کارآفرینان چه اشتباهاتی می‌کنند؟ ۷ باور اشتباه رایج در کارآفرینی
شیما مسائلی
۲۶ آوریل ۲۰۱۷
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
کارآفرینان چه اشتباهاتی می‌کنند؟ ۷ باور اشتباه رایج در کارآفرینی
مقدمه: شاید انتظار داشته باشید که به سرعت موفق شوید و یا کارآفرینی را راهی آسان برای پولدار شدن، فرض کنید. اما اینها باورهای اشتباه در کارآفرینی است.

کارآفرینی در دنیا تا حدی با خیال‌بافی آمیخته شده است. به این معنا که درباره پتانسیل‌های کاری آن و البته شان اجتماعی کسب پول و قدرت از این طریق، تا حدی اغراق می‌شود. به خصوص اینکه افراد مشهوری مثل الون ماسک و مارک زاکربرگ الهام‌بخش موج‌های بی‌شماری از کارآفرینانی بوده است که برای دستیابی به موفقیت‌هایی نظیر آنها تلاش می‌کنند.

این مسئله غالبا خوب است و تاثیر مثبتی دارد: استارت آپ‌ها باعث رشد اقتصاد یک کشور می‌شوند و تجربه کارآفرینی تقریبا برای هر کاربردی در آینده ارزشمند است. با اینحال، نهایتا تعداد زیادی از جوانان و سایر کارآفرینان تازه‌کار به این نتیجه می‌رسند که “از این ماجرا سر در نمی‌آورند” و به خاطر ذهنیت اشتباه کسب‌وکار خود را رها می‌کنند:

۱٫ کارآفرینان برای رهبر بودن زاده شده‌اند

ممکن است اینطور به نظر برسد که بعضی افراد رهبر زاده شده‌اند یا اقلا ویژگی‌های اساسی رهبری را به‌طور مادرزاد داشته‌اند. اما در حقیقت آنها موفق نیستند، بلکه به سطوح مختلفی از موفقیت می‌رسند. بسیاری از ویژگی‌های لازم برای کارآفرینی، مستقل از اینکه با چه شرایطی کار خود را شروع کرده باشید، اکتسابی هستند. فارغ از اینکه شما مبتکری درونگرا یا برونگرا باشید، ریسک یکسانی در توسعه و نگهداشت کسب‌وکار خود خواهید داشت؛ اگر ذهنیت و ابزار صحیح در دسترس باشد، هر کسی می‌تواند کارآفرین باشد.

۲٫ ایده، یعنی همه چیز!

درست است که در دنیای کارآفرینی، برخی ایده‌های ناب می‌توانند شما را چندین قدم جلو بیاندازند، سرمایه‌گذاران بیشتری جلب کنند (فارغ از اینکه به دنبال سرمایه‌گذاران خصوصی یا عمومی (Crowdfunding) باشید) و کسب‌وکار سودآور یا حداقل باثباتی ایجاد کنند، اما اگر حمایت کافی وجود نداشته باشد، حتی بهترین ایده‌ها هم ممکن است شکست بخورند. بیل گراس (Bill Gross) در سخنرانی TED خود به دنبال پاسخ به این پرسش بوده است که چرا برخی کسب‌وکارها با ایده‌های فوق‌العاده شکست می‌خورند و برخی با ایده‌های کاملا معمولی، به حیات خود ادامه می‌دهند. تماشای این ویدیو را به شما پیشنهاد می‌کنم.

همانطور که در سخنرانی بیل گراس هم پرداخته شد، اگر حمایت کافی وجود داشته باشد (مانند زمان‌بندی راه‌اندازی کسب‌وکار) حتی ایده‌های معمولی هم در نهایت می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. توجه داشته باشید که هر ایده‌ای وابسته به منابع و متغیرهای بسیار بوده و در نتیجه محکوم به تغییر است. بنابراین بیش از حد روی یک ایده سرمایه‌گذاری نکنید، یا به عبارت دیگر تمام تخم‌مرغ‌‌های خود را در یک سبد نگذارید.

۳٫ کارآفرینی آزادی بی‌نهایت به شما می‌دهد

بسیاری از مردم به دلیل تصور آزادی کاری بیشتر، مجذوب ایده کارآفرینی می‌شوند. درست است که در این شرایط شما تنها کسی هستید که بیشتر قوانین را تعیین می‌کند، مثلا می‌توانید قانون ساعت کاری از ۹-۵ را بردارید، شرایط کار از راه دور را امکان‌پذیر کنید، لباس‌های محبوبتان را بپوشید یا تعطیلات را به سلیقه خودتان اعلام کنید، اما فراموش نکنید که شما در قبال سودآور کردن کسب‌وکار خود نیز مسئولید! این هدف در اغلب مواقع به معنای قربانی کردن خواسته‌های شخصی‌، ساعات کاری طولانی و حضور طولانی مدت در دفتر کار است.

۴٫ کارآفرینی راه آسانی برای پولدار شدن است

این مطلب قابل چشم‌پوشی نیست که اگر متغیرهای زیادی به درستی در جهت حمایت از کار شما عمل کنند، برای درآمد حاصل از کسب‌وکارتان هیچ سقفی نمی‌توان تعیین کرد. همچنین درست است که کارآفرینی مسیری برای کسب ثروت و موفقیت بالقوه است، اما معنای این جمله با اینکه کارآفرینی “برنامه کسب سریع ثروت” است، تفاوت دارد!

شما باید منابع مختلفی را اعم از پول و زمان در کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنید. حتی اگر تمام منابع مالی در دسترس باشند، باز هم ضمانتی برای راه‌اندازی به موقع و با سرعت زیاد وجود ندارد.

۵٫ موفقیت یا خیلی سریع از راه می‌رسد و یا اصلا نصیب نمی‌شود

معمولا تصویر کارآفرین موفق به صورت فردی سوار بر جت به نمایش گذاشته می‌شود که یک شبه با سرعت جت به موفقیت می‌رسد. اما واقعیت این است که پیش از اینکه موفقیت از راه برسد، زمان طولانی (شاید ماه‌ها و سالها) در کنار تلاش بی وقفه لازم است. نرخ بالای شکست استارت آپ‌ها، برخی کارآفرینان را به این باور اشتباه رسانده است که کارآفرینی یا به سرعت منجر به موفقیت می‌شود و یا اصلا به نتیجه‌ نخواهد رسید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۶٫ شما باید به تنهایی کار را جلو ببرید

کارآفرینان اغلب بیشترین شان و منزلت را در قبال کسب‌وکار خود به دست می‌آورند، زیرا آنها نماینده‌ی شرکت‌های صاحب نام و معتبرشان هستند و همچنین از بنیان‌گذاران آن به شمار می‌آیند. اما با این‌حال هیچ موفقیتی کاملا یک تنه به دست نمی‌آید. همیشه فردی با تجربه، یک سرمایه‌گذار، تیمی از کارکنان یا حداقل یکی از اعضای حمایت‌گر خانواده، شما را در تحقق رویایتان کمک می‌کنند. بنابراین سعی نکنید همه کارها یک نفره جلو ببرید؛ پذیرش و درخواست کمک از دیگران را یاد بگیرید. اینکار ظرفیت شخصیت شما را نیز بالا می‌برد.

۷٫ شما رمز موفقیت را می‌دانید

بسیاری از کارآفرینان تازه‌کار زمانی‌که هیجان‌زده هستند، تصور می‌کنند که رمز موفقیت را یافته‌اند. آنها باور دارند که هیچ ایده‌ای نمی‌تواند با ایده آنها رقابت کند، زمان‌بندی درستی برای راه اندازی کارشان دارند و یا اینکه آنها “سلاحی مخفی” دارند که آنها را موفق خواهد کرد. این گونه تصورات، تقریبا همیشه، توهماتی بیش نیستند.

شکست یا موفقیت کسب‌وکارها به برهم‌کنش متغیرهای زیادی بستگی دارد. خلاصه کردن همه آن متغیرها در یکی از عوامل بالا، کوته‌بینانه است. اگر فقط یک کلید سرراست برای موفقیت وجود داشت، همه ما کارآفرینانی‌ فوق‌العاده ثروتمند بودیم.

واقعیت کارآفرینی اغلب با تصاویری که از آن در تیتر مقالات و کنفرانس‌های اقتصادی می‌بینیم، متفاوت است؛ اما این مطلب بدان معنا نیست که کارآفرینی شرایط نامطلوبی داشته و ارزش پیگیری ندارد. تمام این”واقعیت‌ها” به این معناست که شما باید بهتر برای سختی‌های کارآفرینی آماده شوید. برای آمادگی بیشتر، می‌توانید با افراد بیشتری که در زمینه کارآفرینی تجربه دارند، صحبت کنید. مسلما هر چه بیشتر آماده باشید، شانس موفقیت بالاتری هم خواهید داشت.

نات هانیس (Knutt Haanaes) استراتژیست در سخنرانی TED خود بیان می‌کند که رمز موفقیت در ایجاد شرکتی که پایدار بماند، ایجاد توازنی بین تکیه بر نقاط قوت و تقویت نقاط ضعف است. او در سخنرانی TED خود با بررسی علل موفقیت سازمان‌های تاثیرگذار، دو علت را برای شکست فعالیت‌های کارآفرینانه بیان می‌کند و سپس راهکارهایی برای اجتناب از این دام‌ها ارائه می‌دهد. برای  اجتناب از باورهای اشتباه در کارآفرینی تماشای این سخنرانی به شما پیشنهاد می‌شود.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© تمامی حقوق مادی و معنوی سایت بلاگِ مدیر متعلق به شیما مسائلی است | 2018 | Blogemodir.com