۵ سوالی که شخصیت فرد تازه وارد را برای شما فاش می‌کند
شیما مسائلی
۸ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۵ سوالی که شخصیت فرد تازه وارد را برای شما فاش می‌کند
مقدمه: از شخصیت شناسی افرادِ غریبه چه می‌دانید؟ بار اولی که “دیگران مهم” زندگی‌مان را به عنوان غریبه ملاقات می‌کنیم، نمی‌دانیم که چه رابطه‌ای با آنها خواهیم داشت. اما آیا واقعا از دفعه اول نمی‌توان فهمید؟

شخصیت شناسی

واقعیت این است که آشنایی با افراد جدید بهترین اتفاق زندگییست. روزگاری تک تک “دیگران مهم” زندگی‌مان را از دوستان گرفته تا روئسا، همکاران، همسایگان و آشنایان به عنوان یک غریبه ملاقات کرده‌ایم. و زمانیکه آن “غریبه ” را برای اولین بار ملاقات کردیم، هیچ ایده‌ای از رابطه‌ی بی‌نطیری که با او می‌سازیم، نداشتیم؛ اما آیا واقعا نمی‌شد از همان دفعه‌ی اول ذهنیت او را فهمید؟ بیایید این موضوع را از منظر بیشتر شخصیت شناسی بررسی کنیم.

از منظر شخصیت شناسی این امر غیر ممکن است که بتوان از همان ملاقات اول تمام اطلاعات ضروری را از فرد مقابل به دست بیاوریم (مگر اینکه به نوعی حس ششم یا چنین چیزی داشته باشیم). اما با پرسیدن بعضی سوالات می‌توانید به تصویر و درک دقیق‌تری از فرد پیش روی‌تان نسبت به سایر افراد به دست بیاورید.

از منظر شخصیت شناسی درست است که سوالاتی از قبیل “آیا تازه وارد هستید؟” در طول یک رویداد شبکه سازی یا “چرا کار قبلی‌تان را ترک کردید؟” در یک مصاحبه شغلی اطلاعات مهمی به شما می‌دهند. اما این سوالات کافی نیستند، چرا که هیچ اطلاعاتی از شخصیت فردی که با او در حال صحبت هستید به شما نمی‌دهد.

بر خلاف این قبیل سوالات، ۵ سوال زیر اطلاعات مناسبی از شخصیت فردی که برای اولین بار او را ملاقات می‌کنید برایتان فراهم می‌کند. این سوالات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نه تنها اطلاعات ضروری از فرد غریبه یا تازه آشنا به شما می‌دهد، بلکه بصیرت عمیقی از شخصیت این افراد برای شما به ارمغان می‌آورد:

  1. “خودتون رو چطور توصیف می‌کنید؟”

از منظر شخصیت شناسی در نگاه اول، پرسیدن این سوال مانند تقلب کردن است. شما از فرد مقابل می‍‌خواهید که شخصیت خودش را لو بدهد. اما از طرف دیگر آیا این سوال به نظر شما یک میانبر نیست؟

خب… هم بله، هم خیر. شما در قالب سوالی مانند “خودتون رو چطور توصیف می‌کنید؟” به صورت مبهم سوالی مانند “شما چطور شخصیتی دارید؟” و یا “دیگران در مورد شما چطور فکر می‌کنند؟” را مطرح کرده‌اید. دقت کنید که در این سوال هیچ نکته‌ی راهنمایی وجود ندارد؛ یعنی منظور شما از توصیف فرد، نه توصیف فیزیکی است، نه احساسی، حرفه‌ای و یا هر زمینه‌ی دیگری.

به جای آن به اولین ویژگی‌هایی که مصاحبه شونده بیان می‌کند، توجه کنید، و اینکه واژه‌های او تا چه حد مطلق هستند. افراد خجول یا فروتن از واژه‌های خاضعانه‌تر استفاده می‌کنند، مثل “مراقب” یا “هوشیار”. افراد با اعتماد به نفس یا برونگرا از واژه‌های بی‌پرواتری استفاده می‌کنند، مانند “زیرک” و “باهوش”. شما به دنبال کدام تیپ شخصیتی هستید؟

۲٫ “بزرگترین دستاورد شما چیه؟”

از منظر شخصیت شناسی این سوال بینش مهمی از گذشته‌ی فرد به شما می‌دهد و علاوه بر آن به طور نامحسوس دو ویژگی شخصیتی دیگر را برای شما فاش می‌کند. نخست اینکه می‌فهمید بزرگترین علایق این فرد در چه زمینه‌ای نهفته است. این سوال هم مانند سوال قبل، به صورت مبهم پرسیده شده است؛ بنابراین به نحوه‌ی پاسخ او توجه کنید. آیا او دستاورد خود را به صورت حرفه‌ای می‌بیند یا شخصی؟

علاوه براین، کسب این دستاورد چقدر طول کشیده است؟ فرد مقابل چگونه آن را مطرح می‌کند؟ سپس به این توجه کنید که چقدر برای پاسخ به سوال شما فکر کرده است؟ اگر پس از مدت طولانی تردید به شما پاسخ داده احتمالا نشانه‌ای از دستاوردهای کم یا بسیار زیاد در گذشته‌ی اوست. برای فهم عمیقتر این مسئله باید سوالات بیشتری از او بپرسید.

۳٫  “آیا اخیرا کتاب خوبی مطالعه کرده‌اید؟”

از منظر شخصیت شناسی پاسخ‌هایی که از این سوال می‌گیرید، بسیار گسترده‌اند. پیش از همه به تفاوت بین افراد کتاب خوان و افرادی که اهل مطالعه نیستند توجه کنید. گهگاه با فردی برخود می‌کنید که صریحا بگوید: “من کتاب نمی‌خوانم.” ولی اغلب بین این دسته از افراد (افرادی که اهل مطالعه نیستند) با کسانی روبر می‌شوید که پیش از آنکه نام کتابی به ذهن‌شان برسد، مدت طولانی فکر می‌کنند و سپس نام یکی از کتاب‌های دوران مدرسه یا دانشگاه را به زبان می‌آورند.

در میان افرادی نیز که واقعا اهل مطالعه هستند با طیفی از طرفداران رمان‌های محبوب، طرفداران کتاب‌های کسب و کار و خودیاری، علاقه مندان به ادبیات، علوم و سایر حوزه‌ها مواجه می‌شوید.

۴٫  “شغل رویایی شما چیه؟”

از منظر شخصیت شناسی هر چه سوال شما ابهام بیشتری داشته باشد بهتر است. سوال به این صورت مطرح نشده است که “شما از شغل بعدی‌تون چه انتظاری دارید؟” یا “پنج سال دیگه خودتون رو کجا می‌بینید؟” بلکه می‌پرسید: “شغل رویایی شما چیه؟”. فرد چاپلوس سعی می‌کند ویژگی‌های شغلی که برای آن درخواست داده را مطرح کند. باقی افراد ممکن است به زمینه‌های کاری خلاقانه‌ای اشاره کنند . با اینحال عده‌ای هم شروع به توصیف مشاغلی می‌کنند که اصلا وجود ندارد (یا بسیار نادر هستند).

پاسخ آنها هر چه باشد به شما این بینش را می‌دهد که فرد مقابل درباره این سوال از قبل فکر کرده یا هیچ ایده‌ای تاکنون در اینباره نداشته است.

۵٫ “قهرمان شما چه کسی است؟”

از منظر شخصیت شناسی این سوال به شما اطلاعاتی دقیقتر و قابل تامل‌تر می‌دهد. با وجود اینکه ریشه این سوال واضح و مشخص است، بسیاری از افراد مجرب پرسیدن این سوال را مفید می‌دانند. برخی افراد در پاسخ به این سوال به یکی از اعضای خانواده یا کسی که می‌شناسند اشاره می‌کنند، برخی دیگر از ورزشکاران یا چهره‌های شاخص فرهنگی نام می‌برند. بعضی از افراد نیز از چهره‌های معروف در حوزه کسب و کار و تجارت را الگوی خود می‌دانند.

در اینجا باید فاکتورهای دیگری مانند سن و میزان هوش فرد مقابل را نیز در نظر بگیرید. از همه‌ی اینها مهمتر، شما از پاسخ افراد به این سوال، به ارزش‌های آنها پی می‌برید. کدام “ویژگی” این قهرمان او را از سایر افراد متمایز می‌کند؟

برای تفسیر اطلاعات حاصل از مکالمات‌مان با افرادی که شناخت قبلی از آنها نداریم لازم است کمی هم از علم روانشناسی سر دربیاوریم. چه چیزی از شما، “شما” را می‌سازد؟ روانشناسان علاقه مندند که درباره‌ی ویژگی‌هایی که شخصیت ما را شکل می‌دهند صحبت کنند. اما برایان لیتیل، محقق در زمینه‌ی شخصیت شناسی، در این سخنرانی TED درباره‌ی لحظاتی سخن می‌گوید که ما ویژگی‌های خود را به صورت یک افتخار بیان می‌کنیم، شاید به این دلیل که توقع جامعه از ما چنین است، یا خودمان از خود چنین توقعی داریم. با تماشای این سخنرانی ببینید که چطور برایان لیتل تفاوت‌های شگفت انگیز میان درونگراها و برونگراها را تشریح کرده و در این باره توضیح می‌دهد که چگونه شخصیت ما انعطاف پذیرتر از آن چیزی ایست که تصور می‌کنیم. بنابراین چنانچه به دنبال تحلیل بهتری از افرادی که با آنها روبرو می‌شویم هستید، تماشای این سخنرانی را به شما پیشنهاد می‌کنم.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

در مجموع از منظر شخصیت شناسی پرسیدن این قبیل سوالات از افرادی که به صورت تصادفی در خیابان می‌بینیم جسورانه و گاهی گستاخانه است، اما اگر مکالمه‌ای شروع شده باشد که بتوان احساس راحتی از پرسیدن این سوالات داشت، زمان مناسبی برای پرس و جو فراهم شده است. تماشای واکنش آنها، پاسخ‎‌هایشان، کلمات و عباراتی که به کار می‌برند، لحن صدای‌شان همه و همه درباره شخصیت فردی که مقابل شما ایستاده اطلاعات مهمی به شما می‌دهند.

این اطلاعات برای تمام تعاملات اجتماعی، مصاحبه‌های شغلی، مذاکرات فروش یا تعاملات تصادفی ضروری‌اند. بنابراین هنگام آشنایی با افراد جدید از این اطلاعات استفاده کنید، چرا که فرصت‌های بیشتری را در طول زندگی در اختیار شما قرار می‌دهد.

۲ نظر در “۵ سوالی که شخصیت فرد تازه وارد را برای شما فاش می‌کند”

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com