با توسعه‌ی اینترنت و رشد روز افزونِ شبکه‌های اجتماعی، دسته‌ی جدیدی از مشاغل به نام کسب و کار اینترنتی مورد توجه کارآفرینان قرار گرفته است. کارآفرینان موفقی مثل مارک کوبان، الون ماسک، و پیتر تیل کسب و کار خود را به صورت آنلاین شروع کردند. کسب و کار اینترنتی به کمک یک لپتاپ و اتصال به اینترنت، امکانِ دسترسی به بازار جهانی و فرصتی برای رشد کسب و کارها را فراهم کرده است.

کسب و کار اینترنتی

اما راه اندازی و رشد یک کسب و کار اینترنتی در سخن ساده‌تر از عمل است. امروزه ۲٫۵ میلیارد نفر با اینترنت سرو کار دارند. این موضوع برای به دست آوردنِ دید مناسبی از میزان درآمدی که می‌توان از طریق کسب و کار اینترنتی ایجاد کرد، جالب است. اما نیمه‌ی خالیِ لیوان اینجاست که راه اندازی کسب و کار اینترنتی، یعنی ورود به بازاری پر از رقابت.

امروزه همه جا می‌توانید “معلمان” و “متخصصان”ای را ببینید که واحدهای آموزشی‌ِ خودشان را ارائه می‌کنند. آنها بیان می‌کنند که چطور توانسته‌اند در عرض “یک سال” موفق شوند. کافیست به انواع سایت‌های داحلی و خارجی رجوع بکنید و با دیدنِ انبوهِ بنرهای تبلیغاتی احساس افسردگی و انزجار پیدا کنید. انتخابِ محتوا و دوره‌های آموزشی درست به اندازه‌ی راه اندازی کسب و کار اینترنتی حائز اهمیت است.

در این مقاله به توضیحِ پنج اصلِ ضروری برای رسیدن به درآمد از طریق کسب و کار اینترنتی و ایده‌ی مورد نظرتان می‌پردازیم. شما برای راه اندازی و رشد کسب و کارتان به نیاز به معلم و مشاور ندارید و با خود خوانی می‌توانید هزینه‌ی مربوط به این بخش را تا حد زیادی پس انداز، و صرف توسعه‌ی کسب و کارتان کنید.

۱) تمرکز کنید

وقتی گفته می‌شود تمرکز کنید، احتمالا اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که کار تخصصی برای گروهِ محدودی از مخاطبان (niche audiences) انجام دهید. با وجودی که درکِ نیازهای یک بازار تخصصی می‌تواند سودآور باشد، اما این تمام مسئله نیست. منظور از تمرکز کردن این است که از نیاز مخاطبان خود و راه ارائه‌ی ارزش به آنها اطلاع پیدا کنید – یعنی ببینید که به چه کسانی می‌خواهید خدمات ارائه کنید، و چطور می‌خواهید خدماتِ خود را به آنها برسانید.

تمرکز کردن به این معناست که از کلی گویی‌های معلمان اجتناب کنید  و تمرکز خود را روی این موضوع قرار دهید که چه ابزارهایی در جایگاهِ فعلیِ شما برای کسب و کارتان کارساز خواهد بود. حجم محتوای رایگانی که در اینترنت برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی موجود و در دسترس شماست، بسیار زیاد است. گاهی کارآفرینان از این حجم از اطلاعات گیج می‌شوند. بسیاری از متخصصان این حوزه، بر این باورند که اگر شما تنها ۱۰ درصد از دانش فعلی تان را به کار بگیرید، قدمهای مهمی می‌توانید در راه اندازی کسب و کارتان بردارید. دست از آموزشِ مداوم بردارید، و بر استراتژی‌های ۲۰ درصدی تمرکز کنید. همچنین می‌توانید از سرویسی به نام Unroll.me برای حذف عضویتِ خود از دریافتِ ایمیل‌های غیر ضروری‌ای که بیشتر وقت شما را می‌گیرند استفاده کنید.

۲) مخاطب ایجاد کنید

این اصلی، همان نکته‌ ایست که بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی از آن غافل می‌مانند. بسیاری از افراد وبسایت‌های زیبا طراحی می‌کنند، پلاگین‌های مربوطه و ویجت‌های مناسب را نصب می‌کنند؛ گام به گام طبق آموزش‌ها پیش می‌روند، اما به درآمدزایی نمی‌رسند چرا که هیچ مخاطبی ندارند.

راه‌های بسیاری برای ایجاد مخاطب وجود دارد (و البته راه‌های سریع):

  • مهمان برنامه‌های پادکست باشید. هر روز صبح لیست مهمانان برنامه‌های رادیویی که به ایمیل شما فرستاده می‌شود، حاویِ لیستی از برنامه‌هایی که به دنبال تخصص شما می‌گردند.
  • مهمان وبلاگ‌های دیگر شوید. وبلاگ‌هایی هستند که ماهانه میلیون‌ها بازدید کننده دارند. در سال ۲۰۱۲ من به عنوان نوینده‌ی مهمان، برای ۵۰ وبلاگ مقاله می‌نوشتم، که نتیجه‌ی آن برای وبسایت خودم نیم میلیون بازدید کننده بود.
  • در معرض وبسایت‌های بزرگ قرار بگیرید. نوشتنِ مقاله برای وبسایت‌هایی مثل Entrepreneur یا Huffington Post (یا وبسایت‌های پر ترافیکِ ایرانی) وبسایتِ شما را در معرض بازدید میلیون‌ها کاربر و مشتریِ بالقوه قرار می‌دهد. نوشتن برای وبسایت‌های بزرگ، به شما اعتبار می‌دهد، حضور شما را در شبکه‌های اجتماعی پررنگ تر می‌کند. اینجا پادکستی وجود دارد که به شما گام به گام مراحلِ انجامِ اینکار را آموزش می‌دهد.

۳) طرح درآمدیِ خود را اجرا کنید

بعد از اینکه وبسایت خود را در معرض بازدید قرار دادید، وقتِ آنست که طرحی که برای کسب درآمد تهیه کرده بودید را به مرحله‌ی اجرا بگذارید. وبسایت/بلاگ شما به تدوین استراتژیِ محتوا – که همراستای برنامه‌ی توسعه کسب و کار اینترنتیِ شما باشد – نیاز دارد. مدل درآمدیِ شما باید مشخص باشد. درباره‌ی اینکه چه محصول و خدماتی می‌خواهید به مشتریانِ خود عرضه کنید، برنامه ریزی داشته باشید. از استراتژیِ در معرض دید قرار دادنِ وبسایت خود، و طرح محتوای آن برای ارائه‌ی پیشنهاداتِ پریمیوم و راه اندازیِ کسب و کار اینترنتی خود استفاده کنید.

۴) سعی و خطا کنید

زمانیکه طرح تدوین و اجرا شده‌ای داشته باشید، به راهکارهایی که پیاده کردید و کارساز بود، و آنهایی که کارساز نبودند، توجه کنید. پیشنهادات و توصیه‌های آنلاین بسیاری وجود دارند، اما هنوز هم هیچ توصیه‌ای هم ارزشِ تجربه و سعی و خطای خود شما نیست. پیشنهاداتِ گوناگونی به مشتریان‌تان ارائه کنید، بسته‌ها مختلفی از محصولات و خدمات طراحی کنید، و در بازه‌های زمانیِ مختلفی به فروش برسانید. زمانیکه یکی از پیشنهادات تان با استقبال روبرو شد، هر ۳۰ روز یکبار آن را مجددا اجرا کنید. فرآیندها را اصلاح کنید و قسمت‌هایی را که کارساز نبوده‌اند، بهبود دهید.

۵) راه اندازی و گسترش مقیاس

تا رسیدن به این مرحله، شما “۱۰۰۰ بازدید کننده‌”ی ثابت پیدا کرده‌اید و کسب و کار اینترنتی شما در مرحله‌ی توسعه و رشد قرار گرفته است. همیشه زمانیکه می‌خواهید کالا یا خدماتی را در معرض فروش بگذارید در ابتدا برای آن تخفیف قائل شوید. شراکت و ایجاد روابط کاریِ مشترک با شرکت‌هایی که در حوزه کاریِ شما فعالیت می‌کنند، بسیار سودمند است. از اینجا به بعد، مسئله‌ی کسب و کار اینترنتی شما فقط تمرکز بر سرمایه گذاریِ مجدد و گسترش کسب و کارتان در مقیاس‌های بزرگتر است.

راه اندازی و توسعه‌ی یک کسب و کار اینترنتی، کار ساده‌ای نیست. محتوایی که تولید می‌کنید رقبای بسیاری دارد. این کار زمان بر است و به تمرکز فوق العاده‌ای نیاز دارد. سخت است اما برای شیوه‌ی زندگی‌ و آزادی‌ که کسب و کار اینترنتی برای شما ایجاد می‌کند، نمی‌توان قیمتی تعیین کرد.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید