چگونه با وجود درونگرایی کارآفرین باشیم؟
شیما مسائلی
۱۴ می ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
چگونه با وجود درونگرایی کارآفرین باشیم؟
مقدمه: بپذیرید که درونگرایی یک نفرین نیست بلکه اگر بدانید چگونه باید از آن استفاده کنید، یک نقطه قوت محسوب می‌شود.کارآفرینان بزرگ بسیاری در جهان درونگرا بوده و هستند. اینجا درباره‌ کارآفرین درونگرا بخوانید.

کارآفرین درونگرا

به نظر می‌رسد که دنیای کسب و کار فقط به کارآفرینان برونگرا روی خوش نشان می‌دهد. این ذهنیت چندان هم دور از انتظار نیست: به عنوان صاحب یک کسب و کار باید کاریزمای لازم برای رهبری یک گروه، مذاکره با شرکای تجاری، و توانایی ارتباط مداوم با آنها را داشته باشید. علاوه بر اینها در شبکه سازی با افراد جدید و ایجاد ارتباط با مشتریان توانا باشید.

برای یک کارآفرین درونگرا، این وظایف ممکن است به نظر تهدید آمیز و یا بیش از توان او باشد. درونگراها به محیط‌های آرام‌تر و تک نفره تمایل دارند؛ اما آیا این مسئله به معنای غیر ممکن بودن کارآفرینی برای یک کارآفرین درونگراست؟

البته که نه، کارآفرینان موفق بسیاری در جهان درون‌گرا بوده‌اند. اگر شما یک کارآفرین درونگرا هستید، نقاط قوت و ضعف‌های خودتان را دارید؛ و علیرغم اینکه چالش‌های بیشتری برای کنار آمدن با شرایط کارآفرینی دارید، مزایای بیشتری نیز دارید – البته اگر بدانید که چگونه باید از آن‌ها استفاده کرد و ذهنیت کارآفرینی را در خود پرورش داد.

۱٫ زمینه‌ فعالیت و کسب‌وکار خود را عاقلانه انتخاب کنید

به عنوان یک کارآفرین درون‌گرا برای قدم اول زمینه‌ی کاری خود را به دقت انتخاب کنید. قبل از تهیه طرح کسب و کار به دقت ایده‌ی خود را ارزیابی کنید، آیا با تیپ شخصیتی و نیازهای روحی شما سازگار است؟

از موضع قوت خود اقدام کنید. همیشه نه، اما اغلب مواقع درون‌گرایان تمایل دارند خود را پشت کارهای انفرادی و تخصصی پنهان کنند. مثلا در محیط کار ممکن است کدنویسی اپلیکیشن‌ها یا به طور حرفه‌ای کار با چوب را به عنوان سرگرمی انتخاب کنند. به طور حتم می‌توان گفت که تواناییهایی در شما وجود دارد که برونگرایان نمی‌توانند با آن رقابت کنند. این تواناییها را هدف گرفته و از آن بهره برداری کنید.

تعاملات را به حداقل برسانید. زمانیکه طرح یک کسب و کار را آماده می‌کنید، مدلی را انتخاب کنید که حتی‌الامکان به تعاملات شخصی نیاز نداشته باشد. به عنوان مثال اگر از معاشرت‌های اجتماعی لذت نمی‌برید، ممکن است ترجیح دهید از مشاوره یا آموزش خصوصی پرهیز کنید. حتی ممکن است مایل باشید از ابرازهای مفیدی برای کسب و کار خود استفاده کنید که معمولا مورد استفاده نیستند.

از کوچک شروع کنید. تفاوتی ندارد که کدام صنعت یا زمینه کاری را انتخاب کرده‌اید، از کوچک شروع کنید. فقط افرادی را که واقعا به آنها نیاز دارید استخدام کنید؛ از این طریق می‌توانید به مرور به نقش خود عادت کرده و از حجمه‌ اولیه‌ی ناشی از روبرو شدن با افراد و موقعیت‌های جدید اجتناب کنید.

۲٫ از شرکایی استفاده کنید که شما را کامل می‌کنند

اگر شدیدا درونگرا هستید، بهتر است به دنبال شرکا و کارمندانی باشید که مکمل شخصیت و مجموعه مهارت‌های شما هستند. مثلا اگر اصلا از معرفی محصولات شرکت به یک غریبه خوشتان نمی‌آید، یا بطور کلی از مکالمه با دیگران لذت نمی‌برید، با کسانی کار کنید که شدیدا برونگرا و رک بوده و از مذاکره و ارتباطات لذت می‌برند.

درونگرایی مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف است، درست مانند برونگرایی؛  اگر می‌خواهید به عنوان یک کارآفرین درونگرا عملکرد کسب و کار خود را بیشینه کنید، باید آمیزه‌ای از هر دو را انتخاب نمایید.

۳٫ محیطی ایجاد کنید که در آن راحت باشید

مسئله درباره شرکت و برند شماست.  شما هستید که آن را تعریف کرده و به روش خودتان راه اندازی می‌کنید. واضح است که می‌بایست محدودیت‌های عملیاتی و بهترین راه حل‌های ممکن را در نظر بگیرید، اما سیاست‌گذاری شما باید به گونه‌ای باشد که با طبیعت درونگرای شما سازگار باشد. به عنوان مثال، اگر با ارتباطات کتبی بیشتر از ارتباطات کلامی راحتید، مناسبات کاری خود را کاملا بر اساس ارتباط از راه دور، از طریق دور کاری کارکنان، قرار دهید.

اگر به عنوان یک کارآفرین درونگرا با ایده‌ی فروش فرد به فرد راحت نیستید، برای دستیابی به درآمد هدف از استراتژی‌های بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)  استفاده کنید.

۴٫ از شبکه‌سازی و تعاملات آنلاین استفاده کنید

اگر شما به عنوان یک کارآفرین درونگرا از تعامل با مردم در دنیای واقعی لذت نمی‌برید، شاید بتوانید در ارتباطات مجازی گام‌های بزرگی بردارید. مثلا به جای حضور فیزیکی برای شبکه‌سازی، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. یا می‌توانید به کمک ایمیل و پیامک حجم قابل توجهی از تعاملات اجتماعی خود را کنترل کنید و از جلسات رو در رو فقط در موارد الزامی بهره بگیرید.

برخی فواید حضور رو در رو با افراد غیر قابل انکار است، بنابراین به عنوان یک کارآفرین درونگرا تعاملات اجتماعی خود را صرفا محدود به روابط مجازی نکنید.

۵٫ برای برقراری روابط اجتماعی تمرین کنید

با وجودی که حتما کارآفرینی تک نفره امری امکان پذیر است این امر توسط متخصصین پیشنهاد نمی‌شود. شما به عنوان یک کارآفرین درونگرا دیر یا زود به تعاملات اجتماعی با دیگران از جمله شرکا، مشتریان، کارکنان و مشاورین نیاز پیدا می‌کنید. اگر مهارت کافی در برقراری روابط اجتماعی ندارید یا ترجیح می‌دهید از آن اجتناب کنید، حتما لازم است که در این مورد تمرین کنید. مکالمات و تعاملات، درست مانند هر مهارت دیگری با تمرین تقویت می‌شوند. همچنین با بهبود توانمندی‌های اجتماعی خود می‌توانید این وجه از نقاط ضعف را به خوبی اصلاح کنید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

به عنوان یک کارآفرین درونگرا با حضور بیشتر در رویدادهای شبکه سازی شروع کنید و با دیگر مشارکت کنندگان این رویداد مکالمه کنید. همچنین از تاکتیک‌های جدیدی برای هدایت مکالمه به زمینه‌هایی که بیشتر مایلید استفاده نمایید. برای این کار ممکن در ابتدا از دیگران تقلید کنید، اما کم کم عنان کار را به دست خواهید گرفت.

سوزان کین (Susan Cain) در سخنرانی TED خود بیان می‌کند که در فرهنگ‌هایی که روابط اجتماعی و تعاملات ارزش محسوب می‌شوند، درونگرایی مشکل و بعضا خجالت‌آور است. اما او در این سخنرانی تاثیرگذار این باور را به چالش کشیده و بیان می‌کند که درونگرایان منابع استعدادها و توانمندی‌های بسیاری برای جهان ما هستند و تنها باید مورد حمایت و تشویق قرار بگیرند. تماشای این سخنرانی پربازدید را به پیشنهاد می‌کنم.

۶٫ راحت “نبودن” را یاد بگیرید

در اینجا چند نکته مهم وجود دارد، لطفا آنها را بخاطر بسپارید. اولا درونگرایی شما نفرین یا طلسم نیست – بلکه یک نقطه قوت است، به شرط آنکه بدانید چگونه آن را به کار ببرید. ثانیا اهمیتی ندارد که چقدر در برقراری روابط اجتماعی ماهر شده باشید، همیشه شرایطی هست که شما را معذب کند. اگر می‌خواهید کارآفرینی موفق باشید، باید با “راحت نبودن” راحت باشید.

کارآفرینان بزرگ بسیاری در جهان درونگرا بوده و هستند که نمونه بارز آنها ثروتمندترین فرد جهان، جف بزوس، موسس و مدیر عامل آمازون است. مطالعه‌ی نحوه پرورش، ذهنیت و عملکرد او در کارها الهام بسیاری از کارآفرینان در آمریکا بوده است تا جایی‌که به او لقب “معلم” داده‌اند. به عنوان یک کارآفرین درون‌گرا به یاد داشته باشید که همیشه به کمک چالش‌هاست که رشد می‌کنیم، چیزهای جدیدی یاد می‌گیریم و موفقیت‌هایی به دست می‌آوریم که همه مردم آرزوی آن را دارند.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com