کار مفید: آیا دائما کارهای خود را پشت گوش می‌اندازید؟
شیما مسائلی
۳ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
کار مفید: آیا دائما کارهای خود را پشت گوش می‌اندازید؟
مقدمه: آنچه قطعا به دنبال آن نیستید “فلج قدرت تجزیه و تحلیل است”. اینجا درباره ۵ روش بالا بردن قاطعیت و مبارزه با تاخیر انداختن در کارها بخوانید.

قاطعیت یکی از مهمترین ویژگی‌هایی است که هر رهبر و کارآفرین به آن نیاز دارد. قاطع بودن به معنای محکم و نسبتا سریع تصمیم گرفتن، به جای دست روی دست گذاشتن برای مدت طولانی و یا تغییر عقیده است. دلیل دیگر اهمیت قاطع بودن است که قطعیت شما به عنوان صاحب کسب و کار به معنای زمان پاسخگویی کوتاه‌تر، سرعت در حل مسائل، پیگیری سریع‌تر ایده‌ها، انطباق سریعتر با شرایط جدید و در عین حال بدون ایجاد حواشی است.

همچنین قاطعیت به خرج دادن، قدرت و شهرت شما را به عنوان یک رهبر بالا برده و باعث می‌شود که تیم شما برایتان احترام بیشتری قائل باشند و همزمان شما را به الگوی آنها تبدیل می‌کند.

برای مقابله با تاخیر انداختن در کارها (Procrastination) باید به این نکته توجه کنید که اگر مدت زیادی است که کارهای خود را به تاخیر می‌اندازید، قاطعیت به خرج دادن شما را به زحمت می‌اندازد، بدان معنی که در مواجهه با تصمیم گیری تا جاییکه امکان داشته باشد آنرا به تاخیر می‌اندازید. خوشبختانه برای این معضل، چند استراتژی وجود دارد که به کمک آنها می‌توانید قاطعیت خود را در زندگی بهبود دهید.

ابتدا با مفهوم تردید آشنا شوید

برای مقابله با تاخیر انداختن در کارها باید به این نکته توجه کنید که پیش از آنکه دیدگاه خود را نسبت به تصمیم گیری تغییر دهید، ابتدا لازم است مفهوم تردید را بشناسید. دلایل زیادی برای پشت گوش وجود دارد، اما کارآفرینانی که این کار را انجام می‌دهند، عاقبت به پدیده‌ “فلج قدرت تجزیه و تحلیل” دچار می‌شوند. این پدیده مربوط به زمانی است که شما مسائل را بیش از حد برای یافتن راه حلی کامل تجزیه و تحلیل می‌کنید. در چنین شرایطی ممکن است دو یا چند گزینه را با هم اجرا کنید تا به مرور زمان شواهدی مبنی بر برتری یک گزینه نسبت به دیگری به دست آورید. بنابراین چگونه می‌توان بر این معضل فائق شد؟

  1. کمال‌گرایی را فراموش کنید

وینستون چرچیل بهتر این مطلب را بیان می‌کند: “کمال طلبی دشمن پیشرفت است“. کمال گرایی گاهی ما را از تصمیم گیری باز می‌دارد، به این معنا که در هر شرایطی به دنبال تصمیمی هستیم که منافع بسیار داشته و در ضمن بی عیب و نقص باشد. متاسفانه چنین چیزی واقع بینانه نیست، چرا که گزینه‌هایی که ما با آنها مواجهیم کاملا خوب یا بد نیستند. بنابراین اگر می‌خواهید مسئله را حل و فصل کنید باید هر نشانه‌ای از کمال گرایی را که بر قضاوت شما سایه انداخته از بین ببرید. به یاد داشته باشید که تصمیمات ما ذاتا ناقص‌اند و تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید، پیدا کردن گزینه‌های نسبتا معقول است. بنابراین کمال گرایی یکی از عوامل تاخیر انداختن در کارهاست، آن را فراموش کنید.

۲٫ بی‌درنگ بخشی از مسیر را طی کنید

برای مقابله با تاخیر انداختن در کارها باید به این نکته توجه کنید که به جای نهایی کردن تصمیمتان سعی کنید بخشی از آن را عملی کنید. به عنوان مثال، اگر نمی‌توانید در انتخاب پست بعدی وبلاگ خود تصمیم بگیرید، بلافاصله تعدادی از ایده‌های بالقوه را یادداشت کنید. اینکار نهایی شدن تصمیمتان را به تاخیر می‌اندازد و فرصت پیروی از شهود را برایتان ایجاد می‌کند. به عبارت دیگر در عین حال که برای شما فرصت می‌خرد، یک قدم نیز شما را به هدف نزدیک کرده است.

این استراتژی مسلما برای زمانیکه ضرورت تعجیل در تصمیم گیری زیاد است کارایی ندارد، اما اگر مدتی فرصت باقی مانده باشد یک استراتژی اثربخش در مقابله با عادت‌های پشت گوش انداختن تصمیم گیری است.

۳٫ توقعات خود را بالا نبرید

از خاطر نبرید که مغز ما به شدت وابسته به تخمین‌های بیش از ناگوار ما درباره‌ی عواقب کارهاست. توجیه این مطلب از دیدگاه نظریه تکامل با عقل جور در می‌آید؛ باور به اینکه ۸۰ درصد احتمال مرگ در شرایطی وجود دارد (در حالیکه در واقعیت ۵۰ درصد این احتمال وجود داشته باشد) سبب می‌شود که ریسک کمتری پذیرفته و بخواهیم احتمال زندگی در بلند مدت را افزایش دهیم.

بنابراین فاجعه سازی از ریسک موجود باعث می‌شود به حد فزاینده‌ای اضطراب ناشی از احتمال خطا در تصمیم ‌گیری (مستقل از اینکه چه تصمیمی می‌گیرید) افزایش پیدا کند. اگر این نکته را در ذهن خود داشته باشید، ممکن است درصدد جبران برآمده و تلاش کنید به جای فاجعه‌سازی، الگوهای فکری خود را به حالت طبیعی برگردانید.

۴٫ استدلال خود را بنویسید

مرور ذهنی گزینه‌ها برای بار صدم به شما کمکی در ساده شدن تصمیم گیری برای انتخاب یک گزینه نمی‌کند. به جای اینکار، سعی کنید منطق خود را روی کاغذ بیاورید. فلوچارتی رسم کنید و احتمالات مختلفی را که ممکن است در هر مرحله از تصمیم گیری روی دهد، مکتوب کنید و طبق منطق ترسیم شده عمل نمایید.

این کار به شما کمک می‌کند که یا از بابت افکار خود آسودگی خاطر پیدا کنید و یا شکافی در منطق خود یافته و آن را بهبود دهید.

تیم اربن (Tim Urben) در سخنرانی TED خود درباره ذهن یک از زیر کار در روی قهار سخن می‌گوید. از نظر او پشت گوش انداختن کارها با عقل جور در نمی‌آید، اما با این حال باز هم هرگز نتوانسته است برای بهبود آن قدمی بردارد. او در این سخنرانی طنز آمیز و الهام بخش با بیان داستان‌هایی از عیاشی‌های یوتیوب و ویکی‌پدیا ما را ترغیب به تفکر بیشتر در مورد علت پشت گوش انداختن کار‌هایمان می‌کند، پیش از آنکه زمان‌مان به پایان برسد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۵٫ خلوت کنید و از مسئله فاصله بگیرید

برای مقابله با تاخیر انداختن در کارها باید به این نکته توجه کنید که به سختی می‌توان زمان نامناسبی برای خلوت کردن پیدا کرد. اگر در فرآیند تصمیم گیری خودتان را غرق در اضطراب دیدید، زمانی را به خالی کردن ذهن ‌تان از طریق تنفس عمیق و توجه به خودتان و محیط اطراف اختصاص دهید. اینکار کمک می‌کند که اضطراب خود را کاهش داده و مغز خود را از حالت انجماد خارج کنید. در نتیجه می‌توانید علاوه بر به دست آوردن کنترل ذهن خود به راه حل‌های شفاف‌تر و سریع‌تری برسید.

تصمیم گیری مهارتی است که مانند هر مهارت دیگری اکتسابی، قابل بهبود و اصلاح است. دستیابی به این تاکتیک‌ها و تمرین تصمیم گیری سریع نهایتا شما را به تصمیم گیرنده‌‌ی بهتری تبدیل می‌کند و علاوه بر این خودتان هم با فرآیند تصمیم گیری راحت‌تر کنار خواهید آمد.

با وجود این استراتژی‌ها باز هم ضمانتی برای خلاص شدن از گرفتاری فلج تجزیه و تحلیل یا تبدیل شدن به مدیری قاطع وجود ندارد، اما باعث می‌شود شما در فرآیند تصمیم گیری راحت‌تر عمل کنید و به رهبری قوی‌تر تبدیل شوید. تمام این تغییرات یکباره اتفاق نمی‌افتند، بنابراین صبور و هدفمند در جهت دستیابی به اهداف کسب و کارتان حرکت کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com