اصول پنج‌گانه راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی درآمدزا
شیما مسائلی
۱۵ آگوست ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اصول پنج‌گانه راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی درآمدزا
مقدمه: با توسعه‌ی اینترنت و رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی، دسته‌ی جدیدی از مشاغل به نام کسب‌وکار اینترنتی مورد توجه کارآفرینان قرار گرفته است. اما اصول راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی چیست؟

راه‌اندازی و رشد یک کسب‌وکار اینترنتی در سخن ساده‌تر از عمل است. امروزه ۲٫۵ میلیارد نفر با اینترنت سرو کار دارند. این موضوع برای به دست آوردن دید مناسبی از میزان درآمدی که می‌توان از طریق کسب‌وکار اینترنتی ایجاد کرد، جالب است. اما نیمه‌ی خالی لیوان اینجاست که راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی، یعنی ورود به بازاری پر از رقابت.

امروزه همه جا می‌توانید “معلمان” و “متخصصان” را ببینید که واحدهای آموزشی‌ِ خودشان را ارائه می‌کنند. آنها بیان می‌کنند که چطور توانسته‌اند در عرض “یک سال” موفق شوند. کافیست به انواع سایت‌های داخلی و خارجی رجوع بکنید و با دیدن انبوه بنرهای تبلیغاتی احساس افسردگی و انزجار پیدا کنید. انتخاب محتوا و دوره‌های آموزشی درست به اندازه‌ی راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی حائز اهمیت است.

در این مقاله به توضیحِ پنج اصلِ ضروری برای رسیدن به درآمد از طریق کسب‌وکار اینترنتی و ایده‌ی مورد نظرتان می‌پردازیم. شما برای راه‌اندازی و رشد کسب‌وکارتان به نیاز به معلم و مشاور ندارید و با خودخوانی می‌توانید هزینه‌ی مربوط به این بخش را تا حد زیادی پس‌انداز و صرف توسعه‌ی کسب‌وکارتان کنید.

۱٫ تمرکز کنید

وقتی گفته می‌شود تمرکز کنید، احتمالا اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که کار تخصصی برای گروهِ محدودی از مخاطبان (Niche Audiences) انجام دهید. با وجودی که درک نیازهای یک بازار تخصصی می‌تواند سودآور باشد، اما این تمام مسئله نیست. منظور از تمرکز کردن این است که از نیاز مخاطبان خود و راه ارائه‌ی ارزش به آنها اطلاع پیدا کنید، یعنی ببینید که به چه کسانی می‌خواهید خدمات ارائه کنید و چطور می‌خواهید خدمات خود را به آنها برسانید.

تمرکز کردن به این معناست که از کلی‌گویی‌های معلمان اجتناب کنید و تمرکز خود را روی این موضوع قرار دهید که چه ابزارهایی در جایگاه فعلی شما برای کسب‌وکارتان کارساز خواهد بود. حجم محتوای رایگانی که در اینترنت برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی موجود و در دسترس شماست، بسیار زیاد است. گاهی کارآفرینان از این حجم از اطلاعات گیج می‌شوند. بسیاری از متخصصان این حوزه بر این باورند که اگر شما تنها ۱۰ درصد از دانش فعلی‌تان را به کار بگیرید، قدمهای مهمی می‌توانید در راه‌اندازی کسب‌وکارتان بردارید. دست از آموزش مداوم بردارید و بر استراتژی‌های ۲۰ درصدی تمرکز کنید. همچنین می‌توانید از سرویسی به نام Unroll.me برای حذف عضویت خود از دریافت ایمیل‌های غیرضروری‌ای که بیشتر وقت شما را می‌گیرند، استفاده کنید.

۲٫ مخاطب ایجاد کنید

این اصل همان نکته‌ایست که بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی از آن غافل می‌مانند. بسیاری از افراد وبسایت‌های زیبا طراحی می‌کنند، پلاگین‌های مربوطه و ویجت‌های مناسب را نصب می‌کنند و گام به گام طبق آموزش‌ها پیش می‌روند، اما به درآمدزایی نمی‌رسند چرا که هیچ مخاطبی ندارند.

راه‌های بسیار (و البته سریع) برای ایجاد مخاطب وجود دارد:

مهمان برنامه‌های پادکست باشید. هر روز صبح لیست مهمانان برنامه‌های رادیویی که به ایمیل شما فرستاده می‌شود، حاوی لیستی از برنامه‌هایی که به دنبال تخصص شما می‌گردند.

مهمان وبلاگ‌های دیگر شوید. وبلاگ‌هایی هستند که ماهانه میلیون‌ها بازدید کننده دارند. در سال ۲۰۱۲ من به عنوان نوینده‌ی مهمان برای ۵۰ وبلاگ مقاله می‌نوشتم، که نتیجه‌ی آن برای وبسایت خودم نیم میلیون بازدیدکننده بود.

در معرض وبسایت‌های بزرگ قرار بگیرید. نوشتنِ مقاله برای وبسایت‌هایی مثل ویرگول وبسایتِ شما را در معرض بازدید میلیون‌ها کاربر و مشتری بالقوه قرار می‌دهد. نوشتن برای وبسایت‌های بزرگ به شما اعتبار می‌دهد و حضور شما را در شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر می‌کند. اینجا پادکستی وجود دارد که به شما گام به گام مراحلِ انجام اینکار را آموزش می‌دهد.

۳٫ طرح درآمدی خود را اجرا کنید

بعد از اینکه وبسایت خود را در معرض بازدید قرار دادید، وقت آنست که طرحی که برای کسب درآمد تهیه کرده بودید را به مرحله‌ی اجرا بگذارید. وبسایت/بلاگ شما به تدوین استراتژیِ محتوا که همراستای برنامه‌ی توسعه کسب‌وکار اینترنتیِ شما باشد، نیاز دارد. مدل درآمدی شما باید مشخص باشد. درباره‌ی اینکه چه محصول و خدماتی می‌خواهید به مشتریانِ خود عرضه کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید. از استراتژی در معرض دید قرار دادن وبسایت خود و طرح محتوای آن برای ارائه‌ی پیشنهادات پریمیوم  استفاده کنید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۴٫ سعی و خطا کنید

زمانی‌که طرح تدوین و اجرا شده‌ای داشته باشید، به راهکارهایی که پیاده کردید و کارساز بود و آنهایی که کارساز نبودند، توجه کنید. پیشنهادات و توصیه‌های آنلاین بسیاری وجود دارند، اما هنوز هم هیچ توصیه‌ای هم‌ارزش تجربه، سعی و خطای خود شما نیست. پیشنهادات گوناگونی به مشتریان‌تان ارائه کنید؛ بسته‌های مختلفی از محصولات و خدمات طراحی کنید و در بازه‌های زمانی مختلفی به فروش برسانید. زمانی‌که یکی از پیشنهادات‌تان با استقبال روبرو شد، هر ۳۰ روز یک بار آن را مجددا اجرا کنید. فرآیندها را اصلاح کنید و قسمت‌هایی را که کارساز نبوده‌اند، بهبود دهید.

۵٫ راه‌اندازی و گسترش مقیاس

تا رسیدن به این مرحله، شما “۱۰۰۰ بازدیدکننده‌” ثابت پیدا کرده‌اید و کسب‌وکار اینترنتی شما در مرحله‌ی توسعه و رشد قرار گرفته است. همیشه زمانی‌که می‌خواهید کالا یا خدماتی را در معرض فروش بگذارید، در ابتدا برای آن تخفیف قائل شوید. شراکت و ایجاد روابط کاری مشترک با شرکت‌هایی که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند، بسیار سودمند است. از اینجا به بعد، مسئله‌ی کسب‌وکار اینترنتی شما فقط تمرکز بر سرمایه گذاری مجدد و گسترش کسب‌وکارتان در مقیاس‌های بزرگتر است.

راه‌اندازی و توسعه‌ی یک کسب‌وکار اینترنتی، کار ساده‌ای نیست. محتوایی که تولید می‌کنید رقبای بسیاری دارد. این کار زمان‌بر است و به تمرکز فوق‌العاده‌ای نیاز دارد. سخت است اما برای شیوه‌ی زندگی‌ و آزادی‌ که کسب‌وکار اینترنتی برای شما ایجاد می‌کند، نمی‌توان قیمتی تعیین کرد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com