اینفوگرافیک امپراطوری ثروتمندترین فرد جهان: جف بزوس
شیما مسائلی
۱۳ اکتبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک امپراطوری ثروتمندترین فرد جهان: جف بزوس
مقدمه: جوانی به نام جف بزوس با ۲۴ سال استقامت بر روی چشم‌اندازش حالا می‌تواند با افتخار به گذشته‌اش بنگرد. در زمان نگارش این نوشته آمازون ۸۷۲٫۳۸$ میلیارد دلار ارزش دارد! تقریبا ۲ برابر تولید ناخالصی ۴۳۹٫۵۱$ میلیارد دلاری ایران!

داستان شکوفایی آمازون به عنوان ابرقدرتی در صنایع IT، تجارت الکترونیک و خرده‌فروشی واقعا شگفت‌انگیز است. جوانی به نام جف بزوس با ۲۴ سال استقامت بر روی چشم‌اندازش حالا می‌تواند با افتخار به گذشته‌اش بنگرد. اگر صرفا به بعد مالی موفقیت او نگاه کنیم متعجب می‌شویم. در زمان نگارش این نوشته آمازون ۸۷۲٫۳۸$ میلیارد دلار ارزش دارد! این رقم تقریبا ۲ برابر تولید ناخالصی ۴۳۹٫۵۱$ میلیارد دلاری ایران است!

جف بزوس علاوه بر اینکه صاحب ۲۴% سهام آمازون است، سرمایه‌گذاری‌های متعددی در کنار آمازون هم انجام داده است. بعضی از این سرمایه‌گذاری‌ها به قدری موفق بوده‌اند که در زمان نگارش این نوشته، جف ۱۴۴٫۷$ میلیارد دلار ثروت دارد! اما در میان این ماجراجویی‌ها صدها میلیون دلار را هم هدر داده است، مثل ۱۰۰$ میلیون دلاری که در HomeGrocer.com دود هوا شد!

از صحبت کردن در مورد عددهای میلیارد دلاری سرمایه بزوس و ارزش آمازون که بگذریم، می‌توانیم واقع‌بینانه به تاریخچه عملکرد رهبر آمازون نگاهی بیندازیم. این ثروت و سرمایه در گاوصندوق بانک‌ها پنهان نشده است، بلکه بزوس تمام ثروتش را در رشد اقتصاد، ارائه بهترین تجربه خرید آنلاین و ساختن غول تجارت الکترونیک جهان یعنی آمازون، صرف کرده است. کارآفرینان بزرگ نه تنها باعث اشتغال صدها هزار نفر هستند، بلکه برای فردایی بهتر در تلاش هستند.

رویای فردای جف بزوس هم مثل الون ماسک، صرفا مختص کره زمین نیست! نسل جدیدی از کارآفرینان رویای سفر به فضا را دور از دسترس نمی‌دانند. الون ماسک با Spacex، بزوس با Blue Origin و ریچارد براونسون با Virgin Galactic در تلاش هستند اولین کسانی باشند که زندگی در ماه را برای انسان‌ها ممکن می‌کنند.

اینفوگرافیک امپراطوری جف بزوس

کمی بیشتر راجع به آمازون بدانید

آمازون در سال ۲۰۱۴ توسط جف بزوس و با سرمایه‌گذاری خانواده‌اش تاسیس شد. بعد از گذشت ۲۴ سال، حالا آمازون ۵۶۶ هزار کارمند دارد و درآمد سال ۲۰۱۷ این شرکت رقم ۱۷۷٫۸۶$ میلیارد دلار بود.

بزوس با رهبری آمازون در طول این مدت شکست‌ها و موفقیت‌های بزرگ و کوچک فراوانی در کارنامه‌اش ثبت کرده است. اما چیزی که قاطعانه می‌توانیم بگوییم اینست که جف بزوس فردی باهوش و سخت‌کوش است و توانسته است با استقامت در تحقق اهدافش، در واقعیت به آنها برسد. حداقل از منظر مشتریان آمازون او لایق این ثروت است…

اگر به آمازون علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنم به کتاب “فروشگاهی همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” نگاهی بیندازید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com