زندگی در عصر اطلاعات

ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. اینترنت زندگی ما را متحول کرده و این تغییرات برگشت ناپذیرند. به آرامی تمام خانه‌ها تحت پوشش اینترنت قرار می‌گیرند. افراد تمایل پیدا کرده‌اند که قبوض، و امور بانکی، و بسیاری از خریدهای شان را به صورت آنلاین انجام دهند. افراد مختلف، با دلایل گوناگونی از اینترنت استفاده می‌کنند. هر چه تعداد افراد بیشتری شروع به استفاده از اینترنت برای جستجوی انواع اطلاعات می‌کنند، فرصت‌های بیشتری برای رشد تجارت الکترونیک فراهم می‌شود. در این مقاله به بررسی تعدادی از مزایای تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

اما پیش از آن…

معتقدیم که آموزش و راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مهارت مدیریت کسب و کار را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت.

چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان : “آمازون”

همینطور اگر علاقه مند تحلیل های رشد سایر کسب و کار های موفق مثل واتس آپ و اسپاتیفای هستید می‌توانید مقالات تحلیلی ما را در زمینه کسب و کارهای موفق دنبال کنید.

در طول سال‌هایی که پشت سر گذاشته‌ایم، اینترنت تبدیل به بزرگراهی برای تراکنش‌های آنلاین کسب و کارها تبدیل شده است. تمام کسب و کارهای B2C (برای اطلاع بیشتر از انواع مدل‌های تجارت الکترونیک این مقاله را مطالعه کنید – مقدمه ای بر تجارت الکترونیک: درک مبانی تجارت الکترونیک) از بانک‌هایی که خدمات بانکی آنلاین ارائه می‌کنند گرفته تا رزرو انواع بلیط وسایل حمل و نقل به صورت آنلاین و خدمات مربوط به امور بیمه، تلاش می‌کنند تا با ورود به عرصه تجارت الکترونیک به میلیون‌ها کاربر اینترنتی (به عنوان مشتریان بالقوه کسب و کارشان) دسترسی پیدا کنند. مثال‌هایی که گفته شد، تنها کسب و کارهایی نیستند که تراکنش‌های خود را می‌توانند از طریق تجارت الکترونیک انجام دهند. اکثر شرکت‌های بزرگ از طریق پلت فرم‌های تجارت الکترونیک نیز بخش‌هایی از تدارکات، مدیرت سفارش‌ها، و خدمات مشتریان شان را انجام می‌دهند.سیستم‌های ERP نرم افزارهایی یکپارچه ای و دارای اجزا و یا ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مدیریت موجودی، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و بازرگانی الکترونیک طراحی شده‌اند. امروزه سازمان‌ها برای به روز رسانی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، پلت فرم‌های کاربردی، و همچنین بازمهندسی فرآیندهای تجاری – به منظور بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک در عملیات کسب و کار خود – میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند.

تقریبا می‌توان گفت که برای کسب و کارها راه دیگری به جز ورود به عرصه تجارت الکترونیک باقی نمانده است. تمام کسب و کارها، در سطوح مختلف از یک فروشگاه لوازم مادران و پدران گرفته با فعالیت‌های سازمان در سطوح جهانی – می‌بایست ساختار خود را منطبق بر آینده‌ای گریز ناپذیر از تجارت الکترونیک کنند.

مزایای تجارت الکترونیک

اینترنت برای کسب و کارها، بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک و همکاری را با سایر کسب و کارها را به ارمغان آورده است. پیش از همه با این نکته اشاره کرد که تار جهان گستر (اینترنت) دسترسی به بازار جهانی را برای انواع کسب و کارها محیا کرده است. کسب و کارها به کمک اینترنت می‌توانند در کسری از ثانیه به میلیون‌ها مشتری دست یابند – یکی از مزایای تجارت الکترونیک که به هیچ یک از روش‌های سنتی بازاریابی امکان پذیر امکان پذیر نبود. یکی از مزایای تجارت الکترونیک کاهش هزینه‌هاست. به هیچ وجه نمی‌توان این مزیت را نادیده گرفت که هزینه بازاریابی در بازاری به وسعت دنیا، از طریق تجارت الکترونیک در مقایسه با هزینه بازاریابی به روش‌های سنتی بسیار کمتر است. هزینه هر تراکنش آنلاین بسیار ارزان است. علاوه بر اینها، از جمله مزایای تجارت الکترونیک می‌توان به دفاتری بدون کاغذ، و فرآیندهای فیزیکی و هزینه بر اشاره کرد که برای صرفه جویی در منابع، پلت فرم بسیار مناسبی است. این نکات و نکات بسیارِ دیگر، درک مناسب تری از مزایای تجارت الکترونیک برای بازاریابیِ خدمات و محصولات به صورت آنلاین ایجاد می‌کند.

افزایش سرعت اینترنت در چند سال اخیر، همراه با توسعه اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها، و سخت افزارها به کمک به رشد و بالندگی تجارت الکترونیک آمده و بستری برای یکپارچه سازی فرآیندهای کسب و کارهای اینترنتی فراهم کرده است. قابلیت تراکنش‌های آنلاین، برای تجارت الکترونیک مزیتی بزرگ ایجاد کرده است. تجارت الکترونیک نه تنها کسب و کارهای B2B و B2C را تغییر داده بلکه امروزه شاهد تحول تجارت آنلاین در بازارهای سهام، و سایر بازارهای مالی در سراسر جهان هستیم.

مشتریان امروزی از کارایی‌های اینترنت و همچنین نیازهای خود آگاهی دارند. در اصل مشتریان امروزی تمایل به صبر و تعلل ندارند. در این برهه از زمان، شاید بتوان به راحتی چنین گفت که کیفیت محصولات، نسبت به سرعت ارائه خدمات و محصولات، در درجه اهمیت پایین‌تری قرار گرفته است.

تفاوت بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی سنتی

با نگاهی به تجارت الکترونیک از منظر بازاریابی می‌توان دریافت که تجارت الکترونیک توانسته محصوات و خدمات را به مشتریان نزدیک‌تر کند. این حوزه از تجارت به مشتریان امکان داده تا با مشاهده، مطالعه، و دانلود، محصولات را به صورت آنلاین تجربه کنند. یکی دیگر از تفاوت‌های بازاریابی دیجیتالی با بازاریابی سنتی اینست که بازاریابی دیجیتالی برای شرکت‌ها امکان معرفی محصولات بر طبق سلیقه مشتریان و خریدهای پیشین آنها محیا کرده است. علیرغم اینکه بازاریابی سنتی امکان هدف قرار دادنِ بازارها را در طیف وسیع محیا می‌کند، به لطف بازاریابی دیجیتالی و تجارت الکترونیک، امکان هدف قرار دادنِ تخصصی‌ترین بازارها با شخصی‌ترین سلایق مشتریان و پیشنهادات ویژه برای این بازار نیز فراهم شده است. تجارت الکترونیک پیوسته در حال دگرگونی و تکامل است. پیش بینی اینکه آینده‌ی تجارت الکترویک در کدام مسیر و چگونه توسعه می‌یابد، چندان دقیق نیست. اما یک حقیقت مبارز وجود دارد: تمام کسب و کارها، کوچک یا بزرگ، برای بقا چاره‌ای جز ورود به دنیای تجارت الکترونیک ندارند.

معتقدیم که آموزش و راه اندازی کسب و کار اینترنتی و مهارت مدیریت کسب و کار را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت.

چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان : “آمازون”

همینطور اگر علاقه مند تحلیل های رشد سایر کسب و کار های موفق مثل واتس آپ و اسپاتیفای هستید می‌توانید مقالات تحلیلی ما را در زمینه کسب و کارهای موفق دنبال کنید.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید