تا کنون درباره ماهیت تجارت الکترونیک، مبانی، و مزایای آن در مقالات پیشین صحبت کردیم. در این مقاله درباره روند تجارت الکترونیک نکاتی بیان می‌کنیم.

مدیران هر کسب و کاری در این دوره بیش از هر دوره‌ی دیگری، با شرایطِ پر چالش روبرو می‌شوند. هدف گذاری برای یک کسب و کار، فشار و پیچیدگی‌های مدیریت کسب و کار در بازارهای پر رقابت در هیچ دورانی به اندازه‌ی امروز سخت نبوده و باعث شده که مدیران و رهبران هر کسب و کاری دائما هوشیاری خود را نسبت به تغییرات بازار حفظ کنند. امروزه موفقیت یا شکست یک کسب و کار کاملا به میزان انعطاف پذیری آن سازمان در پاسخگویی به تغییرات محیطی وابسته است. تنها کسب و کارهایی که خودشان را با تغییرات هماهنگ می‌کنند و پذیرای تکنولوژی های آینده هستند، تواناییِ فعالیت در بازارهای پر رقابت را خواهند داشت. تکنولوژی اینترنت، قواعد بازی را عوض کرده است.

امروزه اغلب افراد به راحتی به اینترنت دسترسی دارند. به عنوان مثال اگر کسی بخواهد یک بلیط رزرو کند، به راحتی از طریق اینترنت می‌تواند تمام تراکنش‌های لازم را انجام دهد. تمام این فعالیت‌ها ( از جمله مقایسه گزینه‌های رفت و آمد، قیمت‌ها، پرداخت آنلاین، و چاپ بلیط) به کمک اینترنت ظرف چند دقیقه انجام می‌شود. در مقایسه‌ی این روش با روش مراجعه حضوری به دفاتر مسافرتی و صرف یک تا چند ساعت زمان برای اخذ بلیط، مسلما روش پرداخت رزرو آنلاین گزینه‌ی بهتری پیش روی ما گذاشته است. این فقط یکی از مثال‌هایی که قابلیت تجارت الکترونیک و برتری آن را به ما نشان می‌دهد. این قابلیت‌ها تاثیر بزرگی بر کسب و کار ما می‌گذارند، فقط کافیست ببینید که یک کامپیوتر چطور فرآیندهای ثبت سفارش و پرداخت‌های آنلاین را ساده کرده است. (برای مطالعه درباره مزایای تجارت الکترونیک به این مقاله رجوع کنید.)

از این مثال و بی‌شمار مثال دیگر می‌توان فهمید که کسب و کارهایی موفق شده و در صنعت خود پیشگام می‌شوند که در رویارویی با تجارت الکترونیک انعطاف پذیر و پذیرا باشند. تغییر یک کسب و کار به محیط کسب و کار آنلاین، کار ساده‌ای نیست. اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم باید گفت که آن سادگی‌ها که در ظاهر به نظر می‌رسد، نیست. به بیان دیگر این کار به آسانیِ طراحی یک اپلیکیشن یا راه اندازی یک وبسایت و جذب مشتریان نیست، بلکه برای سازمان‌هایی که بخواهند کسب و کار خود را به کسب و کار آنلاین تغییر دهند، به معنای تغییر در مدل کسب و کار، استراتژی‌های کسب و کار، و یکپارچه کردن آنها در فرآیندهای آنلاین است.

روند تجارت الکترونیک

از گذشته سازمان‌ها محصول محور بوده‌اند. اما امروزه با تغییراتی که در استراتژی‌های رقابت در بازار ایجاد شده، متوجه شده‌اند که باید مشتری محور باشند. بنابراین مدیریت روابط با مشتریان به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی تمرکز آنهاست. مشتری محور بودن به آن معناست که تمام عملکرد و بخش‌های مختلف سازمان به گونه‌ای طراحی شود که در مقابل مشتریان داخلی و خارجی سازمان پاسخگو باشند. بنابراین روند تجارت الکترونیک با ظهور کسب و کارهای آنلاین نشان داده که سازمان‌ها باید نیازها، علایق، رفتار مشتریان خود را در قبال رسانه‌های دیجیتال بشناسند.

درک ماهیت، چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک و تغییر تمرکز شرکت به تمرکز بر مشتریان نیازمند طراحی مجدد مدل کسب و کار است، چرا که در این مدل از کسب و کارها – کسب و کارهای آنلاین – تکنولوژی، مزیت رقابتی و اهرم پیشرانِ کسب و کارها محسوب می‌شود. تمام بخش‌های سازمان باید دانش خود را برای کار با تکنولوژی جدید ارتقا دهد، زیرا در پلت فرم‌های آنلاین، روند تجارت الکترونیک نشان داده است که آنچه لازم است اطلاعات، سرعت، شفافیت، هماهنگی بین تراکنش‌های متعدد، و فرآیندهای مختلف کسب و کار است.

در یکی از سخنرانی‌های اخیر TED  کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross)، مسئله‌ی حیرت انگیزی را مطرح می‌کند که سالهای سال خود او را ستوه آورده بود. او، چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود، شاهد رشد ده‌ها کسب و کارکاملا متفاوت – از مرحله ایده اولیه، تا راه اندازی و فعالیت یک سازمان – بوده است که روی پای خودشان ایستاده و به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند. او در طول مدت تصدی، موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری را دیده است، و همانطور که احتمالا تصور می‌کنید، با ایده‌های کاری بسیاری نیز مواجه شده که از نظرش فوق‌العاده بوده‌اند اما در نهایت شکستخورده‌اند. و البته بسیاری را تصور می‌کرده که شکست خواهند خورد اما کاملا موفق بوده‌اند.

او به دنبال کنکجاوی‌اش، ۵ شاخصی که به نظر سهمی در موفقیت یک کسب و کار دارند، در ده‌ها شرکت مورد ارزیابیقرار می‌دهد. این شاخص‌هاشامل میزان قدرت ایده‌ی یک کسب و کار، طرح اجرایی ایده، سرمایه اولیه‌ی کسب و کار،تیم اجرایی، و زمانبندی راه اندازی کسب وکار (مناسب با زمانیکه مخاطبان آمادگی و علاقه مندی به این ایده دارند) بود. تماشای این سخنرانی معروف را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

سرعت در تجارت الکتروینک حرف اول را می‌زند. سازمان‌ها فرصت کافی را برای آموزشِ تمام نکات مربوط به تکنولوژی جدید، تحلیل روندهای آن، درک و تصمیم گیری ندارند. امروزه زمان و سرعت عاملی است که کسب و کارها را یا به عرش می‌رساند و یا عدم توجه به آنها باعث نابودی کسب و کار می‌شود. بنابراین مدیران باید تلاش کنند و به سرعت دغدغه مدیریت یک کسب و کار را در جهت تغییر پلت فرم‌های کسب و کار به کسب و کار آنلاین قرار دهند.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید