راه اندازی کسب و کار اینترنتی

زماینکه برای خودتان یک راه اندازی کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنید، هر کجا که باشید می‌توانید کار خود را جلو ببرید. کافیست جایی که هستید پوشش اینترنت داشته باشد، هر ساعتی را که راحت ترید برنامه ریزی می‌کنید، و زندگیِ خود را بر اساس درآمدی که از کارتان دارید اداره می‌کنید. از طرف دیگر راه اندازی کسب و کار اینترنتی، هزینه راه اندازی استارت آپ های دیگر را ندارد. در نتیجه بهترین نوع کاری ایست که یک کارآفرین تازه کار می‌تواند بدون نیاز به سرمایه اولیه زیاد در فکر شروع آن باشد. در این مقاله، راهنمایی گام به گام برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای شما تهیه کرده‌ایم.

معتقدیم که آموزش و راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مهارت مدیریت کسب و کار را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت.

چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان : “آمازون”

همینطور اگر علاقه مند تحلیل های رشد سایر کسب و کار های موفق مثل واتس آپ و اسپاتیفای هستید می‌توانید مقالات تحلیلی ما را در زمینه کسب و کارهای موفق دنبال کنید.

همچنین اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره‌ی اصول راه اندازی کسب و کار اینترنتی به دست بیاورید، مقاله‌ای با همین عنوان را مطالعه کنید.

مرحله ۱: یک ساختار مناسب برای کارتان انتخاب کنید

به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، باید بدانید که شرکت می‌تواند خصوصی باشد یا شرکت سهامی با مسئولیت محدود. یک فرد به تنهایی، یا با کمک همسرش می‌تواند یک شرکت خصوصی راه اندازی کند. این ساختار، ساده ترین نوع ساختار یک شغل است. با اینحال رئیس شرکت‌های خصوصی در قبال پرداخت بدهی‌ها و در مقابل قوانین شخصا مسئولیت دارند.

به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که در فکر راه اندازی کسب و کار اینترنتی هستند ترجیح می‌دهند در قالب شرکت یا شرکت سهامی با مسئولیت محدود فعالیت کنند. صاحبان این نوع از شرکت‌ها شخصا مسئولیتی در قبال قوانین مربوط به کار شان ندارند.

یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود نسبت به شرکت‌های دیگر از انعطاف بیشتر و گزارش دهیِ کمتری برخوردار است. با این وجود ثبت شرکت، اگر می‌خواهید سرمایه‌ای از سرمایه گذاران خارجی وارد بگیرید، گزینه مناسب تری است.

مرحله ۲: نام کسب و کار اینترنتی خود را انتخاب کنید

به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، انتخاب نام اهمیت زیادی دارد، بنابراین مدت زمان کافی برای این مرحله وقت بگذارید. نام منحصر بفردی انتخاب کنید که بتواند به شما در بازاریابی کارتان کمک کند.

زمانیکه نام مناسبی به ذهن تان رسید می‌توانید به کمک جستجوی گوگل ببینید که آیا اسم مشابهی در سایر مشاغل بالا می‌آید یا خیر.

مرحله ۳: دامین نام تجاری خود را خریداری کنید

به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، به محض اینکه نامی را انتخاب کردید، آن را به عنوان دامین کسب و کار اینترنتی خود ثبت کنید. نام دامین کسب و کار اینترنتی شما، همان آدرس اینترنتی شماست، که معمولا به “com.” یا “ir.” ختم می‌شود. می‌توانید برای چک کردنِ اینکه نام دامینِ پیشنهادیِ شما برای کسب و کار اینترنتی دیگری ثبت نشده باشد، دامین انتخابیِ خود را در محل آدرس بار صفحه‌ی مرورگر خود تایپ کنید و ببینید که آیا وبسایتی با این نامِ دامین ظاهر می‌شود یا خیر.

مرحله ۴: منابع مالی خود را تنظیم کنید

به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، بعد از اینکه نام شرکت را ثبت کردید، ممکن است لازم باشد برای تراکنش‌های اینترنتی کارتان درگاه پرداخت آنلاین بگیرید. بنابراین لازم است برای کسب و کار اینترنتی خود حساب بانکی باز کنید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مرحله ۵: از مسائل مالیاتی و مجوزهای لازم برای فعالیت در حوزه فعالیت تان اطلاع کسب کنید

به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، اگر هدف شما فروش کالا یا خدمات است، احتمالا باید به قوانین مربوط به پرداخت مالیات در حوزه فعالیت تان رجوع کنید. برخی از فعالیت ها معاف از پرداخت مالیات هستند، بنابراین لازم است قوانین مالیاتی حوزه‌ی فعالیت خود را بشناسید. برای اینکار بهتر است به صورت حضوری به دفاتر امور مالیاتی رجوع کنید و از تعهدات مالیاتی کسب و کار اینترنتی خود با خبر شوید.

همچنین برای مجوز شروع فعالیت (در صورت لزوم) باید از شرایط اخذ مجوز آگاهی داشته باشید.

مرحله ۶: وبسایت خود را طراحی و تنظیم کنید

به منظور راه اندازی کسب و کار اینترنتی، برای بالا آوردن و راه اندازی وبسایت کسب و کار اینترنتی خود، به خریدنِ هاست (host) نیاز دارید. وب هاست را معمولا از همان شرکت‌هایی که خدماتِ ثبت دامین ارائه می‌کنند، می‌توان خرید. هاست فضایی برای فعالیتِ وبسایت شما در اینترنت فراهم می‌کند.

اینکه خودتان دانش لازم برای بالا آوردن و راه اندازی یک وبسایت را به دست آورید، امری کاملا ممکن است و به کمک مطالب و ویدیوهای آموزشی می‌توانید اینکار را انجام دهید. اما واقعیت اینست که اگر خودتان طراح یا توسعه دهنده‌ی وب (Web developer) نیستید، راه بسیار پر پیچ و خمی برای طراحی وبسایت پیش رویتان است. اگر بودجه کافی در اختیار دارید به فکر استخدام کسی باشید که تمام این مراحل برایتان به راحتی انجام دهد، یا اینکه در این قسمت باید هزینه طراحی وبسایت خود را به شرکتهایی که به صورت پروژه ای اینکار را انجام می‌دهند، بسپارید. وبسایت خود را به گونه ای طراحی کنید که کاربری آن ساده، زیبا، و حاویِ فیچرهایی باشد که برای کار کردن به آنها نیاز دارید (معمولا شرکتها در این زمینه به شما مشاوره های خوبی می‌دهند). یک لوگو برای کسب و کار اینترنتی خود طراحی کنید و در سایت قرار دهید. موارد مربوط به سئوی سایت را یاد بگیرید و با تولید محتوا و عکس، مخاطبان خود را از طریق موتور جستجو روی وبسایت بیاورید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

زمانیکه نام و ساختار کسب و کار اینترنتی خود را تعیین کردید، آن را ثبت و برایش مجوز فعالیت گرفتید، دامین و هاست خریداری و وبسایت خود را طراحی کردید، مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود را انجام داده و وقت آن رسیده که کسب و کار تان را استارت بزنید. همیشه به یاد داشته باشید، اینترنت فضای پر رقابتی است و نباید عقب بنشینید تا مشتریان خودشان به وبسایت شما سر بزنند. در مورد راهکارهایی که کسب و کار اینترنتی شما را رونق می‌بخشد همواره مطالعه کنید. درباره بازاریابی دیجیتال، کارکرد شبکه های اجتماعی و تبلیغات دهان به دهان اطلاعات کسب کنید. در آینده درباره تمام مطالب پیش گفته مطالبی برای شما تهیه خواهم کرد.

معتقدیم که آموزش و راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مهارت مدیریت کسب و کار را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت.

چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان : “آمازون”

همینطور اگر علاقه مند تحلیل های رشد سایر کسب و کار های موفق مثل واتس آپ و اسپاتیفای هستید می‌توانید مقالات تحلیلی ما را در زمینه کسب و کارهای موفق دنبال کنید.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید