۵ نشانه‌ از شکست قطعی یک کسب و کار
شیما مسائلی
۱۲ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۵ نشانه‌ از شکست قطعی یک کسب و کار
مقدمه: کارآفرینی غیر قابل پیش بینی است و نشانه های ظاهری بسختی میتواند وضعیت یک کسب و کار را پیش بینی کند. عوامل شکست کسب و کار ها را بخوانید و با آن مقابله کنید.

نشانه‌های شکست کسب‌وکار

کارآفرینان بسیاری هستند که در محیط‌های کاری تجربه بسیاری کسب کرده‌ و نشانه‌های عجیب و غریبی در کسب و کارها دیده‌اند؛ از ورشکستگی کسب و کارهای فوق‌العاده گرفته تا ادامه فعالیت کسب و کارهای نوپایی که با مشکل جدی نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کرده‌اند و قد علم کردن ناگهانی رقبایی قدرتمند و تصاحب بازار. مسیر کارآفرینی پیچیده و غیر قابل پیش بینی است. ارزیابی فاکتورهای ظاهری به سختی قادر به پیش بینی وضعیت یک کسب و کار در آینده است.

این گفته به هیچ عنوان مطلق نیست؛ بلکه یک ایده‌ی قابل اطمینان پتانسیل تبدیل شدن به کسب و کاری موفق را دارد. موضوع اینجاست که صرف داشتن یک ایده‌ی خوب و رهبری خوشبین، برای کسب سهم قابل توجهی از بازار کافی نیست. اکثر شکست کسب و کار ها ناگهانی نیست بلکه شکست کسب و کار ها نتیجه نهایی مشکلی است که از ابتدا وجود داشته است. مسئله اینست که چنین مشکلاتی زمانی به وضوح آشکار می‌شوند که دیگر بسیار دیر شده است.

در ادامه تعداد انگشت شماری از مشکلات ویرانگر بالقوه را با جزئیات و اقدامات لازم برای مقابله با آنها را شرح داده‌ام. اگر شما به عنوان یک کارآفرین برای این مشکلات اقدامی نکنید، مشابه این مشکلات منجر به شکست قطعی کسب و کار شما نیز خواهد شد:

۱٫شما ایده‌ اولیه‌ی کار خود را تغییر نداده‌اید

درباره‌ ایده اولیه‌ی کار خود، چه برای هفته‌ی گذشته باشد و چه برای دو سال قبل، فکر کنید. چه چشم اندازی را برای آن تصور می‌کردید؟ اهداف اصلی شما چه بود؟ مخاطبان هدف شما کدام دسته از افراد بوند؟ حالا آن را با کسب و کار فعلی خود مقایسه کنید و تغییراتی که صورت گرفته را به خاطر بسپارید.

آیا شما محصولات خود را برای هدف گرفتن مخاطبان دیگری تغییر داده‌اید؟ آیا قابلیت تازه‌ای به آن اضافه کرده‌اید تا خودتان را از رقیب جدیدی متمایز کنید؟ اگر هیچ چیز را تغییر نداده‌اید، ممکن چنین تصوری داشته باشید که ایده‌ی استوار و قدرتمندی دارید… اما در واقع این علائم نشان می‌دهد که شما تمایلی به انطباق پذیری با شرایط ندارید. هیچ ایده‌ای بی عیب و نقص نیست، بنابراین از بهبود مکرر نهراسید.

۲٫ نرخ خروج کارکنان شما بالاست

آیا هنوز هم با همان تیمی که کارتان را شروع کردید کار می‌کنید؟ پاسخ “خیر” به این سوال بسیار بد است، به خصوص اگر صف کارکنان شما به کلی عوض شده باشد. علاوه بر این، کسب و کارهای نوپا بسیار ناپایدارند و کارکنان جوان نیز تمایل به پرش‌های شغلی متعدد دارند.

با اینحال اگر متوجه این موضوع شده‌اید که کارکنان به طور پیوسته پس از مدت محدودی شغل خود را ترک می‌کنند، نشانه‌ی بدی برای آینده‌ی شرکت شماست. ممکن است علت نرخ خروج بالای کارکنان این باشد که چنین مشاغلی بسیار گیج کننده یا پر تقاضا هستند. شاید پیشرفت شغلی کمی برای آنها تعریف شده است و یا عملکرد داخلی سازمان انتظارات آنها برآورده نمی‌کند. شاید هم کارکنانی که از سازمان خارج می‌شوند، متوجه شکست کسب و کار، دیر یا زود، شده‌اند. هیچکدام از این نشانه‌ها علامت خوبی برای آینده‌ی شرکت نیست.

ما تصور می‌کنیم که برای شاد بودن و رضایت کاری باید به اهدافی برسیم، اما آیا برعکس این مسئله هم قابل تصور است؟ شان ایکور (Shawn Achor) در این سخنرانی TED طنزآمیز و پربازدید بیان می‌کند که در واقع رضایتمندی است که محیط کاری را بهره ور می‌کند. اهمیت تماشای این سخنرانی برای شما به عنوان یک کارآفرین و رهبر یک کسب و کار اینست که باید از رضایتمندی کارکنان خود اطمینان حاصل کنید، چرا که اگر آنها خوشحالتر باشند بهتر کار می‌کنند. این سخنرانی بر تغییر ذهنیت ما از کسب رضایت شغلی تاثیرگذار است.

۳٫ مشتریان درباره‌ی شرکت شما صحبت نمی‌کنند

در یک استارتاپ کارآفرینان تمرکز خود را بر تعداد مشتریان فعلی می‌گذارند (چرا که ارتباط تنگاتنگی با درآمد و سودآوری دارد).

با اینحال به جای تمرکز بر کمیت، به کیفیت توجه کنید: به مشتریانی که در حال حاضر و به طور قطعی (کم یا زیاد) دارید توجه کنید و ببینید آنها درباره‌ی شرکت شما چه حرف‌هایی می‌زنند.

آیا آنها با کانال‌های شما در شبکه‌های اجتماعی ارتباط برقرار کرده‌اند؟ آیا در مورد کسب و کار شما اظهار نظر می‌کنند؟ آیا دوباره از شما خرید می‌کنند؟ اگر کسی درباره‌ی کسب و کار شما صحبت نمی‌کند، علیرغم تمام فعالیت‌های جاری سازمان نشانه‌ی بدی برای آینده‌ی کسب و کار شماست.

۴٫ شما مشخصا از عملکرد خوب یا بد شرکت اطلاعی ندارید

اگر درحال خواندن این مقاله هستید و دقیقا نمی‌دانید که آیا شرکت شما عملکرد خوب یا بدی داشته خبر بدی برایتان دارم. این واقعیت که “نمی‌دانم” در هر زمینه‌ای از فعالیتهای شرکت به این معناست که کسب و کار شما در جهت اشتباهی درحال فعالیت است.

شما به عنوان یک کارآفرین باید بیشترین اطلاعات را از وضعیت مشتریان، جریان نقدینگی، درآمد موجود، هزینه‌های عملیاتی و حتی عواملی مانند رقابت و تقاضای بازار داشته باشید. اگر حقیقتا از عملکرد و ظرفیت شرکت خود بی‌اطلاع هستید، وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهید. این بدان معناست که کسب و کار شما تحت یک رهبری سست و شکننده  فعالیت می‌کند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۵٫ شما هیچ بهبودی در کار ایجاد نکرده‌اید

چه کار یا روندی در ماه‌های گذشته بهبود یافته یا تعریف شده است؟ آیا روش جدیدی برای ارائه خدمات به مشتریان ایجاد کرده‌اید؟ آیا خدمات خود را ارتقا داده‌اید؟ آیا محصول جدیدی تولید کرده‌اید که رقبایتان نتوانسته باشند مانند آن را تولید کنند؟ استارتاپ‌ها به دلیل انتخاب و پیمودن دقیق یک مسیر مشخص، ماندگار نمی‌شوند، بلکه موفقیت آنها در گرو بهبود مداوم زیرساخت‌ها، محصولات و مدیریت روابط آنها در طول زمان است. توجه کنید که بازار همیشه یک اکوسیستم زنده و پویاست و اگر شما در این بازار تکامل نیابید از سایرین عقب خواهید ماند.

خبر خوش درباره این نشانه‌ها اینست که هیچیک خارج از کنترل شما نیستند. مادامی‌ که هنوز کسب و کار شما کاملا وارد ورطه نابودی نشده است (مانند کاهش اعتماد مصرف کنندگان یا از دست رفتن سرمایه شرکت) می‌توانید با اعمال تغییراتی دوباره جایگاه خود را برای کسب موفقیت به دست بیاورید.

دو عامل ویرانگر، برای هر کسب و کاری، عبارت است از: سهل‌ انگاری و رکود. بنابراین مادمیکه نسبت به اتفاقات بازار آگاهید و برای بهبود تلاش می‌کنید، همیشه شانسی برای پیروزی خواهید داشت.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com