۵ نوع کسب‎‌وکاری که تقریبا هیچ سرمایه اولیه‌ای نمی‌خواهد
شیما مسائلی
۲۲ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۵ نوع کسب‎‌وکاری که تقریبا هیچ سرمایه اولیه‌ای نمی‌خواهد
مقدمه: اگر به دنبال اطلاعاتی در خصوص راه‌اندازی کسب‌وکار با سرمایه کم هستید، یا دنبال ایده کسب‌وکار کوچک می‌گردید، این مقاله متخص شماست.

در این نوشته به صورت کاملا مختصر و گذرا درباره چند ایده کسب و کار کوچک با سرمایه کم که در ایران می‌توان پیاده سازی کرد، توضیح داده‌ایم. بنابراین اگر در خلق آثار هنری، یا کارهای تعمیراتی و یا حتی در معاملات اشیا دست دوم تبحر دارید، بفرمایید! شما می‌توانید تقریبا بدون نیاز به هیچ سرمایه اولیه‌ای، یک کارآفرین باشید!

ایده کسب و کار با سرمایه کم

رسیدن به ایده کسب و کار با سرمایه کم آرزوی بسیاری از مردم است. البته اگر شما هم مانند مردم بسیاری از کشورها، در آرزوی راه اندازی کسب و کار شخصی‌تان هستید. موانع متعددی وجود دارد که شما را از اقدام عملی برای تحقق آن بازمیدارد. مثلا اینکه ممکن است انگیزه، یا وقت کافی و یا حتی ایده مشخصی برای اجرای اینکار را نداشته باشید – البته هنوز!

بیشتر افراد زمانیکه میفهمند برای شروع یک کسب و کار به پول احتیاج دارند، از فکر کارآفرینی منصرف می‌شوند، چرا که آنها این پول را ندارند. اما توجه داشته باشید که بهرحال علیرغم همه دشواریها راههای تامین مالی مختلفی پیش پای شماست، مثل وام‌، تسهیلات، یا سایر گزینه‎‌های تامین مالی -مانند تامین مالی از طریق سرمایه گذاری جمعی (crowdfunding)- بنابراین پول توجیه مناسبی برای عدم شروع یک کسب و کار نیست. اگر بخواهیم یک قدم از این ادعا هم جلوتر برویم – حتی راه اندازی بعضی کسب و کارهای تقریبا سرمایه اولیه‌ای هم نمی‌خواهد! در ادامه این نوشته چند ایده کسب و کار با سرمایه کم را ببینید.

شروع یک کسب و کار چه الزاماتی دارد

برای رسیدن به ایده مرحله اول این است که بدانیم شروع رسمی  یک کسب و کار چه الزاماتی دارد و کدامیک از آن الزامات به پول احتیاج دارند.

طرح توجیهی: مشخصا شما برای شروع یک کسب و کار نیازمند تهیه طرح کسب و کار و مدل مالی هستید، اما خودتان هم می‌توانید اینکار را بدون نیاز به صرف هزینه انجام دهید.

مجوز کسب و کار: اگر به دنبال شراکت هستید و می‌خواهید یک شرکت تاسیس کنید، لازم است دنبال کاغذ بازی‌های اداری باشید، اما این مرحله بسته به نوع مجوز هزینه زیادی ندارد. در این خصوص معمولا اداره‌های مربوطه منابعی دارند که الزامات پروسه اخذ مجوز و هزینه‌های مربوطه در آن درج شده است.

نام دامنه: از همان ابتدای کار چه خدمات تخصصی ارائه دهید و چه قصد فروش محصولات را داشته باشید لازم است روی برند آنلاین خود سرمایه گذاری کنید. معمولا خرید یک نام دامنه جذاب و گیرا برای شروع کافیست (البته اگر هنوز کسی آن را خریداری نکرده باشد!) هزینه این بخش از کار هم فعلا حدود ۵۰ هزار تومان است و مبلغ زیادی هم نیست.

وبسایت: این روزها ساخت وبسایت هزینه‌ای ندارد، بسیاری از افراد این کار را رایگان انجام می‌دهند. بنابراین به نظر می‌رسد ساخت اولین وبسایت بیشتر نیازمند صرف وقت است، نه پول! برای این کار هم پلت فرم وردپرس را پیشنهاد می‌کنم، زیرا در رنج وسیعی از همین پلت فرم استفاده می‌شود.

بازاریابی: در حالیکه بازاریابی به پر هزینه بودن معروف است در واقعیت تعداد بسیار زیادی تاکتیک‌ موثر وجود دارد که تنها سرمایه مورد نیاز آن وقت شماست! بازاریابی شبکه اجتماعی (Social Media Marketing)، سئو (SEO) و بازاریابی محتوا (Content Marketing) همه جزو همین تاکتیک‌ها هستند و اگر واقعیت را هم بخواهید، همین سه تاکتیک در واقع تمام آن ابزاری است که در بازاریابی دیجیتال به آن احتیاج دارید.

ابزارها: خرید ابزار، اجاره دفتر کار و سایر وسایل رفاهی، فقط هزینه ایجاد می‌کنند و برای خیلی از کسب و کارها ضروری نیستند. البته برخی کسب و کارها به همین اقلام هم نیازی ندارند. این مطلب را در فاصله کوتاهی بیشتر توضیح می‌دهم.

محصولات: نهایتا هر کسب و کاری باید چیزی برای عرضه و فروش داشته باشد، به این معنا که نیاز به یک سرمایه اولیه دارد. با این حال باز هم مشاغل خدماتی هستند که به عنوان سرمایه اولیه بیشتر به زمان احتیاج دارند تا به پول.

انواع کسب و کارهایی که می‌توان شروع کرد

اصل ماجرا اینجاست که بدانیم چه نوع کسب و کارهایی را بدون تحمیل فشار مالی یا با سرمایه کم می‌توان شروع کرد؟

  1. تولیدات شخصی

اولین ایده کسب و کار با سرمایه کم تولیدات شخصی مثل آثار هنری و صنایع دستی هستند. اگر نقاش قابلی هستید، بازارهای زیادی برای فروش آثار شما روی اشیا تزئینی وجود دارد، از بازارهای حراجی گرفته تا فروش تکی وسایل تزئینی لاکچری با قیمت‌های بالا. هزینه اولیه اینکار هم چیزی بیشتر از پول مواد اولیه کار خودتان و صرف وقت نیست. اگر وسایل تزئینی و زیور آلات تولید می‌کنید، پلت فرم‌هایی مانند دیجی کالا، بامیلو، و زنبیل می‌تواند شروع خوبی باشد و سود خوبی برای تولید کننده ایجاد کند.

۲٫ خدمات در منزل

دومین ایده کسب و کار با سرمایه کم خدمات است. خدمات محصولی نامشهود است، بنابراین نیاز به هیچ سرمایه اولیه‌ای ندارد. اگر کار شما در منازل مردم و همسایگان است، برای کسب وکارتان به دفتر مرکزی هم نیازی ندارید. به عنوان مثال می‌توانید مراقبت از کودکان را آغاز کنید یا خدمات مربوط به حیوانات خانگی و یا محوطه سازی.

۳٫ خدمات تعمیراتی و مهارتی

سومین ایده کسب و کار با سرمایه کم خدمات تعمیراتی و مهارتی است. اگر مهارت خاصی دارید، می‌توانید از نیروی کار ماهر هم در این زمینه برای بیشتر شدن درآمد کسب و کار خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شغل شما پرستاری و کارگری در منازل است، می‌توانید به صاحبانی که از کار تعمیرات چیز زیادی سر در نمی‌آورند، خدمات تعمیراتی ارائه دهید. درست مانند خدمات در-منزل این دسته از مشاغل نیاز به هیچ سرمایه گذاری اولیه‌ای برای شروع، به جز مواردی که مربوط به تهیه ابزار اولیه برای کار شماست و رنج قیمت آنها متفاوت است، ندارند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۴٫ مشاوره

چهارمین ایده مشاوره است. بسیاری از کارکنان مایلند بعد از اینکه چند سال تجربه کار حرفه‌ای کسب کردند، کسب و کار شخصی‌شان را راه اندازی کنند. درباره صنعتی که در آن مشغول به کارید و اینکه در مدت مورد نظرتان چقدر می‌توانید بیاموزید فکر کنید. متخصصان فعلی و آتی همینطور کارآفرینان تازه کار بسیاری مایلند بابت تجربه و تخصص شما پول پرداخت کنند. مشاوره، خدمتی است که برای تولید آن فقط باید زمان خود را هزینه کنید، اما می‌تواند ارزش بسیاری در فرصت‌های شغلی آینده برای شما ایجاد کند.

۵٫ دست دوم فروشی

پنجمین و آخرین ایده کسب و کار با سرمایه کم فروش وسایل دست دوم است. ایده پشت فروش وسایل دست دوم بسیار ساده است: شما محصولاتی به دست می‌آورید و آنها را به سایر مردم می‌فروشید. برای تامین محصولات آماده فروش می‌توانید از واسطه گری و یا عمده فروشی استفاده کنید. برای واسطه گری کافیست به تولید کننده مراجعه کنید و محصولات را به دست مصرف کننده برسانید. اینکار سود کمی دارد، اما تقریبا هیچ سرمایه‌ اولیه‌ای نمی‌خواهد. به منظور عمده فروشی، به سرمایه اولیه و فضای نگهداری بیشتری نیاز دارید، اما در نهایت اختیار عمل و سود بیشتری به دست می‌آورید.

بعد از اینکه کسب و کار خودتان را شروع کردید و به درآمد رسیدید، کمبود سرمایه کمتر آزار دهنده می‌شود، چرا که می‌توانید سود حاصل را مجددا در خود کسب و کار سرمایه گذاری کنید یا حتی کسب و کار خود را توسعه دهید.

خوشبختانه شما اکنون  می‌دانید که برای شروع یک کسب و کار لزوما به سرمایه اولیه چندانی نیاز نیست. در واقع بعضی از آنها نیاز به هیچ پولی ندارند. تنها مطلبی که باید در این خصوص بدانید این است که چه نوع کسب و کارهایی در این مدل از استارت آپ‌ها بهتر کار می‌کنند و چگونه باید ایده خود را منتشر کنید.

در این خصوص، سث گادین (Seth Godin) بازاریاب و نویسنده، در سخنرانی TED خود بیان می‌کند که در جهانی با گزینه‌های کاری زیاد و فرصتهای کم زندگی می‌کنیم و تنها کاری برای موفقیت ایده‌مان باید انجام دهیم این است که از ایده‌های معمولی دوری کنیم. این معلم بازاریابی در سخنرانی خود بیان می‌کند که چرا ایده‌های عجیب و حتی بد بیشتر از ایده‌های یکنواخت و کسل کننده جلب توجه می‌کنند. تماشای این سخنرانی به شما در بازاریابی ایده منتخب‌تان کمک خواهد کرد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com