کسب و کار موفق: ۵ دردسر قابل اجتنابی که کسب و کارهای زیادی را تعطیل کرد
شیما مسائلی
۳۰ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
کسب و کار موفق: ۵ دردسر قابل اجتنابی که کسب و کارهای زیادی را تعطیل کرد
مقدمه: مشکلات زندگی و همینطور مشکلات کسب و کارها به وجود می‌آیند و این بخش جدا نشدنی دنیای ماست. اغلب این مشکلات غیر قابل پیش بینی‌، غیر منتظره و تصادفی‌اند. به همین دلایل غیر قابل اجتناب هستند و وقتی اتفاق می‌افتند، مثل یک تراژدی آثار زیان باری ایجاد می‌کنند. اما اغلب مشکلات کسب و کارها بر عکس‌اند. این مشکلات قابل پیش بینی و کاملا اجتناب پذیرند، با اینحال تعداد بیشماری از کسب و کارها را نابود کرده‌اند. بنابراین اگر کسب و کار شما تسلیم این قبیل مشکلات قابل اجتناب شود، قطعا پشیمان خواهید شد.

مشکلات زندگی و همینطور مشکلات کسب و کارها به وجود می‌آیند و این بخش جدا نشدنی دنیای ماست. مثلا در زندگی ممکن است هر لحظه زمین لرزه‌ای اتفاق بیافتد، در تصادفی عزیزانمان را از دست بدهیم و یا خانه‌مان دچار آتش سوزی شود.

اغلب این مشکلات غیر قابل پیش بینی‌، غیر منتظره و تصادفی‌اند. به همین دلایل غیر قابل اجتناب هستند و وقتی اتفاق می‌افتند، مثل یک تراژدی آثار زیان باری ایجاد می‌کنند؛ ولی از آنجاییکه شما وقوع این قبیل اتفاقات را پذیرفته‌اید، به راه خود ادامه می‌دهید.

مشابه چنین مشکلاتی با ویژگی‌های یکسان، در دنیای کسب و کار نیز رخ می‌دهد، مانند اعتصاب‌های تصادفی و غیر منتظره که قبل از اینکه بدانید چه اتفاقی در حال وقوع است می‌تواند یک کسب و کار را به کلی از بین ببرد.

اما اغلب مشکلات کسب و کارها بر عکس‌اند. این مشکلات قابل پیش بینی و کاملا اجتناب پذیرند، با اینحال تعداد بیشماری از کسب و کارها را نابود کرده‌اند.

بنابراین اگر کسب و کار شما تسلیم این قبیل مشکلات قابل اجتناب شود، قطعا پشیمان خواهید شد. چنانچه به دنبال رسیدن به یک کسب و کار موفق هستید از این مشکلات اجتناب کنید.

  1. زمانیکه فرد یا شرکت دیگری دارایی معنوی شما را می‌رباید

برای توضیح این مورد از مشکلات کسب و کارها، بیایید فرض کنیم که شما در حال تولید محصولی هستید که هیچکس از آن اطلاع ندارد و در عرضه‌ی آن به بازار به شدت درمانده شده‌اید.

ممکن است در چنین شرایطی از هزینه‌های روال سنتی ثبت نام تجاری، به نفع افزایش ظرفیت تولید محصول چشم پوشی کنید. یا فرآیند کلیدی خدمات خود را به شریک بالقوه سازمان توضیح می‌دهید – چرا که گمان می‌کنید اینکار نمی‌تواند خسارت چندانی به شما وارد کند، اما در واقع رقیب شما در این حالت به راحتی می‌تواند طراحی محصول شما را بدزد. یا شریک بالقوه‌ی شما به راحتی این ایده را به شرکت‌هایی که به آن علاقه‌مند هستند می‌فروشد.

در این حالت شما می‌مانید و شرکتی که دیگر هیچ مزیت رقایتی منحصر بفردی ندارد.

این مسئله طبیعی است که شما نسبت به کسب و کار خود هیجان داشته و بخواهید به سرعت وارد مرحله‌ی اولیه عملیاتی شوید، اما شما در قبال محافظت از خودتان نیز مسئولید.

آیا از قبل تحقیقاتی انجام داده‌اید؟ نام شرکت ثبت شده است؟ هر زمانی که می‌توانید نام تجاری خود را برای نوآوری‌های خود ثبت کنید.

۲٫ زمانی که از دارایی معنوی فرد دیگری استفاده می‌کنید

در توضیح این مورد از مشکلات کسب و کارها باید گفت که چنین کاری (یعنی استفاده از دارای معنوی فردی دیگر) مثل استفاده از یک شمشیر دو لبه است، به خصوص در کشورهایی که حقوق مالکیت معنوی با جدیت پیگیری می‌شود.

اگر چنین کاری را انجام دهید، احتمال دارد پای شما به دادگاه کشیده شود. اگر حتی بتوانید از جریمه‌ی سنگینی که دادگاه به شما می‌بندد و منجر به ورشکستگی شرکت ‌می‌شود تبرئه شوید، روند طولانی این محاکمات ممکن است منجر به بد نامی شرکت شده و پیش از اینکه سودی به جیب شما برود کسب و کار شما را نابود کند.

البته اکثر سواستفاده‌ها از حقوق مالکیت معنوی بین المللی نیستند. به این صورت که ممکن است شما نامی را برای شرکت خود انتخاب کنید که قبلا مورد استفاده قرار گرفته و یا از لوگویی استفاده کنید که گمان می‌بردید آزادانه می‌توانید آن را به کار ببرید.

بنابراین قبل از اینکه کاری را برای کسب سود آن انجام دهید حتما از تحقیقات کافی اطمینان حاصل کنید، چنین اقدامی می‌تواند کسب و کار شما را نجات دهد.

۳٫ زمانی که با کمبود سرمایه روبرو می‌شوید

در توضیح این مورد از مشکلات کسب و کارها باید گفت اینکه کسب و کار شما سودآور نیست یا بازاریابی آن به اندازه‌ای که در طرح کسب و کار مطرح شده ساده نیست یک نکته است؛ و روبرو شدن با کمبود سرمایه نکته‌ای دیگر و کاملا قابل اجتناب است.

سرمایه‌ در گردش شما خونی است که کسب و کار شما را وادار به ادامه‌ی حیات می‌کند. اگر نباشد قادر به پرداخت قبوض و دستمزد کارکنان تان نیستید. کاملا غیر ممکن است که به کسب و کار موفق و سودآوری دست پیدا کنید، ولی همچنان با مشکل کمبود سرمایه روبرو باشید، به این علت که هنوز آمادگی لازم را ندارید.

برای اجتناب از این مورد از مشکلات کسب و کارها، جریان وجه نقد شرکت را با وسواس زیاد کنترل کنید. برای اینکار شرایط پرداخت منسجمی برای شرکت ایجاد کنید، چک‌های پرداختی مشتریان را با ضمانت اجرایی دریافت کنید، از بهترین شیوه‌ای استفاده کنید که تضمین کننده‌ی مثبت ماندن جریان وجه نقد شرکت می‌شود.

اگر زمانی به نظرتان رسید که در آینده‌ای نه چندان نزدیک با خطر منفی شدن جریان وجه نقد روبرو می‌شوید، با جلب سرمایه‌ی لازم شکاف به وجود آمده را پر کنید.

الیزابت گیلبرت (Elizabeth Gilbert) در این سخنرانی TED با بیان شرایط زندگی خود به ما چنین می‌گوید که شکست علیرغم اینکه آسان نیست، فرصتی برای یادگیری، انعکاس عملکرد ما و تیم سازی مجدد است. این سخنرانی الهام بخش را برای بازیابی مجدد قوای خود بعد از روبرو شدن با شکست و پیشروی به سوی یک کسب و کار موفق پیشنهاد می‌کنم.

۴٫ زمانی که در رقابت مغلوب می‌شوید

در توضیح این مورد از مشکلات کسب و کارها باید گفت اکثر مواردی که مربوط به مغلوب شدن در رقابت بین کسب و کارهاست کاملا قابل اجتناب است.

حتی اگر کسب وکارهای فعلی بسیار نیرومند باشند یا ایده‌ی شما به اندازه‌ی کافی منحصر بفرد نباشد و نتواند رو پای خود بایستد؛ و یا رقیبی جدید از راه برسد و با شما به شیوه‌ای کاملا جدید رقابت کند.

تمام این سناریوها با تحقیق بیشتر، قدرت پاسخگویی سریعتر و یا تلفیقی از این دو روش قابل اجتناب هستند.

همیشه با دقت رقابت خود را زیر تظر بگیرید و متناسب با آن به سرعت (البته تا جاییکه می‌توانید)  پاسخ دهید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۵٫ زمانی که تیم کلیدی خود را از دست می‌دهید

کارکنان شما نیروی پیشران کسب وکارتان هستند و در مراحل اولیه‌ی استارتاپ ممکن است تعداد اندکی کارمند داشته باشید. اگر همه‌ی آنها بروند، شما هم باید کسب و کار خود را تعطیل کنید.

شما به چند روش می‌توانید از این دردسر جلوگیری کنید. نخست اینکه در زمان استخدام شخصیت‌های فرار را بشناسید، دوم اینکه نظامی برای تشویق‌های اخلاقی ایجاد کنید، اینکار کارمندان شما را خوشحال و راضی نگه می‌دارد. نهایتا همیشه تعدادی کارمند رزرو و یک نقشه ثانویه برای زمانی که آنها تصمیم به ترک شرکت گرفتند داشته باشید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com