آیا کار آفرینی شما را واقعا پولدار می‌کند؟
شیما مسائلی
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
آیا کار آفرینی شما را واقعا پولدار می‌کند؟
مقدمه: اگر ذهنیت شما درباره کارآفرینی “مسیر میانبری” برای پولدار شدن است، شاید وقت آن باشد که اولویت‌های خود را بررسی کنید. با این حال کارآفرینی پتانسیل‌های بسیاری دارد.

در سر داشتن سودای کارآفرینی نیازمند ذهنیت کارآفرینی درست و تغییر عادت است. در بسیاری از کشورها کارآفرینی تلالو رویای بسیاری از افراد است. گفته‌ها درباره‌ی کارآفرینی حاکی از آن است که هر کسی با یک ایده‌ی درست و مقداری تلاش می‌تواند موفق شود؛ زیرا به طور مستمر میلیاردرهایی چون مارک زاکربرگ و ریچارد برانسون در معرض دیدمان هستند؛ افرادی که از خشت اول کارشان را پایه‌ریزی کرده و بیان می‌کنند که هیچ محدودیت درآمدی برای صاحبان کسب‌وکار وجود ندارد.

همینطور در طرف دیگر ماجرا سالانه صدها و هزاران کارآفرین، طرح‌های توجیهی برای ایده‌هایشان تهیه کرده و منابع مالی لازم را به امید آزمودن شانس خود برای پولدار شدن، به دست می‌آورند. اما آیا پولدار شدن از طریق کارآفرینی یک امید واهی است؟ یا روشی درست و مشروع برای رسیدن به سطحی از ثروت است؟

ایده کارها با شماست

کارآفرینی راهی برای رها شدن از حقوق ثابت ماهانه‌ایست که از شغل تمام‌وقت عاید شما می‌شود. به جای آنکه سرباز شرکت برای ارائه ارزش‌های آن به مشتریان باشید، ارزش‌های خودتان را از طریق ایجاد یک کسب‌وکار تولید کرده و بدون محدودیت در سودآوری کار می‌کنید.

مازاد درآمدی که شرکت شما علاوه بر هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌‌ای ایجاد می‌کند، هر مقداری که باشد برای خود شماست. حتی اگر شرکت خود را به سازمان بزرگ‌تری بفروشید، حقوق بالاتری در قبال آن دریافت خواهید کرد. اما همانطور که احتمالا خودتان هم تصور می‌کنید، مسیری ثروتمندی از طریق کارآفرینی به آن سادگی‌هایی که توصیف می‌کنند، نیست.

متوسط درآمد کارآفرینان چقدر است؟

در تحقیقی که توسط سازمان American Express OPEN صورت گرفته است، اعلام شد که بیش از نیمی از کارآفرینان مورد نظرسنجی برای خودشان حقوق ثابت واریز می‌کنند و این رقم معمولا ۶۸٫۰۰۰ دلار در سال است. البته این عدد در سال‌های مختلف کمی بالا و پایین می‌شود، اما به طور کلی پیرامون ۷۰٫۰۰۰ دلار در سال است.

درست است که در این چک حقوقی میزان سودی که کارآفرینان به دست می‌آورند یا درآمد عایدی شرکت لحاظ نشده، اما با این حال نشان می‌دهد که متوسط درآمدی که هر کارآفرین ایجاد کرده، چقدر بوده است.

با توجه به اینکه متوسط درآمد خانوارها در آمریکا ۵۲٫۰۰۰ دلار درسال بوده، کارآفرینی با دریافت ۶۸٫۰۰۰ دلار در سال، درآمد بالاتر از میانگین کسب کرده‌اند.

اما به یاد داشته باشید که کارآفرینانی هم هستند که مبالغی بسیار کمتر یا بیشتر به دست آورده‌اند.

شانس موفقیت کارآفرینی چقدر است؟

ما علاقه داریم موفقیت بزرگترین کارآفرینان را جشن بگیریم، برای اینکه جامعه این تصور را داشته باشد که کارآفرینی ارزشمند بوده و رویای جوامع را به عمل تبدیل می‌کند. اگرچه این تفکر که احتمال تبدیل شدن شما هم به یکی از ستارگان میلیاردر دنیای کارآفرینی بالاست، اما منطقی نیست.

یقینا این امر امکان‌پذیر است، اما تنها تعداد انگشت‌شماری از کارآفرینان از میان ۲۸ میلیون کارآفرین آمریکایی به آن رسیده‌اند.

احتمال شکست کارآفرینی چقدر است؟

عموما اینطور گزارش می‌شود که ۹۰% استارت‌آپ‌ها شکست می‌خورند. اما این رقم واقعیت آمار را ارائه نمی‌دهد یعنی به دلایل متعددی یا شکست را تعریف نمی‌کند و یا بازه زمانی برای آن در نظر گرفته شده است. با این حال چنین واقعیتی درست است که بسیاری از کسب‌وکارها شکست می‌خورند، البته به سختی می‌توان گفت که این تعداد اکثریت کسب‌وکارها هستند.

خبر خوب اینست که بعد از چهار سال از فعالیت، حدود ۵۰ درصد کسب‌وکارها هنوز مشغول به کار هستند، اگر چه این رقم در سال‌ها اخیر در آمریکا کاهش داشته است. اما این آمار به معنای احتمال ۵۰ درصدی (یا حتی بیشتر) در شکست کسب‌وکار شماست؟

لزوما خیر. شکست یک کسب‌وکار بیشتر به ماهیت فعالیت‌های آن و شرایط خاصی که در آن قرار می‌گیرد، بستگی دارد. اما می‌توان فهمید که کارآفرینی مسیر ساده و مستقیمی برای پولدار شدن نیست.

آنچه کارآفرینی قطعا به شما می‌دهد

بله همانطور که می‌توان نتیجه گرفت پولدار شدن از طریق کارآفرینی، امری نامتعارف است (حداقل در جنبه‌های مادی). اما کارآفرینی از جنبه‌های دیگری نیز مزایای بسیاری دارد:

ارضا خاطر: برای بسیاری از افراد، تمایل به کارآفرینی به دلیل دستیابی به رویای تصاحب یک کسب‌وکار، رهبری یک تیم یا حتی داشتن میراث مطلوبی برای اشتغال فرزندان است. هر هدفی که دنبال می‌کنید، کارآفرینی در راستای آن سبب ارضا خاطر می‌شود .

آزادی: از آنجایی‌که شما رئیس خودتان هستید، آزادید که هر چه می‌خواهید ایجاد کرده یا روی هر آنچه مایلید سرمایه‌گذاری کنید. شما می‌توانید فرهنگ کاری مور نظر خودتان را ایجاد کنید و کارکنانی که تمایل دارید را استخدام کنید. می‌توانید روزهایی را که نیاز دارید از کار فاصله بگیرید و برنامه شخصی‌تان را مطابق میل‌تان تنظیم کنید.ب رای بعضی از افراد این آزادی از پول هم مهم‌تر است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

ارتباطات: شما به واسطه کارآفرینی بیشتر دیده می‌شوید که می‌تواند برای تلاش‌های آتی به معنای توانایی ارتباطی قوی‌تری باشد؛ این نقطه قوت ممکن است به معنای یافتن موقعیت کاری تمام‌وقت باشد یا یافتن شریک تجاری برای راه‌اندازی کسب‌وکار بعدی.

ریچارد برانسون (Richard Branson) در سخنرانی TED خود با عنوان “زندگی در ارتفاع ۳۰٫۰۰۰ پایی” درباره‌ی فراز و فرودهای شغلی خود، موفقیت میلیارد دلاری‌ تا تجربه‌ی نزدیک به مرگ خود سخن می‌گوید و انگیزه‌های غافلگیرکننده‌اش را در هر برهه از این مراحل بیان می‌کند. تماشای این سخنرانی برای درک “ذهنیت کارآفرینی را حتما پیشنهاد می‌کنم.

آیا کارآفرینی شما را پولدار می‌کند؟

بنابراین… به سوال اول‌مان برگردیم. جمله آخر اینست که کارآفرینی شما را پولدار می‌کند و نه فقط ثروت مادی. اما کارآفرینی تنها راه برای پولدار شدن نیست و کارآفرین شدن نیز ضمانتی برای ثروتمند شدن به شما نمی‌دهد.

اگر فقط به این دلیل می‌خواهید کارافرین باشید که آن را به عنوان “مسیر میانبری” برای پولدار شدن می‌بینید، شاید لازم باشد با ذهنیت کارآفرینی صحیحی، اولویت‌های خود را دوباره مورد بررسی قرار دهید. با این حال، کارآفرینی پتانسیل‌های قابل توجهی در اختیار افرادی قرار می‌دهد که حاضرند به این روش کار کنند. در نوشته “آیا شما ذهنیت کارآفرینی لازم را دارید؟” در این‌باره بیشتر توضیح داده است.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *