اینفوگرافیک شرکای تجاری شرکت آمازون
شیما مسائلی
۲۲ اکتبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینفوگرافیک شرکای تجاری شرکت آمازون
مقدمه: برای اینکه خدمات آمازون به کیفیتی بالایی برسد، آمازون به شریکان تجاری پر تعدادی نیاز دارد. آمازون در قالب دو قسمت شریک تجاری دارد: برنامه شریکان تجاری آمازون (Amazon Associates Program) در قسمت بازاریابی و فروشندگان مارکت‌پلیس آمازون.

شرکای تجاری آمازون (Amazon)

آمازون حالا ۲۴ ساله است و در طول تمامی این سال‌ها، جف بزوس سعی و خطاهای بسیاری در کارنامه خود دارد. در اینفوگرافیک “آمازون چقدر بزرگ است؟” دیدیم که عظمت آمازون مثال زدنی است. این وسعت و عظمت نتیجع سال‌ها تلاش جف بزوس و یارانش در ماجراجویی‌هایشان است.

نتیجه این فراز و نشیب‌ها باعث شده آمازون تبدیل به پیشگامی در دنیای تجارت الکترونیک و تکنولوژی باشد. بزوس دید آموزنده‌ای به نحوه رهبری آمازون دارد. از نظر او همه چیز به مشتریان ختم میشود. اگر آمازون بتواند بهترین قیمت و تجربه خرید را برای مشتریانش رقم بزند، مطمئنا می‌تواند هر روز بیشتر از قبل رشد کند.

برای اینکه خدمات آمازون به کیفیتی بالایی برسد، آمازون به شریکان تجاری پر تعدادی نیاز دارد. آمازون در قالب دو قسمت شریک تجاری دارد: برنامه شریکان تجاری آمازون (Amazon Associates Program) در قسمت بازاریابی و فروشندگان مارکت‌پلیس آمازون.

شریکان بازاریابی آمازون (Affiliate Marketing)

در دوران اولیه اینترنت، در سال ۱۹۹۶ میلادی (۱۳۷۵ شمسی) جف بزوس بعد از مکالمه‌ای که با یک خانم در مهمانی شام داشت، ایده برنامه شریکان بازاریابی آمازون (Amazon Associates Program) به ذهنش رسید. در این مکالمه جف به او پیشنهاد داد که لینک وبسایت آمازون را در وبسایتش قرار دهد و از فروش کتاب‌ها کمیسیون دریافت کند.

این برنامه در ادبیات مارکتینگ، بازاریابی مشارکتی یا Affiliate Marketing نام دارد؛ به تازگی دیجی‌کالا هم دست به این اقدام زد و بخش “همکاری در فروش” را اضافه کرد. آمازون با این کار یکی از اولین وبسایت‌هایی بود که در استراتژی بازاریابی خود به طور جدی به این کانال بازاریابی اهمیت داد. حالا این بخش آمازون ۹۰۰،۰۰۰ عضو دارد و ترافیک قابل توجهی به سمت فروشگاه آمازون هدایت می‍کند.

مارکت‌پلیس آمازون

چندین سال بعد از تلاش ناموفق جف بزوس در کپی‌برداری و رقابت با ایبی (Ebay) بر سر راه انداختن قسمت مزایده در آمازون، بزوس تصمیم گرفت بستر آمازون را برای فروشندگانی غیر از آمازون باز کند تا آنها هم بتوانند از طریق آمازون محصولاتشان را بفروشند. ایده‌ای پر دردسر اما شیرین. جالب است بدانید که در فصل سوم ۲۰۱۷، ۵۰% فروش محصولات متعلق به مارکت‌پلیس آمازون است.

بزوس با استفاده هوشمندانه و فراهم کردن شرایط برد-برد برای شرکای تجاری آمازون، توانسته به رغم فراز و نشیب‌های فراوان، بزرگ‌ترین فروشگاه دنیا را تا به امروز رهبری کند. تصمیمات جف بزوس آمازون را به جایی رسانده که جمع فروش والمارت (Walmart) و ایبی هم به گرد پای آمازون نمی‌رسد!

در این اینفوگرافیک اطلاعات جالبی در مورد فروشندگان و شرکای تجاری آمازون بخوانید.

اینفوگرافیک شرکای تجاری آمازون

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

از لحاظ مالی داستان آمازون برای بزوس بسیار شیرین بوده است. بزوس از ابتدای بkیان‌گذاری آمازون تا به امروز یعنی ۲۴ سال، سکان رهبری را به دست دارد. پس بعید نیست که سهامدار اصلی شرکت هم باشد. سهام شرکتی ۸۵۸٫۸۹$ میلیارد دلاری که هر سهمش ۱،۷۶۰٫۹۵$ ارزش دارد (در زمان نگارش این نوشته).

در کنار آمازون، بزوس سرمایه‌گذاری‌های متعددی روی شرکت‌ها و استارتاپ‌های مختلفی دارد. مجموع همه این سرمایه‌ها، لقب ثروتمندترین فرد دنیا را به جف بزوس می‌دهد.

اگر علاقه‌مند هستید بیشتر در مورد آمازون و جف بزوس بخوانید، از کتاب “فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون” لذت خواهید برد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com