این مقاله، آخرین مقاله درباره مبانی و مقدمات تجارت الکترونیک است. تاکنون درباره اینکه تجارت الکترونیک چیست، چه مزایایی دارد، و اینکه روند تجارت الکترونیک آینده را چگونه تحت تاثیر قرار خواهد داد صحبت کرده‌ایم. در این مقاله می‌خواهیم درباره چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک صحبت کنیم. به این معنا که چرا تجارت الکترونیک را باید شروع کرد؟ و چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم ؟

در پاسخ به این سوال که “چرا تجارت الکترونیک ؟” باید گفت مدت زیادی است که کسب و کارهای آنلاین دنیا به سمت مشتری مداری پیش رفته‌اند. مدیریت کسب و کارها، ذهنیت خود را از تمرکز بر محصولات برداشته و بر رضایت مشتریان گذاشته است. در واقع امروزه نیازهای مشتریان تعیین کننده‌ی استراتژی‌ های بازاریابی در کسب و کارهاست. سازمان ها تلاش می‌کنند که نیازهای مشتریان را تشخیص داده و به درستی نسبت به آنها واکنش نشان دهند. نتیجه ی واکنش صحیح آنها به نیازهای مشتریان، ارسال محصولات، ارتباط با مشتری، و جلب وفاداری اوست. با این وجود کسب و کارها باید در محیط نوینی به نام اقتصاد دیجیتال، تمام دانشی را که تاکنون یاد گرفته اند با توجه به رفتار مشتریان از نو بیاموزند. امروزه چالش بزرگ سازمان‌ها نه تنها واکنش صحیح نسبت به بازار و مشتریان است، بلکه آنها باید بتوانند رفتار مشتریان را در بازار آنلاین پیش بینی کرده و تخمین بزنند. همچنین متناسب با این نیازها، آمادگی ارائه خدمات در بازار آنلاین را داشته باشند.

چرا تجارت الکترونیک را باید شروع کرد؟

حرکت به سمت اقتصاد آنلاین، برای تمام کسب و کارها تبدیل به یک ضرورت شده است. مدل کسب و کار مشتری محور، کلید موفقیت شرکت‌هایی است که سربلند از این فاز گذر کرده‌اند. شرکت‌هایی نظیر دومینو، والمارت، آمازون، و ایبی نمونه‌ای از شرکت‌هایی هستند که مدل کسب و کار مشتری محورشان آنها را از دیگر کسب و کارها متمایز کرده است (در آینده بیشتر درباره‌ی مدل کسب و کار و علت موفقیت این کسب و کارها صحبت خواهیم گفت.) در واقع به بیان دیگر باید گفت که مزیت رقابتی در این نوع کسب و کارها، تلفیق تکنولوژی و تمرکز بر مشتریان است.

چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم

رمز دستیابی به یک مدل کسب و کار اینترنتی مناسب، شناسایی نیازهای مشتریان است. تکنولوژی توانسته توازن معادله‌ی قدرت را از خدمات و محصولات به اطلاعات و سرعت انتشار اطلاعات تغییر دهد. مشتریان در عصر جدید اینترنت و خرید/فروش آنلاین، دیگر فقط به دنبال بهترین محصولات و خدمات نیستند. در بازار مجازی – جاییکه رقابت، محصول، و خدمات بسیارند – مزیت رقابتیِ شرکت‌ها در اطلاعات و سرعت انتشار آنهاست.

بازاریابی اینترنتی به طور قابل توجهی با بازاریابی سنتی متفاوت است. بازاریابی اینترنتی به کمک تکنولوژی و گردآوری و تحلیل داده‌های حاصل از رفتار مشتریان در وبسایت، ابزار قدرتمندی برای شناسایی و هدف گرفتنِ نیاهای مشتریان در اختیار کسب و کارهای آنلاین قرار داده است. کسب و کارها به کمک بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) می‌توانند تمایلات و محصولات مورد علاقه‌ی تک تک مشتریان را شناسایی، ردیابی، و دسته بندی کنند.

برای یافتن پاسخ این سوال که “چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم” باید توجه داشت که مشتریان هوشمند امروز به کمک تکنولوژی رفتاری متفاوت با مشتریان سنتی دارند. رفتار مشتریان در خرید، به همراه انتظارات آنها نسبت به گذشته فرق کرده است. تقاضاها و نیازهای آنها برای خرید یک محصول از طریق تکنولوژی و کسب و کارهای آنلاین با سرعت و اطلاعات گره خورده است. عوامل موثر بر رفتار مشتریان و فرآیندهای خرید نیز تغییر کرده‌اند. ظهور شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از عوامل اصلی تاثیرگذاری بر فرآیندهای خرید و تصمیم گیری درباره‌ی انجامِ تراکنش های مالی آنلاین، سلیقه‌ی مشتریان و روش‌های خرید آنها را تغییر داده‌اند. درک درست از رفتار مشتریان و به کار گرفتنِ بازاریابی اینترنتی، به همراه استراتژی های بازاریابی در این محیط جدید چالش جدی پیش روی مدیران بازاریابی و کارآفرینان کسب و کارهای آنلاین قرار داده است که نیاز به آموزش دارد.

نوشته خوبی بود؟ با دوستانتان به اشتراک بگذارید