۷ نشانه نارضایتی کارکنان در محیط کاری
شیما مسائلی
۱ ژوئن ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۷ نشانه نارضایتی کارکنان در محیط کاری
مقدمه: آیا کارکنان شما برای رسیدن به حداقل‌ها تلاش می‌کنند؟ زیاد به ساعت نگاه می‌کنند؟ بی قرارند؟ همه‌ی اینها نشانه نارضایتی کارکنان است. این نوشته را بخوانید تا با نشانه‌های نارضایتی کارکنان آشنا شوید.

شما به عنوان یک کارآفرین مسئولیت‌های زیادی دارید. باید ایده‌های جدیدی بدهید، کسب‌وکار خود را پایه‌ریزی کنید، تصمیمات اجرایی بگیرید، به عنوان رهبر سازمان خود برای سایرین الگو باشید و البته لازم به گفتن مسئولیت‌های روتینی از جمله بازاریابی و فروش نیست.

ممکن است نارضایتی کارکنان اصلا دغدغه‌ی شما نباشد، با این حال رضایتمندی برای ادامه حیات کسب‌وکارتان ضروری است و شما باید قادر به تشخیص نشانه‌های نارضایتی باشید.

کارکنان راضی، کارکنانی بهره ور هستند

رضایتمندی کارکنان مسئله‌ای بیش از ایجاد احساس خوب در افراد است. زمانی‌که کارمندان راضی‌ترند بهره‌وری بیشتری دارند، به این معنا که شما به عنوان یک سازمان قادرید کارهای بیشتری را انجام دهید. مهمتر از همه، کارکنان راضی به احتمال کمتری تمایل به ترک سازمان دارند، به این معنا که شاخص نگهداشت کارکنان در سازمان شما افزایش می‌یابد و زمان کمتری لازم است صرف مراحل استخدام و آموزش کارکنان جایگزین می‌کنید.

اگر یکی از کارکنان آشکارا درباره نارضایتی خود اعتراض کند، هیچ ابهامی در دلیل نارضایتی او وجود ندارد. شما می‌دانید او از چه چیزی ناراضی است و چه احساسی دارد، چرا که این موضوع به شما گفته شده است؛ به بیان دیگر شما علت نارضایتی کارکنان خود را می‌دانید. اما متاسفانه مسائل همیشه این چنین آشکار نیستند و شما برای آگاهی از رضایت یا عدم نارضایتی کارکنان‌‎تان باید نشانه‌های جزئی را دنبال کنید:

۱٫ تلاش برای رسیدن به حداقل‌ها

اگر می‌خواهید به عنوان یک کسب‌وکار موفق شناخته شوید، باید فراتر از انتظار (نه صرفا برآوردن انتظارات) عمل کنید. بنابراین کارکنان شما باید با چنین ذهنیتی و در حد چنین استانداردهایی تلاش کنند. اگر می‌بینید که آنها برای رسیدن به اهداف حداقلی تلاش می‌کنند، علت آن ممکن است این باشد که دیگر به کارشان اهمیت نمی‌دهند. ممکن است آنها واقعا تلاش کنند اما باز هم به حداقل انتظارات نرسند، در این صورت شما باید دخالت کرده و سطح انتظارات را کمی پایین بیاورید یا افراد بیشتری را برای آن کار اختصاص دهید.

اما کار کردن دقیقا به اندازه‌ی حداقل انتظارات احتمالا نشانه‌ای از بی‌‍علاقگی و نارضایتی کارکنان است.

۲٫ نگاه کردن به ساعت

اهمیتی ندارد که شغل شما چقدر باب میلتان است، تقریبا همه از ساعت استراحت نهار و اتمام کار خوشحال می‌شوند. چنین موضوعی ابدا نشانه‌ی مشکل یا نارضایتی کارکنان نیست. منظور اینست که کارمندی با نگرانی از عدم اتمام کار دائما ساعت را نگاه می‌کند و می‌خواهد در کوتاه ترین زمان ممکن کار را به پایان برساند.

زمانی که کارمندان از ساعت ۳ بعدازظهر به بعد شروع به شمردن ساعت می‌کنند، نباید از این نشانه به سادگی عبور کرد، آنها احتمالا از کارشان راضی نیستند؛ این مورد نشانه‌ی دیگری از نارضایتی کارکنان است.

۳٫ علاقه‌مندی شخصی محدود

اینکه شما به عنوان یک کارآفرین گاهی احساس تنهایی و ایزوله شدن داشته باشید تا حدی طبیعی است، اما زمانی‌که کارکنان شما روابط خود را محدود می‌کنند یعنی مشکلی وجود دارد. در حالت ایده‌آل، تیم شما باید با هم ارتباط تنگاتنگی داشته باشند، حتی در سطوح شخصی. این حالت همیشه امکان‌پذیر نیست، اما گفتگوهای همیشگی و شوخی‌های ملایم نشانه‌ایست از اینکه اوضاع به روال عادی پیش می‌رود.

اگر در دفتر کارتان سکوت سنگینی وجود دارد یا اگر هیچگاه ندیده‌اید کارکنان‌تان با هم صحبت کنند، این علامت می‌تواند نشان‌دهنده‌ی نارضایتی کارکنان باشد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۴٫ عدم وجود بازخور یا ایده جدید

کارکنان راضی و علاقه‌مند در کارشان دلسوزی به خرج می‌دهند و برای انجام دادن هرچه بهتر کارها نهایت تلاش خود را می‌کنند، ولو اینکه بیشتر از حد وظایف‌شان اقدام کنند. آنها برای انجام بهتر نقش‌های خود یا حتی برای کل سازمان، آزادانه ایده می‌دهند و از بابت دریافت بازخور هراسی ندارند. اگر شما از کارمندان خود هیچ سخنی نمی‌شنوید، این نشانه ممکن است دال بر نارضایتی کارکنان و احساس عدم تعلق در آنها باشد.

۵٫ رازداری یا عدم شفافیت

یکی از بهترین روش‌های ایجاد اعتماد بین اعضای تیم کاری نشان دادن شفافیت و عدم رازداری است؛ به عنوان یک رهبر زمانی‌که چنین کاری را انجام دهید، خواهید دید که کارکنان‌تان هم به پیروی از شما این چنین عمل خواهند کرد. اگر مشاهده می‌کنید که کارکنان شما پشت سرتان صحبت می‌کنند یا از گفتن مشکلاتی که با آن مواجه‌اند طفره می‌روند، احتمالا نشانه‌ایست از نارضایتی کارکنان از محیط کار.

۶٫ بی‌میلی نسبت به همکاری

زمانی‌که از یکی از کارکنان خود می‌خواهید که کاری را انجام دهد، انتظار دارید که او واقعا اینکار را انجام دهد. ممکن است او سوالاتی بپرسد یا بخواهد واضح‌تر برایش توضیح دهید؛ اما دریافت چنین بازخورهایی از جانب او باید از سر تمایل واقعی او برای کمک باشد. اگر متوجه شدید که یکی از کارمندان شما همیشه ناراضی و بی‌رغبت نسبت به هر گونه همکاری رفتار می‌کند، آن را نشانه‌ای از عدم رضایت وی در نظر بگیرید.

اقتصاددان رفتاری، دان آریلی (Dan Ariely) در سخنرانی TED خود با عنوان “دلیلی که باعث می‌شود احساس رضایت از کارمان داشته باشیم” به بیان دلایل انگیزه‌ی ما برای انجام کارها می‌پردازد. او می‌گوید که بر خلاف خرد مرسوم، پول محرک و انگیزه‌بخش نیست. همچنین اعتراف می‌کند که لذت بردن از کار هم علت اصلی و دقیقی نیست، بلکه علت اصلی انگیزه‌ی از ادامه کار پیشرفت پایدار و احساس “هدف داشتن است. او نتایج دو آزمایش بسیار جالب درباره‌ی نگرش‌های ناخواسته و تمایلات رفتاری ما را از انجام کارها در این سخنرانی پربازدید بیان می‌کند. حتما این ویدیو را تماشا کنید.

۷٫ سرنخ‌های دیداری

سرنخ‌ها و علائم دیداری یکی از سخت‌ترین نشانه‌هایی هستند که باید به آنها توجه کنید؛ چرا که بسیاری از کارکنان برای اجتناب از ایجاد تعارض آن را پنهان می‌کنند. علائم دیداری برای هر فرد متفاوت است، اما می‌تواند شما را از گفتگوی درونی فرد با خودش آگاه کند. آیا تاکنون به “آه کشیدن” یا نشانه‌های “بی‌قراری” و “بی‌تابی” کارکنان بابت استرس توجه کرده‌اید؟

آیا آنها کمتر لبخند می‌زنند؟ آیا ژست آنها حالت تدافعی دارد؟ تمام این موارد می‌تواند نشانه‌هایی از نارضایتی باشد، اما محدود به همین موارد نیست. بنابراین شما باید با دقت به تغییرات رفتاری کارکنان توجه کنید.

زمانی‌که کارکنان شما خوشحال باشند با تلاش بیشتری برای‌تان کار می‌کنند و برای مدت طولانی‌تری به شما متعهد می‎‌مانند. هیچگاه آنها ۱۰۰ درصد راضی نخواهند بود، اما اگر شما در پیدا کردن علائم نارضایتی کارکنان خبره شوید، قادر خواهید بود که مشکلات را پیش از آنکه حاد شوند حل کرده و رضایت کارکنانتان را مجددا احیا کنید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com