۵ سخنرانی تد (TED) که هر کارآفرینی باید ببیند
شیما مسائلی
۱۶ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۵ سخنرانی تد (TED) که هر کارآفرینی باید ببیند
مقدمه: سخنرانی‌های TED طرفداران زیادی در همه دنیا دارند، چرا که بینش افراد را در زمینه‌های مختلف، از طبیعت انسان گرفته تا پیشرفت‌های علمی و شیوه‌های جدید طراحی بالا می‌برد. اگر شما هم به کارآفرینی علاقه‌مند هستید، این سخنرانی‌ها به شما کمک می‌کند پیش‌فرض‌های ذهنی‌تان را به چالش کشیده و خودباوری بیشتری داشته باشید.

سخنرانی‌های TED طرفداران زیادی در همه دنیا دارند، چرا که بینش افراد را در زمینه‌های مختلف، از طبیعت انسان گرفته تا پیشرفت‌های علمی و شیوه‌های جدید طراحی بالا می‌برد. این سخنرانی‌ها الهام‌‌بخش‌اند و آگاهی بیشتری به ما در این زمینه‌ها می‌دهند، تا متخصصان بهتری باشیم. اگر شما هم به کارآفرینی علاقه‌مند هستید، این سخنرانی‌ها به شما کمک می‌کند پیش‌فرض‌های ذهنی‌تان را به چالش کشیده و خودباوری بیشتری داشته باشید، همچنین در جهت تبدیل شدن به بهترین رهبری که می‌توانید باشید، به شما یاری می‌رسانند (در این باره مقاله‌ی ۷ باور اشتباه در کارآفرینی را مطالعه نمایید).

با این وجود جستجو بین هزاران سخنرانی درباره موضوعی خاص، کار وقت گیر و خسته‌کننده‌ای است. به همین دلیل است که این پست مجموعه‌ای از ضروری ترین سخنرانی TED درباره کارآفرینی، برای شما گردآوری کرده است:

۱) خلاقیت حل مسئله در مواجهه با محدودیت‌های جدی

خلاقیت حل مسئله در مواجهه با محدودیت‌های جدی – سخرانی ناوی راجو در تد (TED)

این سخنرانی که توسط ناوی راجو (Navi Rdjou) ارائه شده، درباره محدودیت منابع در مواجهه با حل مسئله است. حل مسئله چالشی در همه حوزه‌هاست، چرا که برای عرضه نوآوری، اکتشافات علمی و حتی پایداری روابط اجتماعی اهمیت دارد. راجو در این سخنرانی علت نیاز به وجود محدودیت‌های جدی و مزایای آن را در زمان حل مسئله مطرح می‌کند.

این مسئله برای یک کارآفرین به معنای کار کردن با وجود محدودیت سرمایه، منابع، و زمان است. علی‌رغم اینکه ازدیاد محدودیت‌ها ادامه کار را دشوار می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که در واقع منجر به نوآوری‌های بیشتر می‌شوند. تماشای این سخنرانی به خصوص برای مواقعی که تصور می‌کنید به بن بست رسیده‌اید و کار دیگری نمی‌توانید انجام دهید، بسیار  عالی است.

۲) رهبران بزرگ چگونه برای افراد الهام‌بخش می‌شوند

رهبران بزرگ چگونه برای افراد الهام‌بخش می‌شوند – سخرانی سیمون سینک در تد (TED)

این سخنرانی TED که توسط سیمون سینک (Simon Sinek) ارائه شد، درباره موضوع رهبری و اینکه چرا بعضی رهبران بیش از سایرین می‌توانند افراد را به کار بیشتر ترغیب کنند، صحبت کرده است. او با بیان مثالهایی از حرکت حقوق مدنی به رهبری مارتین لوتر کینگ، تا رهبری شرکت اپل در دنیای کسب و کار امروز، الگوهایی را که ظاهرا نرخ موفقیت رهبران را پیش‌بینی می‌کند، مورد بررسی قرار داده است.

از یک طرف پیام این سخنرانی قویا به سمت کارآفرینان است: “مردم کار شما را نمی‌خرند؛ بلکه آنها خریدار هدف شما از انجام کار هستند.” برای کارآفرینانی که تلاش می‌کنند رهبران صنعت خود باشند، درک عمیق این اصل، یک ضرورت است. این سخنرانی را از سیمون سینک با دیدی عمیق برای ارزیابی ایده وی، به همراه مثال‌های واقعی، ببینید.

۳) بزرگ‌ترین و تنها علت موفقیت استارت آپ‌ها

بزرگ‌ترین و تنها علت موفقیت استارت آپ‌ها – سخرانی بیل گراس در تد (TED)

بیل گراس (Bill Gross) در این سخنرانی TED تلاش کرده است که تمام دلایل موفقیت و ارجحیت یک استارت آپ نسبت به استارت آپی دیگر را به صورت کمی، به مخاطبان نشان دهد. گراس، به عنوان کارآفرین چندین کسب‌وکار و مشاور برای سایر استارت آپ‌ها، در زمینه کارآفرینی تجربیات بسیاری دارد. او کسب‌وکارهای بی‌نظیری را دیده که شکست خورده‌اند و برعکس آن، کسب‌وکارهای زیرسوال بسیاری را نیز دیده است که موفق شده‌اند. تجربه چنین مشاهداتی او را بر این داشته است که دقیقا به صورت کمی به دنبال جواب این سوال باشد که “چرا چنین تفاوت‌هایی به وجود می‌آیند؟”

گراس وضعیت ضعف یا قوت ۵ شاخص را در تمام استارت آپ‌ها اندازه گیری می‌کند: زمان‌بندی راه‌ اندازی کسب‌وکار، تیم، دسترسی به سرمایه و مدل کلی کسب‌وکار. تماشای این سخنرانی برای هر صاحب کسب و کاری، یک ضرورت است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

گری وینرچاک (Gary Vaynerchuk) در عنوان این سخنرانی TED پیش فرض خود را بیان کرده است. اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که از جستجوی مقالات و نوشته‌ها برای یاقتن نکات ظریف از قلم افتاده لذت می‌برید، لزومی ندارد این سخنرانی را ببینید، زیرا عنوان این سخنرانی به طور دقیق تمام موضوع را بیان کرده است. در واقع، روشی که وینرچاک برای قانع کردن شما در بیان این مسئله و ضرورت پرداختن به آن استفاده می‌کند، بسیار الهام‌بخش بوده و ارزش دیدن دارد.

کارآفرینان اغلب با تصور کسب درآمدهای بالا انگیزه گرفته و با ایده راه‌اندازی کسب‌وکارهای شخصی، هیجان زده می‌شوند. اما برای اینکه حقیقتا موفق شوید، می‌بایست علاقه‌مند کاری باشید که انجام می‌دهید. شما می‌بایست در صنعتی کار کنید، که واقعا به آن اهمیت می‌دهید و کاری را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. در غیر اینصورت، هیچگاه راضی نخواهید بود.

۵) چگونه با بهبود هدف خلاقیت گروهی، مدیریت کنید

این سخنرانی TED که توسط لیندا هیل (Linda Hill) ارائه شده است، برای کارآفرینانی ایده‌آل است که تلاش می‌کنند خلاقیت بهترین تیم کاری خود را بالا ببرند. هیل در این سخنرانی با بررسی تاکتیک‌های گوناگونی که برترین و مشهورترین شرکت‌ها استفاده می‌کنند، علل ریشه‌ای تقویت خلاقیت را بررسی می‌کند.

در نهایت او مجموعه‌ای از ابزارها و استراتژی‌هایی را ارائه می‌کند که هر کارآفرینی می‌تواند با استفاده از آن تیمی پرورش دهد که ایده‌های جدید و فوق‌العاده تولید کرده و از همین رهگذر، سازمان خود را به جلو پیش براند. تفکر خلاق و توانایی حل مسئله از مشخصات حیاتی هر سازمانی هستند و او در این سخنرانی بهترین روش برای ترکیب کردن این دو ویژگی در فرهنگ سازمانی را بیان می‌کند.

اگر تا کنون این سخنرانی‌های TED را ندیده‌اید -چه کارآفرین باشید و چه قصد کارآفرینی داشته باشید- حتما تماشای سخنرانی‌های TED درباره کارآفرینی را در برنامه خود قرار دهید. هیچ توجیهی برای ندیدن آنها وجود ندارد، حتی می‌تواند فایل صوتی آنها را دانلود کنید تا در مسیر رفت‌وآمد به خانه به آنها گوش دهید. هر چقدر بیشتر در برابر ایده‌ها و تجربیات جدید، با دید باز برخورد کنید، در مسیر کارآفرینی احتمال موفقیت بالاتری دارید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com