویجی، و افراد تدوین شده اند.

اینترنت انواع گزینه ها را برای پیشبرد آمیخته بازاریابی ابداع کرده تا سازمان ها از این طریق بتوانند استراتژی های بازاریابی اینترنتی خود را چه برای کوتاه مدت و چه بلند مدت بهبود دهند.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید