از روش ABC برای افزایش تمرکز استفاده کنید
شیما مسائلی
۱۸ ژوئن ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
از روش ABC برای افزایش تمرکز استفاده کنید
مقدمه: اینکه چقدر بر مهارت تمرکز کردن تسلط دارید، تعیین کننده میزان موفقیت شماست. روش ABC را برای افزایش تمرکز یاد بگیرید.

افزایش تمرکز

بسیاری از مردم در زندگی روزمره تلاش می‌کنند تمرکزشان را حفظ کنند. آنها مدام تمرکزشان را از دست می‌دهند و همین امر باعث می‌شود به سختی وظایف خود را تکمیل کنند و به اهداف خود برسند. در این مقاله درباره‌ی افزایش تمرکز به کمک روش ABC بخوانید.

معضل همزمان انجام دادن کارها

مولتی تسکینگ یا همزمان انجام دادن کارها معضل جوامع مدرن و دشمن افزایش تمرکز است. این پدیده را در منزل و محیط کار می‌توان مشاهده کرد. حتما بارها دیده‌اید که با خانواده در حال تماشای تلویزیون هستید و بعضی همزمان در حال کار با لپتاپ یا گوشی‌های تلفن شان هستند، یا زمانیکه در جلسه هستید افرادی را می‌بینید که همزمان در حال ارسال پیام یا ایمیل از زیر میز هستند.

اکثر افراد همزمان انجام دادن کارها را اساسا به عنوان یک مشکل و مانعی برای افزایش تمرکز نمی‌بینند، بلکه آن را نشانه‌ای از سخت کوشی و کارایی می‌شناسند.

با این وجود همزمان انجام دادن کارها به این معناست که احتمال بیشتری برای فراموشی و خطا وجود دارد. و احتمالا اگر شما هم اینکار را انجام می‌دهید شانس کمتری برای به خاطر سپردن اطلاعات جدید و افزایش تمرکز دارید. این مسئله، معضلی است که باعث می‌شود مشکلات را به روش سختتری حل کنید و کمتر خلاق باشید.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ذهن افراد ظرفیت کمی برای تمرکز دارد و همزمان انجام دادن کارها فقط مسئله را بغرنج تر می‌کند. افراد دائما از سوی محیط کار، زندگی شخصی و تکنولوژی با سیلی از انواع تقاضاها روبرو هستند و همین مسئله افزایش تمرکز را سخت تر کرده است.

پائولو کاردینی (Paolo Cardini) در این سخنرانی TED اثربخشی مولتی تسکینگ (همزمان انجام دادن کارها) را به چالش کشیده و بیان می‌کند که چرا به جای نفس نفس زدن برای تکمیل کارها در دنیای امروز، باید به انجام تک به تک کارها به کمک افزایش تمرکز روی آورد.

خوشبختانه مقاله‌ای در مجله هاروارد بیزنس ریویو (Harvard Business Review) منتشر شده که روشی به نام روش ABC را برای کمک به افزایش تمرکز ارائه کرده است.

به مغزتان آموزش دهید متمرکز بماند

در سالهای اخیر پژوهش‌های بسیاری درباره چگونگی عملکرد مغز صورت گرفته است و محققان در زمینه‌ی افزایش تمرکز به توفیقات بسیاری دست پیدا کرده‌اند. آنها با تحقیقات گسترده و عکسبرداری‌های مغزی از بزرگسالان دارای اختلال بیش فعالی (ADHD) به ما اطلاعات بیشتری درباره‌ی اینکه مغز ما چگونه تمرکز می‌کند داده‌اند.

این تحقیق همچنین بیان می‌کند که مغز ما چقدر ساده می‌تواند تمرکز خود را از دست بدهد. نتایج این پژوهش بیشتر متوجه جوامع مدرن است. یعنی جایی که افراد تلاش زیادی برای حفظ تمرکز خود در بازه‌های زمانی طولانی تر می‌کنند.

اما محققان به چه نتایجی رسیدند؟ آنها دریافتند که هر کسی می‌تواند به مغز خود آموزش دهد که به عوامل تمرکز زدا توجه نکند و از این راه می‌تواند تمرکز خود را حفظ نماید. این کار به شما کمک می‌کند که خلاقیت و بهره وری خود را بالا ببرید و از این حیث به اهداف تان دست پیدا کنید.

مدل ABC

مقاله منتشر شده در مجله‌ی هاروارد بیزنس ریویو بیان می‌کند که با استفاده از روش ABC می‌توان به افزایش تمرکز کمک کرد. این روش کمک می‌کند که بتوان از شکاف‌های ذهنی در زمان مواجهه با عوامل تمرکز زدا عبور کرد. روش ABC سه مرحله دارد.

مرحله اول آگاهی از گزینه‌هایی است که در اختیار داریداختیار با شماست که به عوامل تمرکز زدا پاسخ مثبت دهید و تمرکز خود را از دست بدهید؛ یا تمرکز خود را حفظ کنید و به کارتان ادامه دهید.

مرحله‌ی دوم تنفس عمیق است. یک دقیقه را به حالت ریلکس بدون فکر کردن به عامل حواس پرتی بگذرانید.

مرحله سوم اینست که انتخاب کنید. در این مرحله شما باید بین از دست دادن و یا حفظ تمرکز انتخاب کنید.

این راهکار ممکن است ساده به نظر برسد اما قطعا جواب می‌دهد، چرا که شما کاملا از این مسئله آگاهید که یکی از گزینه‌های پیش روی تان حواس پرتی است (به جای آنکه کار مهم و اصلی باشد.) بنابراین برای تان بسیار ساده تر خواهد بود که آن را نادیده بگیرید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

هدف‌گذاری کنید

پژوهشگر این تحقیق پیشنهاد می‌کند که افراد باید آگاهی خود را نسبت به اینکه تمرکزشان به چه چیزهایی معطوف می‌شود حفظ کنند. زمانیکه روز خود را شروع می‌کنید باید این سوالات را از خودتان بپرسید: امروز وظیفه اصلی من چیست؟ چه احساسی دارم؟ و آیا انتظار موفقیت دارم؟

این کار باعث می‌شود بتوانید آگاهی خود را در راستای آن هدفی که می‌خواهید به دست آورید حفظ کنید. بنابراین برای شما ساده تر خواهد بود که تمرکز و انگیزه‌ی خود را نگه دارید. با این وجود چنین کاری تنها زمانی جواب می‌دهد که آن را همزمان با مدل ABC، برای غلبه بر عوامل تمرکز زدا، به کار ببرید. هدف‌گذاری مهم است اما اگر علاقه مند نباشید که بر عوامل حواس پرتی غلبه کنید همچنان باید با مشکل متمرکز ماندن دست و پنجه نرم نمایید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com