رمز یک کسب‌وکار موفق چیست؟ زمان‌بندی!
شیما مسائلی
۲۵ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
رمز یک کسب‌وکار موفق چیست؟ زمان‌بندی!
مقدمه: اکثر کارآفرینان آمار معروف شکست کسب‌وکارهای نوپا را شنیده‌اند: ۹۰% استارتاپ‌های دانش‌بنیان شکست می‌خورند. پس رمز یک کسب‌وکار موفق چیست؟

برخی کسب‌وکارها به این دلیل شکست می‌خورند که محصول نهایی آنها با آن چیزی که انتظار داشته‌اند، تفاوت زیادی دارد. برخی به دلیل مشکلات مالی شکست می‌خورند، برخی هم به دلیل اینکه رشد درآمدی آنها به اندازه‌ی کافی سریع نیست.

اما هیچکدام از این دلایل به طور دقیق مشخص نمی‌کند که علت اصلی شکست یک کسب‌وکار در زمان حیات آن چه بوده است، همانطور که مثلا اگر بگوییم ایست قلبی منجر به مرگ یک فرد می‌شود، مشخصا نگفته‌ایم که کدام شیوه‌ی زندگی منحصربفرد منجر به ایست قلبی فرد می‌شود. درست مثل زندگی انسان‌ها، مرگ یک کسب‌وکار نیز ممکن است ناگهانی باشد و کمکی هم از دست کسی برنیاید، اما درباره شکست‌های قابل پیش‌بینی و قابل جلوگیری چطور؟

همه ما می‌دانیم که هیچ مسیر میانبری برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق وجود ندارد، یعنی فرمول جادویی برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق و ایده‌آل هنوز کشف نشده است. مصون ماندن از خیل ۹۰ درصدی شکست کسب‌وکارها، دغدغه‌ی هر کارآفرین است. با این حال کلید رسیدن به یک کسب‌وکار موفق تنها در یک مولفه تعریف می‌شود: زمان‌بندی راه‌اندازی کسب‌وکار.

در یکی از سخنرانی‌های TED کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross) مسئله‌ی حیرت‌انگیزی را مطرح می‌کند که سالهای سال خود او را ستوه آورده بود. او، چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود، شاهد رشد ده‌ها کسب‌وکار کاملا متفاوت از مرحله ایده اولیه تا راه‌اندازی و فعالیت یک سازمان بوده است که روی پای خودشان ایستاده و به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند. او در طول مدت تصدی موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری را دیده است و همانطور که احتمالا تصور می‌کنید، با ایده‌های کاری بسیاری نیز مواجه شده که از نظرش فوق‌العاده بوده‌اند اما در نهایت شکست خورده‌اند. البته بسیاری را تصور می‌کرده که شکست خواهند خورد اما کاملا موفق بوده‌اند.

او به دنبال کنکجاوی‌اش ۵ شاخصی که به نظر سهمی در موفقیت یک کسب‌وکار دارند، در ده‌ها شرکت مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این شاخص‌ها شامل میزان قدرت ایده‌ی یک کسب‌وکار، طرح اجرایی ایده، سرمایه اولیه‌ی کسب‌وکار، تیم اجرایی و زمان‌بندی راه‌اندازی کسب وکار (مناسب با زمانی‌که مخاطبان آمادگی و علاقه‌مندی به این ایده دارند) بود. تماشای این سخنرانی معروف را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

اگر عنوان این مقاله را دیده باشید، جای تعجبی نیست که بگوییم مهم‌ترین عامل برای رسیدن به یک کسب‌وکار موفق و با تاکید بیشتر، بزرگترین موفقیت‌ها در لیست ارزیابی شرکت‌ها مربوط به عامل زمان‌بندی راه‌اندازی یک کسب‌وکار است. با وجود عواملی مثل ایده و سرمایه ممکن است عوامل حساس‌تری به نظر برسند. منظور پاسخ به این سوال است که شما با داشتن یک ایده‌ی نامناسب و بدون هیچ سرمایه‌ای چگونه می‌خواهید موفق باشید؟ عامل زمان‌بندی مهمترین فاکتور موفقیت یا شکست در توسعه‌ی یک کسب‌وکار شناخته شده است.

کسب‌وکاری را تصور کنید که از تمام جنبه‌ها به جز زمان‌بندی مناسب، ایده‌آل است: ایده‌ی آن فوق‌العاده است؛ مدل کسب‌وکار آن از نظر تئوری نقصی ندارد؛ یک تیم با استعداد و منابع مالی کافی نیز برای شروع کار در اختیار است. در این شرایط اگر ایده‌ی این کسب‌وکار زودتر از موعد مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، مشتریان آمادگی استفاده از محصول یا خدمت نهایی را ندارند و از سامانه‌ی شما استفاده نخواهند کرد. اگر ایده‌ی مورد نظر بیش از اندازه دیر مورد بهره‌برداری قرار بگیرد، به این معناست که هم اکنون تعداد رقبای زیادی در بازار هدف در حال فعالیت هستند و شما به عنوان یک استارت‌آپ در مقابل این فشار بسیار آسیب‌پذیر هستید.

بیایید آن سوی این طیف را نیز تصور کنیم. کار تمام رقبای شما مشکلی اساسی دارد و شما ایده‌ای قابل قبول دارید، اما نه لزوما فوق‌العاده؛ همچنین مدل کسب‌وکار شما مناسب است اما چند نقطه ضعف هم دارد؛ در کنار این‌ها به تعدادی افراد مسئولیت‌پذیر دسترسی دارید که خودشان هم دقیقا دانش آنچه قرار است انجام دهند، ندارند؛ و سرمایه‌ای دارید که به سختی تا مدتی کفاف فعالیت‌های شما را می‌دهد. اما زمان عرضه‌ی محصول یا خدمت کسب‌وکار شما عالیست. مردم به ایده شما شدیدا نیاز داشته و برای آن آماده‌اند و شما پیش از اینکه دیگران وارد عرصه‌ی رقابت شوند، دست به کار شده‌اید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

در این وضعیت می‌توان فروش اولیه‌ی فوق العاده‌ای را انتظار داشت، بنابراین به فاصله‌ی کوتاهی می‌توانید مدل کسب‌وکار خود را بهبود داده و مشکلات مالی خود را برطرف کنید. وقتی به این مرحله برسید، می‌توانید تیم بهتری را نیز استخدام کنید و نهایتا ایده‌ی شما به موازات حمایت کاربران‌تان تکامل پیدا می‌کند.

عامل زمان‌بندی را نمی‌توان نادیده گرفت، همینطور نمی‌توان آن را با توجه به دیگر فاکتورها جبران یا جایگزین کرد. البته بدیهی است که داشتن یک ایده‌ی عالی، مدل کسب‌وکار بی نقص، تیم کار آموزده و سرمایه کافی شانس شما را برای داشتن یک کسب‌وکار موفق بالاتر می‌برد، اما بدون زمان‌بندی مناسب کسب‌وکار شما لاجرم محکوم به شکست خواهد بود.

قسمت ناامیدکننده‌ی ماجرا اینجاست که دقیقا فرآیند مشخصی برای تعیین زمان مناسب برای بهره‌برداری از یک ایده وجود ندارد. می‌توان از تحقیقات بازار برای تشخیص تمایل جمعیت‌شناختی مخاطبان استفاده کرد؛ همچنین تحقیقات رقابتی برای به دست آوردن درک بهتر از نوع رقابت در بازار مورد هدف. اما اگر دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، درک زمان مناسب برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار نهایتا به شم کاری و کمی هم شانس شما بستگی دارد.

با این وجود به زمان‌بندی راه‌اندازی و بهره‌برداری از فازهای مختلف کسب‌وکارتان توجه کنید و بدانید که از این طریق، روال تمام فاکتورهای دیگر نیز مطابق همین زمان‌بندی، به درستی پیش خواهد رفت.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com