۷ مرحله‌ای که کارکنان شما را در حل مسئله توانمند می‌کند
شیما مسائلی
۱۱ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۷ مرحله‌ای که کارکنان شما را در حل مسئله توانمند می‌کند
مقدمه: کلید موفقیت کسب و کارتان در دست کارکنان شماست. این ۷ مرحله را دنبال کنید، تا بتوانید آنها را در مهارت حل مسئله توانمند سازید.

شما به عنوان مدیر یک سازمان، رهبر و الهام‌‎بخش شرکت خود هستید، اما کلید موفقیت کسب‌وکار شما در دست کارکنان است. آنها هستند که رویای شما را محقق می‌کنند، با مشتریان شما در ارتباط‌اند و زمانی که لازم باشد ایده‌های جدیدی خلق می‌کنند. هر چه کارکنان ماهرتری باشند، به احتمال بیشتری کسب‌وکار شما موفق خواهد بود، اما یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که هر یک از کارکنان باید داشته باشد، توانایی او در مهارت حل مسئله و مقابله با چالش‌های کار است.

چگونه مهارت حل مسئله را در کارکنان افزایش دهید؟

روش آموزش مهارت حل مسئله مانند دروسی مثل جبر، آموزش وظایف اولیه کارمندان و یا آموزش یک نرم‌افزار نیست. آموختن مهارت حل مسئله نیازمند خلاقیت و تفکر انتزاعی است، درست مانند توانایی حفظ آرامش در شرایط پرتنش و معطوف کردن تمرکز بر هدف اصلی. بنابراین به این مرحله می‌رسیم که برخی روش‌هایی که به بهبود توانایی تیم شما در مهارت حل مسئله کمک می‌کند، معرفی کنیم.

اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید که ذهن افراد خلاق چطور کار می‌کند و به ایده‌های جدید می‌رسد، خلاصه کتاب “نوآفرینی: افراد ناهمرنگ چگونه دنیا را تغییر می‌دهند” را مطالعه کنید.

۱٫ از فرآیند استخدام شروع کنید

برای شروع این مراحل، باید از ابتدای فرآیند یعنی استخدام آغاز کنید. حتی اگر در حال حاضر تیم مورد نظر را تشکیل داده‌اید، این مرحله برای استخدام‌های آتی شما کارآمد خواهد بود. اغلب افراد، هنگامی که پای مصاحبه با داوطلبین شغلی به میان می‌رسد، در جستجوی افراد با سابقه کاری بیشتر، صلاحیت‌های شغلی، همراه با مجموعه‌ای از دستاوردهای درخشان هستند. علی‌رغم اینکه چنین ارزیابی‌هایی مفید است، اما اطلاعاتی از توانمندی فکری و مهارت حل مسئله فرد به شما نمی‌دهد.

به جای چنین معیارهایی در ارزیابی افراد، از شیوه گوگل در استخدام استفاده کنید: به داوطلب مسئله‌ای بدهید و از او بخواهید در همان لحظه آن را حل کند، سپس واکنش او را در موقعیت ارزیابی کنید. آیا تحت فشار قرار گرفته است؟ اگر اینگونه است، از انتخاب او چشم‌پوشی کنید. آیا شروع به ارائه راه‌حل در مواجهه با این چالش کرده است؟ اگر جواب شما مثبت است، او را جزو گزینه‌های قابل قبول قرار دهید.

۲٫ به کارکنان خود اعتماد کنید

دومین کاری که باید انجام دهید بسیار ساده است؛ در انجام وظایف محوله، به کارکنان‌تان اعتماد کنید. اگر به طور پیوسته نگران عملکرد آنها باشید، مجبور خواهید شد که به دقت آنها را مدیریت کرده و نهایتا آنها را وابسته به دستورالعمل‌های خود بار آورید. البته از ذکر این مطلب خودداری کنیم که نتیجه دیگر شیوه مدیریت این چنینی، احتمالا نفرت آنها از شما به دلیل وابستگی بیش از حد در تصمیم‌گیری‌های جزئی، خواهد بود.

به جای آن کمی عقب‌تر بایستید و به آنها اختیار عمل دهید. بگذارید کارکنان شما متوجه این مطلب بشوند که شما روی آنها حساب باز می‌کنید و به راه‌حل‌هایی که در مواجهه با چالش‌ها می‌یابند، اعتماد دارید. اکثر کارکنان در چنین شرایطی احساس توانایی بیشتری برای بهبود وضعیت پیدا خواهند کرد.

۳٫ به جای دستورالعمل، برای آنها اهداف کاری تعیین کنید

ریسمان این مرحله، به استراتژی آخر می‌رسد: به جای اینکه کارکنان خود را دقیقا راهنمایی کنید، به آنها آزادی عمل دهید. هنگام تعیین وظایف و تعریف پروژه‌های تیم، به جای اینکه به آنها بگویید چگونه کارها را تکمیل کنند، فقط بگویید چه کارهایی باید انجام دهند. به بیان دیگر، برای آنها یک هدف تعیین کنید و بگذارید خودشان باقی مسیر را طی کنند. مثلا برای تیم بازاریابی شرکت، به جای توضیح درباره توالی انجام کارها، اعلام کنید که “می‌خواهم ۱۰% افزایش نرخ تبدیل ببینم. آیا می‌توانید اینکار را انجام دهید؟”.

اگر کارکنان شما مایل به اتلاف وقت و اجتناب از بروز خلاقیت هستند، اینجا درباره شناسایی و حذف علل آن بخوانید.

۴٫ خلاقیت را تشویق کنید

بعد از این مراحل تا آنجا که امکان‌پذیر است، خلاقیت را تشویق کنید. روش‌های زیادی برای پرورش خلاقیت در شرکت وجود دارد و شما می‌توانید تعدادی از این روش‌ها را انتخاب کنید. در این خصوص سخنرانی TED لیندا هیل را ببینید.

هیل در این سخنرانی با بررسی تاکتیک‌های گوناگونی که برترین و مشهورترین شرکت‌ها استفاده می‌کنند، علل ریشه‌ای تقویت خلاقیت را بررسی می‌کند و در نهایت مجموعه‌ای از ابزارها و استراتژی‌هایی را ارائه می‌کند که هر کارآفرینی می‌تواند با استفاده از آن تیمی پرورش دهد که ایده‌های جدید و فوق‌العاده تولید کرده و از همین رهگذر سازمان را به جلو پیش براند. او بیان می‌کند که چرا تفکر خلاق و توانایی مهارت حل مسئله از ویژگی‌های حیاتی هر سازمانی است و بهترین روش برای ترکیب کردن این دو ویژگی در فرهنگ سازمانی را بیان می‌کند.

۵٫ منابع فراوان تهیه کنید

چنانچه منابع لازم را در اختیار داشته باشید، مسائل راحت‌تر رفع می‌شوند. برای مثال، پیگیری رفع یک مشکل از طریق کارگروه‌های سئو به کمک نرم‌افزارهای تحلیلگر قدرتمند راحت‌تر است، زیرا استفاده از این نرم‌افزار ها دقیقا محل مشکل را نشان می‌دهد. از تهیه ابزار کار کارکنان که برای تکمیل وظایف خود به آنها نیاز دارند، مضایغه نکنید و اگر آنها شکایت می‌کنند که اوضاع کار می‌توانست بهتر باشد، به دقت به آنها گوش دهید. منابع بهتری در دسترس کارکنان خود قرار دهید، امکان مشورت با خود را برای آنها فراهم کنید، و مطمئن شوید که پاسخ مورد نیازشان را گرفته‌اند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۶٫ شرایط را برای ایجاد طوفان فکری تیمی فراهم کنید

ممکن است کارکنان شما به طور فردی مسائل را بسیار خوب حل کنند، اما کار گروهی این توانایی را تقویت می‌کند. البته توجه داشته باشید که ایجاد طوفان فکری تیمی همیشه هم بهره ور نیست، در حقیقت اگر گروهی از افراد را دور هم جمع کنید که غرق در بحث و مناظره با یکدیگر شوند و چشم انداز مورد نظر را گم کنند، در پایان جلسه خواهید دید که فقط وقت خود را تلف کرده‌اید.

اما اگر کارکنان خود را طوری آموزش دهید که با یکدیگر همکاری کنند و روابط گروهی را تقویت نمایند، قادر خواهند بود آزادانه ایده‌های خود را مطرح کرده و با سرعت بیشتری به راه‌حل‌های کارآمدتری دست پیدا کنند، بدون اینکه در این مسیر به شما وابسته باشند.

۷٫ از ایده‌های جدید استقبال کنید

استراتژی آخر یعنی استقبال از ایده‌های نو بسیار موثر است. به سادگی فقط کافیست پذیرای ایده‌های جدید باشید. بدون اینکه کسی را از قلم بیاندازید، کارکنان را ترغیب به بیان نظراتشان کنید. هرچقدر بیشتر آنها را تشویق کرده و از نظراتشان استقبال کنید، آنها بیشتر احساس قدرت و اعتماد به نفس خواهند کرد، و هرچه اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنند، در مواجهه با مسائل، موثرتر برخورد خواهند کرد.

مهارت حل مسئله یکی از اجزای اساسی در تمام دپارتمان‌ها و برای همه کسب‌وکارهاست: از دپارتمان تحلیل سیستم یک شرکت گرفته تا بخش امور مشتریان آن. هنگامی‌که کارکنان شما برای حل مسائل پیش روی خود توانمندتر باشند، با کمترین وابستگی به مداخله مستقیم شما، سازمان‌‎تان را با سرعت و اثربخشی بیشتری جلو می‌برند و راه‌حل‌های بیشتری می‌یابند.

بازدهی این مجموعه از استراتژی‌ها زمان بر است، بنابراین انتظار نداشته باشید که یک شبه تغییر آغاز شود؛ اما اطمینان داشته باشید که نیروی کار و منابع انسانی شما را به ماشین‌های توانمند حل مسئله تبدیل خواهد کرد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com