تجارت الکترونیک چیست؟ مقدمه ای بر تجارت الکترونیک و اینترنت
شیما مسائلی
۵ سپتامبر ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
تجارت الکترونیک چیست؟ مقدمه ای بر تجارت الکترونیک و اینترنت
مقدمه: برای پاسخ به اینکه “تجارت الکترونیک چیست” به زندگی امروزیمان نگاه کنید. هیچ جنبه‌ای از زندگیمان را نمی‌توان پیدا کرد که به گونه‌ای تحت تاثیر اینترنت قرار نگرفته باشد.

ما در عصر پیشرفت‌های تکنولوژِی زندگی می‌کنیم. انقلاب صنعتی چهره اقتصادی دنیا را عوض کرد و تکامل فناوری اطلاعات باعث شد که ابتدا خبرها را با اختراع رادیو و بعد از آن تلویزیون بشنویم. بعد از آن نوبت به ظهور کامپیوترها رسید که به درستی به جعبه‌های جادویی معروف شدند. کامپیوترها به همراه پیشرفت اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات منجر به ظهور فناوری “اینترنت” و یا “تار جهان گستر”  (World Wide Web)شدند. اما تجارت الکترونیک چیست؟

خودتان حتما می‌دانید که اینترنت چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است. هیچ اختراع دیگری به اندازه اینترنت، قدرت تغییر جوامع بشری، سازمان‌ها، کسب‌وکارها، اقتصاد، سیستم‌های سیاسی و آموزش را نداشته است. اینترنت به درستی به “اتوبانی” تشبیه شده که حدود و مرزهای جغرافیایی بین کشورها و جوامع را در هم شکسته و انسان‌ها را به سطح دیگری از توسعه و تشکیل جوامع رسانده است.

برای پاسخ به اینکه “تجارت الکترونیک چیست” به زندگی امروزیمان نگاه کنید. هیچ جنبه‌ای از زندگیمان را نمی‌توان پیدا کرد که به گونه‌ای تحت تاثیر اینترنت قرار نگرفته باشد. شبکه‌های روابط افراد ، نحوه کاریابی و دورکاری، انجام امور بانکی و بیمه، پرداخت‌های آنلاین، خرید انواع و اقسام محصولات، اینترنت را به ابزاری برای تسهیل تراکنش‌ها و امور شخصی افراد تبدیل کرده است.

امروزه میلیون‌ها کاربر به اینترنت دسترسی دارند و روزانه برای رسیدن به بخشی از اهداف خود به نوعی از آن استفاده می‌کنند. آنها از اینترنت برای جستجو، نوشتن، ارتباطات، گوش دادن به انواع موسیقی و فایل‌های صوتی، تماشای فیلم، پیگیری اخبار، انتشار پیام، چاپ متن‌ها و نوشته‌ها، مذاکره، فروش و… استفاده می‌کنند. لیست فعالیت‌هایی که هر روز ازطریق اینترنت امکان‌پذیر می‌شود، همواره در حال افزایش بوده است. بنابراین به راحتی می‌توان گفت با این حجم از کاربری، محصولات، اطلاعات و خدماتی که روزانه میلیون‌ها کاربر از طریق اینترنت به دنبال آنها می‌گردند، اینترنت را به فرصتی بزرگ برای راه‌اندازی تجارت الکترونیک و انواع کسب‌وکارهای اینترنتی تبدیل کرده است. تجارت الکترونیک در هر دقیقه شاهراهی برای میلیون‌ها تراکنش مالی است.

تکنولوژی برای ایجاد پلتفرم توانمندسازی تجارت الکترونیک کمک بزرگی کرده است. امروزه تجارت الکترونیک به کمک امکان دسترسی به جمعیت عظیمی که به اینترنت دسترسی دارند و در این بازار در حال جستجوی انواع و اقسام محصولات، اطلاعات و خدمات هستند، می‌تواند سهم بزرگی در تراکنش‌های روزانه اینترنت داشته باشد. برای نمونه کافیست به چند مثال از خدمات تلفن بانک گرفته تا تجارت آنلاین و تراکنش‌ کسب‌وکارهای اینترنتی (که همه و همه ناشی از پیشرفت تکنولوژی در قالب ارتباطات است) توجه کنیم. از آن زمان که انسانها توانستند از طریق یک کامپیوتر، مودم و خط تلفن به اینترنت متصل شوند تا تکنولوژی وای فای (Wifi) که امروزه در اختیار ماست، کسب‌وکارها یاد گرفته‌اند که چطور به کمک یک کلیک امکان خرید و فروش را میسر کنند. اطلاعات تجربه تمام این کسب‌وکارها برای نسل‌های جدید در اینترنت در دسترس همه است.

در سخنرانی TED کارآفرین مجرب یعنی بیل گراس (Bill Gross) بیان می‌شود که ۹۰% استارت آپ‌های دانش بنیان شکست می‌خورند. اگر دقیق‌تر به این مسئله نگاه کنیم، اغلب کسب‌وکارهای امروزی به نوعی مبتنی بر تکنولوژی‌اند.

به بیانی ساده، تجارت الکترونیک یعنی “استفاده از پلت فرمی الکترونیکی برای تراکنش‌های کسب‌وکار”. امروزه هیچ کسب‌وکاری اعم از B2B یا B2C (سازمان با سازمان یا سازمان با مشتریان) نیست که بتواند “بازار آنلاین” عظیمی که در اینترنت موجود است را نادیده بگیرد. تجارت الکترونیک اجتناب‌ناپذیر است. بازارهای فیزیکی هم تا حدی تحت تاثیر “بازارهای مجازی” قرار گرفته‌اند. دانستن این نکته نیز اهمیت پیدا می‌کند که تجارت الکترونیک با تعریف مجدد “بازار”، تاثیر بسیار بزرگی بر سازمان‌های تجاری و کسب‌وکارها داشته‌اند. تجارت الکترونیک امکان دسترسی به مشتریان را بدون محدودیت های جغرافیایی برای فروشندگان محیا کرده است.

برای درک بیشتر مفاهیم تجارت الکترونیک، این نوشته را بخوانید.

درک درست و عمیق از “تجارت الکترونیک” و “بازاریابی دیجیتال” از تمام جنبه‌های مدیریت حرفه‌ای مقوله‌هایی بسیار باارزش و مهم محسوب می‌شوند. مدیران بازاریابی باید مجددا به کلاس‌های آموزشی برگردند تا قواعد جدید بازی در مدیریت بازاریابی آنلاین را یاد بگیرند. این مسئله با بازاریابی، فروش، توزیع و استراتژی بازاریابی سنتی بسیار متفاوت است. درک تمام مسائل مهم درباره اینترنت، مکانیزم‌های تجارت الکترونیک، فناوری، آموزش درباره‌ی بازاریابی دیجیتال، درک مشتریان آنلاین و یادگیری شناسایی مخاطبان هدف، ایجاد ارتباط و گسترش ارتباط با مشتریان آنلاین تبدیل به اصلی‌ترین دغدغه‌ها در یادگیری علم جدید درباره تجارت الکترونیک شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com