آیا ما واقعا در “عصر طلایی” کارآفرینی قرار داریم؟
شیما مسائلی
۲۴ جولای ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
آیا ما واقعا در “عصر طلایی” کارآفرینی قرار داریم؟
مقدمه: شکی نیست که در عصر حاضر هر کسی با دسترسی اولیه به اینترنت و کمی زمان می‌تواند وارد فرآیند کارآفرینی شود . آیا امروز بهترین زمان برای کارآفرینان است؟

زمانی‌که فرآیند کارآفرینی را شروع می‌کنید، نوبت شماست که پیام‌تان را به بازار عرضه کرده و با آن تعامل کنید. واقعیت این است که بازار امروز مورد هجوم اپلیکیشن‌های متنوع، انواع سایت‌ها و ایده‌هایی قرار گرفته است که ایده‌های قدیمی را به شیوه‌های نوآورانه باهم ترکیب می‌کنند. در بسیاری از موارد، منظور از “قدیمی” بودن یعنی فقط چند ماه از زمان راه‌اندازی و اجرای ایده گذشته است.

به کمک تکنولوژی و گرایش‌های دوران فعلی ما از دیدگاه کارآفرینی، آیا منصفانه است اگر بگوییم که در “عصر طلایی” یا بهترین زمان کارآفرینی قرار گرفته‌ایم؟ بیایید بیشتر بررسی کنیم.

بررسی معناشناسی “عصر طلایی”

اولین وظیفه‌ی ما جستجو و کنکاش در معناشناسی عبارت “عصر طلایی” یا بهترین زمان است. این عبارت کمی مبهم است، چرا که مرز مشخص و تعریف شده‌ای ندارد. برای مثال، شما می‌توانید این عبارت به صورت دورانی که به طور متوسط بهتر از سایر دوره‌ها برای کارآفرینان است، تفسیر کنید و یا منظورتان فرصت یکباره‌ای باشد که دیگر برای کارآفرینان تکرار نخواهد شد.

به همین ترتیب، واژه‌ی “طلایی” می‌تواند نشان‌دهنده‌ی عصری باشد که کارآفرینان می‌تواند بیشترین سود ممکن را به دست آورند یا عصری را نشان بدهد که بیشترین تعداد کارآفرینان در بازار مشابهی در حال رقابت هستند.

با وجودی که هرگونه‌ استفاده‌ای از این عبارت می‌تواند از جنبه‌هایی مورد انتقاد قرار بگیرد، بیایید معنای کلی و متعادل آن را در نظر بگیریم. پس در این مقاله منظورمان از “عصر طلایی” یا بهترین زمان کارآفرینی، عصری است که شروع یک کسب‌وکار در آن ساده‌تر و احتمال موفقیت آن بیشتر است و تمام این مقایسه‌ها نیز نسبت به دهه‌های گذشته صورت می‌گیرد.

دلایلی که دوران ما را “عصر طلایی” یا بهترین زمان کارآفرینی می‌نامند

ارتباطات جهانی: اینترنت شرایط اتصال افراد را در سراسر دنیا فراهم کرده است. به کمک اینترنت جهان به سرعت تبدیل به معدنی از سرمایه‌گذاران، شرکا، کارمندان و مشتریان حاضر و نقد شده است.

منابع نامحدود: کمی در مورد منابع رایگان در دسترس‌تان فکر کنید: اطلاعات عمومی ویکی‌پدیا، دستورالعمل‌ها و آموزش‌های یوتیوب، خدمات پیشرفته‌ی شاخص‌های عملکرد وبسایت گوگل آنالیتیکس. اطلاعات تمام دنیا در دستان شماست، بنابراین توجیهی برای عدم دسترسی به داده‌ها در تصمیم‌گیری‌ها وجود ندارد.

حمایت جمعی: شبکه‌های اجتماعی و تامین مالی جمعی (Crowd Funding) پلتفرم‌‌های جدیدی هستند که شرایط کارآفرینی را به اندازه‌ی قابل توجهی بهبود بخشیده‌اند. این روش‌ها به عنوان راهکارهایی بالقوه‌ برای جلب سرمایه، جلب مشتریان و منابع برای انجام تحقیقات بازار و حتی اجرای آزمایشی یک ایده به حساب می‌آیند.

دسترسی به منابع مالی: حقیقتا در دنیای غرب، عصر حاضر “عصر طلایی” یا بهترین زمان برای جلب سرمایه‌گذاران فراهم شده است. مقدار بودجه‌ی در دسترس استارتاپ‌ها، سال به سال در دهه‌ی گذشته به میزان قابل توجهی رشد داشته است.

تثبیت محبوبیت: میزان نفوذ طرز فکر دنیای امروز را دست کم نگیرید. بزرگان دنیای کارآفرینی افراد مشهوری مانند مارک زاکربرگ، استیو جابز و الون ماسک، دائما در تیترهای خبری هستند. مردم کارآفرینان را دوست دارند و آرزو دارند که پا جای پای آنها بگذارند.

کالاهای دیجیتال: بسیاری از کالاها و خدماتی که ما در عصر امروز مصرف می‌کنیم، دیجیتالی هستند؛ مخصوصا اطلاعات و سرگرمی‌ها. کالاهای دیجیتال در باتلاق فرآیندها یا عملکردهای کند و  هزینه‌های بالا، غرق نشده‌اند و استارتاپ‌ها در راه‌اندازی تولید فیزیکی کالاها مشغول نیستند. همین مسئله کارآفرین شدن را ساده‌تر کرده است.

اقیانوس آبی: اقیانوس آبی عبارتی است که مفهوم “رقابت بیشتر” را با “ایجاد فضای بیشتر برای رقابت” در بازار، جایگزین کرده است. اینترنت و رابطه‌ی ما با آن همواره در حال تکامل است و این امر همواره مرزهای تازه‌ای از ایده‌ها را پیش پای ما می‌گذارد. از همین رهگذر کارآفرینان می‌توانند تقاضاهایی را ایجاد کنند که تاکنون وجود نداشته‌اند.

دلایلی که مخالف نامیدن دوران ما به عنوان “عصر طلایی” یا بهترین زمان کارآفرینی است

اکنون استدلال‌هایی ک در جهت رد کردن “عصر طلایی” است را ببینیم:

منابع مالی مبتنی بر انتخاب: همانطور که پیش از این اشاره شد، سرمایه‌ی عظیمی در بازار و بین سرمایه‌گذاران موجود است، اما جریان این سرمایه‌ها به چه سمت و سویی است؟ مطالعات در این زمینه نشان می‌دهند که سرمایه‌ها به سمت استارتاپ‌هایی سرازیر می‌شوند که بهترین طرح کسب‌وکار را داشته باشند. ممکن است این مسئله بدیهی به نظرتان برسد اما از منظر کارآفرینی، استارتاپ‌هایی با ایده‌های امیدبخش (ولی سر و صدای کمتر) به مراتب شانس کمتری برای جلب سرمایه خواهند داشت. این نابرابری، شانس کارآفرینی را فقط برای تعداد محدودی از استارتاپ‌ها ممکن کرده است.

نرخ شکست: برای ظهور استارتاپ‌های تکنولوژیک، نیمه‌ی تاریکی هم وجود دارد: بسیاری از آنها به تدریج از دور رقابت خارج می‌شوند. اکثر کارآفرینان قبل از اینکه موفق شوند، بارها شکست می‌خورند. به لطف رشد افسارگسیخته‌ی تکنولوژی و بی‌ثباتی گرایش‌های مشتریان، حفظ موفقیت برای بیشتر از چند سال کار دشواری است.

راه‌های محدود: دسترسی و تقاضای گسترده برای کالاهای دیجیتالی، محدودیت ظریفی برای ظهور کسب‌وکارهای جدید بالقوه ایجاد می‌کند. ورود به صنایع سنتی یا تمرکز بر تولید کالاهای فیزیکی سخت‌تر شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

رقابت شدیدتر: من به وضعیت “اقیانوس آبی” در زمینه‌های دیجیتالی اشاره کردم، اما سرعت بالا و قابلیت اتصال به اینترنت، به سرعت ما را دوباره وارد مرحله‌ی رقابت خواهد کرد. کافیست به ایده‌ی جدیدی برسید تا ده‌ها کارآفرین تشنه، در فاصله‌ی کوتاهی مدل شما را بهتر از خودتان به بازار عرضه کنند.

آیا ما در “عصر طلایی” یا بهترین زمان کارآفرینی هستیم؟ آرزو داشتم با قطعیت جواب مثبت می‌دادم، اما تصمیم نهایی درباره‌ی اینکه چه پاسخی باید به این سوال داد، منوط به تعریف ذهنی مشخص‌‌تری از این عبارت است. کارآفرینان امروزه نسبت به هر زمان دیگری در گذشته، فرصت‌ها، منابع و ظرفیت‌های بیشتری برای موفقیت دارند؛ اما باز شدن این درهای جدید، به معنای ورود چالش‌ها، محدودیت‌ها و تقاضاهای جدید است.

اگر عبارت “عصر طلایی” یا بهترین زمان را فقط مختص فعالیت‌های کارآفرینی در نظر می‌گرفتیم، من خلع سلاح بودم و قطعا می‌گفتم که: “بله، ما نسبت به گذشته در عصر طلایی یا بهترین زمان کارآفرینی قرار داریم”. اما معنای این حرف چنین نیست که همه‌ی شرایط برای کارآفرینان مدرن، طلایی است.

شما چه فکری می‌کنید؟ آیا به نظر شما، ما در “عصر طلایی” کارآفرینی قرار گرفته‌ایم؟

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com