۸ ایده برای پیدا کردن شغل دلخواه‌تان
شیما مسائلی
۶ ژوئن ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۸ ایده برای پیدا کردن شغل دلخواه‌تان
مقدمه: گاهی اوقات در تصمیم گیری و انتخاب شغل دلخواه تلاش زیادی می‌کنیم. این نوشته اطلاعات و آزمون‌های رایگانی برای تصمیم‌گیری راحت‌تر فراهم کرده است.

بعضی‌ افراد از سنین پایین می‌دانند شغل دلخواه شان دقیقا کدام است، در حالیکه دیگران حتی فکرش را هم نمی‌کنند که روزی کدام شغل را انتخاب خواهند کرد. خود شما شاید سالها باشد که در زمینه‌ای تخصص پیدا کرده باشید و بخواهید وارد زمینه‌ی دیگری شوید، اما مطمئن نباشید که دقیقا کدام زمینه.

هر کسی آرزو دارد علاقه‌مندی و شغل دلخواه خود را پیدا کرده و با خیال راحت از تامین مالی، به خوبی و خوشی زندگی کند اما متاسفانه به ندرت چنین اتفاقی می‌افتد. اگر نهایت تلاش خود را در پیدا کردنِ شغل دلخواه تان کرده‌اید، در ادامه این نوشته چند راهکار برای کم کردن این اضطراب گردآوری شده است.

آزمون‌های سلیقه شغلی بدهید و ببینید از کدام کار خوشتان می‌آید

قبل از اینکه برای انتخاب هر کاری به عنوان شغل تصمیم بگیرید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که از انجام آن لذت می‌برید و هر روز صبح به این خاطر، وحشت زده از خواب بیدار نمی‌شوید.

اینکار به آن سختی‌ها که به نظر می‌رسد نیست. اندکی زمان بگذارید و کارهایی را که از انجام آنها لذت می‌برید بنویسید. علاقه مندی صرف، برای انتخاب یک مسیر شغلی کافی نیست، اما قطعا یکی از نکات ضروری در انتخاب یک شغل دلخواه است. وقتی از انجام کاری بی‌نهایت لذت می‌برید، قطعا این مسئله در روزهای سخت به کمک شما خواهد آمد.

اگر نیاز به کمک دارید از تست‌های شخصیت استفاده کنید. در حین آزمون‌ها توجه داشته باشید که چه کاری شما را به شوق می‌آورد و واقع بینانه خودتان را محک بزنید. در انتهای هر تست لیستی از حرفه‌های گوناگون به عنوان شغل دلخواه، بر مبنای جواب‌ها به شما داده می‌شود: پنج آزمون برتر شخصیتی؛

آزمون بعدی مجموعه‌ای از ۶۰ سوال درباره‌ی کارهای مختلفی است که توانایی انجام آنها در خودتان می‌بینید. مثلا توجه کنید که کار کردن با افراد را بیشتر دوست دارید یا با نرم افزارهای کامپیوتری.

درست مانند آزمون بالا، در انتهای این آزمون نیز لیستی از حرفه‌های مختلف بر اساس پاسخها به شما داده می‌شود: شغل بعدی من؛

از فرمول G+P+V برای تفسیر پاسخ آزمون‌ها استفاده کنید

G –  موهبت‌ها

P –  علاقه مندی‌ها

v –  ارزش‌ها

منظور از”موهبت‌ها” در نظر گرفتن نقاط قوت است؛ یعنی بنشینید و تمام نقاط قوت خود را بنویسید.

علاقه مندی‌ها” یعنی توجه به مسائلی که شما را به شوق می‌آورد. آیا از کمک کردن به دیگران لذت می‌برید؟ با تنهایی راحت‌ترید؟ یا حل کردن مسائل کار مورد علاقه‌ی شماست؟

نهایتا به”ارزش‌ها” توجه کنید که در برگیرنده‌ی تمام شخصیت و شیوه‌ی زندگی شماست. چه می‌شود اگر شیوه‌ی انجام کارتان الزامی باشد؟ خط قرمزها کدامند؟

زمانی که با استفاده از نقاط قوت خود در مسیری که علاقه مندید، یعنی مسیری که در راستای ارزش‌های شماست، کار می‌کنید به این معناست که از انجام دادن چنین کاری عمیقا لذت می‌برید.

سردرگمی هایتان را با رجوع به یک مربی برطرف کنید

داشتن یک مربی برای تشخیص مسیر شغلی مناسب برای شما یک مزیت فوق العاده‌ای است. وجود یک مربی می‌تواند کمک شایانی به شما در انتخاب مسیر شغلی و بعد از آن پیشرفت در آن زمینه بکند. او کمک می‌کند از اینکه در مسیر درستی قرار گرفته‌اید، اطمینان داشته باشید.

اگر زیاد مطمئن نیستید که از چه کسی به عنوان مربی می‌توانید کمک بگیرید، اینکار را امتحان کنید: زمانیکه شغل دلخواه تان را انتخاب کردید، شرکت‌ها و افراد فعال در این حوزه را پیدا کرده و ببینید که برای چند روز می‌توانید رد پای آنها را دنبال کنید؟ و مانند آنها باشید؟ اینکار ذهنیت بهتری از کار در این مسیر شغلی به شما می‌دهد.

به گزینه‌هایی که هیچوقت در نظر نمی‌گرفته‌اید، توجه کنید

بعضی مشاغل را همه‌ی ما می‌شناسیم، مانند تدریس، پزشکی، وکالت و غیره. برای بعضی از افراد مشاغل معمولی از این قسم کوچکترین لذتی ندارند. هزاران شغل دیگر در دنیای ما وجود دارد که بعضی از آنها حتی به گوش شما هم نخورده است. نگاهی به این مشاغل از طریق سایت Business Insider بیاندازید.

کارآموزی‌ها هم فرصت ایجاد می‌کنند

نیازی نیست که بین مشاغل تمام وقت دائما از این شاخه به آن شاخه کنید، اگر شرایط زندگی شما چنین انعطافی را در اختیارتان قرار می‌دهد، کارآموزی فرصت فوق العاده‌ای به شما در کسب تجربه‌های دست اول از مسیر شغلی که انتخاب کرده‌اید می‌دهد.

زمانیکه به پایان دوره کارآموزی نزدیک می‌شوید می‌توانید به کار تمام وقت در این زمینه نمره بدهید. ممکن است بعد از این مرحله بفهمید که مسیر شغلی اشتباهی را انتخاب کرده‌اید و رسیدن به چنین شناختی نیز خوب است.

در نهایت نتیجه‌ی آن هر چه که باشد در بر گیرنده‌ی منافع بلند مدت شماست و شما را با افراد و شبکه‌هایی آشنا می‌کند که می‌توان از تجربه و دانش آنها مطالبی آموخت.

یک طرح واضح برای مسیر شغلی خود تهیه کنید و از سردرگمی بیرون بیایید

مانند بسیاری از مسائل در زندگی، داشتن طرح‌ها و اهداف برای مسیر شغلی مزایای بسیاری دارد. شاید تصمیم بگیرید که نویسنده باشید، اما بعد از نوشتن نوبت ویرایش است و شما مطمئن نیستید که از ویرایش کردن خوشتان می‌آید. ممکن است برای سالها پرستار بوده باشید، ولی تصمیم بگیرید که یک گلفروشی راه بیاندازید.

مسئله‌ای که حائز اهمیت این است که چگونه قرار است به شغل مورد نظرتان برسید؟

طرحی برای خودتان تهیه کنید که مراحل، موانع احتمالی و اهداف تان را برای رسیدن به شغل مورد نظر نشان دهد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

آزمون‌های کشف استعداد می‌توانند به شما در یافتن علایق و نقاط قوت‌ خود کمک کند

ممکن است با خودتان گمان کنید که نمی‌دانید چه کاری شما را به شوق می‌آورد یا چه نقاط قوتی دارید. تست‌های شخصیت و کاریابی به شما کمک می‌کنند تعداد محدودتری از مشاغلی که احتمالا از آنها خوشتان خواهد آمد و یا حداقل ارزش بررسی‌های بیشتر را دارند بیابید.

شاید در دوران دبیرستان یا پیش دانشگاهی این تست‌ها را داشته باشید و اکنون بدانید که از چه کاری خوشتان می‌آید. شاید هم در دوران دانشگاه زمانیکه در مورد تناسب رشته‌ای که انتخاب کردید با روحیات تان به شک افتاده‌اید این آزمون‌ها را داده باشید.

وبسایت اپرا در صفحه اول ۵ آزمون را برای کمک به بازیابی استعدادها و علایق منتشر کرده است که می‌توانید آنها را دانلود و تکمیل کنید. سپس در صفحه دوم همین وبسایت نتایج و معنای آنها را ببینید.

از منابعی که در اختیار دارید استفاده کنید

کمک گرفتن از دیگران ضرری ندارد. یکی از راههای یافتن شغل دلخواه، سوال کردن از دیگران درباره حوزه کاری آنهاست. اینکار برای مواقعی که شما از جزئیات مشاغل آگاهی ندارید، روش مناسبی بوده و ابزار آن استفاده از سایت لینکدین است.

این سایت انبوهی از اطلاعات را درباره‌ی مشاغل گوناگون در اختیار شما می‌گذارد. شما این امکان را دارید که اگر سوالی دارید، به افراد مشغول در آن حرفه پیام بدهید. به این سایت سر بزنید، لیست شغلها و محتوای این مشاغل را ببینید.

یکی از منابع با ارزش در مدت تحقیق درباره‌ی شغل دلخواه تان همین وبسایت است.

اسکات دینسمور (Scott Dinsmore) در سخنرانی TED خود ماجرای شغل پیشین خودش را بیان می‌کند که چگونه باعث احساس بدبختی او در زندگی شده بود. او ۴ سال بعد از ترک شغلش را به دنبال کاری گشت که برایش لذت بخش و معنادار باشد. او در این سخنرانی دوستانه آموخته‌هایش را در این راه فریبنده با شما به اشتراک گذاشته است. تماشای این سخنرانی پربازدید را به عنوان یک نمونه‌ی فوق العاده برای جمع‌ بندی کل مطلب پیش گفته به علاقه مند پیشنهاد می‌کنم.

به شغل خود به دید یک مسیر نگاه کنید

شغل شما محلی برای رقابت در دستیابی به بالاترین مقام نیست. به جای آنکه به دید یک مسابقه ماراتن به آن نگاه کنید، سعی کنید از تمام پیچ و خم‌ها و تمام فراز و فرودهایی که در طول این مسیر با آن روبرو خواهید شد، نهایت لذت را ببرید.

بعد از این مراحل زمانیکه تمام تجربیات خود را کنار هم می‌گذارید، ارزش شغلی را که دارید بهتر درک می‌کنید.

مسیر شناسایی و انتخاب شغل دلخواه ممکن است زمان بر، خسته کننده و دشوار باشد. غیر ممکن است که بتوان پیش بینی کرد در بیست سال آینده از شغلی که امروز انتخاب می‌کنید لذت خواهید برد یا نه، اما این مسئله بسیار مهم است که امروز درباره‌ی آن چنین فکری بکنید.

از چه کاری واقعا لذت می‌برید؟ انتخاب یک شغل مشخص به این معنا نیست که باید تا آخر عمر به همان شغل مشغول باشید. تمام گزینه‌های خود را بررسی کنید و از این برهه از تحقیقات خود لذت ببرید.

دانش شما، قدرت شماست!

۱ نظر در “۸ ایده برای پیدا کردن شغل دلخواه‌تان”

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com