آیا اخیرا احساس خیلی بدی در محیط کارتان دارید؟ نمی‌توانید خوب بخوابید؟ استرس دارید؟ اینها همه نشانه‌های استرس شغلی (burnout) هستند و باید برای خودتان کاری کنید.

استرس شغلی (burnout)

استرس شغلی (Burnout) یا به بیان دیگر فرسودگی شغلی، عبارتِ عامیانه‌ ایست که برای احساس خستگی و بی‌علاقگیِ موقتی نسبت به شغل به کار می‌رود. اما در واقع استرس شغلی (Burnout) یا همان خستگی مفرط از کار، پدیده‌ی جدی و شایعی بین کارآفرینان و کارمندان است.

استرس شغلی (Burnout) می‌تواند نشانه‌ای از بی‌علاقگیِ فزاینده نسبت به مجموعه‌ وظایف و یا نا امیدی از ریسک پذیری برای تغییر شرایط باشد. همینطور استرس شغلی (Burnout) پاسخی عاطفی و فیزیکی است و در میان سایر علائم استرس شغلی (Burnout) می‌توان به تغییرات الگوی خواب و میزان اشتها برای غذا خوردن اشاره کرد. در این حالت ممکن است کج خلق یا افسرده شده باشید و بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها باشید.

پزشکان، پرستاران، مددکاران اجتماعی و دیگر موقعیت‌های شغلیِ پر استرس، به نرخ بالای استرس شغلی (Burnout) معروف هستند: استرسِ بالا – زمانیکه به درستی مدیریت نشود – اثرات مخرب بسیاری در زندگی شخصی و کاری شما به بار می‌آورد. استرس شغلی (Burnout) باعث می‌شود قبل ازینکه خودتان کاملا متوجه تاثیر آن باشید، شغلی که روزگاری آرزویش را داشته‌اید برایتان تبدیل به جهنمی شود که در مواجهه با آن فقط دو انتخاب پیش روی شما بگذارد: به این بدبختی ادامه دهید؛ و یا اهداف اصلی‌ زندگی‌تان را رها کنید.

حتی تصور این مسئله هم وحشتناک است. اما لازم است این موضوع را یادآوری کرد که استرس شغلی (Burnout) نتیجه ایست قابل اجتناب – مادامیکه استراتژی‌های زیر را تمرین کنید:

استرس شغلی (Burnout) : شناسایی علل و آنها را حذف کنید

این روش ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما قدرت آن را به عنوان یک استراتژیِ مهم دست کم نگیرید. هر روز یادداشت برداری کنید – درباره‌ی اینکه چه کارهایی انجام می‌دهید، چقدر زمان دارید، و از صرف کردن زمان برای انجام آن کارها، چه احساسی دارید. با اینکار احتمالا می‌توانید کارهایی را که محرکِ استرس هستند، شناسایی کنید. ممکن است متوجه شوید که بیشتر از آنچه فکر می‌کردید برای انجام دادنشان زمان می‌گذارید، و یا اینکه وظایفی هستند که با توجه به علایق‌تان از انجام دادن آنها بیزارید.

استراتژی‌های اصلی شما در چنین شرایطی باید اینها باشد:

 • اتوماسیونِ وظایف: به کمک یک نرم افزار یا طراحی فرآیندی که بتواند وظیفه‌ی مورد نظر را به صورت اتوماتیک برای شما انجام بدهد؛
 • واگذار کردن وظیقه: با آموزش دادن به یکی از کارکنان، یا استخدام فرد جدیدی که بتواند مسئولیت‌های مورد نظر را انجام دهد؛
 • باز تعریفِ فرآیندها: تعریف کردنِ مجدد کسب و کارتان به گونه‌ای که دیگر نیازی به تمرکز سازمان بر وظایف مورد نظر نباشد.

توجه داشته باشید که حتی اگر به شیوه‌ی خارق العاده‌ای از پس انجام تمام این وظایف بربیایید، باید بدانید که همچنان مسئولیت‌های تان بیشتر از حد توان شماست. اگر حجم کاریِ شما پیوسته زیاد باشد – مستقل از اینکه چقدر کارتان را دوست داشته باشید – بدون شک بعد از مدتی دچار استرس شغلی (Burnout) می‌شوید. بنابراین از بازبینیِ حجم کاری خود در مقایسه با دیگران نترسید. تقسیم وظایف یک مهارت است.

استرس را از طریق شیوه‌ی درست زندگی، مدیریت کنید

استراتژی‌ها و گزینه‌های مختلفی در زندگی هستند که به شما در مدیریت موقعیت‌های شغلیِ پر استرس کمک می‌کنند – و احتمالا خودتان می‌دانید چه استراتژی‌هایی. به عنوان مثال، ورزش بدنی به شما در کنترل استرس کمک می‌کند، چه به صورت کوتاه مدت – با آزاد کردن اندورفین (endorphin) که حالت سرخوشی در بدن ایجاد می‌کند – و چه به صورت بلند مدت – با کاهش فشار خون و بهبود سلامت عمومیِ بدن.

تغذیه‌ی سالم، به شما در نگهداشتنِ طولانی مدتِ انرژی بدن – در طول روز – کمک می‌کند. ثابت شده است که جلسات منظمِ مدیتیشن، به اندازه قابل توجهی سطح استرس را کم می‌کند. همچنین لازم است که در شبانه روز حداقل هفت ساعت خواب راحت داشته باشید.

کمبود وقت، مشکل بسیاری از کارآفرینان برای انجام استراتژی‌های بالا است. بنابراین برای آنها پیدا کردن زمانِ کافی برای تهیه‌ی غذای سالم، خوابِ کافی و پیوسته (هفت ساعت هر شب)، و ایجاد توازن بین زندگی کاری و شخصی ممکن است دشوار باشد. با اینحال اگر می‌خواهید موفق باشید، باید زمانی را به خودتان و سلامت تان اختصاص دهید؛ در غیر اینصورت تمام زمانی که به جای اینکار صرف کسب و کارتان می‌کنید، ممکن است فقط اتلاف وقت باشد.

مدتی از کار فاصله بگیرید (به سفر بروید)

هر زمان که برای تان مقدور شد، استراحتی به خودتان بدهید – حتی اگر این استراحت، به کوتاهی چرت زدن در دفتر کارتان باشد. اینکار بهره وری شما را بالا برده و روابط مثبتی با کارتان ایجاد می‌کند. اینکار چندان هم کار ترسناک و شاقی نیست، و با اختصاص دادنِ زمان‌هایی برای استراحت، فرصت‌هایی برای بازیابیِ آرامش و انجام فعالیت‌های جالب و سرگرم کننده ایجاد می‌کنید.

مرخصی گرفتن برای چند روزِ متوالی – حتی اگر منزل تان را ترک نکنید – فرصت کافی برای آرام شدنِ ذهن، و بازیابیِ سلامت روان شما در محیط کاری پر استرس، فراهم می‌کند.

علائم استرس شغلی (Burnout) را بشناسید

نهایتا علائم و نشانه‌های استرس شغلی (Burnout) را بشناسید. این نشانه‌ها معمولا با علائم خفیفی ظاهر می‌شوند که در ابتدا بی‌ضرر، و به مرور جدی می‌شوند. موارد زیر نمونه‌ای از نشانه‌های استرس شغلی (Burnout) است:

 • احساس خستگی مداوم؛
 • احساس عدم اعتماد به نفس و نا امیدی‌ مکرر؛
 • احساس بدبینی و تمایل به انتقاد دائمی از کار؛
 • عدم انگیزه و یا ترس از شروع یک روز کاریِ دیگر؛
 • انزوا و احساس تنهایی؛
 • پرخوری، استفاده از داروها و نوشیدنی‌های مضر برای کنار آمدن با نا امیدی؛
 • اجتناب یا رها کردنِ مسئولیت‌های خود؛
 • تغییر در عادات خواب و خوراک؛
 • سردردها و یا دردهای عضلانی؛
 • استعداد ابتلا به بیماری‌ها و خستگی مفرط.

چنانچه هر یک از این عوامل را دیدید، مسئولیت شماست که برای وضعیت خودتان اقدامی انجام دهید، به استراتژی‌ها پیش گفته توجه بیشتری کنید، و قبل از اینکه اوضاع رو به وخامت برود، شرایط را بهبود بدهید. اگر شرایط وخیم شد، باید آمادگی مواجهه با عوارض شدیدتری مثل افسردگی، و بیماری‌های قلبی را داشته باشید.

خوشبختانه شما به دانش و آگاهی لازم درباره‌ی استرس شغلی (Burnout) مجهز هستید. کافیست زمان لازم را به اجرای استراتژی‌ها و راهکارهای مواجهه با استرس شغلی (Burnout) اختصاص دهید، و شرایط زندگی کاری و شخصی خود را بهتر کنید.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید