ثروتمندترین فرد جهان کیست و ثروت او چقدر است؟
شیما مسائلی
۸ اکتبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
ثروتمندترین فرد جهان کیست و ثروت او چقدر است؟
مقدمه: میانگین درآمد سالانه هر کارمند در آمازون ۲۸ هزار دلار است، اما مدیرعامل شرکت، جف بزوس، کمی بیشتر از این مبلغ را در ۱۰ ثانیه در می‌آورد.

واقعا جف بزوس به عنوان مدیر عامل آمازون چقدر ثروت دارد؟

بگذارید راحت و خلاصه بگویم: ثروتمندترین فرد جهان، جف بزوس، آنچه را یک کارگر آمازون در یک سال به دست می‌آورد در کمتر از ۹ ثانیه صاحب می‌شود!

چنین آماری از زمانی افشا شد که یک قانون جدید فدرال شرکتهای آمریکایی را مجاب به شفاف سازی اطلاعات در زمینه حقوق و دستمزد کلیه پرسنل تا سطوح عالی شرکتها کرد. عواقب تصویب این قانون با اخبار غافلگیر کننده‌ای از جانب شرکتها همراه بود. البته که آمازون از خیل شرکت ها مستثنا نیست. گزارش SEC، غول تجارت الکترونیک جهان تایید کرد که حقوق سالانه یک کارگر متوسط آمازون (یعنی کارگری که حقوقی بالاتر از نیمی از سایر کارگران و پایین تر از نیم دیگر آنها دارد) معادل ۲۸٫۴۴۶ دلار در سال ۲۰۱۷ بوده است. این در حالیست که درآمد مدیر عامل آن در سال گذشته چیزی بیش از ۱٫۶ میلیون دلار بوده است.

علیرغم اینکه از لحاظ فنی ممکن است چنین درآمدی چندان بالا نباشد، اما او بی دلیل به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل نشده است. شاید یکی از دلایلی که ثروت خالص بزوس سر به آسمان گذاشته این باشد که او صاحب ۸۰ میلیون سهم از کل سهام آمازون است.

جف بزوس؛ ثروتمندترین فرد جهان

خالی از لطف نیست که برای درک مقدار ثروت جف بزوس چند عملیات ساده ریاضی انجام دهیم. بنابر لیست میلیاردرهای بلومبرگ ثروت خالص بزوس در یکم ژانویه ۲۰۱۸ معادل ۹۹ میلیارد دلار و در یکم ماه می ۱۳۲ میلیارد دلار بوده است. به این معنا که در طی بازه زمانی ژانویه تا می ۳۳ میلیارد دلار افزایش داشته است. اگر این مبلغ را بر ۱۲۰ روز (این بازه زمانی) تقسیم کنیم، متوجه می‌شویم که جف بزوس روزانه ۲۷۵ میلیون دلار درآمد کسب کرده است. چنانچه این عدد را بر ۲۴ ساعت شبانه روز تقسیم کنیم در می‌یابیم که او در هر ساعت ۱۱٫۵ میلیون دلار و به همین ترتیب در حدود ۱۹۱ هزار دلار در هر دقیقه یا به عبارتی ۳٫۱۸۲ دلار در هر ثانیه درآمد داشته است.

این مبلغ معادل خرید ۲۶ حق عضویت آمازون پرایم یا ۳۷۹ جلد از کتاب پر فروش آمازون در تمام دوران (Fifty Shades of Grey) در هر ثانیه است.

حالا بیایید عدد ۲۸٫۴۴۲ (مجموع حقوق یک کارگر متوسط آمازون در سال) را تقسیم بر ۳٫۱۸۲ دلار (درآمد جف بزوس در هر ثانیه) بکنیم تا در یابیم که مدیر عامل آمازون متوسط درآمد یک کارگر را در چه مدتی در می‌آورد: بله، ۸٫۹۳ ثانیه!

جف بزوس احتمالا در واسط پدیده‌ای به نام سریع‌ترین رشد ثروت شخصی در طول تاریخ است.

جف بزوس در تابستان ۲۰۱۷ ثروتمندترین فرد جهان شد، اما بعد از اندکی عنوان ثروتمندترین فرد جهان را به بنیانگذار مایکروسافت، بیل گیتس، واگذار کرد. پس از مدتی مجددا برای حدود یکسال است که حاکمیت این عنوان را به دست گرفته است.

ماههاست که این رقابت بین بزوس و گیتس چندان هم رقابت نزدیکی نبوده است؛ چرا که ثروت اغلب میلیاردرها با نرخ رشد ثابت افزایش می‌یابد، اما ثروت بزوس در ۱۲ ماه اخیر دو برابر شده است.

طبق گزارش لیست میلیاردرهای بلومبرگ سال گذشته (۲۰۱۷) در ماه نوامبر ثروت خالص بزوس ۸۴ میلیارد دلار برآورد می‌شد. در حالیکه امسال در همن ماه اخیر، زمانیکه ارزش آمازون یک تریلیون دلار تخمین زده شد (دومین شرکت ارزشمند جهان در تمام تاریخ بعد از اپل) ثروت خالص جف بزوس رکورد سرسام آور دیگری را شکست: ۱۶۸ میلیارد دلار!

ثروت بیل گیتس، دومین فرد ثروتمند جهان، مطابق لیست میلیاردرهای بلومبرگ سال گدشته در همین ماه ۸۵ میلیارد دلار بوده و امسال به ۹۰ میلیارد دلار رسیده است. بنابراین منطقی است که بگوییم ثروت او در طول یک سال اخیر ۱۲ درصد رشد کرده است.

مقایسه رشد ثروت این دو نفر قطعا شگفت آور است. ثروت خالص جف بزوس در همین بازه زمانی ۱۰۰ درصد رشد داشته و می‌توان گفت که او از هر فرد دیگری روی کره زمین حداقل ۷۰ میلیارد دلار ثروتمندتر است!

ثروت خالص افرادی مانند جف بزوس، بیل گیتس، مدیرعامل فیسبوک (مارک زاکربرگ) و مدیران گوگل (لری پیج و سرگئی برین) وابسته به ارزش سهام شرکتهایی است که در حوزه تجارت الکترونیک بنیانگذاری کرده‌اند. به عنوان نمونه، سهام شرکت آمازون در ۱۲ ماه اخیر بیش از دو برابر شده است و خب تاثیر دو برابری آن در ثروت خالص جف بزوس کاملا مشهود است.

با این نرخ رشد، ثروت خالص جف بزوس تا پایان امسال به کمی کمتر از ۲۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

جمع بندی

  • #۱ جف بزوس: مدیر عامل و بنیانگذار آمازون
  • ثروت خالص (نوامبر ۲۰۱۸): ۱۶۸ میلیارد دلار
  • مدیر عامل آمازون تنها فرد در جهان با ثروت خالص بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است.
  • او صاحب ۱۶ درصد از کل سهام غول تجارت الکترونیک جهان، آمازون، است. این شرکت در سال ۱۹۹۴ در سیاتل و در زیرزمین منزل بزوس راه اندازی شد.
  • جف بزوس پیش از رها کردن شغلش در یک شرکت سرمایه گذاری کار میکرد. او فارغ التحصیل از دانشگاه پرینستون در مقطع کارشناسی است.
  • علایق دیگر او در زمینه فضانوردی است: شرکت بلو اوریجین، شرکت دیگر بزوس فعال در زمینه فضا نوردی، در حال توسعه فضاپیمایی با کاربری چندباره است که به گفته او بتواند مسافران به فضا برده و بازگرداند.
  • جف بزوس واشنگتن پست را در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار خریداری کرد.
  • در سپتامبر ۲۰۱۸ جف بزوس بنیاد خیریه Bezos Day One Fund را معرفی کرد که با تخصیص ۲ میلیارد دلار وظیقه کمک به افراد بی‌خانمان و احداث پیش دبستانی های الهام گرفته از مدارس مونتسوری (Montessori) را به عهده دارد (مدارس مونتسوری مدارسی هستند که به جای پیروی از شیوه های سنتی آموزش از متدهای جدید برای کشف استعدادها استفاده می‌کنند.)

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com