آیا شما ذهنیت کارآفرینی لازم را دارید؟
شیما مسائلی
۱۹ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
آیا شما ذهنیت کارآفرینی لازم را دارید؟
مقدمه: کارآفرینی مانند موج سواری در شرایط دشوار است و اگر به لحاظ روحی آمادگی اینکار را نداشته باشید، ممکن است آسیبی بیشتر از عدم موفقیت در کسب‌وکار به شما وارد کند؛ در واقع ممکن است زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

زمانی‌که اغلب مردم درباره پتانسیل‌های کارآفرینی فکر می‌کنند، بیشتر به سمت مسائلی از این قبیل جذب می‌شوند که: چقدر دانش و بصیرت کسب‌وکار دارند؟ چقدر تجربه کاری مرتبط با آن صنعت به خصوص را دارند؟ آیا برای ارائه رویکردهای نوآورانه به اندازه کافی خلاق هستند؟ پاسخ به این سوالات مهم است اما به کلی ویژگی‌های کارآفرینانه مرتبط با سلامت روحی و روانی فرد را نادیده می‌گیرند.

کارآفرینی مانند موج‌سواری در شرایط دشوار است و اگر به لحاظ روحی آمادگی اینکار را نداشته باشید، ممن است آسیبی بیشتر از عدم موفقیت در کسب‌وکار به شما وارد کند؛ در واقع ممکن است زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا شما به لحاظ روانی و عاطفی، آمادگی لازم برای کارآفرینی را دارید؟ به عبارت دیگر آیا شما ” ذهنیت کارآفرینی ” لارم برای شروع یک کار جدید را دارید؟ در این نوشته ۶ آزمون برای شما آماده شده است که اگر تصمیم شما بر این است که یک کارآفرین باشید، بهتر است با آن مواجه شوید:

۱٫ ذهنیت کارآفرینی: مشقت

پیش از هر کاری باید برای رویارویی با مشقت‌ها و شرایط دشوار آماده شوید. زمانی‌که برای توسعه کسب‌وکار خود و راه‌اندازی یک سازمان جدید تلاش می‌کنید، با چالش‌ها و مخالفت‌های زیادی روبرو می‌شوید؛ چه این چالش‌ها به صورت ظهور یک رقیب جدید باشد و چه نوعی استراتژی بازاریابی باشد، شما دقیقا از آن سر در نمی‌آورید. واکنش‌های بالقوه زیادی به وضعیت مشقت بار در افراد وجود دارد، اما دو واکنش عمده عبارتند از وحشت‌زدگی و انعطاف‌پذیری.

در واکنش به وحشت‌زدگی دو امکان پیش روی شماست: یا تسلیم می‌شوید و یا با تحمل استرس، تردید، و ترس به جلو حرکت می‌کنید، اما این مسئله آینده کاری شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به کمک انعطاف‌پذیری، رویکرد سالم‌تری را در مواجهه با شرایط دشوار انتخاب می‌کنید: این حالت یعنی شما شرایط دشوار و مشقت بار را به عنوان یک شکست موقتی پذیرفته‌اید و به کار خود ادامه می‌دهید.

سوال اول: به زندگی خود نگاه کنید؛ واکنش‌تان را در مواجهه با وضعیت‌های مشقت بار گذشته، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

۲٫ ذهنیت کارآفرینی: فشار

این مسئله بر کسی پوشیده نیست که استارتاپ‌ها محیط‌های کاری پرفشاری هستند و به عنوان یک کارآفرین، اداره چنین کسب‌وکاری مانند نشستن روی یک صندلی داغ است. چرا که شما دائما با سرمایه‌گذارانی مواجه هستید که درباره تاریخ وصول چک دریافتی‌شان از شما می‌پرسند، یا مشتریانی که شما را بابت زمان دریافت محصول و خدمات تحت فشار گذاشته و تهدید به ترک شرکت می‌کنند، و علاوه بر اینها با تیمی روبرو هستید که از آینده کاری شرکت نامطمئن است. ریسک کار بالاست و شما مسئول و پاسخگوی تمام افراد مرتبط با شرکت هستید.

سوال دوم: چقدر می‌توانید در محیط‌های کاری پرفشار عملکرد خوبی داشته باشید؟

در این خصوص، کلی مک‌گونیگال (Kelly McGonigal) در سخنرانی TED پر استقبال خود درباره استرس سخن می‌گوید. او بیان می‌کند که استرس ضربان قلب‌مان را بالا برده، تعریق و تنفس سریع و سطحی ایجاد می‌کند. اما علی‌رغم اینکه استرس دشمن سلامت جوامع معرفی شده است، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که استرس فقط زمانی مضر است که شما به آن باور دارید. این محقق با استدلال گیرای خود بیان می‌کند که چگونه باید استرس را پدیده‌ای مثبت ببینیم.

تماشای این سخنرانی که یش از ۱۳ میلیون بار بازدید داشته است، دیدگاه شما به استرس را تغییر می‌دهد.

۳٫ ذهنیت کارآفرینی: مسئولیت‌پذیری

راه اندازی یک کسب‌وکار، شما را با حجمی از مسئولیت‌ها روبرو می‌کند که ممکن است به آن عادت نداشته باشید. چرا که هیچ مافوقی ندارید که قدم پیش بگذارد و تصمیمات ضروری بگیرد و یا در شرایط بحران (زمانی‌‍که اشتباهی رخ داده است) مسئولیت تصمیمات را به عهده بگیرد. کسی هم (حداقل در مراحل ابتدایی کار) زیردست شما نیست که تصمیمات عمده را بدون نظر شما اتخاذ کند.

شما فردی هستید که تمام تصمیمات مهم و بزرگ را می‌گیرد و مسئول تمام اشتباهاتی است که در طول کار پیش می‌آید. علاوه بر این، آگاهی از اینکه سرمایه‌‎گذاران، مشتریان و کارکنان با شما طرف هستند و شما را سرزنش می‌کنند، فرآیند تصمیم‌گیری را بیشتر استرس‌آور می‌کند.

سوال سوم: آیا برای قبول این سطح از مسئولیت‌ها آمادگی دارید؟

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۴٫ ذهنیت کارآفرینی: وضعیت مالی

مسئله تامین مالی یکی از چالش‌های اساسی در موفقیت هر استارتاپی است، مگر اینکه شما مستقلا به لحاظ مالی وضعیت خوبی داشته باشید. عملکرد کسب‌وکار شما تاثیر مستقیمی بر مقدار درآمد شرکت و آینده‌ای که برای خود می‌سازید، دارد. بنابراین عملکرد کسب‌وکارتان می‌تواند وضعیت مالی شما را به خصوص، شدیدا استرس‌ آور کند و شما را در موقعیت بی‌ثباتی قرار دهد.

سوال چهارم: آیا شما می‌توانید با شرایط عدم قطعیت مالی دست و پنجه نرم کنید؟

۵٫ ذهنیت کارآفرینی: رهبری

کار ساده‌ای است که وضعیت کارآفرینان مشهور و موفق معاصرمان را دیده و در این باره خیال‌پردازی کنیم که رهبری کردن چه موهبتی بزرگی است! واقعیت این است که رهبری بیش از اینها دشوار است. شما در تمام مناقشات بالقوه بین کارکنان میانجی هستید. همچنین باید در اکثر لحظات هیجانی و احساسی، آماده و آرام باشید و باید در تمام این لحظات الگوی تیم کاری خود باشید.

سوال پنجم: آیا شما به اندازه کافی شخصیتی باثبات و قابل کنترل برای رهبری یک تیم کاری دارید؟

۶٫ ذهنیت کارآفرینی: تنهایی

این مورد یکی از اثرات جانبی مهم و چشم‌پوشی شده‌ی کارآفرینی است؛ شما قرار است بی‌نهایت احساس تنهایی کنید. چرا که تنها فرد تصمیم‌گیر در بسیاری از شرایط هستید و اهمیتی ندارد که چقدر از درون برای برای شما دشوار است، اما باید در تمام این شرایط آرامش خود را در مقابل تیم‌تان حفظ کنید. مهمتر از همه اینکه ساعت‌های کاری طولانی پیش روی شماست، به این معنا که زمان کمتری نسبت به گذشته برای وقت گذراندن با خانواده و دوستان خود دارید. اگر می‌خواهید موفق شوید، باید بتوانید سطوحی از تنهایی را تحمل و مدیریت کنید؛ اما مسئله مهمتر اینست که باید اثرات جانبی آن را بشناسید و هر زمان که لازم است برای خودتان وقت بگذارید.

سوال ششم: آیا شما آمادگی مدیریت تنهایی بالقوه‌ی ناشی از کارآفرینی را دارید؟

 فقط خود شما از این مسئله آگاهی دارید که واقعا چقدر برای رویارویی با موانع روحی کارآفرینی آماده‌اید. نمی‌توانید میزان آمادگی خود را ارزیابی کنید، چراکه متاسفانه یا خوشبختانه معیاری به نام درجه آمادگی روحی، یا n سال تجربه انعطاف‌پذیری روانی وجود ندارد. اما اینکه پیش از شروع مسیر کارآفرینی خودتان را در مواجهه با این موانع بالقوه ارزیابی کنید، اهمیت زیادی دارد.

خوشبختانه همیشه برای آماده شدن، زمان هست. اگر گمان می‌کنید که در زمینه‌ای ضعیف هستید (فرقی نمی‌کند که ضعف شما در میزان صبر است، یا کنترل استرس و یا غلبه بر احساسات شخصی‌تان)، پیش از قدم گذاشتن به قلمرو رهبری کسب‌وکار، فعالانه برای بهبود آن تلاش کنید و آن‌ها را به چشم توانایی‌های دائمی نبینید. به خاطر داشته باشید که آنها فرصت‌های شما برای بهبود و ترقی هستند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com