اینفوگرافیک شبکه محصولات آمازون
شیما مسائلی
۲۵ اکتبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک شبکه محصولات آمازون
مقدمه: در دنیای کم سن و سال اینترنت، آمازون پیرمندی پا به سن گذاشته است؛ هر چه باشد ۱۰ سال از فیسبوک، ۱۵ سال از اوبر (Uber) و ۴ سال از گوگل بزرگ‌تر است. در طول این سال‌ها آمازون نوآوری‌های متعددی داشته: کیندل، اکو، پرایم، رایانش ابری و … .

شبکه برندها و محصولات آمازون (Amazon)

در دنیای کم سن و سال اینترنت، آمازون پیرمندی پا به سن گذاشته است؛ هر چه باشد ۱۰ سال از فیسبوک، ۱۵ سال از اوبر (Uber) و ۴ سال از گوگل بزرگ‌تر است! لابه‌لای سرعت سرسام‌اور تغییرات در اینترنت و تکنولوژی، از همان زمان ابتدایی دیال آپ (Dial Up) تا به امروز، جف بزوس رهبر بی‌چون و چرای آمازون بوده و هست. طبیعتا حجم موفقیت مالی آمازون برای بزوس هم بی‌فایده نبوده و نیست. امروز او با ثروت ۱۴۷٫۳$ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد روی کره زمین است. اما این ثروت نتیجه ثانویه نگرش استراتژیک بزوس و یارانش است.

بزوس بارها با تاکید بر اینکه آمازون یک شرکت فناوری است و نه یک خرده‌فروشی، بارها باعث باز تعریف صنایع مختلفی شده است. کتابخوان کیندل (Kindle) در کنار خرده‌فروشی آنلاین کتاب، برای همیشه تجربه کتاب‌خوانی را متحول کرده است. همچنین با ارائه خدمات رایانش ابری (AWS) برای استارتاپ‌ها، کسب‌وکارهای کوچک و متوسط، تجربه برنامه‌نویسان و طراحان برای همیشه تغییر کرد. استراتژی آمازون قبضه کردن بازار با ارائه طیف وسیعی از خدمات با ارزش است. در کتاب “فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” بیشتر با رهبری جف بزوس و تاریخچه آمازون بخوانید.

بعد از اینکه آمازون به عنوان کتاب‌فروشی آنلاین جا افتاد، به سمت اقلام دیگر مثل موسیقی، فیلم، جواهرات، لباس و … رفت. بعد از مدتی حضور در بازار یک دسته‌بندی محصولات، خودش هم در فروش وارد گود می‌شود. از ابزار تکنولوژی بهترین استفاده را می‌کند تا پایین‌ترین قیمت را ارائه دهد تا همیشه مشتریان راضی باشند. در عین حال تکنولوژی قابلیت به مقیاس رساندن را می‌دهد. کافیست آمازون یک فرآیند مشخص را برای انجام کاری پیدا کند. سپس تا حد ممکن فرآیند را بهبود می‌دهد و صرفه‌جویی می‌کند.

نتیجه‌ی ۲۴ سال تلاش کارکنان شرکت آمازون با رهبری جف بزوس مشخص است. شرکت‌های بسیار بزرگ‌تر از آمازون به گرد پای او نرسیدند و شرکت‌های کوچک حالا توان رقابت با بزوس و کارکنان آمازون را ندارند. آمازون حالا ۸۵۸،۸۹$ میلیارد دلار ارزش دارد و دومین شرکت ارزشمند دنیاست؛ بعد از اپل در صدر جدول و گوگل با مدال برنز. ارزش بازار (Market Cap) یک شرکت با ضرب تعداد سهام * قیمت سهام محاسبه می‌شود. این ارزش بر اساس نتیجه پیچیده محاسبات مالی بازار توسط سرمایه‌گذاران وال‌استریت و سهام‌داران آمازون است. این محاسبات بر مبنای درآمد، سود، ارزش برندها و پیش‌بینی آینده است.

پس جای تعجب نیست که شرکت آمازون برندهای ارزشمندی داشته باشد. در این نوشته به توضیح ۸ برند منتخب آمازون می‌پردازیم. در ادامه هم می‌توانید اینفوگرافیک برندهای آمازون را بخوانید.

۱٫ Amazon Web Services: خدمات رایانش ابری (AWS)

2. Amazon Prime: سرویس اشتراکی پرایم

۳٫ Amazon Music: سرویس اشتراک موسیقی

۴٫ Amazon Appstore: فروشگاه اپلیکیشن

۵٫ Amazon Basics: برند محصولات خانگی

۶٫ Amazon Echo: دستیار صوتی

۷٫ Amazon FireTV: سرویس اشتراک ویدیو

۸٫ Amazon Kindle: برند کتابخوان الکترونیک

۹٫ اینفوگرافیک برندهای آمازون

Amazon Web Services: خدمات رایانش ابری (AWS)

در اشتراک رایانش ابری آمازون دیگر نیازی نیست سرور راه‌اندازی کنید، چرا که آمازون هر گونه خدمات رایانش را از طریق اینترنت برای شما فراهم می‌کند. در دوران ابتدایی آمازون غول‌های تکنولوژی هنوز این بازار را کشف نکرده بودند. آمازون هم بعد از راه‌اندازی این سرویس به دلیل نبود هیچ رقیب قابل توجهی، توانست سهم بازار خوبی کسب کند.

در اکثر صنایع یک پیشرو تنها ۲ سال می‌تواند از رقبایش جلو بیفتد. تنها مزیت اول بودن (First Mover Advantage) همین ۲ سال است، اما در کنار این مزیت ریسک فراوانی در شکست ایده وجود دارد.

در زمینه رایانش ابری آمازون شانس فوق‌العاده‌ای داشت؛ زمانی که رقبای آمازون متوجه این فرصت بی‌نظیر شدند، دیگر دیر شده بود. ۷ سال طول کشید تا رقیب دیگری وارد این بازار شود و آمازون در طول این مدت در بازار یکه‌تازی و رشد می‌کرد. حالا آمازون بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در دنیاست.

Amazon Prime: سرویس اشتراکی پرایم

سرویس اشتراکی پرایم آمازون داستان جالبی دارد. با خرید این اشتراک تحویل دو روزه محصولات (بعضی شهرها یک روز) برای شما ممکن می‌شود. در آوریل ۲۰۱۸ آمازون اعلام کرد که این سرویس بیش از ۱۰۰ میلیون عضو در سرتاسر دنیا دارد!

برای اولین بار در آمریکا این سرویس در سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی شد. سپس آلمان، ژاپن و بریتانیا در سال ۲۰۰۷، فرانسه در سال ۲۰۰۸، ایتالیا سال ۲۰۱۱، کانادا سال ۲۰۱۳، هند سال ۲۰۱۶ و مکزیک پارسال شاهد به راه افتادن سرویس پرایم بوده‌اند.

در ادامه پرورش ایده سرویس اشتراکی پرایم، در سال ۲۰۱۵ آمازون روز پرایم (Amazon Prime Day) را آغاز کرد. در این روز تخفیف‌های عجیبی و غریبی در آمازون ارائه می‌شود. در روز پرایم امسال حجم ترافیک به قدری شدید بود که وبسایت آمازون از دسترس خارج شد. درنتیجه یک صفجه میانجی با عکس‌های سگ درست کردند که ترافیک را کمی معطل کند، سرورهای جدید اضافه و دسترسی ترافیک جهانی را محدود کردند. با این اقدامات سایت دوباره در دسترس قرار گرفت.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

Amazon Music: سرویس اشتراک موسیقی

رقیب مستقیم اسپاتیفای (Spotify) و گوگل پلی موزیک (Google Play Music) با کتابخانه چند میلیونی از موسیقی. کسانی که عضو سرویس پرایم هستند می‌توانند از ۲ میلیون ترک موسیقی به صورت رایگان از این سرویس استفاده کنند. برای دسترسی به همه ۱۰ میلیون آهنگ پرداخت ۱۰$ دیگر نیاز است.

Amazon Appstore: فروشگاه اپلیکیشن

این فروشگاه مخصوص نرم‌افزارهای سیستم عامل اندروید (Android) است. در ۲۲ مارس ۲۰۱۱ این بخش از وبسایت آمازون برای اولین بار در دسترس مشتریان قرار گرفت و برنامه‌نویسان می‌توانند با انتشار اپلیکیشن‌هایشان ۷۰% فروش را به دست می‌آورند.

در ماه اول ۳،۸۰۰ نرم‌افزار در فروشگاه قرار گرفت. بعد حدود ۳ سال و در ژوئن ۲۰۱۴ این رقم به ۲۴۰،۰۰۰ نرم‌افزار رسید!

Amazon Basics: برند محصولات خانگی

آمازون برند محصولات خانگی خود را در ۲۰۰۹ عرضه کرد. هدف اولیه فروش تجهیزات جانبی الکترونیکی ارزان‌قیمت مثل شارژر و کابل بود. با گذشت زمان مثل هر چیز دیگری که آمازون با آن سر و کار دارد، این برند رشد کرد و در سال ۲۰۱۷ تعداد محصولات برند Amazon Basics به ۱،۵۰۰ محصول رسیده است.

حالا لیست محصولات با برند آمازون بیسیکز شامل تجهیزات صوتی، لوازم جانبی دوربین، باتری، لوازم اداری، وسایل ورزشی و سفر، لوازم آشپزخانه و اتاق خواب، کابل و اسپیکر، لوازم حیوانات خانگی، تجهیزات پیک‌نیک و لوازم جانبی کامپیوتر است.

 

Amazon Echo: دستیار صوتی

آمازون اکو (Echo) جدیدترین انقلاب تکنولوژی است که در انتهای سال ۲۰۱۴ در معرض عموم قرار گرفت؛ یک بلندگوی هوشمند که به اینترنت متصل است و دستیار صوتی هوشمندی به اسم الکسا (Alexa) دارد. الکسا مثل سیری (Siri) اپل، دستیار گوگل (Google Assistant)، کورتانا (Cortana) مایکروسافت و بیکسبی (Bixby) سامسونگ است.

آمازون با ارائه این محصول یک قدم در طراحی دستیار صوتی هوشمند جلو افتاد. دستیارهای صوتی رقبا به صورت یک نرم‌افزار از طریق گوشی تلفن‌همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و تبلت در دسترس است. اکو پا را فراتر از اینها می‌گذارد و در خانه شما در هر لحظه برای اجرای دستورات شما حاضر است.

نسل دوم اکو سه نسخه متفاوت از قیمت ۴۹٫۹۹$ تا ۱۴۹٫۹۹$ دارد  و قابلیت‌های فراوانی در این وسیله کوچک جای گرفته است. شما می‌توانید پرسشی در مورد اطلاعات عمومی مطرح کنید، مثل “تام کروز چند ساله است؟” و اکو جواب شما را می‌دهد. می‌توانید دستور پخش موسیقی بدهید، زنگ هشدار و تایمر تنظیم کنید، تماس بگیرید، پیام بفرستید و تجهیزات هوشمند خانه‌تان مثل چراغ و سیستم تهویه را کنترل کنید.

همه این‌ها فقط با ۴۹٫۹۹$ پیشنهاد فوق‌العاده‌ای است و مشتریان زیادی را طرفدار آمازون کرده است.

Amazon FireTV: سرویس اشتراک ویدیو

اولین نسل فایر تی‌‎وی آمازون در ۲ آوریل ۲۰۱۴ با قیمت ۹۹$ عرضه شد. یک وسیله شامل دو قسمت: کنترل و ستاپ باکس. ستاپ باکس دو نسخه دارد: یک نسخه شبیه یک جعبه که با کابل به نمایشگر/تلویزیون وصل می‌شود و یک نسخه شبیه فلش دیسک که مستقیما وصل می‌شود.

نسخه دوم FireTV در سال ۲۰۱۵ با قابلیت پشتیبانی رزولوشن ۴K و با بهبود سرعت پردازنده معرفی شد. نسل سوم و فعلی در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷ همراه با ۵ محصول دیگر آمازون معرفی شد.

Amazon Kindle: برند کتابخوان الکترونیک

دستگاه کتابخوان الکترونیک کیندل یکی از مثال‌های آموزنده نوآوری در دنیای تکنولوژی است. با طراحی اصیل و ساده برای عاشقان کتاب، از سال ۲۰۰۷ کیندل صنعت کتاب را واقعا متحول کرده است. در مارس ۲۰۱۸ جمعا ۶ میلیون عنوان کتاب از طریق دستگاه کتاب‌خوان کیندل و یا نرم‌افزار کیندل برای سیستم‌عامل‌های اندروید، iOS، ویندوز و مک موجود است.

قیمت اولین دستگاه کیندل ۳۹۹$ بود و در سال ۲۰۰۷ معرفی شد. جف بزوس با گماردن یک تیم مخفی با اسم رمز “فیونا” برای پروژه طراحی این دستگاه، دنیا و کارکنان خود شرکت را با معرفی این محصول شگفت‌زده کرد.

در سال ۲۰۱۸ دستگاه کیندل در ۳ نسخه کلاسیک با قیمت ۸۰$، پیپروایت (Paperwhite) با قیمت ۱۲۰$ و اوآسیس (Oasis) با قیمت ۲۵۰$ موجود است.

در ادامه اینفوگرافیک برندهای آمازون را بخوانید.

اینفوگرافیک محصولات و برندهای آمازون

سعی کردیم به طور مختصر منتخب برندهای آمازون را برای شما معرفی کنیم. آمازون شرکت بسیار بزرگی است و در طول تمامی این سال‌ها محصولات و برندهای مختلفی معرفی کرده که بعضی از آن‌ها مثل کیندل و اکو بسیار موفق بودند و بعضی دیگر مثل تبلت Fire شکست مفتضحانه‌ای بودند.

در این اینفوگرافیک ارقام و آمار جالبی در مورد برندهای آمازون برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

اگر علاقه‌مند هستید بدانید چطور جف بزوس آمازون را تا به امروز رهبری کرده است، نوشته “جف بزوس چگونه تصمیم‌گیری می‌کند؟” را بخوانید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com