بیوگرافی جف بزوس: رئیس آمازون چطور این شرکت را به عرش رساند
شیما مسائلی
۱۷ اکتبر ۲۰۱۸
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
بیوگرافی جف بزوس: رئیس آمازون چطور این شرکت را به عرش رساند
مقدمه: در این نوشتار زندگینامه جف بزوس و استراتژی او در رهبری آمازون را بر اساس گزارش برد استون در کتاب فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون بخوانید.

شاید جف بزوس یک گوی پیشگویی داشته…

جف بزوس دو دهه پیش آینده‌ای را دید که با یک کلیک بتوان از غذای حیوانات خانگی گرفته تا خاویار را خریداری کرد، پاساژها جذابیت خود را از دست خواهند داد و مغازه‌ها برای ادامه حیات خود مجبورند فضاهای بازی و خدمات سرگرم کننده به مشتریان ارائه دهند.

آنگاه او امپراطوری خود روی همین تصویر ذهنی بنا کرد.

آمازون، که در سال ۱۹۹۴ بنیانگذاری شد، امروزه دومین شرکت تریلیون دلاری دنیاست، شرکتی که از فروش بازار کوچک کتاب شروع کرد و حالا شرکتی همه کاره شده است.

اما جف بزوس، که حالا ثروتمندترین فرد جهان است، ادعا می‌کند که به دنبال اهدافی والاتر بازتعریف صنعت خرده فروشی جهان است.

او شخصا صاحب روزنامه واشنگتن پست است. شرکت هوافضای او به نام بلو اوریجین قصد دارد از سال آینده برای سفرهای فضایی بلیط بفروشد. رئیس آمازون همچنین از اهداف بشر دوستانه خود در تاسیس بنیاد خیریه بزوس برای کمک به بی‌خانمان ها و احداث مدارس پیش دبستانی با شیوه های نوین آموزشی برای کودکان بی بضاعت خبر داده است.

جف بزوس شرکت بلو اوریجین را در سال ۲۰۰۰ تاسیس کرد

کلونی های فضایی

نشانه‌های جاه طلبی‌های رئیس آمازون از دهه‌ها پیش مشخص بود.

او که حاصل ازدواج پدر و مادرش در سنین بسیار پایین است، بیشتر عمر خود را در تگزاس و فلوریدا به همراه مادرش، جکی، و ناپدری‌ای، مایک بزوس، بزرگ شد. مایک بزوس، یکی از مدیران اجرایی شرکت اکسان، از جمله مهاجرانی بود که پس از به قدرت رسیدن فیدل کاسترو در کوبا در سنین نوجوانی به آمریکا مهاجرت کرد.

مطابق گزارش بیوگرافی جف بزوس، نوشته برد استون در سال ۲۰۱۳، جف بزوس در سالهای اولیه زندگی‌اش (زمانی که سه ساله بود) اولین نشانه‌ها علاقه مندی به مهندسی و علوم را با از هم باز کردن و دوباره مونتاژ کردن گهواره خود نشان داد.

رئیس آمازون در نطق سخنرانی خود در دبیرستان، از روزگاری سخن گفت که بشر در فضا کلونی های فضایی خواهد ساخت.

آقای بزوس در دانشگاه پرینستون مهندسی و علوم کامپیوتر خواند. او بعدها از این توانمندی در شرکت های مالی نیویورک مانند شرکت سرمایه گذاری دسکو (DE Shaw) استفاده کرد. شرکت دسکو جایی بود که او با همسر کنونی اش به نام مک‌کینزی، نویسنده، آشنا شد و ازدواج کرد.

جف بزوس با همسرش مکینزی در زمانی که در شرکت دسکو کار می‌کردند ازدواج کرد. آنها چهار فرزند دارند.

رئیس آمازون در سن ۳۰ سالگی در پی آگاهی از آماری مبنی بر رشد پر شتاب اینترنت از کار خود استعفا داد.

جف بزوس در سخنرانی خود در سال ۲۰۱۰ دانشگاه پرینستون از تصمیم آن زمان برای مهاجرت به غرب آمریکا و راه اندازی آمازون به عنوان “راه پر خطرتر” یاد کرد.

رئیس آمازون می‌گوید: “با خودم فکر کردم که باید آن را امتحان کنم. هیچگاه فکر نکردم که ممکن است به خاطر تلاش کردن و شکست خوردنم احساس پشیمانی کنم. برعکس! همیشه فکر میکردم که اگر این تصمیم را امتحان نکنم پشیمان می‌شوم.”

شاه تجارت الکترونیک

جف بزوس برای بازی قمارش بر سر آمازون، بلافاصله از حمایت ۱۰۰٫۰۰۰ دلاری خانواده بزوس برخوردار شد.

طبق گزارش برد استون در کتاب فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون، این شرکت در ماه نخست راه اندازی مجموعا به ۵۰ ایالت و ۴۵ کشور جهان سفارش ارسال کرد.

در پنج سال نخست آغاز به کار آمازون تعداد حساب های کاربری مشتریان از ۱۸۰٫۰۰۰ به ۱۷ میلیون رسید. همچنین فروش آمازون از ۵۱۱٫۰۰۰ دلار به رقم فوق العاده‌ی ۱٫۶ میلیارد دلار جهش کرد.

سرمایه گزاران بزرگی در بحبوبه موج اول استقبال از شرکت های دات کام به آمازون رو آوردند. نخستین عرضه عمومی سهام آمازون در سال ۱۹۹۷ برای این شرکت ۵۴ میلیون دلار سرمایه جمع کرد و جف بزوس را، که قبل از آن در بسته بندی کتابها نقش داشت، پیش از سن ۳۵ سالگی به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد.

در سال ۱۹۹۹ روزنامه تایم از جف بزوس به عنوان جوان ترین “چهره سال” نام برد و به او لقب “شاه تجارت الکترونیک داد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

تمایل به آزمایش

رئیس آمازون که به عنوان یک مدیر سختگیر مشهور است باور دارد که آمازون را بر اساس استراتژی توجه به منافع بلندمدت و تمرکز بر مشتریان رهبری می‌کند.

در عمل این باور بدان معنی است که آمازون تمایل دارد پول خرج کند تا پول دربیاورد، از سود ده سال سابقه فعالیتش برای پایین نگهداشتن هزینه ها چشم پوشی کند، خدمات ارسال رایگان محصولات ارائه کند و سالها صرف توسعه دستگاههای جدیدش مانند کتابخوان کیندل کند.

در عین حال آمازون هرگز از صرفه جویی چشم پوشی نکرده است، مجاب کردن کارکنان هر بخش برای پرداخت پول پارکینگ، چانه زدن با تامین کنندگان، پایداری در سر و سامان دادن به واحدهای کارگری در مراکز اجرایی و اجتناب از پرداخت مالیات تا جایی که امکان پذیر است از جمله این تلاش هاست.

جف بزوس در کارنامه رهبری آمازون شکست هایی نیز ثبت شده دارد. مانند سرمایه گذاری در سایت pets.com که مبالغ قابل توجهی سرمایه شرکت را به باد داده است. اما امروزه حتی همان شکست ها نیز نشانه هایی از خوی بی رحم بزوس در رقابت و علاقه ی او به آزمایش کردن نشان می‌دهد.

در ماه جولای، آمازون در گزارش فصلی خود نزدیک به ۵۳ میلیارد دلار فروش، به همراه ۲٫۵ میلیارد دلار سودآوری داشته است.

بنابر تحقیق شرکت eMarketer آمازون تقریبا معادل نیمی از مجموع فروش آنلاین درسال جاری آمریکا و ۵ درصد از مجموع خرده فروشی این کشور را در اختیار داشته است.

تعداد کارکنان آمازون ۵۷۵٫۰۰۰ نفر است، تعدادی که در حدود کل جمعیت کشور لوکزامبورگ است.

آمازون برای پلتفرمی برای میلیونها فروشنده است و به آنها انواع خدمات انبارداری، حمل و نقل و فروش ارائه می‌دهد و بخش پر سود رایانش ابری آن، که میزبان خیل عظیمی از شرکت های دنیا روی سرورهای آمازون است، نشان دهنده رهبری جهانی آمازون در این صنعت است.

آمازون در مقابل سرمایه گذاری های پرخطر همچنان سیری ناپذیر است.

این شرکت در سال گذشته شرکت بزرگ سفارش غذای هول فودز (Whole Foods) را خریداری کرد. امسال نیز اعلام کرده که می‌خواهد بخش داروخانه آنلاین را راه اندازی کند. همچنین سایر مدیران از قراردادهای دیگری سخن به میان می‌آورند.

پس زنی

ظهور آمازون نیز، مانند ظهور ستارگان درگذشته‌ای چون سیرز، Toys R Us و کتابفروشی بارنس اند نوبل، انتقاداتی از قبیل انحصاری شدن قدرت، پرداخت مالیات و حتی بالا رفتن هزینه زندگی در سیاتل، شهر مادری آمازون، شده است. به همین دلایل حتی با اعلام احداث یک دفتر مرکزی دیگر در ایالات شمالی آمریکا، کمپین های ضد آمازون با مطرح کردن موضوعاتی از قبیل پرداخت نکردن مالیات باعث ایجاد چالش در روند انجام این تصمیم شده‌اند.

رئیس آمازون در مواجهه با این قبیل انتقادات تصمیم گرفته است که بیشتر در مجامع عمومی حاضر شود. او بیشتر در توئیتر حاضر می‌شود فیلم ها و تصاویری خانوادگی از دوران کودکی و سورتمه سواری اش در نروژ منتشر می‌کند.

طبق گزارش OpenSecrets.org، آمازون هزینه هایش را برای لابی کردن از سال ۲۰۱۴ بیش از دو برابر، معادل ۱۳ میلیون دلار، کرده است.

هدف توئیتر

علیرغم تمام این تلاشها، آمازون منتقدان برجسته ای دارد. رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، بر این باور است که این شرکت با تعیین ناروای نرخ پایین توانسته حمل و نقل را از شرکت خدمات پستی آمریکا بدزد. او این انتقادات را از طریق توئیتر زنده نگه داشته است.

دونالد ترامپ گاهی نیز به فعالیت های آمازون از منظر واشنگتن پست حمله می‌کند. این حمله ها در حالیست که واشنگتن پست حاصل سرمایه گذاری شخصی جف بزوس در سال ۲۰۱۳ است و به آمازون ربطی ندارد.

جف بزوس ۵۴ ساله با ثروتی بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار همچنین با انتقاد دیگری مانند محدود بودن فعالیت های بشر دوستانه روبروست.

جف بزوس در این رابطه از بنیاد خیریه بزوس نام برده است که وظیفه آن کمک به بی‌خانمان ها و تاسیس مدارس پیش دبستانی بر پایه متدهای بروز آموزشی برای کشف استعداد در کودکان است. او اعلام کرده که استراتژی او در راهبرد این بنیاد بر خلاف دیدگاه بلند مدت در آمازون، بر پایه استراتژی های هجومی و کوتاه مدت استوار است.

جهان در حال نظاره است تا ببیند که آیا استراتژی جدید آقای بزوس به معنای موفقیت است یا خیر.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com