آیا مدارس باعث از بین رفتن خلاقیت در افراد می‌شوند؟
شیما مسائلی
۱۹ دسامبر ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
آیا مدارس باعث از بین رفتن خلاقیت در افراد می‌شوند؟
مقدمه: یکی از منابع موثق برای دستیابی به اطلاعات و ایده‌های بروز در دنیای کسب‌وکار، بهره‌گیری از اطلاعات سخنرانی تد است. این سخنرانی از کن رابینسون (Ken Robinson) با ۵۲ میلیون بازدید، پربازدیدترین ویدیو در تد (TED) است. یک سخنرانی بی‌نظیر که عمیقا نوع نگاه ما را به یادگیری می‌تواند متحول کند.

یکی از منابع موثق برای دستیابی به اطلاعات و ایده‌های بروز در دنیای کسب‌وکار، بهره‌گیری از اطلاعات سخنرانی تد است. این سخنرانی از کن رابینسون (Ken Robinson) با ۵۲ میلیون بازدید، پربازدیدترین ویدیو در تد (TED) است. یک سخنرانی بی‌نظیر که عمیقا نوع نگاه ما را به یادگیری می‌تواند متحول کند. دیدن این ویدیو را به شما شدیدا پیشنهاد می‌کنیم.

درباره کن رابینسون – نویسنده و مربی

کن رابینسون متخصص خلاقیت است. او دائما شیوه‌های تدریس را به چالش می‌کشد و تاکنون در معرفی نظریه‌ی انقلابی‌اش درباره‌ی تحول سیستم آموزشی در مدارس نیز موفق بوده است. باور آقای رابینسون بر این است که نظام آموزشی باید در راستای تقویت خلاقیت عمل کند و آگاه باشد که چندین نوع مختلف از هوش وجود دارد. تماشای این سخنرانی تد را به تمام علاقه‌مندان به موضوع خلاقیت توصیه می‌کنم.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری از کن رابینسون هستید، به صفحه ویکی پدیای او سر بزنید.

 متن سخنرانی

صبح بخیر خوب هستید؟ این کنفرانس‌ها (درباره خلاقیت) خیلی عالی هستند، مگه نه؟ واقعا من را تکان داده‌اند. در واقع آن قدر تکان خورده‌ام که دارم اینجا را ترک می‌کنم.

(خنده حضار)

سه زمینه کلی در این چند سخنرانی تد بوده و مرتبط با موضوعی هستند که من می‌خواهم درباره آن صحبت کنم.

یکی از این موضوعات درباره شواهد خارق العاده از خلاقیت انسان مه در تک تک سخنرانی‌‌ها بوده که تاکنون داشته‌ایم. خلاقیت تمام افرادی که دیده‌اید هم متنوع و هم گسترده‌اند.

دومین موضوعی که در سخنرانی‌های تد پیشین اشاره شده اینست که ما در موقعیتی قرار داریم که نمی‌دانیم قرار است در آینده چه اتفاقاتی بیفتد. به عبارتی از آینده هیچ ایده ای نداریم و نمی‌دانیم که چه چیزهایی اتفاق خواهد افتاد.

من به موضوع آموزش و پرورش علاقه‌مندم. البته چیزی که متوجه شدم اینست که در واقع همه یک علاقه‌ای به آموزش و پرورش دارند. شما ندارید؟ این موضوع واقعا برای من جالبه.

اگه شما در یک مهمانی شام باشید و بگویید که در زمینه آموزش و پرورش کار می‌کنید… البته راستش اگه در آموزش و پرورش کار می‌کنید، زیاد پیش نمیاید که در مهمانی شام باشید (خنده حضار) چون دعوت نمی‌شید و جالبه که اگه هم دعوت شدید هیچوقت دوباره دعوت نمی‌شید. این موضوع برای من عجیبه (خنده حضار).

اما اگه دعوت شدید و کسی از آنها از شما بپرسه که مثلا “کار شما چیه؟” و شما بگید که در زمینه آموزش و پرورش کار می‌کنید، می‌بینید که رنگ از رخ اونها می‌پره! و با خودشون فکر می‌کنند که “خدای من! آخه چرا من؟ آن در همین یک روزی که در هفته برای تفریح داشتم.” (خنده حضار) حالا اگر شما از درباره تحصیلات‌شان از آنها سوال کنید شما را به دیوار می‌چسبانند. چون تحصیلات یکی از آن چیزهایی است که که برای مردم مسئله عمیقی است. درست میگم؟ مثل مذهب، پول و چیزهای دیگه.

بنابراین من اهمیت زیادی به آموزش و پرورش می‌دهم و فکر می‌کنم همه ما همینطوریم. این مسئله برایمان اهمیت زیادی داره زیرا این آموزش و پرورش است که قراره ما را برای آینده‌ای آماده کنه که نمی‌توانیم درک اش کنیم.

اگه به بچه‌هایی که امسال مدرسه را شروع می‌کنند فکر کنید متوجه می‌شید که آنها در سال ۲۰۶۵ بازنشسته خواهند شد و هیچ‌کس روحش هم خبر ندارد که با وجود تخصصی که در این چهار صباح از عمرشان یاد می‌گیرند دنیا در آن موقع چه شکلی خواهد بود.

با این‌وجود قراره این بچه‌ها را برای آن موقع آماده کنیم، پس این غیرقابل پیش‌بینی بودن از نظر من شگفت‌آوره.

و سومین موضوعی که در سخنرانی‌های پیشین اشاره شده اینست که با وجود تمام اختلافات، همه‌ی ما روی این موضوع توافق داریم که کودکان‌مان چه قابلیت‌های خارق‌العاده‌ای دارند. مثل قابلیت‌های آنها برای نوآوری و خلاقیت.

مثلا اجرای دیشب سیرنا (Sirena) شگفت‌آور بود. مگه نه؟ شگفت‌آور بود که چه کارهایی می‌تونست بکنه و البته او یک فرد استثناییه. اما به نظر من قابلیت‌های دوران کودکی همگی شگفت‌آورن. آنچه دیشب دیدیم یک انسان خارق‌العاده بود که استعداد پیدا کرده و نظر من اینه که همه بچه‌ها دارای استعدادهای فوق‌العاده هستند و ما آنها را به طرزی خیلی بی‌رحمانه سرکوب می‌کنیم.

بنابراین امروز می‌خواهم درباره آموزش و پرورش و خلاقیت صحبت کنم. نظر من اینه که امروزه خلاقیت به اندازه داشتن سواد خواندن و نوشتن در آموزش و پرورش مهمه و باید به همان شکل به آن اهمیت داد.

من اخیرا داستانی شنیده‌ام و عاشق تعریف کردنش هستم. درباره یک دختر کوچولوی شش ساله که سر کلاس نقاشی حاضر میشد. او ته کلاس می‌نشست و نقاشی می‌کشید. معلم‌اش می‌گفت که این دختر کوچولو به ندرت به درس توجه می‌کند ولی به نقاشی توجه ویژه‌ای داشت. معلم که این موضوع برایش بسیار جالب بود می‌گفت که وقتی بالای سر این دخترک رفته و از او پرسیده که “چه چیزی نقاشی می‌کنی؟” دخترک جواب داده: “من دارم عکس خداوند رو می‌کشم.” معلم به او میگه: “ولی کسی نمی‌دونه که خدا چه شکلیه” و جواب دخترک این بوده که: “خب تا یک دقیقه دیگه می‌فهمند چه شکلیه”. (خنده حضار)

زمانی که پسرم در انگلستان چهار ساله بود در نمایش ولادت حضرت مسیح نقشی به عهده داشت. داستانش را خاطرتان هست؟ پسرم جمیز نقش یوسف گیرش آمد و ما از این موضوع خیلی خوشحال بودیم. از نظر ما یکی از نقش‌های اصلی داستان بود. ما آنجا را پر از افرادی کرده بودیم که تی‌شرت های مخصوص بپوشند. تی‌شرت هایی که روی آن نوشته شده بود: “جمیز رابینسون واقعا همان یوسف است!” (خنده حضار)

نقش جمیز خیلی دیالوگی نداشت، به جز در همان قسمتی که سه پادشاه با هدایایی در دست وارد می‌‌شوند و طلا، کندر و مرمر می‌آورند. ما آنجا نشسته بودیم که سه تا پسر وارد صحنه شدند. آنها روی سرشان حوله پیچیده بودند و جعبه‌هایشان را زمین گذاشتند. پسر اول گفت: “من برایتان طلا آورده‌ام.” پسر دوم گفت: “من برای‌تان مرمر آورده‌ام.” و پسر سوم گفت: “اینو فرانک براتون فرستاده.” (خنده حضار)

چیزی که در همه اینها داستان‌ها مشترکه اینه که بچه‌ها شانس خودشان را امتحان می‌کنند. اگر نمی‌دانند یک چیزی امتحان می‌کنند. درست می‌گم؟ اونا از اشتباه کردن نمی‌ترسند. حالا من نمی‌خوام بگم که اشتباه کردن و خلاق بودن هم‌معنی هستند. اما چیزی که می‌دانم اینست که اگر آماده اشتباه کردن نباشید، هیچ‌وقت هیچ فکر نابی به ذهن‌تان نمی‌رسد.

البته بسیاری از کودکان این قابلیت را قبل رسیدن به بزرگسالی از دست می‌دهند و تبدیل به کسانی می‌شوند که از اشتباه کردن می‌ترسند.

ما حتی شرکت‌هایمان را هم به همین شکل اداره می‌کنیم. ما اشتباه را تبدیل به گناه می‌کنیم و حالا داریم به همین شکل نظام آموزش و پرورش ملی‌مان را اداره می‌کنیم. نظام آموزش و پرورش ما جایی است که اشتباه کردن در آن بدترین کار ممکن است. نتیجه اش اینست که مردمی را پرورش می‌دهیم که ظرفیت‌های خلاق خود را از دست می‌دهند.

پیکاسو گفته: “همه کودکان هنرمند به دنیا می‌آیند.” مسئله اینست که در حال بزرگ شدن چطور هنرمند بمانیم؟ من شدیدا به این موضوع اعتقاد دارم که ما به سمت خلاقیت رشد نمی‌کنیم. بلکه از آن دور می‌شویم و در زمینه‌های دیگری رشد می‌کنیم. به عبارت دیگر، ما خارج از خلاقیت، پرورش پیدا می‌کنیم. خب چرا اینطوره؟

من تا حدود پنج سال پیش در انگلستان زندگی می‌کردم. در واقع ما از آنجا به لس‌آنجلس آمدیم. نکته‌ای که در این تغییر موقعیت به چشم من آمد این بود که وقتی به آمریکا می‌روید و وقتی در سراسر جهان سفر می‌کنید، تمام سیستم‌های آموزش و پرورش دنیا یک سلسله مراتب برای درس‌ها دارند. همه‌شان. فرقی نمی‌کند کجا بروید. آدم فکر می‌کند شاید جاهای دیگر طور دیگری باشد ولی نیست. در بالای این سلسله مراتب ریاضیات و زبان قرار دارند، سپس علوم‌انسانی و در پایین هم هنرها هستند. تقریبا در همه این سیستم‌ها هم سلسله مراتبی درون هنرها وجود دارد. مثلا هنر و موسیقی معمولا جایگاه بالاتری در مدارس دارند تا نمایش و رقص.

هیچ سیستم آموزش و پرورشی روی زمین وجود ندارد که هر روز به بچه‍ها رقص یاد بدهد، همان‌طوری که به آنها ریاضی یاد می‌دهد. چرا؟ چرا اینطور نیست؟ من فکر می‌کنم این موضوع اهمیت زیادی داره. به نظر من ریاضی مهمه ولی رقص هم همینطور. بچه ها اگه اجازه داشته باشند همیشه می‌رقصند. همه ما اینطوریم. همه ما بدن داریم غیر ازینه؟

در حقیقت اتفاقی که می‌افته اینه که همین‌طور که بچه‌ها بزرگ میشن، ما پرورش اونا رو به تدریج از کمر به بالا انجام می‌دهیم و بعدش فقط روی سرشان متمرکز می‌شویم و بعدا حتی متمایل به یک سمت از سرشان می‌شویم. اگه یه موجود فضایی بودید و از آموزش و پرورش دیدن می‌کردید و می‌پرسیدید “این آموزش و پرورش عمومی برای چیه؟” گمانم باید می‌گفتید که نتیجه‌ی آموزش پرورش عمومی اینست که چه کسی با این روش موفق می‌شود، چه کسی همه کارهایی که باید انجام دهد انجام می‌دهد، چه کسی همه صدآفرین‌ها را می‌گیرد، برنده‌ها چه کسانی هستند؟ گمانم باید نتیجه می‌گرفتید که تمام هدف آموزش و پرورش عمومی در سراسر جهان اینه که اساتید دانشگاه تولید کنه، غیر ازینه؟

اساتید دانشگاه کسانی هستند که سر از بالای هرم در می‌آورند و من هم قبلا از همون‌ها بودم. من اساتید دانشگاه را دوست دارم، ولی می‌دانید این کار درست نیست که آنها را به عنوان نقطه اوج دستاوردهای بشر ستایش کنیم. آنها فقط نوعی از زندگی بشر هستند، نوعی دیگر از زندگی. ولی نسبتا جالب هستند و من این را از روی علاقه‌ای که به آنها دارم می‌گویم. بنابر تجربه‌ی من یک چیز جالب درباره استادها، همه نه ولی معمولا، اینست که آنها در کله‌شان زندگی می‌کنند. بله آنها اون بالا کمی هم متمایل به یک سمت از کله‌شان زندگی می‌کنند. آنها مستقل از بدنشان هستند. می‌دانید یک جوری واقعا به بدنشان به عنوان وسیله نقلیه‌ای برای کله شان فکر می‌کنند، مگه نه؟ راهی برای رساندن کله‌شان به جلسات. راستی اگر شواهد واقعی برای تجربه خروج از بدن می‌خواهید، خودتان را به یک کنفرانس علمی چند روزه ببرید و آخر شب همراه با آنها به یک دیسکو بروید (خنده حضار). آنجا خواهید دید که مردان و زنان بزرگ در حالی که به نحوی پریشان دور خودشان می‌پیچند بدون هماهنگی با موسیقی، منتظرند جشن تمام شود تا بتوانند بروند خانه و درباره اش مقاله بنویسند. (خنده حضار)

سیستم آموزش و پرورش ما مبتنی بر مفهوم قابلیت علمیه و این مسئله دلیل داره. کل سیستم که در جهان زمانی اختراع شد که سابقه‌ی هیچ نظام آموزش و پرورش عمومی قبل از قرن نوزدهم وجود نداشت. همه آنها به وجود آمدند تا پاسخگوی نیازهای صنعتی شدن باشند. برای همین سلسله مراتب در نظام آموزش و پرورش ریشه در دو ایده داره.

اول اینکه آن درس‌هایی که بیشترین فایده را برای کار داشتند در بالای سلسله مراتب قرار بگیرند. برای همین احتمالا از چیزهایی که در کودکی دوست داشتید با این توجیه که در آن زمینه هیچ‌وقت یک کار درست و حسابی پیدا نمی‌کنید، مایوس می‌شدید. درست نمیگم؟ موسیقی را ول کن، نوازنده نمیشی. هنر را ول کن، هنرمند نمیشی…. نصیحت‌هایی خیرخواهانه اما به کلی اشتباه.

دلیل دوم قابلیت علمیه، که واقعا بر دید ما از هوش تسلط پیدا کرده، چرا که اگه دقیق‌تر بهش فکر کنید تمام سیستم آموزش و پرورش عمومی در همه جای جهان یک فرآیند طولانی برای ورود به دانشگاهه و نتیجه‌اش اینه که خیلی از افراد بسیار با استعداد، نابغه و خلاق فکر می‌کنند که مناسب این نظام نیستند. چون چیزهایی که آنها در مدرسه خوب بلد بودند برای کسی ارزش‌مند نبود یا حتی ننگ به حساب می‌آمد. من فکر می‌کنم که ما دیگر نمی‌توانیم هزینه ادامه دادن این روش را در آموزش و پرورش بپردازیم.

طبق آمار یونسکو در ۳۰ سال آینده تعداد افرادی که در سراسر جهان فارغ التحصیل خواهند شد، بیشتر از تمام افرادی میشه که از نظام آموزش و پرورش در طول تاریخ فارغ التحصیل شده‌اند.

آدم های بیشتر و این ترکیبیه از تمام چیزهایی که درباره‌اش صحبت کردیم، از تغییرات تکنولوژی گرفته تا ساختار جمعیت، انفجار بزرگ جمعیت و … ناگهان مدرک‌ها دیگر ارزشی ندارند، درست نمی‌گم؟

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

وقتی من دانشجو بودم اکر مدرک داشتید، کار داشتید. اگر کار نداشتید به خاطر این بود که نمی‌خواستید داشته باشید. ولی این روزها بچه‌هایی که مدرک دارند خیلی وقت‌ها برمی‌گردند خانه و به بازی‌های رایانه‌ای‌شان ادامه می‌دهند، چون حالا کاری که قبلا لیسانس می‌خواست فوق‌لیسانس نیاز دارد و کاری که قبلا فوق‌لیسانس می خواست، دکترا لازم دارد. انگار که نوعی فرآیند تورم علمی به وجود آمده و نشانگر اینست که کل ساختار آموزش و پرورش ما در حال تغییره.

ما باید به کلی دیدمان را دباره هوش بازنگری کنیم. ما سه نکته را در مورد هوش می‌دانیم: اول اینکه هوش متنوعه. فکر کردن ما درباره دنیا به روش‌هایی است که دنیا را تجربه می‌کنیم. یعنی ما تصویری، صوتی، حرکتی، حتی مجرد یا مجسم فکر می‌کنیم.

دوم اینکه هوش پویاست. اگر به تبادلات مغز انسان نگاه کنید همان طور که دیروز تعدادی از سخنرانان گفتند، هوش به طرز شگفت‌آوری تبادلیه. مغز به قطعات مختلف تقسیم نشده، در واقع خلاقیت، که من آن را فرآیند داشتن ایده‌های ناب و باارزش تعریف می‌کنم، بیشتر وقت‌ها از طریق تبادل میان روش‌های مختلف دیدن پدید می‌آید.

و سومین مورد درباره هوش اینست که منحصربفرده. من دارم روی کتابی کار می‌کنم با عنوان “شکوفایی” که مبتنی بر یک سری مصاحبه است که با مردم داشتم درباره اینکه چطور استعدادهایشان را کشف کرده‌اند. برایم خیلی جالبه که چطور این افراد استعدادهایشان را کشف کرده‌اند. در حقیقت ماجرا از یک گفتگو شروع شد که با یک خانم خارق‌العاده داشتم. شاید بیشتر مردم درباره‌اش نشنیده باشند. اسم او جیلیان لین (Gillian Lynne) است. درباره‌اش شنیدید؟ بعضی‌ها شنیده‌اند. او یک طراح رقصه و همه کارهایش را می‌شناسند. او رقص نمایش‌های گربه‌ها و شبح اپرا را انجام داده است. شگفت انگیزه. به هرحال من و جیلیان یک روز با هم ناهار می‌خوردیم و من گفتم: “جیلیان چی شد که تونستی رقاص بشی؟”. اون گفت وقتی که مدرسه می‌رفت واقعا کسی بهش امیدوار نبود و مدرسه اش در دهه ۳۰ برای پدر و مادرش نامه نوشت که “ما فکر می‌کنیم جیلیان دچار نوعی اختلال یادگیری باشه” اون نمی‌تونست تمرکز کنه، همه‌اش وول می‌خورد. فکر کنم اگر امروز بود می‌گفتند که او بیش فعالی (ADHD) داره، مگه نه؟ اما او در دهه ۱۹۳۰ بود و بیش‌فعالی هنوز اختراع نشده بود!

(خنده حضار)

به هر حال او به ملاقات یک متخصص رفت. در یک اتاق که با بلوط تزئین شده بود به همراه مادرش منتظر شدند. او را راهنمایی کردند که روی یک صندلی در ته اتاق بنشیند و همان‌جا ۲۰ دقیقه همراه نشست تا متخصص با مادرش درباره همه مشکلات جیلیان در مدرسه صحبت کند. در آخرش دکتر رفت و نشست کنار جیلیان و گفت: “جیلیان من به همه حرف‌هایی که مادرت گفته گوش دادم و حالا باید باهاش خصوصی حرف بزنم” او گفت: “همین‌جا صبر کن. ما برمی‌گردیم. زیاد طول نمی‌کشه.”

آیا مدارس باعث از بین رفتن خلاقیت در افراد می‌شوند؟ – سخنرانی کن رابینسون در تد (TED)

آنها رفتند و تنهایش گذاشتند اما در حالی که از اتاق بیرون می‌رفتند دکتر رادیو را روشن کرد که روی میز کارش بود. وقتی آنها از اتاق بیرون رفتند، به مادر جیلیان گفت: “همین جا بایستید و فقط تماشایش کنید”. دکتر لحظه‌ای که از اتاق خارج شدند، می‌گفت جیلیان روی پاهایش ایستاده بود و با موسیقی حرکت می‌کرد. چند دقیقه ای‌نگاهش کردند. سپس برگشت و به مادرش گفت : “خانم لین، جیلیان بیمار نیست، او یک رقاص است. او را مدرسه رقص ببرید.” من از او پرسیدم که بعد از آن چه شد و جیلیان تعریف کرد: “مادرم همان کار را کرد. نمی توانم به زبان بیاورم که چقدر خارق‌العاده بود. ما وارد یک اتاق شدیم که پر بود از آدم‌هایی مثل خودم. آدم‌هایی که نمی‌توانستند یک جا آرام بگیرند. آدم‌هایی که برای فکر نیاز به حرکت داشتند. آنها باله، رقص تپ و رقص جاز، مدرن و معاصر انجام می‌دادند. او بعد از مدتی برای پذیرش در مدرسه سلطنتی باله اقدام کرد. جیلیان یک تک رقاص شده بود و مسیر شغلی شگفت‌انگیزی داشت و بعدا از مدرسه باله فارغ‌التحصیل شد. او بعد از فارغ‌التحصیلی شرکت خودش را به نام “شرکت رقص جیلیان لین” راه‌اندازی کرد. بعد از مدتی با اندرو لوید وبر (Andrew Lloyd Weber) آشنا شد و مسئولیت برخی از موفق‌ترین کارهای نمایشی موزیکال را در طول تاریخ به عهده گرفت. میلیون‌ها نفر از کارهای او لذت برده‌اند و او امروزه یک میلیونر است.

اگر دکتر دیگه‌ای بود ممکن بود به او چندتا قرص بدهد و صرفا بخواهد او را آرام‌تر کند (تشویق حضار).

حالا من فکر می‌کنم به نظرم نتیجه‌ای که میشه گرفت اینه که تنها امید ما برای آینده دنبال کردن مفهوم جدیدی از بوم‌شناسی انسانیه. ما باید مفهوم ذهنی‌مان را درباره غنای قابلیت انسان بازنگری کنیم.

سیستم آموزش و پرورش ذهن‌های ما را “به دنبال یک کالای خاص” معدن‌کاوی کرده به همان شکلی که ما در معادن زمین کاوش می‌کنیم. در حالی که این کار برای آینده به درد ما نمی‌خورد. ما باید بر اصول بنیادی که طبق آنها فرزندان‌مان را آموزش می‌دهیم بازنگری داشته باشیم. یک جمله زیبا از جوناس سالک (Jonas Salk) هست که می‌گوید: “اگر تمام حشرات از کره زمین محو شوند، به پنجاه سال نمی‌کشد که کل حیات در کره زمین نابود می‌شود. اما اگر تمام انسان‌ها از کره زمین محو شوند، در عرض پنجاه سال تمام گونه‌های حیات شکوفا می شوند.” و او راست می‌گفت. چیزی که تد (TED) از اون تقدیر میکنه، موهبت پندار انسانه.

پندار. حالا باید مراقب باشیم که از این موهبت هوشمندانه استفاده کنیم. تنها کاری که در این راستا کار باید بکنیم اینه که قابلیت‌های خلاق خودمان را، با همان غنایی که دارند ببینیم و آن‌وقت می‌بینیم که برای فرزندانمان هنوز امیدی هست.  وظیفه ما اینه که آنها را تربیت کنیم تا بتوانند با این آینده روبرو شوند. در ضمن ما ممکنه این آینده را نبینیم اما آنها می‌بینند و وظیفه ما اینه که به آنها کمک کنیم آینده را به خوبی بسازند.

اگر به دنبال منابع بیشتری در زمینه پرورش خلاقیت می‌گردید، کتاب نوآفرینی آدام گرانت (انتشار سال ۲۰۱۶) را به شما پیشنهاد می‌کنم.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com