۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما
شیما مسائلی
۲۷ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما
مقدمه: برندینگ خوب، هسته‌ی مرکزی هر کسب‌وکار موفقی است. اما بیشتر نکاتی که درباره برندینگ یا برندسازی به صورت آنلاین می‌خوانید، درباره‌ی حفظ یا بهبود برند کسب‌وکار شماست. اما اگر کسب‌وکار شما تاکنون برند نداشته است یا اگر به تازگی شروع کرده باشید، چه؟

مراحلی که در ادامه برای برندسازی کسب‌وکار خواهیم گفت، آسان نیستند اما ممکن‌اند، حتی برای کسی که در این راه حرفه‌ای نباشد (در نوشته خلاصه کتاب ایده عالی مستدام Made to Stick راهکارهای عملی بیشتری برای برندینگ توضیح داده شده است). در مرحله آخر نیز باید از فرد متخصصی کمک بگیرید، خواه از نیروی مستعد درون سازمان یا آژانس‌های بازاریابی برون‌سازمانی. اما زمانی‌که موضوع ویژگی‌ها و کیفیت پایه‌ی برند کسب‌وکار شما در میان باشد، تنها چیزی که به آن نیاز دارید اندکی زمان، تحقیق و آگاهی عمیق درباره نحوه‌ی فعالیت کسب‌وکارتان است. برای ایجاد و شهرت برند کسب‌وکارتان ملاحظات ۶ گانه‌ی زیر را در نظر بگیرید:

۱٫ بازار هدف خود را مشخص کنید

برای مرحله‌ی اول در ایجاد و شهرت برند کسب‌وکار تان اینست که درباره ویژگی‌های مخاطبان هدف خود فکر کنید. پیام رسانی و تصویرسازی شما باید برای دسته‌ی مشخصی از مخاطبان مشابه باشد. دسته بندی‌های بسیار جزئی مخاطبان – مثلا اگر مثال اغراق آمیزی بزنیم، تقسیم بندی آنها به هر فرد – کار بیهوده ایست، شما باید شبکه‌ی بزرگتری از مخاطبان را در یک دسته تقسیم‌بندی کنید، اما در نهایت از نیازهای فردی هر مخاطب فاصله می‌گیرید.

به جای این کار، تقیسم‌بندی را از یک یا دو دسته‌ی کلیدی از مخاطبان خود شروع کنید و سپس کم کم آن را گسترش دهید. درباره‌ی هر دسته از مخاطبان به دقت فکر کنید: آنها چه افرادی هستند؟ نیازشان چیست؟ چه می‌خواهند؟ چه عملکردی نشان می‌دهند؟ از چه چیزهایی خوششان می‌آید؟ دوست دارند با آنها چگونه صحبت شود؟

۲٫ برند رقبای خود را بشناسید

برای مرحله‌ی دوم در ایجاد و شهرت برند کسب‌وکارتان اینست که برند رقبای خود را ارزیابی کنید. با بررسی کارهایی که رقبایتان پیش از شما انجام داده‌اند، می‌توانید اطلاعات مهمی درباره‌ی بازاریابی در صنعت خود به دست بیاورید. لوگوهای آنها را چطور ارزیابی می‌کنید؟ وجه تمایز آنها از یکدیگر چیست؟ چگونه با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند؟ این نکته را توجه کنید که هرگز از ویژگی‌ها و برند آنها برای کسب‌وکار خود کپی‌برداری نکنید. به جای این کار، به انگیزه‌های پشت هر یک از این انتخاب‌ها توجه کنید و از کیفیت آنها برای مرحله‌ی بعدی خود استفاده کنید.

۳٫ وجوه تمایز کسب‌وکارتان را از هم تفکیک کنید

برای مرحله‌ی سوم در برندسازی کسب‌وکارتان، تمام ویژگی‌هایی که قرار است برند شما را متمایز کند، باید مشخص شود. اگر این وجه تمایز ناشی از کلیت طرح کسب‌وکار شماست: مثلا اگر محصولات خود را ارزان‌تر از رقبایتان عرضه می‌کنید، می‌توانید آن را به شکلی در برند خود نمایش دهید. در غیر اینصورت راهی برای متمایز کردن خود از دیگران پیدا کنید. آیا برندهای دیگر قدیمی‌تر یا سنتی‌ترند؟ سعی کنید نمای برند خود را جوان‌تر و چاب‌کتر نشان دهید. آیا برندهای دیگر پرطمطراق و لاکژری هستند؟ شما تلاش کنید برندی خاکی و صمیمی‌تر به مخاطبان نشان دهید.

۴٫ برند خود را مانند یک “شخصیت” تعریف کنید

برای مرحله‌ی چهارم زمانی‌که این اطلاعات را به دست آوردید و طوفان‌های فکری برای خودتان ایجاد کردید، این فرآیند را با شخصیت دادن به برند خود (ارزشی بیش از یک لوگو یا یک شعار مکتوب) سرعت ببخشید. اگر شرکت شما یک انسان بود، چه شخصیتی باید می‌داشت؟ زن بود یا مرد؟ پیر یا جوان؟ رنگ‌بندی لباس این شخصیت شامل چه رنگ‌هایی می‌شد؟ چگونه صحبت می‌کرد؟

آیا از اینکه برخوردی مانند افراد غریبه داشته باشد، خوشحال می‌شوید؟ غذاها و فیلم‌های محبوب او کدامند؟ جواب این سوالات هرگز برای مشتریان نمود تصویری پیدا نمی‌کند، اما برای شما در به دست آوردن درک دقیقی از برند کسب‌وکارتان بسیار مفید است.

سث گادین (Seth Godin) کارآفرین و نویسنده شناخته‌شده که در زمینه‌ی بازاریابی ایده‌ها در عصر دیجیتال فعال است، در این سخنرانی TED بیان می‌کند که در جهانی با گزینه‌های زیاد و زمان بسیار کم، انتخاب بدیهی ما باید نادیده گرفتن گزینه‌های معمولی باشد. این معلم بازاریابی در سخنرانی خود به بیان چرایی این امر و زمانی‌که توجه ما به تبلیغی جلب می‌شود، می‌پردازد و در نهایت بیان می‌کند که آگهی‌های عجیب و غریب و حتی بد، از آگهی‌های کسل‌کننده بهترند. تماشای این سخنرانی را به کارآفرینانی که به دنبال برندسازی قوی هستند، پیشنهاد می‌کنم.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۵٫ شخصیت برند خود را در حوزه‌های مختلف به کار بگیرید

برای مرحله‌ی پنجم در برندینگ درباره این مسئله که ویژگی‌های شخصیتی برند شما در حوزه‌های انعطاف‌پذیر و عملی استراتژی‌ بازاریابیتان چگونه پدیدار می‌شود، فکر کنید. چه ترکیب رنگ‌هایی برای برند خود در نظر دارید؟ لوگوی شما احتمالا چگونه خواهد بود؟ پیام شما چگونه در محتوا و دیگر موارد تبلیغاتی منعکس خواهد شد؟ و حتی اگر می‌توانید، این مسئله را هم تصور کنید که چگونه برند شما به عنوان یک “شخصیت” با جمعیت مخاطبان کسب‌وکارتان ارتباط برقرار می‌کند.

این شخص (برند شما) چگونه با آنها برخورد می‌کند؟ چگونه صحبت می‌کند؟ چگونه اعتماد و وفاداری آنها را جلب می‌کند؟ جواب دادن به این سوالات کار ساده‌ای نیست، اما برای پایه‌ریزی هویت برند شما ضروری است.

۶٫ کمک بگیرید

برای مرحله‌ی ششم در ایجاد برند کسب‌وکارتان، با شناخت کم و بیشی که از اساس و هویت برند خود دارید، از کمک یک متخصص برای تحقق چشم‌انداز خود بهره بگیرید، مگر اینکه در زمینه‌ی طراحی گرافیکی یا بازاریابی مهارت خلاقانه داشته باشید. در غیر اینصورت بهترین گزینه برای شما، کمک گرفتن از یک متخصص و دانش‌آموخته‌ در این زمینه است. می‌توانید یک فرد آشنا با تکنیک‌های برندسازی استخدام کنید یا این کار را از طریق برون‌سپاری به آژانس‌های بازاریابی انجام دهید.

در این مرحله نیز اهمیت دارد که همواره از روند جریان کار مطلع باشید و کارکنان خود را از ویژگی‌های برند شرکت آگاه کنید. زمانی‌که نما و شخصیت برند خود را شکل دادید، مسئولیت‌های شما در این خصوص به طور کامل تمام نشده است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان در جریان فلسفه وجودی برند کسب‌وکارتان هستند و از آن به درستی استفاده می‌کنند. همینطور بازنگری برند برای هر چند سال یک بار، کار بسیار خوبی است. منسجم و متناسب با اهداف برند شرکت فعالیت کنید و مطمئن باشید که کسب‌وکار شما بیشتر به چشم خواهد آمد و پتانسیل اجرایی و نگهداری آن نیز بالا خواهد رفت.

مطالعه‌ی خلاصه کتاب ایده عالی مستدام Made to Stick برای آگاهی از راهکارهای عملی بیشتر برای رسیدن به کسب‌وکار موفق مفید خواهد بود.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com