جستجو در گوگل: ابزاری برای کمک به سئو و بازاریابی اینترنتی
شیما مسائلی
۵ دسامبر ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
جستجو در گوگل: ابزاری برای کمک به سئو و بازاریابی اینترنتی
مقدمه: یادگیری همه چیز درباره‌ی تجارت الکترونیک و دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) نیاز تمام دانشجویان، مدیران بازاریابی یا مدیران کسب‌وکارهاست. سئو چیست؟ در این نوشته می‌خواهیم درباره‌ی ابزاری به نام جستجو در گوگل و نقش آن در بازاریابی اینترنتی توضیحاتی ارائه کنیم.

هیچکس نمی‌تواند مزایای کسب و کارهای آنلاین نسبت به کسب و کارهای سنتی وجود دارد نادیده بگیرد. حتی اگر سازمانی تصمیم بگیرد به همان شیوه‌های سنتی و با استفاده از ابزارها و کانال‌های قدیمی فروش و توزیع، به رشد خود ادامه دهد، باز هم می‌تواند کانال‌های آنلاین را به عنوان یکی از استراتژی های بازاریابی موازی با روش‌های سنتی به کار ببرد، چرا که امروزه مشتریان انتظار دارند که به صورت آنلاین نیز به خدمات شما دسترسی داشته باشند.

مفهوم بازاریابی اینترنتی

اولین قدم شروع درک کسب و کار آنلاین، یادگیری و جستجوی اینترنت و کاربران آن است. کسب اطلاع از پروفایل کاربران و عادات و رفتار آنها درباره‌ی بازار و ویژگی‌های مخاطبان مان اطلاعات زیادی به ما می‌دهد.

همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که اینترنت فقط و فقط به یک دلیل برای کاربران در سراسر دنیا جذابیت دارد، و آن مزیتِ انتشار سریع اطلاعات در تمام دنیاست.

اگر فلسفه‌ی وجودیِ اینترنت را درک کنیم، در واقع علت این موضوع فهمیده‌ایم که چرا هر کاربر اینترنتی ساعت‌ها زمان را در طول روز به جستجو در اینترنت می‌پردازد.

کاربران ممکن است هیچ نیاز مشخصی نداشته باشند و صرفا با هدف آشنا شدن با دیگران و شرکت در بحث‌ها در اینترنت وقت بگذرانند. محققان گفته‌اند که اکثر کاربران اینترنت در تمام دنیا مردان مجرد هستند و حرفه آنها متخصص یا دانشجو است.

با بررسی اطلاعات پروفایل کاربران اینترنت، به راحتی می‌توان فهمید که اغلب آنها احتمالا به دنبال کسب اطلاعات، ایمیل زدن، چت کردن و دوست یابی است. یکی از نیازهای اساسی بشر، ارتباطات است. اینترنت به خوبی توانسته این نیاز را هدف قرار دهد و ارتباطات را در زمان کوتاه با سرعتی فوق العاده برقرار کند.

احتمالا همه ما در خانه هایمان از اینترنت استفاده می‌کنیم و تجربه‌ی خرید آنلاین و انجام تراکنش های مالی آن را داشته‌ایم. امروزه بانکداری آنلاین برای ما انجام تراکنش‌های ساده و امنِ مالی را از طریق پلت فرم های اینترنتی محیا کرده است.

مردم خرید آنلاین بعضی اقلام محصولات را پذیرفته‌اند، مانند خرید آنلاین کتاب، پوشاک، ابزار الکترونیک وغیره. در خصوص خرید آنلاین، کاربران باید بتوانند به سازمانی که محصول و خدمات مورد نظر را عرضه می‌کند اعتماد کنند.

آمازون، ایبی و غیره نماد اعتماد مردم به خرید های اینترنتی هستند. اکثر افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند به نحوی به زندگی با اینترنت خو گرفته‌اند. آنها از رزرو انواع بلیط های مسافرتی، تا سفارش آنلاین غذا، گذاشتن قرار ملاقات و دانلود فیلم و موسیقی را به کمک اینترنت انجام می‌دهند.

اولین نکته‌ای که در یادگیری بازاریابی اینترنتی حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار بگیرد اینست که افراد از اینترنت استفاده می‌کنند تا بتوانند اطلاعات به دست بیاورند.

کلید جلب مشتری و بازدید او از کسب و کار آنلاین شما “جستجو” است.

دومین نکته اینست که اکثر کاربران اینترنت از این شبکه برای کسب اطلاعات – و نه خرید – استفاده می‌کند. اهمیت چنین نکته‌ای در اینست که صفحات وبسایت ما باید حاوی انواع اطلاعاتی باشد که کاربران را به وبسایت ما جذب کند.

نکته‌ی دیگری که نباید مورد غفلت قرار بگیرد اینست که تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، تنها کسری از تعداد کل افراد جامعه است و این تعداد رو به افزایش است.

بنابراین تمام این نکات برای مدیری که می‌خواهد استراتژی بازاریابی کسب و کار خود را تدوین کند به چه معناست؟

یادگیری درباره‌ی رفتار کاربران اینترنتی و نیازهای آنها به ما درباره‌ی روش‌های ارتباط با مشتریان از طریق اینترنت و ارائه‌ی پیشنهادات سفارشی سازی شده (customized) به آنها کمک می‌کند.

امروزه مشتریان اینترنتی به دنبال راحتی در خرید و تراکنش‌های مالی، علاوه بر ارزان ترین قیمت ها در کنار سریع ترین خدمات ارسال محصولات هستند. این موارد از ابتدایی ترین نیازهای هر مشتری آنلاین است.

اما اینکه شما در میان صدها و هزاران رقیب چطور خودتان را از دیگران متمایز می‌کنید و چطور مشتریان را به وبسایت خود جذب می‌کنید، چالشی است که همواره در دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) مورد بحث قرار می‌گیرد.

اگر در زمینه بازاریابی تخصص داشته باشید به اندازه کافی با تحقیقات بازاریابی آشنایی دارید. در حقیقت سازمانها سالانه میلیون ها دلار بودجه به تحقیقات بازاریابی اختصاص می‌دهند تا آنجا که می‌توانند رفتار مشتریان خود را پیش بینی کنند.

آنالیز تحقیقات بازاریابی و نتایج آن به عنوان ورودی برای توسعه بازاریابی، تبلیغات و استراتژی های فروش لحاظ می‌شود. همچنین کاربرد نتایج حاصل از تحقیقات بازاریابی در تعیین استراتژی طراحی محصولات، استراتژی های قیمتگذاری و زنجیره تامین تاثیر گذار است.

بنابراین اگر مسئولیت تدوین و توسعه استراتژی های بازاریابی اینترنتی به شما محول شده سوالی که احتمالا در ذهن تان می‌چرخد اینست که “مرحله اول آن چیست؟ جواب این سوال بسیار ساده است.

مرحله‌ی اول شناخت مشتریان اینترنتی و به دست آوردن هر اطلاعاتی از مشتری است که ممکن است به درد بخورد.

جستجو در گوگل؛ شروعی برای درک بازاریابی اینترنتی

اگر اقدامات تمام مشتریان اینترنتی را به دقت بررسی کنیم خواهیم دید که همه آنها از یک اصول پایه پیروی می‌کنند. آنها پشت یک سیستم رایانه‌ای می‌نشینند و با اتصال به اینترنت درباره داده ها یا اطلاعاتی که می خواهند، جستجو می‌کنند.

بنابراین جستجو در گوگل یا “سرچ” نقاط شروع و رابط کسب و کار شما با مشتریان تان است. درک رفتار مشتریان در جستجوی اطلاعات، درک از چگونگیِ پروسه‌ی جستجو در گوگل یا سایر موتورهای جستجو می‌باشد.

چنین درکی به شما قدرت می‌دهد که بتوانید مکان تبلیغات و نوع محتوای خود را در وبسایت ها به گونه ای طراحی کنید که در نتایج موتورهای جستجو جزو بالاترین لینک‌ها نشان داده شوید. افراد معمولا برای کسب اطلاعات از دو یا سه لینک اولی که در نتایج جستجو در گوگل نمایش داده می‌شود، استفاده می‌کنند.

بنابراین چنین مسئله ای اهمیت بسیاری پیدا می‌کند که وبسایت یا آگهی تبلیغاتی شما در میان اولین سایت‌ها رتبه بندی شود.

درک تمام جنبه های مربوط به روند جستجو در گوگل (که در نتیجه تحقیقات بازاریابی به دست می‌آید) تمام اطلاعاتی را که درباره مشتریان و بازار به آن نیاز دارید برای شما محیا می‌کند. شما می‌توانید به کمک عباراتی که کاربران در اینترنت سرچ می‌کنند، روندهای بازار را مشاهده کرده و محصولات و خدماتی را که مشتریان به دنبال خرید آنها هستند شناسایی کنید.

علاوه بر آن از اطلاعاتی که به دست می‌آورید می‌توانید در راستای ایجاد ارتباطات بازاریابی موثرتر با مشتریان خود استفاده کنید. در این صورت است که به جرئت می‌توان گقت که رقابت با شما برای سایر کسب و کارها کار آسانی نخواهد بود، چرا که شما با بررسیِ داده های گذشته به دقت می‌دانید که مشتری تان به دنبال چه چیزی است و برای پیدا کردن آن چه واژه هایی را سرچ می‌کند.

از تعداد روزافزون کاربران اینترنتی باید پذیرفت که تعداد مشتریان بالقوه‌ی بازار هدف شما نیز هر روزه در حال افزایش است. بنابراین مهارتی که به آن احتیاج دارید، تقویت استراتژی جذب موثر کاربران از طریق جستجو در گوگل است تا بتوانید تعداد بیشتری مخاطب را به وبسایت خود بکشانید.

کلمات و عباراتی که کاربران برای جستجوی اطلاعات در اینترنت سرچ می‌کنند در طراحی تبلیغات و استراتژی کلی وبسایت شما نقش حیاتی بازی می‌کند. ممکن است فردی به دنبال اطلاعاتی درباره‌ی آخرین مدل یک گوشی موبایل باشد برای اینکار عبارتی مثل “تلفن همراه”، “گوشی هوشمند” یا همراه با نام برندی خاص را جستجو می‌کند.

آنالیز چنین اطلاعاتی به ما این سرنخ را می‌دهد که نیازهای مشتریان مان و پروسه تفکر آنها را هنگام جستجو در گوگل درک کنیم. این اطلاعات همچنین در بهینه سازی سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) برای صفحات وبسایت مان و تهیه تبلیغات به شیوه ای که گوگل به راحتی آنها را شناسایی کرده و در بالای لیست نتایج خود نشان دهد ضروری است.

بازاریابی اینترنتی چیست

تمام فعالیت های مربوط به بازاریابی اینترنتی مربوط به جستجوی اینترنتی است. اساسا دو نوع سرچ اینترنتی وجود دارد، به نام های سرچ ارگانیک (Organic Search) و سرچ بر مبنای پرداخت (Paid search).

منظور از سرچ ارگانیک همان جستجویی است که موتورهای جستجو در صفحات وبسایت شما به عمل می‌آورند تا آنها را با توجه به الگوریتم هایی که برای جستجو دارند رتبه بندی کرده و در لیست نتایج جستجوی کاربر نمایش دهند.

از طرف دیگر منظور از سرچ بر مبنای پرداخت، تبلیغاتی است که توسط گوگل نمایش داده می‌شود.

برای اثربخشی یک تبلیغ باید به این نکته توجه کرد که محل تبلیغات بسیار مهم است؛ به این معنا که تبلیغات به آگاهی مشتریان مان برسند. بنابراین باید در صدر لیست نتایج جستجو در گوگل قرار بگیرید. پس قدم اول در موفقیت یک کسب و کار اینترنتی درک مبانی جستجو در گوگل و بعد از آن تدوین و توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی اینترنتی است.

سئو چیست؟ درک مفهوم بهینه سازی موتورهای جستجو

امروزه اینترنت دیگر به عنوان یک تکنولوژی بیگانه به حساب نمی‌آید. تمام خانه‌ها و افراد با اهداف مختلف امکان استفاده از اینترنت را حتی الامکان برای خود ایجاد کرده‌اند. جستجوی اینترنت برای یافتن اطلاعات برای افراد تبدیل به یک عادت شده است.

امروزه در دنیا اولین دلیل استفاده از اینترنت، جستجوی اطلاعات است. بنابراین آگاهی از اصول بازاریابی موتورهای جستجو یا همان (search engine marketing (SEM به یک ضرورت تبدیل شده است.

اگر شغل شما مدیر بازاریابی یا مدیر یک کسب و کار است، زمانی که این خبر را می‌شنوید که میلیون ها کاربر اینترنتی در حال جستجو درباره‌ی اطلاعات، محصولات و غیره هستند با خودتان به این فکر می‌کنید که چطور می‌توانید به آن دسته از کاربرانی دست پیدا کنید که به دنبال محصولات و خدمات شما می‌گردند.

اگر کاربران از موتورهای جستجو برای سرچ کردن درباره موضوعات استفاده می‌کنند، لازم است که ساز و کار عملکرد موتورهای جستجو را یاد بگیرید، چرا که باید بتوانید استراتژی ای متناسب با جذب کاربران از طریق بازاریابی موتورهای جستجو تدوین کنید.

شما ممکن است با بعضی از موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، ای‌او‌ال (AOL) و غیره آشنا باشید.

زمانی که کلیدواژه‌ای را سرچ می‌کنید، موتور جستجو آن کلیدواژه را مانند یک شاخص به کار گرفته و تمام صفحات وب، دایرکتوری‌ها و دیتابیس هایش را برای یافتن اطلاعات مربوط به آن کلیدواژه جستجو می‌کند. سپس لیستی از وبسایت هایی را انتخاب می‌کند که با توجه به الگوریتم‌ها و معیارهایش، اطلاعاتِ مرتبط تری را درباره کلیدواژه ارائه کرده‌اند.

موتورهای جستجو از کرالِرها (crawlers) یا به اصطلاح عنکبوت هایش برای جستجو در محتوای صفحات وب و ایندکس کردن آنها استفاده می‌کند و در عرض چند ثانیه لیستی از وبسایت های مرتبط با موضوع سرچ را نمایش می‌دهد.

اگر از جایگاه مدیر بازاریابی اینترنتی به این ماجرا نگاه کنید بلافاصله متوجه خواهید شد که لازم است برای کسب و کارتان استراتژی بازاریابی اینترنتی تدوین کنید. اینکار کمک می‌کند که موقعیت صفحات وبسایت شما به گونه ای طراحی و به کمک محتوا پر شود که به راحتی برای موتورهای جستجو قابل انتخاب بوده و در لیست اولین وبسایت ها نمایش داده شود.

در این رابطه، وبسمتر فرد متخصصی است که به شما کمک می‌کند تا محتوای وبسایت خود را بر اساس معیارهای منتخب موتورهای جستجو (یا به عبارتی اصول بازاریابی موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

به بیان ساده تر وبسمتر در اینترنت جستجو می‌کند تا دریابد که متداول ترین عبارات و کلیدواژه هایی که کاربران برای یافتن محصولات و خدمات شما استفاده می‌کنند، کدام هستند و سپس محتوای صفحات وبسایت شما را بر اساس کلیدواژه های پرکاربرد طراحی می‌کند.

اینکار یکی از اصول اساسی در بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان فرآیندی است که به نام سئو (SEO) در صفحات وب می‌شناسیم.

بنابراین وبسمتر با توجه به رصد کردن دائمیِ الگوی جستجوی کاربران، محتوای وبسایت را بر اساس کاربردی ترین کلیدواژه ها سئو می‌کند. استراتژی طراحی وبسایت بخشی از استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو است.

هر چه صفحات وبسایت شما تناسب بیشتری با الگوهای جستجو در گوگل داشته باشد، ترافیک بیشتری نیز به سمت وبسایت تان هدایت خواهد شد. وبمسترها همچنین از روش های دیگری نیز به رنک گرفتنِ وبسایت شما کمک می‌کنند.

برای این منظور به شیوه های مختلف کاری می‌کنند که وبسایت های دیگری به سایت شما لینک دهند. این کار بخش دوم از فعالیت های مرتبط با بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO) است. با افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت تان می‌توان امیدوار بود که تعداد مشتریان بالقوه ی محصولات تان نیز افزایش خواهد یافت.

جدای از بهینه سازی موتورهای جستجو، محتوای کارآمد و تبلیغات آنلاین نیز نقش موثری در جلب توجه مشتریان دارند. بر خلاف تبلیغات فیزیکی و سایر تبلیغات دیداری، هزینه‌ی تبلیغات آنلاین بسیار کمتر و تاثیرگذاری آن بسیار بیشتر است.

هنر کشف نیازهای مشتری، پیش فروش کردن و تبدیل کردن مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل در بازاریابی اینترنتی نسبت به شیوه های سنتی بازاریابی متفاوت است.

درک رفتار خرید مشتریان و دیگر دینامیک های فروش اینترنتی باید به تمامی و عمیقا مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که در غیر اینصورت نمی‌توان برنامه ی موثری برای بازاریابی اینترنتی برای کسب و کار خود تدوین کرد.

اگر در حین فرآیند درک و طراحی استراتژی بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارتان هستید، یادگیری بهینه سازی موتور جستجو اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

در اینصورت حتما به شرکتی که کار سئوی وبسایت تان را انجام دهد و به اندازه کافی قابل اعتماد و متعهد باشد نیاز پیدا خواهید کرد که صفحات وبسایت شما را طراحی کرده و علاوه بر تبلیغات آنلاین باعث افزایش ترافیک وبسایت و فروش شرکت شما شود.

آموزش سئو و فرآیندهای بهینه سازی موتور جستجو

همانطور که پیشتر اشاره شد فرآیندهای موتور جستجو شامل جستجوی پولی (paid search) و جستجوی ارگانیک (organic search)  می‌شود که حوزه‌ای بسیار پویاست و هر روزه روش‌های جدیدی به همراه کمپین های بازاریابی تازه به بازار معرفی می‌شود.

بنابراین انتخاب یک شریک مناسب برای انجام سئو انتخاب حساس و مهمی است، چرا که او کسی است که همواره از آخرین تحولات و پیشرفت‌های بازار با سرعت بیشتری مطلع می‌شود و خدمات سئویی در همان راستا ارائه می‌کند.

برنامه‌ی خدمات بهینه سازی موتور جستجو با آنالیز کلیدواژه های مرتبط با محصولات، خدمات و کسب و کار شما آغاز می‌شود.تحقیقات و تجزیه و تحلیل های دقیق در این باره منجر به یافتن لیستی از کلیدواژه هایی می‌شود که معمولا کاربران برای پیدا کردن محصولات مشابه از آنها استفاده می‌کنند.

دومین قسمت از برنامه‌ی بهینه سازی موتور جستجو مربوط به تحقیق کردن، درک رقابت، درک بازار، تاکتیک ها و استراتژی هایی است که توسط رقبا برای تهیه استراتژی های جلب مشتری صورت می‌گیرد. سومین مرحله شامل طراحی صفحات وب است.

این فعالیت ها شامل تدوین تیترها، توضیحات متا (meta)، تگ ها یا برچسب ها می‌باشد. طراحی این ساختار باید بر اساس کلیدواژه های پر کاربرد صورت بگیرد.

اعتبار کلیدواژه هایی را که در وبسایت خود استفاده می‌کنید می‌توان به کمک چندین ابزار سنجید. با استفاده از ابزارهای جستجوی کلیدواژه مثل یاهو کیورد سلکتور (Yahoo Keyword Selector)، گوگل کیورد سلکتور (Google Keyword Selector) یا گوگل ترندز (Google Trends) می‌توان محتوای وبسایت را تست کرد.

بعد از این مرحله ارائه دهندگان خدمات سئو باید به جمع آوری بک لینک بپردازند. آنها این کار را می‌توانند از طرق مختلف انجام دهند مانند ارسال پست مهمان برای سایر وبلاگ ها و دریافت بک لینک، قرار شراکت (partnership) و غیره.

ثبت وبسایت در موتورهای جستجو و دایرکتوریهای گوناگون باعث می‌شود که بتوان از ایندکس شدن وبسایت در موتورهای جستجو اطمینان حاصل کرد (امروزه این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد).

کارکرد مهم دیگری که با سئوی وبسایت در ارتباط است، نظارت، ارزیابی آنالیز محبوبیت و عملکرد وبسایت است. برای این کار نیز چندین نرم افزار در اختیار مختصصان سئو است.

فعالیت های بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتور جستجو شامل استفاده از نتایج هر دو نوع سرچ (پولی و ارگانیک) است. نتایج جستجوی پولی شامل خدمات پرداخت به ازای هر کلیک (ppc) و استفاده از سایر تبلیغات اسپانسری است.

علاوه بر اینها لیست نتایج پولی (یعنی لیست وبسایت هایی که نه به صورت ارگانیک، بلکه به خاطر پرداخت پول به موتور جستجو در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند) نیز از دیگر نتایج جستجوی پولی است که مشتریان بالقوه با کلیک روی لینک نمایش داده شده، مستقیما به وبسایت شما هدایت می‌شوند.

همچنین ارسال مقالات مهمان (پست مهمان)، ارسال تبلیغات برای وبلاگ‌ها، تبلیغات مطبوعاتی و دیگر انواع تبلیغات از جمله کارهایی است که متخصصان سئو برای افزایش محبوبیت وبسایت شما می‌توانند انجام دهند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

فعالیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی

متخصصان سئو به استفاده از تاکیتک‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز علاقه مندند و از این طریق نیز به تعداد مشتریان بالقوه وبسایت اضافه می‌کنند.

مسلما استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز به تجربه در این زمینه دارد، چرا که در این حوزه از بازاریابی (بازاریابی شبکه های اجتماعی) باید اجتماعی از کاربران ایجاد کرد و تصمیمات آنها را متناسب با منافع شرکت شما (یعنی فروش محصولات) تحت تاثیر قرار داد.

فعالیت های سئو و بازاریابی موتور جستجو (SEM) نیازمند سازگاری مداوم با تحولات پیوسته‌ای است که در فناوری های تجارت الکترونیک و روند تجارت الکترونیک و گرایش های بازار اتفاق می‌افتد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com