چرا اولین کسب‌وکارها شکست می‌خورند؟
شیما مسائلی
۱۲ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
چرا اولین کسب‌وکارها شکست می‌خورند؟
مقدمه: با وجود اینکه تعدادی از اولین کسب‌وکارها موفق می شوند، اما شکست اولین تجربه شخصی احتمال بیشتری دارد. با آگاهی از دلایل این مسئله، می‌توان خود را بهتر برای آن آماده کرد. بنابراین شما هم می‌توانید کارآفرین موفقی باشید.

کارآفرین موفق (؟)

برای بسیاری از افراد واژه‌ی “اشتباه” بار معنایی منفی دارد. کارآفرینان تازه کار نیز از این قاعده مستثنا نیستند: شما تصمیمی گرفته یا کاری انجام داده‌اید که مطابق انتظار پیش نرفته است، اکنون مسئول پیامدهای آن هستید. به عبارت دیگر خربزه را خوده و اکنون باید پای لرز آن بنشینید.

با اینحال اکثر اشتباهات، حتی آنهاییکه در زمان تصمیم‌گیری بسیار سنگین و حساس به نظر می‌آمدند، به شکست‌هایی موقتی ختم می‌شوند. در حقیقت معمولا به دارایی‌های مفیدی تبدیل می‌شوند که در خود ابزارهای موفقیت و بهبود کسب و کار  را در بر دارند.

با وجود اینکه تعدادی از اولین کسب و کارها موفق می‌شوند، شکست اولین تجربه راه اندازی یک کسب و کار شخصی، احتمال بیشتری دارد. روی خوب ماجرا اینجاست که اگر شما از علل عمده شکست اولین کسب و کارها آگاهی داشته باشید، بهتر خود را آماده روبه رویی با دست اندازهای مدیریت اولین کسب و کار  خواهید کرد. به عبارت دیگر برای اینکه کارآفرینی موفق باشید باید خود آماده چالش‌های کارآفرینی کنید.

حتی اگر نهایتا با شکست روبرو شوید، آمادگی برای شکست باعث می‌شود، کمتر روحیه خود را باخته و این تجربه را پلی برای موفقیت‌های بعدی خود قرار دهید. با آگاهی از اینکه شما تنها فردی نیستید که چنین تجربه‌ای پیدا می‌کند کمی احساس آرامش پیدا می‌کنید. نام‌های مشهوری در عرصه راه اندازی اولین کسب و کارهای شخصی، مانند بیل گیتس، والت دیزنی، الون ماسک یا جف بزوس شکست خورده‌اند 

اما چطور می‌توان صاحب یک کسب‌و‌کار موفق بود؟ و چرا اولین کسب و کار شما احتمالا شکست می‌خورد؟ در ادامه این مطلب ۱۱ علت برای آن ذکر شده است:

۱٫ شما (احتمالا) تافته جدابافته‌ای نیستید

در مورد آمار و ارقام مربوط به این ادعا اخبار گوناگونی موجود است، اما اکثر منابع تایید می‌کنند که اغلب کسب و کارها نهایتا شکست می‌خورند. برخی منابع اذعان می‌کنند که کمتر از ۴ درصد از کسب و کارها بیش از۱۰ سال به فعالیت خود ادامه می‌دهند و بیشتر از نیمی از آنها در اولین سالهای فعالیت خود تعطیل می‌شوند. باور به اینکه کسب و کار شما از این قاعده مستثنا باشد آرامش بخش است، اما آمارها واقعیت دیگری را بیان می‌کنند.

۲٫ شما بی‌تجربه‌اید

حتما دلیلی وجود دارد که افراد با تجربه و حرفه‌ای چیزی بیش از تازه کارها به دست می‌آورند. تجربه محصول مهارت و دانش است. چنانچه این اولین تجربه کاری شما برای راه انداختن یک کسب و کار شخصی است، به این معناست که نمیتوانید از هیچ تجربه قبلی در تصمیم گیری‌ها، تعیین استراتژی و جهت گیری کلی شرکت یا مواجهه با چالش‌های دشوار استفاده کنید.

درست است که پیش از اینکار، احتمالا تجربه کاری در موقعیت‌هایی را به عهده داشته‌اید، مانند موقعیت رهبری یک تیم کاری یا رتبه‌ای پایین در تیم تعیین استراتژی در شرکت قبلی و یا حتی همکاری با دیگر کارآفرینان؛ اما شما حقیقتا نمی‌دانید که راه اندازی یک کسب و کار شخصی چه مسائلی دارد.

۳٫ شما ریسک‌پذیر نیستید

کار آفرینان تازه کار در مقابل همتایان با تجربه ترجیح می‌دهند با احتیاط بیشتری عمل کنند. این ویژگی خصوصا با عدم اعتماد به نفس که از عدم تجربه کاری نشات می‌گیرد در ارتباط است. این مسئله تا حدودی با دسترسی به منابع محدودتر در مقایسه با رقبای مجرب نیز ارتباط دارد. همه این موارد نشان دهنده قابلیت پایداری کمتر در شرایط بی ثباتی مالی است که در موفقیت یک کسب و کار بسیار تعیین کننده است. درست است که محتاط عمل کردن ممکن است منجر به موفقیت شود، اما این خطر پذیری است که شما را از سایر رقبایتان متمایز می‌کند.

۴٫ شما هنوز شبکه‌ای از روابط کاری ندارید

زمانیکه اولین کسب و کار خود را راه اندازی می‌کنید حتی اگر شخصیتی اجتماعی هم داشته باشید، احتمالا شبکه چندان بزرگی ندارید. توجه کنید که دسترسی به شبکه‌ای حرفه‌ای، متناسب با کارتان نقش اساسی در موفقیت نهایی کسب و کار شما دارد. روابط شما امکان دسترسی به مشتریان بالقوه، شرکت‌های کاری، تامین کنندگان و حتی کارکنان را برای شما ایجاد می‌کند و اگر خوش شانس باشید، شما را با سرمایه گذاران و مشاوران حرفه‌ای نیز آشنا می‌سازد.

بدون دسترسی به یک شبکه کاری قدرتمند فرصت دستیابی به چنین مزایایی را از دست داده و از رقبای خود که چنین شبکه‌هایی دارند عقب خواهید ماند.

۵٫ شم و بصیرت کاری شما هنوز ناپخته است

زمانیکه به اندازه کافی در کار خود ترقی کنید، شم کاری شما تبدیل به ابزاری ارزشمند برای تصمیم گیری و تعیین استراتژی خواهد شد. شم کاری قوی، محصول تجربه است؛ شطرنج بازارن حرفه‌ای حرکت های صحیح را احساس می‌کنند، زیرا هزاران بار بازی کرده‌اند و به طور ناخودآگاه می‌توانند حرکت کنند. تا حدودی می‌توان گفت که کارآفرینان فصلی نیز در می‌یابند که کدام گزینه‌ها بهتر از سایرین بوده و به احتمال بیشتری می‌توانند کسب و کار خود را در مسیر صحیح هدایت کنند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۶٫ شما بیش از اندازه هیجان‌زده هستید

هنگامیکه اولین کسب و کار خود را شروع می‌کنید، احتمالا هیجان زده و مضطرب هستید. اما باید بدانید که هیجان زدگی بیش از اندازه مانعی دست و پا گیر است، زیرا باعث می‌شود بخواهید یکباره در همه جهات کسب و کار خود را توسعه دهید و بیشتر از اینکه تمرکز خود را بر نیاز اصلی شرکت بگذارید، همزمان ایده‌های مختلف را پیگیری نمایید. به عنوان مثال، ممکن است زودتر از موعد برای تصمیم به توسعه یا جلب سرمایه اقدام کنید و یا حتی منابع خود را بیش از حد برای نفوذ سریعتر در بازار مصرف کنید.

۷٫ مردم شما را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند

اگر این اولین کسب و کار شماست، حقیقت تلخ این است که اغلب مردم، از سرمایه گذار گرفته تا شرکا، کارکنان و مشتریان، شما را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرند. آنها با این واقعیت آشنایی دارند که کارآفرینان کم تجربه احتمالا موفق نمی‌شوند و به راحتی از کسب و کار شما با این توجیه که شانس موفقیت کمتری دارید، چشم پوشی می‌کنند. در بهترین حالت کار شما رسالتی است که یک تنه باید آن را محقق کنید.

تمام این فاکتورها تهدید آمیز است، اما توجه داشته باشید که برای این لیوان، نیمه پری هم وجود دارد و آن اینست که شکست کسب و کار شما پایان راه نیست بلکه تازه شروع این مسیر است. هر شکستی در زندگی شما چه کوچک و بی اهمیت و چه بزرگ و موثر تجربه‌ای به شما می‌آموزد و بستری برای انجام کارهای بهتر در فرصت‌های آینده ایجاد می‌کند.

لاری اسمیت (Larry Smith) در سخنرانی TED طنز آمیز و بی پرده خود از دلایل پوچی که افراد بعد از هر شکست برای خود می‌بافند، تا دیگر پی علایق خود نروند، صحبت می‌کند که تماشای آن را به شما پیشنهاد می‌کنم.

اغلب کارآفرینان کسب و کارهای بسیاری راه اندازی و تعطیل می‌کنند، بنابراین اگر اولین کسب و کار شما با شکست مواجه شد، بدین معناست که دومین کسب و کار شما احتمالا شانس بیشتری برای موفقیت دارد. کارآفرین موفق با شکست ها پیشرفت می‌کند، بنابراین به شکست از منظر یک واژه ناامید کننده نگاه نکنید. به جای آن واژه شکست را به عنوان گامی در جهت نزدیک شدن به مسیری بنگرید که شما را به رویاهای کارآفرین موفق نزدیک می‌کند.

۸٫ احتمالا شما برند کسب‌و‌کارتان را نادیده می‌گیرید

تلاش برای بازاریابی کردن یک کسب و کار بدون معرفی برند، درست مانند برپا کردن جشن و دعوت از مهمانان است بدون ذکر کردن آدرس.

برند شما، هویت کسب و کار شماست و چه برای مشتریان جدید و چه مشتریان قدیمی مهم است.

برند کسب و کار شما باید در تمام پیام‌های بازاریابی – از محتوای وبسایت گرفته تا عکس بنر فیسبوک تان برجسته و مشخص باشد.

زمانی که افراد برند یا لوگوی کسب و کار شما را می‌بینند، از زمینه‌ی تخصصی شما و محتوای خدمات کسب و کارتان اطلاع پیدا می‌کنند و درباره‌ی مجموعه‌ی ویژگی‌های دریافتی از کسب و کارتان نظر پیدا می‌کنند.

اگر چنین ارتباطی بین کسب و کار شما و مخاطبان تان ایجاد نشده باشد، درست مانند تکه چوبی روی آب، بدون احساس تعلق به جایی، معلق باقی خواهید ماند.

برعکس این موضوع نیز درست است، هرچه ارتباط بیشتری برقرار کنید، تعداد بیشتری از مشتریان با برند شما آشنا خواهند شد و به احتمال بیشتری از شما خرید خواهند کرد. اگر جزو کارآفرینان تازه کار هستید، این نکته را همواره به یاد داشته باشید که بدون چنین انسجامی نمی‌توانید با مشتریان تان ارتباط برقرار کنید – و در نتیجه اعتبار کافی برای ادامه‌ی کار به دست نخواهید آورد.

۹٫ احتمالا در ذهن‌تان برای همه افراد می‌خواهید بازاریابی کنید

اگر شما جزو کارآفرینان تازه کار هستید باید مشخص کنید که برای چه کسانی می‌خواهید بازاریابی کنید. جواب بسیاری از کارآفرینان بسیار مشخص است:  برای همه.

بازاریابی برای “همهیعنی بازاریابی برای بیشترین حجم مخاطبان ممکن، بنابراین یعنی بیشترین احتمال دریافت بازخور مثبت از آنها، درست است؟ خیر، اشتباه است.

حتی اگر می‌توانستید موضوعی را باب میل تمام افراد دنیا تهیه و آن را به همه اعلام کنید، باز هم بازخور چندانی نمی‌گرفتید، چرا که موضوع آنقدر کلی بود که ارزشی تولید نمی‌کرد و یا در ذهن مخاطبان باقی نمی‌ماند.

به جای اینکار برای اینکه به چشم بیایید باید منحصر بفرد باشید. اگر می‌خواهید تاثیرگذار باشید، موضوع شما باید متناسب با نیاز مخاطبان باشد. همزمان به دست آوردن دو ویژگی “متناسب” و “منحصر بفرد” بودن نیازمند تولید پیام‌ برای قشر به خصوصی از مخاطبان است.

۱۰٫ شما احتمالا بدون استناد به داده‌ها درباره مخاطبان‌تان پیش‌داوری می‌کنید

این مورد مربوط به بازاریابانی است که می‌دانند برای چه قشری از مخاطبان محتوا تولید می‌کنند، اما هنوز پیام شان اثربخشی لازم را ندارد. علت عمده‌ی عدم اثربخشی پیام رسانی شما در پیش داوری‌های زیادی است که بدون استناد به داده‌ها و مستندات درباره‌ی مخاطبان تان دارید.

به عنوان فردی که جزو کارآفرینان تازه کار است این موضوع را همواره یک اصل کلی بدانید: شما باید تمام پیش فرض‌های خود را زیر سوال ببرید. آیا شما تصمیمات بازاریابی خود را بر مبنای مسائلی می‌گیرید که “فکر می‌کنید” موثرند؟ یا به این علت که “واقعا” موثرند؟

استفاده از داده، تنها راه حرکت به سمت واقعیت است.

۱۱٫ شما احتمالا از سعی و خطا کردن اجتناب می‌کنید

وقتی درباره‌ی بازاریابی استارتاپ صحبت می‌کنیم، منظورمان یک هدف مشخص و شیلک کردن به سمت آن هدف نیست، بلکه منظورمان تعیین و اصلاح انتظارات است، تا آنجا که بتواند ما را به یک استراتژی “بی‌عیب و نقص” نزدیک کند – بدون اینکه کاملا به آن هدف برسیم.

تنها راهکار چنین استراتژی ای آزمودن و استفاده از سعی و خطاست – یعنی استفاده از راهکارهای جدید در کنار راهکارهای پیشین و ارزیابی اینکه کدام یک پیروز و کدام یک شکست خورده‌اند.

اگر جزو کارآفرینان تازه کار هستید و نقش فعالی در سعی و خطا و در پیش گرفتن راهکارهای جدید ندارید، امکان موفقیت نخواهید داشت، به این معنا که در آینده کسب و کار شما وضعیتی راکد و بدون تغییر پیدا می‌کند.

هرگز استراتژی‌ای را از نظرتان کنار نگذارید مگر اینکه داده‌هایی مبنی بر ناکارآمدی آن داشته باشید؛ و هرگز فرصت مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی شناخت برند و مشتریان خود را از دست ندهید.

در مجموع این اشتباهات فقط مختص کارآفرینان تازه‌کار نیست، بلکه اشتباهاتی بسیار رایج است. بسیاری از کارآفرینان تمام استراتژی‌های خود را بر اساس یکی از اشتباهاتی که گفته شد قرار می‌دهند. اما خبر خوب اینجاست که اگر هنوز فرصت زیادی از دست نرفته نباشد، می‌توانید جلوی ضرر را گرفته و با اصلاح استراتژی خود، وضعیت کسب و کارتان را بهبود دهید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com