چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین
شیما مسائلی
۲ ژانویه ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین
مقدمه: راه اندازی کسب و کار اینترنتی به شما کمک می‌کند با محدودیت های کمتر، وارد عرصه‌ تجارت شده‌ و از این طریق بتوانید میدان های جدیدی را برای رقابت ایجاد کنید.

زندگی در عصر اطلاعات

ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. اینترنت زندگی ما را متحول کرده و این تغییرات برگشت ناپذیرند. به آرامی تمام خانه‌ها تحت پوشش اینترنت قرار گرفته و می‌گیرند. افراد تمایل پیدا کرده‌اند که قبوض،  امور بانکی و بسیاری از خریدهای شان را به صورت آنلاین انجام دهند. آنها به دلایل گوناگونی از اینترنت استفاده می‌کنند.

هر چه تعداد افراد بیشتری شروع به استفاده از اینترنت برای جستجوی انواع اطلاعات می‌کنند، فرصت‌های بیشتری برای رشد تجارت الکترونیک فراهم می‌شود. در این نوشته ابتدا به بررسی برخی مزایای تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

در طول سال‌هایی که پشت سر گذاشته‌ایم، اینترنت تبدیل به بزرگراهی برای تراکنش‌های آنلاین کسب‌و‌کارها تبدیل شده است.

تمام کسب‌و‌کارهای B2C از بانک‌هایی که خدمات بانکی آنلاین ارائه می‌کنند گرفته تا رزرو انواع بلیط وسایل حمل و نقل به صورت آنلاین و خدمات مربوط به امور بیمه، تلاش می‌کنند تا با ورود به عرصه تجارت الکترونیک به میلیون‌ها کاربر اینترنتی (به عنوان مشتریان بالقوه کسب‌و‌کارشان) دسترسی پیدا کنند. 

مثال‌هایی که گفته شد، تنها کسب‌و‌کارهایی نیستند که می‌توانند تراکنش‌های خود را از طریق تجارت الکترونیک انجام دهند. اکثر شرکت‌های بزرگ از طریق پلت فرم‌های تجارت الکترونیک نیز بخش‌هایی از تدارکات، مدیرت سفارشات و خدمات مشتریان را آنلاین انجام می‌دهند.

امروزه سازمان‌ها برای به روز رسانی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، پلت فرم‌های کاربردی و همچنین بازمهندسی فرآیندهای تجاری به منظور بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک در عملیات کسب‌و‌کار خود میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند.

تقریبا می‌توان گفت که برای کسب‌و‌کارها راه دیگری به جز ورود به عرصه تجارت الکترونیک باقی نمانده است. تمام کسب‌و‌کارها، در سطوح مختلف می‌بایست ساختار خود را منطبق بر آینده‌ای گریز ناپذیر از تجارت الکترونیک کنند.

مزایای تجارت الکترونیک

اینترنت برای کسب‌و‌کارها بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک و همکاری با سایر کسب‌و‌کارها را به ارمغان آورده است. پیش از همه باید به این نکته اشاره کرد که تار جهان گستر (وب) دسترسی به بازارهای جهانی را برای انواع کسب‌و‌کارها محیا کرده است.

کسب‌و‌کارها به کمک اینترنت می‌توانند در کسری از ثانیه به میلیون‌ها مشتری دست پیدا کنند (یکی از مزایای تجارت الکترونیک که به هیچ یک از روش‌های سنتی بازاریابی امکان پذیر نبود).

یکی دیگر از مزایای تجارت الکترونیک کاهش هزینه‌هاست. به هیچ وجه نمی‌توان این مزیت را نادیده گرفت که هزینه بازاریابی در بازاری به وسعت همه دنیا از طریق تجارت الکترونیک در مقایسه با هزینه بازاریابی به روش‌های سنتی بسیار کمتر است. هزینه هر تراکنش آنلاین بسیار ارزان است.

علاوه بر اینها می‌توان به مکانیزهای اداری بدون کاغذ و فرآیندهای فیزیکی و هزینه بر اشاره کرد که برای صرفه جویی در منابع، اینترنت را به پلت فرم بسیار مناسبی تبدیل کرده است. این نکات و نکات بسیارِ دیگر، درک مناسب تری از مزایای تجارت الکترونیک برای بازاریابیِ خدمات و محصولات به صورت آنلاین ایجاد می‌کند.

افزایش سرعت اینترنت در چند سال اخیر همراه با توسعه اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و سخت افزارها به کمک رشد و بالندگی تجارت الکترونیک آمده و بستری برای یکپارچه سازی فرآیندهای کسب‌و‌کارهای اینترنتی فراهم کرده است.

از طرفی قابلیت تراکنش‌های آنلاین برای تجارت الکترونیک مزیتی بزرگ ایجاد کرده است. تجارت الکترونیک نه تنها کسب‌و‌کارهای B2B و B2C را تغییر داده بلکه امروزه شاهد تحول تجارت آنلاین در بازارهای سهام و سایر بازارهای مالی در سراسر جهان هستیم.

مشتریان امروزی از کارایی‌ اینترنت و همچنین نیازهای خود آگاهی دارند. در اصل مشتریان امروزی تمایل به صبر و تعلل ندارند. در این برهه از زمان شاید بتوان به راحتی چنین گفت که کیفیت محصولات نسبت به سرعت ارائه خدمات و محصولات، در درجه اهمیت پایین‌تری قرار گرفته است.

تفاوت بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی سنتی

با نگاهی به تجارت الکترونیک از منظر بازاریابی می‌توان دریافت که تجارت الکترونیک توانسته محصولات و خدمات را به مشتریان نزدیکتر کند. این حوزه از تجارت به مشتریان امکان داده تا با مشاهده، مطالعه و دانلود، محصولات را قبل از خرید به صورت آنلاین تجربه کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌های بازاریابی دیجیتالی با بازاریابی سنتی اینست که بازاریابی دیجیتالی برای شرکت‌ها امکان معرفی محصولات را بر طبق سلیقه مشتریان و خریدهای پیشین آنها محیا کرده است.

در کنار اینها نه تنها بازاریابی دیجیتالی امکان هدف قرار دادنِ بازارها را در طیف وسیعی را محیا می‌کند، بلکه به لطف تجارت الکترونیک امکان هدف قرار دادنِ تخصصی‌ترین بازارها با شخصی‌ترین سلایق مشتریان و پیشنهادات ویژه برای این بازار نیز فراهم شده است.

تجارت الکترونیک پیوسته در حال دگرگونی و تکامل است. پیش بینی اینکه آینده‌ی تجارت الکترویک در کدام مسیر و چگونه توسعه می‌یابد، چندان دقیق نیست. اما یک حقیقت مبارز وجود دارد: تمام کسب‌و‌کارها، کوچک یا بزرگ برای بقا چاره‌ای جز ورود به دنیای تجارت الکترونیک وجود ندارند.

اکنون درباره ماهیت تجارت الکترونیک و مزایای آن صحبت کردیم، زمان آن رسیده که درباره روند تجارت الکترونیک نکاتی را مورد توجه قرار دهیم.

مدیران هر کسب‌و‌کاری در این دوره بیش از هر دوره‌ی دیگری با شرایطِ پر چالش روبرو می‌شوند. هدف گذاری برای یک کسب‌و‌کار، فشار و پیچیدگی‌های مدیریت کسب‌و‌کار در بازارهای پر رقابت در هیچ دورانی به اندازه‌ی امروز سخت نبوده و باعث شده که مدیران و رهبران هر کسب‌و‌کاری دائما هوشیاری خود را نسبت به تغییرات بازار حفظ کنند.

امروزه موفقیت یا شکست یک کسب‌و‌کار کاملا به میزان انعطاف پذیری آن سازمان در پاسخگویی به تغییرات محیطی وابسته است.

تنها کسب‌و‌کارهایی که خودشان را با تغییرات هماهنگ می‌کنند و پذیرای تکنولوژی های آینده هستند تواناییِ فعالیت در بازارهای پر رقابت را خواهند داشت. تکنولوژی اینترنت، قواعد بازی را عوض کرده است.

امروزه اغلب افراد به راحتی به اینترنت دسترسی دارند.

به عنوان مثال اگر کسی بخواهد یک بلیط رزرو کند، به راحتی از طریق اینترنت می‌تواند تمام تراکنش‌های لازم را انجام دهد. تمام این فعالیت‌ها (از جمله مقایسه گزینه‌های رفت و آمد، آگاهی از قیمت‌ها، پرداخت آنلاین و چاپ بلیط) به کمک اینترنت ظرف چند دقیقه انجام می‌شود.

در مقایسه‌ی این روش با روش مراجعه حضوری به دفاتر مسافرتی و صرف یک تا چند ساعت زمان برای اخذ بلیط، مسلما روش پرداخت و رزرو آنلاین گزینه‌ی بهتری پیش روی ما گذاشته است.

این فقط یکی از مثال‌هایی که قابلیت تجارت الکترونیک و برتری آن را به ما نشان می‌دهد. این قابلیت‌ها تاثیر بزرگی بر کسب‌و‌کار ما می‌گذارند، فقط کافیست ببینید که یک کامپیوتر چطور فرآیندهای ثبت سفارش و پرداخت‌های آنلاین را ساده کرده است.

از این مثال و بی‌شمار مثال های دیگر می‌توان فهمید که کسب‌و‌کارهایی موفق شده و در صنعت خود پیشگام می‌شوند که در رویارویی با تجارت الکترونیک انعطاف پذیر و پذیرا باشند. تغییر یک کسب‌و‌کار به محیط کسب‌و‌کار آنلاین به آن سادگی‌ها که در ظاهر به نظر می‌رسد نیست.

به بیان دیگر این کار به آسانیِ طراحی یک اپلیکیشن یا راه اندازی یک وبسایت و جذب مشتریان نیست، بلکه برای سازمان‌هایی که بخواهند کسب‌و‌کار خود را به کسب‌و‌کار آنلاین تغییر دهند، به معنای تغییر در مدل کسب‌و‌کار، استراتژی‌های کسب‌و‌کار و یکپارچه کردن آنها در فرآیندهای آنلاین است.

روند تجارت الکترونیک

از گذشته سازمان‌ها محصول محور بوده‌اند. اما امروزه با تغییراتی که در استراتژی‌های رقابت در بازار ایجاد شده، متوجه شده‌اند که باید مشتری محور باشند. بنابراین مدیریت روابط با مشتریان به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی تمرکز آنهاست.

مشتری محور بودن به آن معناست که تمام عملکرد و بخش‌های مختلف سازمان به گونه‌ای طراحی شود که در مقابل مشتریان داخلی و خارجی سازمان پاسخگو باشند.

بنابراین روند تجارت الکترونیک با ظهور کسب‌و‌کارهای آنلاین نشان داده که سازمان‌ها باید نیازها، علایق، رفتار مشتریان خود را در قبال رسانه‌های دیجیتال بشناسند.

درک ماهیت، چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک و تغییر تمرکز شرکت به تمرکز بر مشتریان نیازمند طراحی مجدد مدل کسب‌و‌کار است، چرا که در این مدل از کسب‌و‌کارها، یعنی کسب‌و‌کارهای آنلاین، تکنولوژی، مزیت رقابتی و اهرم پیشرانِ کسب‌و‌کارها محسوب می‌شود.

تمام بخش‌های سازمان باید دانش خود را برای کار با تکنولوژی جدید ارتقا دهد، زیرا در پلت فرم‌های آنلاین آنچه لازم است اطلاعات، سرعت، شفافیت، هماهنگی بین تراکنش‌های متعدد و فرآیندهای مختلف کسب‌و‌کار است.

در یکی از سخنرانی‌های اخیر TED  کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross)، مسئله‌ی حیرت انگیزی را مطرح می‌کند که سالهای سال خود او را ستوه آورده بود. او، چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود، شاهد رشد ده‌ها کسب‌و‌کار کاملا متفاوت – از مرحله ایده اولیه، تا راه اندازی و فعالیت یک سازمان – بوده است که روی پای خودشان ایستاده و به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند.

او در طول مدت تصدی، موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری را دیده است و همانطور که احتمالا تصور می‌کنید، با ایده‌های کاری بسیاری نیز مواجه شده که از نظرش فوق‌العاده بوده‌اند اما در نهایت شکست خورده‌اند (و البته بسیاری را تصور می‌کرده که شکست خواهند خورد اما کاملا موفق بوده‌اند.)

او به دنبال کنکجاوی‌اش ۵ شاخصی که به نظر سهمی در موفقیت یک کسب‌و‌کار دارند، در ده‌ها شرکت مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

این شاخص‌ها شامل میزان قدرت ایده‌ی یک کسب‌و‌کار، طرح اجرایی ایده، سرمایه اولیه‌ی کسب‌و‌کار، تیم اجرایی و زمانبندی راه اندازی کسب وکار (مناسب با زمانیکه مخاطبان آمادگی و علاقه مندی به این ایده دارند) بود. تماشای این سخنرانی معروف را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

همانطور که از سخنرانی بالا می‌توان نتیجه گیری کرد، زمانبندی در موفقیت یک کسب‌و‌کار حرف اول را می‌زند. بنابراین دور از ذهن نیست که در تجارت الکترونیک نیز سرعت حرف اول را می‌زند.

سازمان‌ها فرصت کافی را برای آموزشِ تمام نکات مربوط به تکنولوژی جدید، تحلیل روندهای آن، درک و تصمیم گیری ندارند. امروزه زمان و سرعت عاملی است که کسب‌و‌کارها را یا به عرش می‌رساند و یا عدم توجه به آنها باعث نابودی یک کسب‌و‌کار می‌شود. بنابراین مدیران باید تلاش کنند و به سرعت یک کسب‌و‌کار را بر پلت فرم یک کسب‌و‌کار آنلاین قرار دهند.

تاکنون درباره اینکه تجارت الکترونیک چیست، چه مزایایی دارد و اینکه روند تجارت الکترونیک آینده را چگونه تحت تاثیر قرار خواهد داد صحبت کرده‌ایم.

اکنون می‌خواهیم درباره چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک صحبت کنیم. به این معنا که چرا تجارت الکترونیک را باید شروع کرد؟ و چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم؟

در پاسخ به این سوال که “چرا تجارت الکترونیک ؟” باید گفت مدت زیادی است که کسب‌و‌کارهای آنلاین دنیا به سمت مشتری مداری پیش رفته‌اند. مدیریت کسب‌و‌کارها، ذهنیت خود را از تمرکز بر محصولات برداشته و بر رضایت مشتریان گذاشته است.

در واقع امروزه نیازهای مشتریان تعیین کننده‌ی استراتژی‌ های بازاریابی در کسب‌و‌کارهاست. سازمان ها تلاش می‌کنند که نیازهای مشتریان را تشخیص داده و به درستی نسبت به آنها واکنش نشان دهند. نتیجه ی واکنش صحیح آنها به نیازهای مشتریان، ارسال محصولات، ارتباط با مشتری و جلب وفاداری اوست.

با این وجود کسب‌و‌کارها باید در محیط نوینی به نام اقتصاد دیجیتال، تمام دانشی را که تاکنون یاد گرفته اند با توجه به رفتار مشتریان از نو بیاموزند.

امروزه چالش بزرگ سازمان‌ها نه تنها واکنش صحیح نسبت به بازار و مشتریان است، بلکه آنها باید بتوانند رفتار مشتریان را در بازار آنلاین پیش بینی کرده و تخمین بزنند. همچنین متناسب با این نیازها آمادگی ارائه خدمات در بازار آنلاین را داشته باشند.

چرا باید تجارت الکترونیک را شروع کرد؟

حرکت به سمت اقتصاد آنلاین، برای تمام کسب‌و‌کارها تبدیل به یک ضرورت شده است. مدل کسب‌و‌کار مشتری محور، کلید موفقیت شرکت‌هایی است که سربلند از این فاز گذر کرده‌اند.

شرکت‌هایی نظیر دومینو، والمارت، آمازون و ایبی نمونه‌هایی از شرکت‌هایی هستند که مدل کسب‌و‌کار مشتری محورشان آنها را از دیگر کسب‌و‌کارها متمایز کرده است (در آینده بیشتر درباره‌ی مدل کسب‌و‌کار و علت موفقیت این کسب‌و‌کارها صحبت خواهیم گفت.)

در واقع به بیان دیگر باید گفت که مزیت رقابتی در این نوع کسب‌و‌کارها، تلفیق تکنولوژی و تمرکز بر مشتریان است.

چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم؟

رمز دستیابی به یک مدل کسب‌و‌کار اینترنتی مناسب، شناسایی نیازهای مشتریان است. تکنولوژی توانسته توازن معادله‌ی قدرت را از خدمات و محصولات به اطلاعات و سرعت انتشار اطلاعات تغییر دهد.

مشتریان در عصر جدید اینترنت و خرید/فروش آنلاین، دیگر فقط به دنبال بهترین محصولات و خدمات نیستند.

در بازار مجازی، یعنی جاییکه رقابت، محصول و خدمات بسیارند، مزیت رقابتیِ شرکت‌ها در اطلاعات و سرعت انتشار آنهاست.

بازاریابی اینترنتی به طور قابل توجهی با بازاریابی سنتی متفاوت است.

بازاریابی اینترنتی به کمک تکنولوژی، گردآوری و تحلیل کسب‌و‌کار به کمک داده‌های حاصل از رفتار مشتریان در وبسایت، ابزار قدرتمندی برای شناسایی و هدف گرفتنِ نیازهای مشتریان در اختیار کسب‌و‌کارهای آنلاین قرار داده است.

کسب‌و‌کارها به کمک بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) می‌توانند تمایلات و محصولات مورد علاقه‌ی تک تک مشتریان را شناسایی، ردیابی و دسته بندی کنند.

باید توجه داشت که مشتریان هوشمند امروز به کمک تکنولوژی رفتاری متفاوت با مشتریان سنتی دارند.

رفتار مشتریان در خرید به همراه انتظارات آنها نسبت به گذشته فرق کرده است. تقاضاها و نیازهای آنها برای خرید یک محصول از طریق تکنولوژی و کسب‌و‌کارهای آنلاین با سرعت و اطلاعات گره خورده است.

عوامل موثر بر رفتار مشتریان و فرآیندهای خرید نیز تغییر کرده‌اند.

ظهور شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از عوامل اصلی تاثیرگذاری بر فرآیندهای خرید و تصمیم گیری درباره‌ی انجامِ تراکنش های مالی آنلاین، سلیقه‌ی مشتریان و روش‌های خرید آنها را تغییر داده‌اند.

درک درست از رفتار مشتریان و به کار گرفتنِ بازاریابی اینترنتی، به همراه استراتژی های بازاریابی در این محیط جدید چالشی جدی پیش روی مدیران بازاریابی و کارآفرینان کسب‌و‌کارهای آنلاین قرار داده است که نیاز به آموزش دارد.

راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی

ما در دوران جالبی زندگی می‌کنیم. جدای از پیشرفت افسار گسیخته‌ی تکنولوژی، اقتصاد دیجیتالی و رقابت تنگاتنگ کسب‌و‌کارها برای نفوذ در بازار جهانی، فشار روز افزونی بر مدیریت کسب‌و‌کارها برای رسیدن به سطح جدیدی از توقعات درآمدی و مالی به منظور ابداع روش هایی برای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها وارد می‌شود.

کسب‌و‌کار اینترنتی درست در زمانی که سایر کسب‌و‌کارها برای کاهش هزینه ها و دسترسی به بازارهای بزرگتر، بدون محدودیت مکانی به آنها احتیاج داشتند وارد عرصه‌ی تجارت شده‌اند تا از این طریق بتوانند میدان های جدیدی برای رقابت ایجاد کنند.

شرکت‌هایی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین به فروش رسانده و خدمات مشتریان را آنلاین عرضه می‌کنند با موفقیت توانسته‌اند رقبای خود را کنار زده و رهبری بازار را به دست بگیرند.

به عنوان مثال شرکت دل (Dell) با راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی یکی از شرکت‌هایی بود که خود را به سرعت با تغییرات تکنولوژی سازگار کرده و از طریق اینترنت گزینه خرید مستقیم برای مشتریان ارائه کرده است.

رقابت در بازار کامپیوترهای رومیزی و لپتاپ‌ها با وجود نام های شناخته شده‌ای مثل آی‌بی‌ام (IBM)، لنوو (Lenovo)، اچ‌پی (HP) و غیره بسیار شدید است.

با توجه به این که تکنولوژی هر چند سال یکبار در حال دگرگونی و قیمت ها همواره در حال کاهش است حاشیه سود این شرکت ها بسیار اندک می‌باشد. در بازاری با این شدت از حساسیت نسبت به قیمت‌ها، فشار تحت کنترل نگه داشتنِ قیمت‌ها همواره رو به افزایش بوده است.

مدل فروش مستقیم شرکت دل به صورت آنلاین یکی از بزرگترین موفقیت‌های استراتژیک این شرکت در چنین دورانی بوده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی باید بدانید که ورود به عرصه‌ی تجارت الکترونیک و کسب‌و‌کار اینترنتی پروسه‌ای به سادگی راه اندازی یک وبسایت و امکان تراکنش های مالی آنلاین نیست.

راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی چیزی بیش از استفاده از اینترنت و تکنولوژی برای پاسخگویی به سفارش هاست.

کسب‌و‌کار اینترنتی نیاز به ایجاد یک ساختار کسب‌و‌کار جدید در داخل سازمان دارد.

این کار نیازمند یکپارچه سازی های رو به جلو (Forward integration) و رو به عقب (backward integration)  است. برای این منظور لازم است که کارکرد تمام کسب‌و‌کارها در سازمان‌ها یکپارچه شده و به تکنولوژی سازمانی ERP  تغییر پیدا کند.

سیستم‌های ERP نرم افزارهایی یکپارچه هستند که دارای ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مدیریت موجودی، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و بازرگانی الکترونیک طراحی شده‌اند.

با وجودی که تلفیق مدیریت سفارش ها و تراکنش‌های مالی آنلاین مهم است اما مادامیکه صحبت از فروش آنلاین در میان باشد، تمام بخش ها از مدیریت زنجیره تامین تا زمانیکه کالا در زمان تعهد داده شده به درب منزل مشتری تحویل داده شود باید با شیوه مدیریت جدید سازگار شود.

توجه داشته باشید که ممکن است کالا در جایی تولید یا مونتاژ شود در حالیکه مشتری در مکان یا کشور دیگری ساکن است.

چنین یکپارچه سازی هایی ممکن است توسط یک شرکت به تنهایی مدیریت نشود. در چنین شرایطی نیاز به همکاری ها و شراکت های چندین تولید کننده در یک زنجیره تامین می‌باشد.

این مسئله همچنین به فرآیندهای یکپارچه سازی، تکنولوژی، نیروی انسانی ماهر و متمرکز نیاز دارد. همینطور نیازمند روابط گسترده از طریق تمام کانال ها با شرکای تجاری دارد تا انتقال صحیح و کامل اطلاعات در کنار محصولات فیزیکی به درستی مدیریت شود.

پیاده سازی برنامه و راه اندازی  کسب‌و‌کار اینترنتی نیازمند نهادینه کردن و یکپارچه سازی تکنولوژی به عنوان محرکی برای کسب‌و‌کار و بهره گیری از فناوری به عنوان خدمات ارائه محصولی بی رقیب است. تلاش چنین کسب‌و‌کارهایی نیازمند ایجاد یک مدل کسب‌و‌کار جدید برای کسب‌و‌کارهای الکترونیکی است.

بهترین منبع یادگیری برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار چیزی جز واقعیت نیست. پیشنهاد ما مطالعه بیوگرافی کسب‌و‌کارهای موفق در حوزه‌ی تجارت الکترونیک است. به عنوان مثال آمازون توانسته نمونه‌ای خارق‌العاده و منبع بی‌نظیری برای کسب‌و‌کارهای صنعت اینترنت باشد. مطالعه‌ی داستان موفقیت و تجربیات آمازون و شرکتهای مشابه آن درس‌هایی گران‌بها به ما می‌آموزد.

کسی که در حال استفاده از شبکه اینترنت و جستجوی اطلاعات درباره موضوعی خاص است، ممکن است به دلیل انبوه اطلاعاتی که با آن روبرو می‌شود احساس سردرگمی داشته باشد.

بعضی افراد می‌دانند مفهوم اصطلاح “بزرگراه اطلاعات” اینست که اینترنت مجموعه‌ای از هزاران شبکه، فناوری، پلت فرم، اپلیکیشن و برنامه هایی است که در ارتباط با یکدیگر فعالیت می‌کنند تا بتوانند اطلاعات مورد نظرتان را در اختیار شما قرار دهند و شما را قادر سازند که تراکنش‌های مربوط به کسب و کار تان را با موفقیت انجام دهید.

در پایان این نوشته لازم است مختصری درباره فناوری های تجارت الکترونیک نیز (برای ورود به بحث بازاریابی دیجیتال) توضیح دهیم.

ورود به عرصه‌ی تجارت الکترونیک دیر یا زود برای تمام کسب و کار ها پدیده‌ای اجتناب ناپذیر است. با اینحال تدوین استراتژی های بازاریابی اینترنتی و راه اندازی زیرساخت‌های فنی برای انجام تراکنش‌های مالی آنلاین کار ساده‌ای نیست.

این امر مستلزم درک مبانی فناوری های تجارت الکترونیک، محیط تکنولوژی، مزایا و معایب استفاده از اینترنت، در کنار ایجاد ساختارهایی برای ارائه خدمات پشتیبانی و فرآیندهایی است که از تجارت الکترونیک حمایت می‌کند.

دستیابی به چنین درکی نه فقط برای مدیران بازاریابی، بلکه برای تمام صاحبان کسب و کار یک ضرورت به شمار می‌رود، زیرا صاحبان کسب و کار ها کسانی‌اند که استراتژی های بازاریابی اینترنتی را برنامه ریزی می‌کنند.

فناوری های تجارت الکترونیک

اکثر سازمان‌ها، زیرساخت‌های آی‌تی (IT) مربوط به تجارت الکترونیک را جدا از اطلاعات و سرورهای داخلیِ سازمان نگهداری می‌کنند.

تار جهان گستر (World Wide Web) به معنای واقعی مانند یک “بزرگراه اطلاعات” است، یعنی اطلاعات بسیاری که روی یک سرور در دسترس است می‌تواند به کمک مکانیزم‌های جستجو قابل دسترسی باشد. علاوه بر آن، ابزارهای متعددی در اینترنت وجود دارد که می‌تواند به هکرها کمک کند تا به اطلاعات وبسایت یا سیستم ایمیل سازمان دست پیدا کنند.

این در حالیست که سازمان‌ها تمایل ندارند تمام اطلاعات شان را در اختیار همه افراد قرار دهند. فناوری های تجارت الکترونیک در این زمینه، شامل تکنولوژی های متعددی نظیر رمز گذاری (encryption)، فایروال (firewall) و بخش‌های جدایی ناپذیر و ضروریِ طراحی آی‌تی هستند.

هر روزه روش‌های جدیدی برای هک کردن، انتشار ویروس‌ها و غیره ابداع می‌شود و این مسئله سازمان‌ها را مجاب می‌کند که همواره علاوه بر تراکنش‌های مالی شان در سیستم‌های امنیتی آنلاین خود نیز سرمایه گذاری کنند.

محیط اینترنت نه فقط توسط فناوری شبکه های ارتباطی بلکه توسط تکنولوژی های چند رسانه‌ای نیز قبضه شده است. به این ترتیب که اطلاعات از طریق تمام رسانه‌ها (از جمله صوتی و تصویری) به مشتریان مخابره می‌شود.

انتقال و دریافت اطلاعات نیازمند تکنولوژی های زیرساختی و سخت افزاری ارتباطی است. تاکنون توسعه و بهبود نسل ۲G، ۳G و ۴G اینترنت را از کابل، ماهواره و وای‌فای به کامپیوترها، گوشی های هوشمند، تبلت‌ها و دیگر وسایل دیده‌ایم.

این مسئله در مدیریت یک کسب و کار اینترنتی از طریق تبادل ایمیل، ارسال انواع فایل‌ها و انجام تراکنش‌های مالی آنلاین تاثیرگذار است.

در این زمینه از تکنولوژی های متعددی مثل امضای دیجیتال (digital signature) و دیگر پروتکل های رمز گذاری و رمزگشایی (کریپتوگرافی) برای تضمین اعتبار فرآیندها و حفاظت از اطلاعات در مقابل مداخله گران اینترنتی استفاده می‌کنند.

صحت و اعتبار انجام فرآیندها در کنار امنیت انجام تراکنش های مالی آنلاین ضروری است. سازمان ها از منظر قانونی نیز در ارتباط با وبسایت‌ها و سایر کسب و کار های اینترنتی باید مراقب قوانین مربوط به کپی رایت، حق امتیازها و حقوق مالکیت معنوی باشند.

ورود به عرصه تجارت الکترونیک و کسب و کارهای آنلاین نیازمند ایجاد اعتماد در مشتریان است. زمانی که پای تراکنش‌ های مالی آنلاین در میان باشد، امنیت و کمال انجام فرآیندها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به عبارت دیگر تمام تراکنش های مالی آنلاین باید بی عیب و نقص انجام شوند.

برای این منظور اگر سازمان ها به دنبال جلب اعتماد مشتریان هستند، باید بتوانند امنیت و کمال انجام تراکنش های مالی آنلاین شان را تضمین کنند و دائما از روش‌های به روز استفاده نمایند.

درک تکنولوژی محیط، آکاهی از تهدیدها، بهره گرفتن از سیستم های توانمندتر و تضمین صحت و اعتبار تراکنش های مالی، مبانیِ تدوین و برنامه ریزی برای استراتژی های بازاریابی اینترنتی است.

مدیران بازاریابی نه تنها با چالش درکِ نیازهای مشتریان اینترنتی و رفتار آنها، بلکه با چالش درک محیط تکنولوژی، تهدیدها و موانع آن نیز روبرو هستند. بنابراین المان فناوری یکی از اجزای اصلی موثر بر تدوین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است.

۲ نظر در “چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین”

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com