درمان استرس

گفتیم که استرس انواع، علائم، دلایلی، و راهکارهایی دارد؛ که یکی از روشهای درمان استرس – که معمولا اثربخشی زیادی دارد – استفاده از تکنیک‌های ریلکسیشن است. هر فرد به روش مخصوصی ریلکس می‌شود. تکنیک‌های ریلکسیشن گوناگون‌اند، هر کدام را – از ساده ترین تا دشوارترین تکنیک‌های ریلکسیشن – امتحان کنید. هیچکدام از تکنیک‌های ریلکسیشن درست یا غلط نیستند. و هیچ روش منحصر بفردی که برای همه کارساز باشد وجود ندارد. بنابراین روشی بیشترین اثربخشی را برای شما دارد پیدا کنید.

ریلکسیشن – به عنوان یکی از روشهای درمان استرس – یک مهارت است. به این معنا که ریلکسیشن قابل یادگیری و تمرین است. ریلکسیشن مهارتی نیست که ما از زمان تولدمان به طور مادرزادی بلد باشیم، چرا که بعضی افراد نمی‌دانند چطور باید خودشان را ریلکس کنند. بسیاری ازافراد هم در ابتدا مهارت کافی در ریلکس کردنِ خود را ندارند. هر کسی توانمندیِ لازم برای اینکه خودش را ریلکس کند، دارد. اما ممکن است برایریلکس شدن از تکنیک‌های مختلفی استفاده کند.

همه می‌توانند تکنیک‌های ریلکسیشن را یاد بگیرند. به این معنا که حتی اگر برخی از تکنیک‌های ریلکسیشن برای شما کارساز نبود، حداقل یک روش وجود دارد که می‌تواند شما را ریلکس کند! شما قادرید بالاخره راهی را برای ریلکس شدن پیدا کنید. و با تمرینِ بیشتر، ریلکس شدن راحت‌تر می‌شود.

تکنیک‌های ریلکسیشن

منقبض و رها کردنِ پیوسته‌ی ماهیچه‌ها – از منظور از پیوستگی اینست که گروهی از ماهیچه‌ها را سفت و سپس رها کنید، و بعد به سراغ گروه دیگری از ماهیچه‌های بدن بروید – باعث ایجاد جریانی از آرامش در ماهیچه‌های بدن می‌شود. ریلکسیشن پسیو (Passive relaxation) به نوعی از ایجاد آرمش عضلانی می‌گویند که بدون سفت کردنِ ماهیچه‌ها، مستقیما به ریلکس شدن ماهیچه‌ها می‌پردازند. اگر احساس گرفتگیِ عضلانی دارید، این روش برای شما مناسب‌تر است. منقبض کردنِ ماهیچه‌هایی که احساس گرفتگی دارند، ممکن است منجر به قفل کردن ماهیچه‌ها شود.

تکنیک‌های فیزیکی – شامل ریلکس کردنِ مستمر ماهیچه‌ها، حرکاتِ کششی، یوگا، تایی چی (tai chi)، پیلاتس، و دیگر روش‌های فیزیکی است.

تصویر سازی – تصور کردنِ تصویری خیالی که موجبِ ریلکس شدن ذهن و ایجادِ تغییرات مثبت می‌شود، مثل تصویرسازی از یک منظره‌ی خیالی.

تصوراتِ هدایت شده – فرآیندِ هدایت شدن در میان تصاویر ذهنیِ آرام بخش و مفید؛ مثل مناظرِ آرام بخش، روندِ بهبودی، یا تغییراتِ مثبت.

فرآیند خودزا (Autogenics ) – تصور کنید که اندام‌های شما گرم و سنگین شده‌اند؛ قلب‌تان آهسته و پیوسته می‌زند؛ و پیشانی‌تان خنک است.

تکنیک‌های ریلکسیشن و روشهای درمان استرس: مقدمه‌ای بر انواع تکنیک‌های ریلکسیشن

مدیتیشن – متمرکز کردنِ ذهن روی یک کلمه، عبارت، یا ایده. رها کردن تمامِ افکاری که مرتبط با آن کلمه یا ایده نباشد، با رویکردی پذیرای آن عبارت برای ایجاد آرامش و تغییرات مثبت.

ادراکات حسی (Sensory ) – تجربه یا تصور احساسِ دیدن یک منظره، یا شنیدن یک صدا، بو، مزه، و یا لمس کردنِ چیزی.

تنفس عمیق – نفس کشیدنِ آرام و منظم؛ تنفس عمیق.

سایر روش‌ها – ورزش کردن، ماساژ درمانی، هیپنوتیزم، خود-هیپنوتیزم، صنایع دستی، سرگرمی‌ها، رقص، موسیقی، استراحتِ ذهنیِ آگاهانه، آثار هنری، قدم زدن، و غیره.

بهترین روش برای اینکه بفهمید کدام تکنیک برای شما کارسازتر است، امتحان کردنِ آنهاست. ممکن است ابتدا متوجه تغییراتِ خاصی نشوید، اما بعد از چن روز تکرارِ تمرینات تمام مزایای ریلکسشن را بر سلامتِ روان خود تجربه خواهید کرد.

استفاده از موسیقی‌های آرامبخش در حین تمرینات ریلکسیشن بسیار تاثیرگذار است. کلیپ‌ها و فایل‌های صوتی بسیاری در اینترنت وجود دارد که با یک جستجوی ساده می‌توانید راهت‌تر تکنیک‌های ریلکسیشن را یاد بگیرید. چنانچه هنوز در انتخاب روش مناسبِ مدیتیشن تردید دارید می‌توانید یکی آزمون‌های آنلاین را برای پیدا کردن تکنیک مناسب خودتان بدهید.

متخصص ذهنیت، اندی پادی کوم (Andy Puddicombe) در این سخنرانی TED سوال می‌کند که دقیقا آخرین باری که برای ۱۰ دقیقه هیچ کاری انجام نداده‌اید چه زمانی بوده است؟ ۱۰ دقیقه‌ی کامل: نه پیام دادنی، نه حتی فکر کردنی….؟ او در این سخنرانی پربازدید – که حدود هشت میلیون بازدید داشته – قدرتِ این ۱۰ دقیقه را توصیف می‌کند: روزانه ۱۰ دقیقه احیای ذهن خود، به سادگی فقط با آگاهی از ذهنیتِ خود در زمانِ حال (بدون اینکه لازم باشد شرایط نامطلوب را تحمل کنیم.)

تماشای این سخنرانیِ جالب را به علاقه مندان پیشنهاد می‌کنم.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید