۷ راز موفقیت در بازارهای پررقابت
شیما مسائلی
۳۰ مارس ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۷ راز موفقیت در بازارهای پررقابت
مقدمه: با ورود رقبای جدید، شما باید قواعد جدیدی برای رقابت ایجاد کنید. اینجا درباره هفت قانون طلایی موفقیت در بازارهای پر رقابت بخوانید.

کارآفرینی تا حدودی شبیه موج‌سواری است. شما دل را به دریا می‌زنید و تا رسیدن امواج صبر می‌کنید. لزوما تمام موج‌ها شبیه یکدیگر نیستند، اما تعدادی از آنها هستند که امیدوارید بتوانید روی آن سوار شوید. مابقی امواج راه به جایی نمی‌برند. همچنین برخی از آنچه انتظار داشتید، بزرگترند و مسلما هیچکدام کوچکتر نیستند!

گاهی در میان آبها تنها هستید، بنابراین قادرید بدون تداخل و نیاز به رقابت موج‌سواری کنید. در مواقع دیگر، آب بسیار کف‌آلود شده است چون مردم شنیده‌اند که شرایط مناسب است و تصمیم گرفته‌اند که وارد آب شوند.

اگر فقط کمی زودتر یا دیرتر از موعد به ساحل برگردید، ممکن است همه چیز را از دست بدهید (در خلاصه کتاب ذهنیت موسس درباره غلبه بر بحران‌های قابل پیش‌بینی شروع هر کسب‌وکار توضیحات بیشتری داده شده است). هر چقدر بیشتر در برابر ایده‌ها و تجربیات جدید با دید باز برخورد کنید، در مسیر کارآفرینی احتمال موفقیت بالاتری دارید.

برنامه نتوچرال پروداکت اکسپو وست (Natural Product Expo West) بزرگترین برنامه مربوط به محصولات غذایی در جهان است. بیان شرایط این برنامه‌ برای تصدیق مثال بالا، نمونه مناسبی است. امروزه این برنامه رقابتی‌تر شده و پول بیشتری هم در این حوزه کسب می‌کند.

تعداد غرفه‌ها و شرکت‌کنندگان این برنامه به طور قابل ملاحظه‌ای در طول سالهای اخیر افزایش داشته است، تقریبا از سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است. شرکت‌های جدید عینا از ایده‌های موفق کپی‌برداری می‌کنند و شرکت‌های قدیمی‌تر به توسعه محصولات جدید روی آورده‌اند.

جایگاهی که در گذشته مانند اقیانوسی وسیع بود، هم اکنون پر از رقابت شده است.

توجه به این تغییرات جالب است! اما از طرفی شرایط انتخاب برای خریداران خوار و بار در سالی که پیش رو است، دشوار شده است. بنابراین جلب اعتماد به اطلاعات منتشر شده در خصوص محصولات غذایی شاخصی است که اهمیتی فزاینده پیدا می‌کند.

بازارهای شلوغ تر، به معنای ایجاد موقعیت برای شرکت‌هایی با برندهای شناخته شده است. اما در ادامه درباره اقدامات شما در چنین شرایطی بخوانید:

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۱٫ دستپاچه نشوید

التهاب بازار در هر صنعتی ممکن است برای فعالان فعلی بازار به مثابه زنگ خطر باشد. همیشه این مطلب را بخاطر داشته باشید که هر رقیبی موفق نخواهد شد. البته این بدان معنی نیست که رقبای خود را دست کم بگیرید، اما ورود به بازار و موفقیت در بازار دو مطلب کاملا مجزا از هم هستند.

۲٫ از قلمرو خود محافظت کنید

هنگامی‌که صنعتی هنوز جوان است، زمان مناسبی برای ورود به آن بازار است. در نتیجه زمانی‌که سایر رقبا وارد می‌شوند، شما قادر به استفاده از اهرم‌های دفاعی خود خواهید بود. روابط شرکت با مشتریان و هرآنچه مرتبط و موثر بر فعالیت‌های شرکت است را تقویت نمایید. شما باید رقبای خود را پیش‌بینی کنید. در این خصوص هرگز منتظر غافلگیر شدن توسط مانور جدید آنها نباشید.

۳٫ به‌طور وسواس گونه‌ای نسبت به کیفیت محصولات حساس باشید

وفاداری مشتریان ارتباط تنگاتنگی با محصولات شما دارد. اگر مشتری شیفته آنچه شما عرضه می‌کنید باشد، هرگز شما را رها نخواهد کرد و اهمیتی ندارد رقیب شما در این راستا چقدر تلاش نماید. هر بار محصولی فوق‌العاده را عرضه نموده و پیوسته کیفیت محصولات را پایش کنید. به اطلاعاتی که مشتری به شما می‌دهد اعتماد کنید و از این طریق کیفیت محصولات خود را به ابزار دفاعی تبدیل نمایید.

۴٫ تنبل نشوید

همیشه در عرضه آنچه مشتری به دنبال آن است، پیش قدم باشید. محصول دیروز شما لزوما محصول مناسبی برای امروز نیست. پیوسته در حال ایجاد بهبود باشید. برندهای قدیمی و منسوخ در احتمالا آنهایی هستند که نشانه‌های تغییر را نادیده می‌گیرند. علاوه بر اینکه به خود محصولات توجه می‌کنید، به طراحی، بسته‌بندی و بازاریابی آنها نیز توجه کنید.

۵٫ زمان را دریابید

از زمانی که در اقیانوس آبی هستید، نهایت بهره‌برداری را بکنید. فروش، فروش، فروش! قبل از اینکه سایرین وارد بازار شوند، تا جایی‌که می‌توانید بفروشید. تلاش خود را با رشد بازار افزایش دهید. در این خصوص، تنها تمرکز بر فروش به مشتریان جدید کافی نیست، بلکه توجه کنید که از چه راه‌هایی و چگونه می‌توانید به مشتریان فعلی خود نیز بیشتر بفروشید.

۶٫ در ماموریت خود ثابت قدم باشید

همواره ماموریت خود را تصدیق و هدفی را که شرکت شما برای آن مشغول به فعالیت شده است، بازگو کنید. توجه داشته باشید که مصرف‌کنندگان فقط خریداران محصولات شما نیستند، بلکه آنها برند شما را می‌خرند. برندهایی که هم‌تراز ارزش‌هایی هستند که مصرف‌کننده با اطمینان از اینکه نیاز او را برآورده می‌کند، اقدام به خرید آن می‌نماید. در این راستا ثابت قدم باشید.

۷٫ برای هیچکاری تعجیل نکنید

هرگز محصولات خود را صرفا به دلیل بهره‌برداری یا تامین نیازهای سرمایه‌گذاران عرضه نکنید. بلکه به این دلیل محصولات خود را عرضه نمایید که در مقطع زمانی فعلی مورد نیاز بازار هستند یا اطمینان دارید که محصولی فوق‌العاده را بر عرضه آماده کرده‌اید. در مقابل وسوسه شدید تضمین موفقیت کسب‌وکار خود با صرف پول بیشتر و گسترش مقیاس عرضه مقاومت کنید. همواره به خاطر داشته باشید که برندها افول می‌کنند، زیرا در موقعیت‌های اشتباه به سرعت تصمیم گرفته و اقدام می‌نمایند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com