در مقاله‌ی فناوری های تجارت الکترونیک گفتیم که امروزه اینترنت دیگر به عنوان یک تکنولوژی بیگانه به حساب نمی‌آید. تمام خانه‌ها و افراد با اهداف مختلف امکان استفاده از اینترنت را حتی الامکان برای خود ایجاد کرده‌اند. جستجوی اینترنت برای یافتن اطلاعات برای افراد تبدیل به یک عادت شده است. امروزه در دنیا اولین دلیل استفاده از اینترنت، جستجوی اطلاعات است. بنابراین آگاهی از اصول بازاریابی موتورهای جستجو یا همان (search engine marketing (SEM به یک ضرورت تبدیل شده است چرا که گفتیم که جستجو، شروعی برای درک بازاریابی اینترنتی است.

اگر شغل شما مدیر بازاریابی یا مدیر یک کسب و کار است، زمانی که این خبر را می‌شنوید که میلیون ها کاربر اینترنتی در حال جستجو درباره‌ی اطلاعات، محصولات و غیره هستند با خودتان به این فکر می‌کنید که چطور می‌توانید به آن دسته از کاربرانی دست پیدا کنید که به دنبال محصولات و خدمات شما می‌گردند. اگر کاربران از موتورهای جستجو برای سرچ کردن درباره موضوعات استفاده می‌کنند، لازم است که ساز و کار عملکرد موتورهای جستجو را یاد بگیرید، چرا که باید بتوانید استراتژی ای متناسب با جذب کاربران از طریق بازاریابی موتورهای جستجو یا همان (search engine marketing (SEM تدوین کنید.

شما ممکن است با بعضی از موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، ای‌او‌ال (AOL) و غیره آشنا باشید. زمانی که کلیدواژه‌ای را سرچ می‌کنید، موتور جستجو آن کلیدواژه را مانند یک شاخص به کار گرفته و تمام صفحات وب، دایرکتوری‌ها، و دیتابیس هایش را برای یافتن اطلاعات مربوط به آن کلیدواژه جستجو می‌کند. سپس لیستی از وبسایت هایی را انتخاب می‌کند که با توجه به الگوریتم‌ها و معیارهای موتور جستجو، اطلاعاتِ مرتبط تری را درباره کلیدواژه ارائه کرده‌اند.

موتورهای جستجو از کرالِرها (crawlers) یا به اصطلاح عنکبوت هایش برای جستجو در محتوای صفحات وب و ایندکس کردن آنها استفاده می‌کند و در عرض چند ثانیه لیستی از وبسایت های مرتبط با موضوع سرچ را نمایش می‌دهد.

اگر از جایگاه مدیر بازاریابی اینترنتی به این ماجرا نگاه کنید بلافاصله متوجه خواهید شد که لازم است برای کسب و کارتان استراتژی بازاریابی اینترنتی تدوین کنید. اینکار کمک می‌کند که موقعیت صفحات وبسایت شما به گونه ای طراحی و به کمک محتوا پر شود که به راحتی برای موتورهای جستجو قابل انتخاب بوده و در لیست اولین وبسایت ها نمایش داده شود. در این رابطه، وبسمتر فرد متخصصی است که به شما کمک می‌کند تا محتوای وبسایت خود را بر اساس معیارهای انتخاب موتورهای جستجو (یا به عبارتی اصول بازاریابی موتورهای جستجو ی – (search engine marketing (SEM) بهینه سازی کنید. به بیان ساده تر وبسمتر در اینترنت جستجو می‌کند تا دریابد که متداول ترین عبارات و کلیدواژه هایی که کاربران برای یافتن محصولات و خدمات شما استفاده می‌کنند، کدام هستند و سپس محتوای صفحات وبسایت شما را بر اساس کلیدواژه های پرکاربرد طراحی و تنظیم می‌کند. اینکار یکی از کارهای اساسی در بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان فرآیندی است که به نام سئو (SEO) در صفحات وب می‌شناسیم.

بنابراین وبسمتر با توجه به رصد کردن دائمیِ الگوی جستجوی کاربران، محتوای وبسایت را بر اساس کاربردی ترین کلیدواژه ها سئو می‌کند. استراتژی طراحی وبسایت بخشی از استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو یا همان (search engine marketing (SEM است. هر چه صفحات وبسایت شما تناسب بیشتری داشته باشد، ترافیک بیشتری نیز به سمت وبسایت تان هدایت خواهد شد. وبمسترها همچنین از روش های دیگری نیز به رنک گرفتنِ وبسایت شما کمک می‌کنند. برای این منظور به شیوه های مختلف کاری می‌کنند که وبسایت های دیگری به سایت شما لینک دهند. این کار بخش دوم از فعالیت های مرتبط با بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO) است. با افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت تان می‌توان امیدوار بود که تعداد مشتریان بالقوه ی محصولات تان نیز افزایش خواهد یافت.

جدای از بهینه سازی موتورهای جستجو، محتوای کارآمد و تبلیغات آنلاین نیز نقش موثری در جلب توجه مشتریان دارند. بر خلاف تبلیغات فیزیکی و سایر انواع تبلیغات دیداری، هزینه‌ی تبلیغات آنلاین بسیار کمتر و تاثیر آن بسیار بیشتر است. هنر کشف نیازهای مشتری، پیش فروش کردن و تبدیل کردن مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل در بازاریابی اینترنتی نسبت به شیوه های سنتی بازاریابی متفاوت است. درک رفتار خرید مشتریان و دیگر دینامیک های فروش اینترنتی باید به تمامی و عمیقا مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که در غیر اینصورت نمی‌توان برنامه ی موثری برای بازاریابی اینترنتی برای کسب و کار خود تدوین کرد.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید