تجارت الکترونیک چیست

ما در عصر پیشرفت‌های تکنولوژِی زندگی می‌کنیم. توسعه در جهان بعد از جنگ‌های جهانی و همینطور جامعه ما شروع شده است. انقلاب صنعتی چهره اقتصادی دنیا عوض کرد، و تکامل فناوری اطلاعات باعث شد که ابتدا خبرهایی از اختراع رادیو و بعد از آن تلویزیون بشنویم – دستگاه‌هایی که می‌توانستند عکس‌های‌ گرفته شده را از طریق هوا به گیرنده‌های تلویزیونی ما مخابره کنند. بعد از آن نوبت به ظهور کامپیوترها رسید که به درستی به جعبه‌های جادویی معروف شدند. کامپیوترها به همراه پیشرفت اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات منجر به ظهور فناوری “اینترنت” و یا “تار جهان گستر (world wide web)” شدند. اما تجارت الکترونیک چیست ؟

خودتان حتما می‌دانید که اینترنت چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است. هیچ اختراع دیگری به اندازه اینترنت، قدرت تغییر جوامع بشری، سازمان‌ها، کسب و کار ها، اقتصاد، سیستم‌های سیاسی، آموزش و مجموعه جهان را نداشته است. اینرنت به درستی به “اتوبانی” تشبیه شده که حدود و مرزهای جغرافیایی بین کشورها و جوامع را در هم شکسته و انسان‌ها به سطح دیگری از توسعه و تشکیل جوامع رسانده است.

برای پاسخ به اینکه “تجارت الکترونیک چیست ” به زندگی امروزی مان نگاه کنید. هیچ جنبه‌ای از زندگی مان را نمی‌توان پیدا کرد که به گونه‌ای تحت تاثیر اینترنت قرار نگرفته باشد. شبکه‌های اجتماعی روابط افراد را تحت تاثیر قرار داده، نحوه کاریابی و یا دورکاری،انجام امور بانکی و بیمه، و سایر پرداخت‌های آنلاین و خرید انواع و اقسام محصولات از طریق تجارت الکترونیک ، اینترنت را به ابزاری و برای تسهیل تراکنش‌ها و امور شخصی افراد تبدیل کرده است.

امروزه میلیون‌ها کاربر به اینترنت دسترسی دارند و روزانه برای رسیدن به بخشی از اهداف خود به نوعی از آن استفاده می‌کنند. آنها از اینترنت برای جستجو، نوشتن و ارتباطات، گوش دادن به انواع موسیقی و یا فایل های صوتی، تماشای فیلم، پیگیری اخبار، انتشار پیام، چاپ متن ها و نوشته‌ها، مذاکره، فروش، وغیره استفاده می‌کنند. لیست فعالیت‌هایی هر روزه ازطریق اینترنت امکان پذیر می‌شود، همواره در حال افزایش بوده است. بنابراین به راحتی می‌توان گفت با این حجم از کاربری، و محصولات، اطلاعات، و خدماتی که روزانه میلیون‌ها کاربر از طریق اینترنت به دنبال آنها می‌گردند، اینترنت را به فرصتی بزرگ برای راه اندازی تجارت الکترونیک و انواع کسب و کارهای اینترنتی تبدیل کرده است. تجارت الکترونیک در هر دقیقه شاهراهی برای میلیون‌ها تراکنش مالی است.

تکنولوژی به ما برای ایجاد پلت فرمی برای توانمند سازی تجارت الکترونیک کمک بزرگی کرده است. امروزه تجارت الکترونیک به کمک امکان دسترسی به جمعیت عظیمی که به اینترنت دسترسی دارند و در این بازار در حال جستجوی انواع و اقسام محصولات، اطلاعات، و خدمات هستند، می‌تواند سهم بزرگی در تراکنش‌های روزانه اینترنت داشته باشد. برای نمونه کافیست به چند مثال از خدمات تلفن بانک گرفته تا تجارت آنلاین و تراکنش‌ کسب و کارهای اینترنتی – که همه و همه ناشی از پیشرفت تکنولوژی در قالب ارتباطات است – توجه کنیم. از آن زمان که انسانها توانستند از طریق یک کامپیوتر، مودم، و خط تلفن به اینترنت متصل شوند، تا تکنولوژی وای فای که امروزه در اختیار ماست، کسب و کارها یاد گرفته‌اند که چطور به کمک یک کلیک امکان خرید و فروش را میسر کنند. اطلاعات تجربه تمام این کسب و کارها برای نسل‌های جدید در اینترنت در دسترس همه است.

در یکی از سخنرانی‌های اخیر TED  کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross) بیان می‌کند که  ۹۰ درصد استارت آپ‌های دانش بنیان شکست می‌خورند ( و خب اگر دقیقتر نگاه کنیم اغلب کسب و کارهای امروزی به نوعی مبتنی بر تکنولوژی‌اند). رمز یک کسب و کار موفق چیست؟ او در سخنرانی‌اش درباره علت ماندگاری کسب و کارها صحبت می‌کند. تماشای این سخنرانی جالب را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

به بیانی ساده، تجارت الکترونیک یعنی “استفاده از پلت فرمی الکترونیکی برای تراکنش‌های کسب و کار”. امروزه هیچ کسب و کاری – اعم از B2B یا B2C (ارتباطات سازمان با سازمان، یا سازمان با مشتریان) – نیست که بتواند “بازار آنلاین” عظیمی که در اینترنت موجود است را نادیده بگیرد. تجارت الکترونیک اجتناب ناپذیر است. بازارهای فیزیکی تا حدی تحت تاثیر “بازارهای مجازی” قرار گرفته‌اند. حال که می‌دانیم تجارت الکترونیک چیست ، دانستن این نکته نیز اهمیت پیدا می‌کند که تجارت الکترونیک با تعریف مجدد “بازار”، تاثیر بسیار بزرگی بر سازمانهای تجاری و کسب و کارها داشته‌اند. تجارت الکترونیک امکان دسترسی به مشتریان را بدون محدودیت های جغرافیایی برای فروشندگان محیا کرده است. درک درست و عمیق از “تجارت الکترونیک” و “بازاریابی دیجیتال” از تمام جنبه‌های مدیریت حرفه‌ای مقوله هایی بسیار با ارزش و مهم محسوب می‌شوند. مدیران بازاریابی باید مجددا به کلاس‌های آموزشی برگردند تا قواعد جدید بازی در مدیریت بازاریابی آنلاین را یاد بگیرند. این مسئله با بازاریابی، فروش، توزیع، و استراتژی بازاریابی سنتی بسیار و کاملا متفاوت است. درک تمام مسائل مهم درباره اینترنت، مکانیزم‌های تجارت الکترونیک ، فناوری‌ها، آموزش درباره‌ی بازاریابی دیجیتال، و درک مشتریان آنلاین و یادگیری شناسایی مخاطبان هدف، ایجاد ارتباط و گسترش ارتباط با مشتریان آنلاین تبدیل به اصلی‌ترین دغدغه‌ها در یادگیری علم جدید درباره تجارت الکترونیک شده است.

معتقدیم که آموزش و راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مهارت مدیریت کسب و کار را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت.

چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان : “آمازون”

همینطور اگر علاقه مند تحلیل های رشد سایر کسب و کار های موفق مثل واتس آپ و اسپاتیفای هستید می‌توانید مقالات تحلیلی ما را در زمینه کسب و کارهای موفق دنبال کنید.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید