مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک: درک مبانی تجارت الکترونیک
شیما مسائلی
۲۱ شهریور ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک: درک مبانی تجارت الکترونیک
مقدمه: توجه کنید که در هر دقیقه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان با اهداف مختلف به اینترنت متصل می‌شوند. مثلا برای به دست آوردن برخی اطلاعات، جستجو برای محصول یا خدمات، پیگیری اخبار، دانلود موسیقی، خرید آنلاین و غیره. هر فردی به دنبال هدفی است که نیاز او را برآورده کند و مایل است بدون نیاز به تراکنش فیزیکی به هدف خود برسد.

در این مجموعه از نوشته‌ها در مورد تجارت الکترونیک، تصمیم داریم به‌طور خلاصه‌ و ساده مطالبی به عنوان مقدمه‎ای بر تجارت الکترونیک را ذکر کرده و سپس به بیان نحوه راه‎اندازی و بازاریابی کسب‎وکارهای اینترنتی بپردازیم. به عنوان مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک گفتیم که تجارت الکترونیک “استفاده از پلتفرمی الکترونیکی برای تراکنش‌های کسب‌وکار” است. تجارت الکترونیک همچنین به معنای “بازار مجازی” است.

توجه کنید که در هر دقیقه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان با اهداف مختلف به اینترنت متصل می‌شوند – مثلا به دست آوردن برخی اطلاعات، جستجو برای محصول یا خدمات، پیگیری اخبار، دانلود موسیقی، خرید آنلاین و غیره. هر فردی به دنبال هدفی است که نیاز او را برآورده کند و مایل است بدون نیاز به تراکنش فیزیکی به هدف خود برسد. فکر می‌کنید این موضوع برای سازمان‌های آنلاین و کسب‌‍وکارهای اینترنتی به چه معنایی است؟ اگر آنها بتوانند این کاربران را شناسایی کرده و به آنها دسترسی داشته باشند، در واقع مشتریان خود را پیدا کرده‌اند.

معتقدیم که آموزش و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت. چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب‌وکاری راه‌اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان یعنی آمازون

حالا ممکن است این سوال پیش بیاید که جامعه‌ی آنلاین شرایط را برای را‌اندازی تجارت الکترونیک همواره کرده یا فناوری؟ پاسخ اینست که مسلما هر دوی این فاکتورها در ایجاد محیطی مناسب در اینترنت برای رشد و توسعه تجارت الکترونیک تاثیر گذاشته است. پیشرفت‌های فناوری ستون‌های تجارت الکترونیک را شکل می‌دهند و افزایش تعداد کاربران اینترنتی، شرایط را برای ایجاد و رشد کسب‌وکارهای اینترنتی محیا کرده‌اند.‌

مبانی تجارت الکترونیک

در مطالبی که به عنوان مقدمه ای بر تجارت الکترونیک ذکر شده، گفته می‌شود که تجارت الکترونیک به کمک مدل‌های کسب‌وکار B2B و B2C – یعنی Business to Business (کسب‌وکار به کسب‌وکار) و Business to Customer (کسب‌وکار به مشتری) – توصیف می‌شود. ما اکثرا با مدل‌ کسب‌وکارهای B2C آشنایی داریم – مثلا شرکت‌هایی که مستقیما محصولات‌شان را به مردم می‌فروشند، مثل فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین (آمازون، یا دیجی کالای خودمان). این مدل کسب‌وکار در زندگی روزمره ما تا حد زیادی جا افتاده است.

شرکت‌های اینترنتی فرآیندهای خود را اعم از بازاریابی، تبلیغات، فروش، مدیریت سفارشات، مدیریت زنجیره تامین و مدیریت روابط با مشتریان‌شان در قالب تجارت الکترونیک بازمهندسی کرده‌اند. شرکت دل (Dell) توانسته مدل “فروش آنلاین” در سطح جهانی را به خوبی در شرکت جا بیاندازد. این شرکت به مشتریان اجازه “پیکربندی مدل” و “سفارش آنلاین” می‌دهد. زمانی‌که فرآیند تکمیل سفارش و پرداخت انجام شد، متخصصان این شرکت، سفارش درخواست شده را ظرف هفت روز کاری به مشتریان تحویل می‌دهند.

شرکت دل، تجارت الکترونیک را به طور کامل به عنوان کانال فروش عمده خود نمی‌شناسد، اما آن را به عنوان کانالی برای بازاریابی و جلب مشتریانی که مایلند کامپیوترهای‌شان را متناسب با سلیقه‌شان دریافت کنند، راه‌اندازی کرده است. شرکت دل با یکپارچه کردن تجارت الکترونیک و فرآیند تولیدش، تصمیم دارد که موجودی انبار و هزینه‌هایش را کاهش دهد.

مارتین ریوز در سخنرانی TED

مارتین ریوز (Martin Reeves) در سخنرانی TED خود به بیان استراتژی‌هایی می‌پردازد که از همان ابتدای امر، باعث شکل‌گیری شرکت‌هایی می‌شود که پایدار بمانند. او علت کم شدن طول عمر یک سازمان را توضیح میدهد و ۶ قاعده -بر گرفته از اصول و قواعد اورگانیسم‌های زنده برای ادامه بقای خود- را در اختیار مدیران ارشد و اجرایی قرار می‌دهد. او همچنین بیان می‌کند که چگونه این اصول حتی در شرایط مواجهه با تغییر، منجر به بقای سازمان می‌شوند. تماشای این سخنرانی را به تمام افراد علاقه‌مند در این حوزه پیشنهاد می‌کنم.

تجارت الکترونیک به فرآیند کسب‌وکار اینترنتی یکپارچه برای سازمان‌های جهانی و چند ملیتی تبدیل شده است. اغلب شرکت‌های چندملیتی بر اساس “فروش آنلاین” در کنار “تدارکات آنلاین” در مقیاس جهانی فعالیت می‌کنند. تجارت الکترونیک امکان دسترسی به بازارهای جهانی را برای آنها به وجود آورده، همچنین منابع تامین مواد اولیه را نیز برای آنها بیشتر کرده است. همچنین هزینه‌های تولید و هزینه‌های نگهداری را برای شرکت‌ها به شدت پایین آورده است. بخش‌های بیمه، بانکداری، هواپیمایی و هتلداری از جمله بخش‌هایی هستند که به کمک تجارت الکترونیک منافع بسیاری کسب کرده‌اند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

بنابراین تجارت الکترونیک یک واقعیت است. فاکتورهای مختلفی از جمله فناوری‌ها، پلتفرم‌ها، آژانس‌ها و شبکه‌های مختلف امکان ایجاد تجارت الکترونیک را محیا کرده‌اند. تبادل اطلاعات الکترونیکی و بانکداری آنلاین، عوامل اصلی در ایجاد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای اینترنتی هستند.

اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، بسیار شگفت انگیز است که با کلیک بر روی یک دکمه، افراد می‌تواند محصولاتی را بخرند، بفروشند و بسیاری از تراکنش‌های مالی‌شان را انجام دهند. حجم این تراکنش‌ها در هرچند دقیقه میلیون‌ها دلار ارزش دارد. بنابراین به راحتی می‌توان گفت که حقیقت چنین بوده و آینده از آنِ تجارت الکترونیک است.

معتقدیم که آموزش کارآفرینی را می‌توان با مطالعه‌ی داستان‌های موفقیت و تجربیات شرکت‌های موفق تجارت الکترونیک آموخت. چنانچه شما هم مایل هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان: “آمازون”

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *