اینفوگرافیک آمازون چقدر بزرگ است؟
شیما مسائلی
۱۶ اکتبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک آمازون چقدر بزرگ است؟
مقدمه: شاید بدانید که آمازون از فروش کتاب شروع کرد، اما بعید است بدانید که امروز آمازون چقدر بزرگ است!

شرکت آمازون با اسم اولیه کَدَبرا (Cadabra, Inc) در تاریخ ۵ جولای ۱۹۹۳ تاسیس شد. وقتی جف بزوس فهمید که اسمی که انتخاب کرده اشتباه شنیده می‌شود، اسم آمازون (Amazon) را برای شرکتش انتخاب کرد. از آن روزها ۲۴ سال می‌گذرد و در طول این مدت، بزوس با تمام قوا به چشم‌اندازش پایدار بود؛ تبدیل شدن آمازون به فروشگاهی برای همه چیز.

شاید بدانید که آمازون از فروش کتاب شروع کرد، اما بعید است بدانید که امروز آمازون چقدر بزرگ است. از متحول کردن صنعت کتاب با کیندل (Kindle) تا راه‌اندازی سرویس رایانش ابری (Cloud Computing)، آمازون استادی در دنیای تکنولوژی است. دلیل آن هم به رهبر این شرکت برمی‌گردد. جف در تمامی تصمیمات اساسی همواره سعی کرده است تا آمازون را به عنوان یک شرکت تکنولوژی معرفی کند، نه یک خرده‌فروشی آنلاین.

نتیجه این سماجت در واقعیت مشخص است. برای مثال آمازون با معرفی اکو (Echo) از بزرگان دیگر صنعت تکنولوژی در عرضه دستیار صوتی (Voice Assistant)، دو سال جلوتر بود. با این کار باز هم نشان داد که می‌تواند نوآوری کند و برای بار دیگر طبقه‌بندی جدید محصولی را در خانه‌های آمریکایی‌ها باز کرد.

اما چرا بزوس بر روی “آمازون خرده‌فروشی نیست، بلکه یک شرکت تکنولوژی است” اصرار دارد؟

در طول تمامی این سال‌ها جف یک هدف مشخص داشته است: رضایت مشتریان. برای رسیدن به این هدف همواره تلاش کرده پایین‌ترین قیمت را ارائه دهد. همین امر باعث شده آمازون از بدو تولد رقیب سرسختی برای فروشگاه‌های زنجیره‌ای سنتی باشد. در روزی که این نوشته را در سایت قرار می‌دادم، خبر ورشکستگی سیرز (Sears) آمد. این شرکت از سال ۱۸۸۶ تا به امروز ۲ جنگ جهانی و ۲۴ رئیس‌جمهور آمریکا را با چشمان خود دیده است، اما حالا آن هم طعمه تکنولوژی و نوآوری آمازون شده است.

والمارت (Walmart)، هوم دیپو (The Home Depot)، کاستکو (Costco)، تارگت (Target)، بِست بای (Best Buy) و … در طول این سال‌ها شاهد افت شدید سهام و خریداران بوده‌اند. حتی والمارتی که در صدر لیست فورچون ۵۰۰ (Fortune 500) قرار دارد و فروش سالانه‌اش از درآمد ناخالص داخلی ایران (GDP) بیشتر است! (در سال ۲۰۱۷ درآمد والمارت ۴۸۵٫۹$ میلیارد دلار و GDP ایران ۴۴۰$ میلیارد دلار است.)

آیا واقعا رقیبی وجود دارد که آمازون باعث رنج و عذابش نشده باشد؟!

در ادامه اینفوگرافیک “آمازون چقدر بزرگ است؟” را بخوانید.

 

اینفوگرافیک “آمازون چقدر بزرگ است؟”

فقط ۱ دقیقه کار نیروی انسانی برای هر سفارش!

از نظر من، جدا از آمار فروش آمازون جالب‌ترین آماری که در این اینفوگرافیک وجود دارد اینست که ارسال هر سفارش برای آمازون فقط به یک دقیقه کار نیروی انسانی نیاز دارد. شاید بتوان رمز موفقیت آمازون را از همین شاخص درک کرد. برخلاف دیگر خرده‌فروشی‌ها استراتژی آمازون همواره بر تکنولوژی استوار است. در اوایل کار آمازون و در ایام تعطیلات سال نو، با اینکه تمامی کارکنان از جمله بزوس درگیر بسته‌بندی و ارسال سفارشات بودند اما باز هم به سفارشات نمی‌رسیدند.

در همان دوران جف با ربودن کارکنان و مدیران والمارت سعی کرد تا سیستم انبارداری پیشرفته‌تری احداث کند. با گذشت چندین سال و صرف میلیون‌ها دلار، سیستم فعلی طراحی و ساخته شد. این طراحی و مهندسی این قدرت را به آمازون می‌دهد تا با کمترین نیروی انسانی ممکن در بزرگ‌ترین فروشگاه دنیا، سفارشات مشتریان را بسته‌بندی و ارسال کند.

جف بزوس واقعا کارآفرین بزرگی است و یک تبحر خاص دارد که دیگر غول‌های تکنولوژی از آن به دور هستند. کار بزوس تست کردن ایده‌های مختلف است. وقتی موفقیت یا شکست ایده مشخص شد، به بهترین شکل آن را به مقیاس می‌رساند. در تولید انبوه و مقیاس بالا، هزینه سرشکن می‌شود و در نهایت قیمت ارائه شده به مشتری کاهش می‌یابد. اما بزوس چگونه تصمیم‌گیری می‌کند؟

تصمیمات بزوس همواره برای تحقق این هدف است؛ کمترین قیمت! حالا آمازون به قدری بزرگ شده است که نتیجه تصمیمات جف برای همه ما شفاف و روشن شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com