آیا مستعد افسردگی هستید؟ محققان می‌گویند این مسئله در ارتباط با خلاقیت است
شیما مسائلی
۱۸ خرداد ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
آیا مستعد افسردگی هستید؟ محققان می‌گویند این مسئله در ارتباط با خلاقیت است
مقدمه: هر کدام از ما که افسردگی را تجربه کرده‌ است، تنهایی و توانایی نفس‌گیر افسردگی را در ایجاد احساس سرگردانی و عدم تعلق، به خوبی درک می‌کند. اما علم به ما کمک می‌کند که چیزهایی بیش از خستگی ظاهری را درباره افسردگی ببینیم. افرادی که مغز خلاقی دارند، جهان را به گونه‌ای متفاوت با دیگران تجربه می‌کنند.

شواهدی بر این مبنا وجود دارد که بین مغز خلاق با افسردگی و دیگر موارد سلامت روان ارتباط وجود دارد، اما نه به دلایلی که احتمالا فکر می‌کنید. اگر چه یک هنرمند مجنون و یا یک ذهن خلاق اغلب با مشکلات سلامت روان دست به گریبان است، علم نشان می‌دهد که افراد نوآفرین و خلاق، احساسات مرتبط با افسردگی را به دلیل تعامل مغز با محیط اطراف نشان می‌دهند. برخی از افراد خلاق و نوآفرین به صورت غیر عادی مستعد افسردگی هستند، در حالیکه باقی افراد واکنش‌های طبیعی نسبت به جهان اطراف نشان می‌دهند.

مغزهای خلاق و نوآفرین در سطوح مختلفی فعالیت می‌کنند

نانسی آندرسون (Nancy Andreasen)، متخصص علم اعصاب و نویسنده‌ی  کتاب “مغز خلاق”، بیان می‌کند که افراد با خلاقیت و نوآفرینی کمتر، استعداد بیشتری در تطابق سریع با محیط اطراف نشان می‌دهند و واکنش آنها بر اساس آگاهی و اطلاعاتی است که از منابع معتبر به دست آورده‌اند. اما ذهن‌های خلاق کاملا به گونه‌ی دیگری این شرایط را تجربه می‌کنند:

این انعطاف پذیری به آنها اجازه می‎‌دهد که مسائل را به شیوه‌ی نوینی ببینند و همین امر است که اساس خلاقیت و نوآفرینی را شکل می‌دهد. اما این ویژگی نشان می‌دهد که دنیای درون آنها پیچیده، مبهم و با سایه‌هایی خاکستری – به جای سیاه و سفید – پوشیده شده است؛ دنیایی با سوالات بسیار و جواب‌های ساده‌ی اندک. در حالیکه افراد با نوآفرینی کمتر نسبت به شرایط مختلف بر اساس آنچه از منابع و افراد معتبر مانند والدین، مربیان و معلمان دینی یاد گرفته‌اند سریع واکنش نشان دهند. به عبارت دیگر افراد خلاق در دنیای سیال و مبهم تری زندگی می‌کنند.”

ما – افراد خلاق – جهان را از منظر دیدگاه‌های متفاوتی تجربه می‌کنیم. ما سوال می‌کنیم، می‌سنجیم و تجزیه و تحلیل می‌کنیم. اما این تفاوت متاسفانه ممکن است منجر به احساس ایزولگی، بیگانگی با اجتماع و افسردگی شود. احساس متفاوت بودن گاهی منجر به بیگانگی و غیرعادی بودن در ما می‌شود. آنچه برای دیگران دنیای “عادی” به حساب می‌آید برای ما – افراد خلاق – می‌تواند به رویکردی پیچیده توام با اضطراب و درونگرایی در مواجهه با اجتماع باشد.

هیچکدام از ما تنها نیستیم

برخی از احساسات بیگانگی و تنهایی قابل درک است و افراد بسیاری در سراسر دنیا آن را به گونه‌ای تجربه می‌کنند. همه‌ی ما می‌خواهیم افرادی شبیه خودمان را پیدا کنیم تا احساس تعلق داشتن حقیقی را تجربه کنیم. همانطور که یک سیاستمدار در کلاس رقص احساس بیگانگی و معزب شدگی دارد ما نیز در هر مکانی که احساس تعلق به آن نداشته باشیم ذهن خلاق مان سرخورده می‌شود. بدون داشتن ابزارهای مناسب، دلگرمی و حمایتی  که به ما بابت تفاوت‌هایمان احساس منحصر بفرد بودن بدهد احتمال زیادی وجود دارد که در گرداب افسردگی گرفتار شویم.

تیم هارفورد (Tim Harford) در سخنرانی TED خود با عنوان “چگونه ناامیدی می‌تواند منجر به خلاقیت شود” بیان می‌کند که چالش‌ها و مشکلات ممکن است  یا باعث خارج شدن فرآیند خلاقیت از ریل معمول آن شود… و یا ما را خلاق تر از گذشته کند. او با بیان داستان غافلگیر گننده‌ی انتشار بهترین آلبوم تکنوازی پیانو شما را قانع می‌کند که داشتن شغلی با کمی آشفتگی مزایایی هم دارد. تماشای این سخنرانی به همه علاقه مندان پیشنهاد می‌کنم.

مواجهه با خلاقیت و نوآفرینی

آندرسون بیان می‌کند که در رابطه با ذهن خلاق چند نکته‌ی محدود را نیز باید به یاد داشته باشیم. ما باید به نقاط قوت، موهبت‌ها و استعدادهای مان اذعان کنیم و تحت هیچ شرایطی اجازه ندهیم به هدر بروند. ما باید استعداد هایمان را گرامی بداریم و آنها را پرورش دهیم درست همانطور که از یک باغچه‌ گل مراقبت می‌کنیم. زمانیکه بتوانیم استعدادهایمان را شکوفا کنیم در واقع توانسته‌ایم خود واقعی مان را آزاد کنیم و این مهمترین ابزار ما در مقابله با افسردگی است.

همینطور نیز باید بتوانیم با ویژگی غیر عادی بودن مان روبرو شویم، چرا که همواره کسانی هستند که با داشتن سطوح کمتری از نوآفرینی، در نظرشان افرادی غیر عادی جلوه می‌کنیم. غیر عادی بودن بسیار جالبتر از عادی بودن است و احاطه شدن با افرادی که مثل خودمان هستند باعث شکوفایی خلاقیت ما خواهد شد، البته اگر به این جنبه اشاره نکنیم که بخاطر آنچه که هستیم چقدر از طرف آنها مورد حمایت عاطفی و تشویق قرار خواهیم گرفت.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

آندرسون اعتراف می‌کند که احتمال ابتلا به افسردگی در افراد خلاق بسیار بالاست و علت عمده آن اغلب “فیلتر یا وارد کردن محرکات زیاد به مغز است.” برخی افراد نوآفرین از تعاملات اجتماعی با افراد، به دلیل شخصیت‌های بسیار حساس شان، خجالت می‌کشند. همواره به خاطر داشته باشید که ما به دلیل منحصر بفرد بودن مان زمینه‌ای برای کمک به مقابله با افسردگی ایجاد می‌کنیم.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *