چگونه بزرگترین نقاط ضعف خود را به عنوان یک رهبر شناسایی کنید؟ و چرا این مسئله مهم است؟
شیما مسائلی
۱۵ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
چگونه بزرگترین نقاط ضعف خود را به عنوان یک رهبر شناسایی کنید؟ و چرا این مسئله مهم است؟
مقدمه: شما در نقش یک رهبر باید برای شناسایی نقطه ضعف خود به عنوان جنبه‌های اساسی ذهنیت خودتان تلاش کنید و هر کاری می‌توانید برای کم کردن تاثیر آنها انجام دهید.

چگونه نقطه ضعف خود را شناسایی کنیم؟

اگر در آستانه راه‌اندازی یک کسب‌وکار یا رهبری یک تیم کاری هستید، به این معناست که تا حدی به توانایی‌های خود اعتماد دارید. بنابراین برای شما طبیعی است که در حوزه‌هایی وارد عمل شوید که نقاط قوت شما هستند. با این حال، شناسایی نقطه ضعف خود، به عنوان یک رهبر، اهمیت زیادی دارد.

اگر اینکار را انجام دهید، می‌توانید درصدد جبران آنها برآیید. اگر نه، بیش از پیش در مقابل آثار تخریب‌گر نقاط ضعف خود، آسیب‌پذیر خواهید شد. در این باره مقاله‌ی آیا شما ذهنیت کارآفرینی را دارید؟ را مطالعه نمایید.

چرا پرداختن به شناسایی نقطه ضعف خود، مسئله مهمی است؟

چرا شناسایی نقطه ضعف شما تا این اندازه اهمیت دارد؟ این مسئله در بدو امر، از آنجایی مهم است که دلیلی برای بهبود در شما ایجاد می‌کند. مثلا اگر در بازی شطرنج شما در به کارگیری استراتژی‌های پایان بازی قوی‌تر عمل می‌کنید ولی در میانه بازی ضعیف هستید، ممکن است کار تا پایان بازی نرسد و در ابتدا شکست بخورید. بنابراین در عملکرد شما هیچگاه بهبودی ایجاد نمی‌شود، مگر اینکه استراتژی‌های میانی خود را در این بازی تقویت کنید. تا زمانی‌که ارائه خدمات تخصصی از ارائه خدمات عمومی برای یک تیم کاری بهتر است، خود شما به عنوان یک رهبر باید در این امر حرفه‌ای عمل کنید.

به عنوان مثال، رهبر خوب کسی است که ارتباطات اثربخش برقرار می‌کند، هوش عاطفی بالایی داشته و قاطع است. بنابراین اگر حتی در یکی از این ویژگی‌ها ضعیف عمل می‌کنید، به این معناست که اثربخشی کمتری دارید. بنابراین باید از طریق بهبود نقاط ضعف‌تان درصدد ایجاد توازن در توانایی‌های خود باشید. این استراتژی را باید به صورت مستمر در مورد خود پیگیری کنید؛ چرا که اهمیتی ندارد چقدر تجربه کسب کرده‌اید یا ضعف هایتان را بهبود داده‌اید، همیشه نقاط ضعفی در توانمندی‌های شما وجود دارند.

متاسفانه صرف آگاهی از نقاط ضعف‌تان، عملکرد شما را بهبود نمی‌بخشد. شما باید آنها را به روش‌های دیگری جبران کنید. مثلا اگر مستعد از دست دادن کنترل اعصاب خود هستید، می‌توانید دفتر کار خود را دورتر از تیم کاری‌تان انتخاب کنید و از این طریق بتوانید ناکامی‌های خود را در خلوت بروز دهید.

برنی براون (Brene Brown) پژوهشگر حوزه روابط انسانی در زمینه‌های توانایی همدردی، احساس تعلق و دوست داشتن است. او در سخنرانی TED مشهور و پربازدید خود با عنوان “قدرت آسیب‌پذیری” با بیانی گیرا و همراه با طنز، بینش عمیق حاصل از پژوهش اخیرش را بیان می‌کند. وی دیدگاه عمیق‌تری نسبت به نحوه برخورد با آسیب‌پذیری انسان و نقاط ضعف ارائه می‌کند. این سخنرانی بیش از ۲۹ میلیون بازدید داشته و تماشای آن به شما اکیدا پیشنهاد می‎شود.

اما چطور می‌توان نقاط ضعف خود را شناسایی کرد؟

نقاط قوت خود را شناسایی کنید

برای شروع عجیب به نظر می‌رسد، اما نقاط ضعف و قوت اغلب به هم وابسته‌اند؛ بنابراین ترجیحا به جای اینکه آنها را مستقل از هم نگاه کنید، آنها را دو روی یک سکه بدانید! مثلا اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که تمایل به هماهنگ کردن دیگران با هم دارید، احتمالا به مدیریت دقیق کارها و کنترل شدید جزئیات هم تمایل دارید. اگر جزو آن دسته از افرادید که اهل تفاهم و رویکرد همدلانه هستید، احتمالا به سادگی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرید.

به همین دلیل یکی از موثرترین راه‌های شناسایی نقطه ضعف‌ها، در درجه اول شناخت وسعت نقاط قوت شماست. جنبه منفی بزرگ‌ترین نقاط قوت شما، به عنوان یک رهبر، چیست؟ جواب این سوال، شما را به سمت نقاط ضعفتان هدایت می‌کند.

به دنبال فردی با تجربه باشید

در این مسیر مسلما صرفا با اتکا به تجربه خودتان نمی‌توانید پیشرفت چندانی در شناسایی نقطه ضعف خود داشته باشید، پس بهتر است با کمک فردی باتجربه اینکار را انجام دهید. دیدگاه شما محدود به تجارب شخصی‌تان است، بنابراین کمک گرفتن از فرد دیگری که به کمک تجربه‌اش جنبه‌هایی از شخصیت شما را روشن کند (که خودتان از وجود آن آگاهی نداشتید)، می‌تواند مفید باشد. به دنبال فرد باتجربه‌ای در حوزه کارآفرینی یا رهبری کسب‌وکار باشید و از او بخواهید رفتارها، تصمیمات، و عادات شما را از دور ارزیابی کند. ممکن است او مشابه رفتارهای شما را در خود یا دیگری دیده و برای نقطه ضعف مربوط به چنین رفتارهایی، توضیحی داشته باشد.

تقاضای بازخور داشته باشید

همانطور که بهترین روش برای ارزیابی عملکرد کمپین بازاریابی یک شرکت، گرفتن بازخور (یا آنالیز فیدبک کاربران از طریق رفتار آنها) است، شما هم می‌توانید عملکرد خود را به روش مشابهی، از کارکنان یا تیم کاری خود دریافت کنید. مثلا با کارکنان خود درباره شیوه رهبری‌تان صحبت کنید. در درجه اول باید محیطی برای کارکنان خود ایجاد کنید، که بتوانند آزادانه و بدون ترس از عواقب کارشان از شما انتقاد کنند. ممکن است تمایل داشته باشید به صورت ناشناس بازخور بگیرید. اگر موضوع ناراحت‌کننده‌ای در ارتباط با شیوه کنترل مسائل وجود داشته باشد، آنها می‌توانند به سادگی آن را به شما انتقال دهند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

رفتار رهبران بیشتری را ارزیابی کنید

رهبران دوره‌های قبل، مطالب بسیاری درباره محاسن و معایب انواع رویکردها برای آموزش به ما دارند. اگر مایلید بیشتر درباره جنبه‌های مختلف رهبری بدانید، درباره جزئیات عملکرد رهبران سیاسی، تاریخی و رهبران دوره‌های گذشته مطالعه کنید. علاوه بر این اگر مایل باشید، می‌توانید ارتباطات نزدیکتری با کارآفرینان و رهبران فعلی یعنی همتایان خودتان برقرار کنید. در واقع این نوع از ارتباط مزایای دو طرفه دارد؛ همان اندازه که ارتباط شما برای آنها مفید است، بر عکس آن نیز صادق است.

این مطلب ارتباطی با کمال‌گرایی ندارد

در مدت تلاش شما برای شناسایی، بهبود، یا جبران نقاط ضعف خود سعی کنید وسواس نشان ندهید. حتی موفق‌ترین رهبران در حوزه کسب‌وکار، سیاست،و یا سایر حوزه‌ها نقاط ضعف متعددی دارند. در زندگی هیچ حالتی از “کمال” وجود ندارد و هرگونه دوندگی برای کسب کمال، صرفا باعث افزایش استرس و خستگی مفرط خواهد شد. به جای اینکار، سعی کنید نقاط ضعف خود را که قسمت‌های مهمی از شخصیت شما هستند، شناسایی کرده و رویکرد مناسبی برای کاهش تاثیرات آنها بر زندگی کاری خود اتخاذ کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com