آموزش کسب و کار اینترنتی

تعریف کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی، یکی از انواع کسب و کار است که به صورت آنلاین – یعنی از طریق اینترنت – صورت می‌گیرد. صاحب یک کسب و کار اینترنتی، کسی است که همه یا بخشی از کسب و کار خود را از طریق اینترنت انجام می‌دهد. راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی می‌تواند شامل خرید و فروش آنلاین، و یا ارائه خدمات آنلاین باشد اما نیاز به آموزش دارد. انواع و اقسام کسب و کارها می‌توانند در صنایع گوناگون به صورت آنلاین اجرا شوند. بنابراین کافیست که از طریق آموزش کسب و کار اینترنتی ، با مبانی و موضوعات مقدماتی تجارت الکترونیک، و اصول بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) آشنا باشید.

آموزش کسب و کار اینترنتی

بنابراین به منظور آموزش کسب و کار اینترنتی ، در این دسته از مقالات به ارائه مطالب و موضوعاتی به هم پیوسته، درباره تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) می‌پردازیم.

علاوه بر این به نظر می‌رسد که یکی از بهترین روش‌های آموزش کسب و کار اینترنتی ، ایده برداری و همچنین الگو برداری از کسب و کارهای اینترنتی موفق است. لذا در این راستا، بخشی از مقالات به معرفی و تحلیل کسب و کارهای اینترنتی موفق می‌پردازد.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین

چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین
شیما مسائلی
۱۲ دی ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین
مقدمه: راه اندازی کسب و کار اینترنتی به شما کمک می‌کند با محدودیت های کمتر، وارد عرصه‌ تجارت شده‌ و از این طریق بتوانید میدان های جدیدی را برای رقابت ایجاد کنید.

زندگی در عصر اطلاعات

ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. اینترنت زندگی ما را متحول کرده و این تغییرات برگشت ناپذیرند. به آرامی تمام خانه‌ها تحت پوشش اینترنت قرار گرفته و می‌گیرند. افراد تمایل پیدا کرده‌اند که قبوض،  امور بانکی و بسیاری از خریدهای شان را به صورت آنلاین انجام دهند. آنها به دلایل گوناگونی از اینترنت استفاده می‌کنند.

هر چه تعداد افراد بیشتری شروع به استفاده از اینترنت برای جستجوی انواع اطلاعات می‌کنند، فرصت‌های بیشتری برای رشد تجارت الکترونیک فراهم می‌شود. در این نوشته ابتدا به بررسی برخی مزایای تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

در طول سال‌هایی که پشت سر گذاشته‌ایم، اینترنت تبدیل به بزرگراهی برای تراکنش‌های آنلاین کسب‌و‌کارها تبدیل شده است.

تمام کسب‌و‌کارهای B2C از بانک‌هایی که خدمات بانکی آنلاین ارائه می‌کنند گرفته تا رزرو انواع بلیط وسایل حمل و نقل به صورت آنلاین و خدمات مربوط به امور بیمه، تلاش می‌کنند تا با ورود به عرصه تجارت الکترونیک به میلیون‌ها کاربر اینترنتی (به عنوان مشتریان بالقوه کسب‌و‌کارشان) دسترسی پیدا کنند. 

مثال‌هایی که گفته شد، تنها کسب‌و‌کارهایی نیستند که می‌توانند تراکنش‌های خود را از طریق تجارت الکترونیک انجام دهند. اکثر شرکت‌های بزرگ از طریق پلت فرم‌های تجارت الکترونیک نیز بخش‌هایی از تدارکات، مدیرت سفارشات و خدمات مشتریان را آنلاین انجام می‌دهند.

امروزه سازمان‌ها برای به روز رسانی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، پلت فرم‌های کاربردی و همچنین بازمهندسی فرآیندهای تجاری به منظور بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک در عملیات کسب‌و‌کار خود میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند.

تقریبا می‌توان گفت که برای کسب‌و‌کارها راه دیگری به جز ورود به عرصه تجارت الکترونیک باقی نمانده است. تمام کسب‌و‌کارها، در سطوح مختلف می‌بایست ساختار خود را منطبق بر آینده‌ای گریز ناپذیر از تجارت الکترونیک کنند.

مزایای تجارت الکترونیک

اینترنت برای کسب‌و‌کارها بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک و همکاری با سایر کسب‌و‌کارها را به ارمغان آورده است. پیش از همه باید به این نکته اشاره کرد که تار جهان گستر (وب) دسترسی به بازارهای جهانی را برای انواع کسب‌و‌کارها محیا کرده است.

کسب‌و‌کارها به کمک اینترنت می‌توانند در کسری از ثانیه به میلیون‌ها مشتری دست پیدا کنند (یکی از مزایای تجارت الکترونیک که به هیچ یک از روش‌های سنتی بازاریابی امکان پذیر نبود).

یکی دیگر از مزایای تجارت الکترونیک کاهش هزینه‌هاست. به هیچ وجه نمی‌توان این مزیت را نادیده گرفت که هزینه بازاریابی در بازاری به وسعت همه دنیا از طریق تجارت الکترونیک در مقایسه با هزینه بازاریابی به روش‌های سنتی بسیار کمتر است. هزینه هر تراکنش آنلاین بسیار ارزان است.

علاوه بر اینها می‌توان به مکانیزهای اداری بدون کاغذ و فرآیندهای فیزیکی و هزینه بر اشاره کرد که برای صرفه جویی در منابع، اینترنت را به پلت فرم بسیار مناسبی تبدیل کرده است. این نکات و نکات بسیارِ دیگر، درک مناسب تری از مزایای تجارت الکترونیک برای بازاریابیِ خدمات و محصولات به صورت آنلاین ایجاد می‌کند.

افزایش سرعت اینترنت در چند سال اخیر همراه با توسعه اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و سخت افزارها به کمک رشد و بالندگی تجارت الکترونیک آمده و بستری برای یکپارچه سازی فرآیندهای کسب‌و‌کارهای اینترنتی فراهم کرده است.

از طرفی قابلیت تراکنش‌های آنلاین برای تجارت الکترونیک مزیتی بزرگ ایجاد کرده است. تجارت الکترونیک نه تنها کسب‌و‌کارهای B2B و B2C را تغییر داده بلکه امروزه شاهد تحول تجارت آنلاین در بازارهای سهام و سایر بازارهای مالی در سراسر جهان هستیم.

مشتریان امروزی از کارایی‌ اینترنت و همچنین نیازهای خود آگاهی دارند. در اصل مشتریان امروزی تمایل به صبر و تعلل ندارند. در این برهه از زمان شاید بتوان به راحتی چنین گفت که کیفیت محصولات نسبت به سرعت ارائه خدمات و محصولات، در درجه اهمیت پایین‌تری قرار گرفته است.

تفاوت بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی سنتی

با نگاهی به تجارت الکترونیک از منظر بازاریابی می‌توان دریافت که تجارت الکترونیک توانسته محصولات و خدمات را به مشتریان نزدیکتر کند. این حوزه از تجارت به مشتریان امکان داده تا با مشاهده، مطالعه و دانلود، محصولات را قبل از خرید به صورت آنلاین تجربه کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌های بازاریابی دیجیتالی با بازاریابی سنتی اینست که بازاریابی دیجیتالی برای شرکت‌ها امکان معرفی محصولات را بر طبق سلیقه مشتریان و خریدهای پیشین آنها محیا کرده است.

در کنار اینها نه تنها بازاریابی دیجیتالی امکان هدف قرار دادنِ بازارها را در طیف وسیعی را محیا می‌کند، بلکه به لطف تجارت الکترونیک امکان هدف قرار دادنِ تخصصی‌ترین بازارها با شخصی‌ترین سلایق مشتریان و پیشنهادات ویژه برای این بازار نیز فراهم شده است.

تجارت الکترونیک پیوسته در حال دگرگونی و تکامل است. پیش بینی اینکه آینده‌ی تجارت الکترویک در کدام مسیر و چگونه توسعه می‌یابد، چندان دقیق نیست. اما یک حقیقت مبارز وجود دارد: تمام کسب‌و‌کارها، کوچک یا بزرگ برای بقا چاره‌ای جز ورود به دنیای تجارت الکترونیک وجود ندارند.

اکنون درباره ماهیت تجارت الکترونیک و مزایای آن صحبت کردیم، زمان آن رسیده که درباره روند تجارت الکترونیک نکاتی را مورد توجه قرار دهیم.

مدیران هر کسب‌و‌کاری در این دوره بیش از هر دوره‌ی دیگری با شرایطِ پر چالش روبرو می‌شوند. هدف گذاری برای یک کسب‌و‌کار، فشار و پیچیدگی‌های مدیریت کسب‌و‌کار در بازارهای پر رقابت در هیچ دورانی به اندازه‌ی امروز سخت نبوده و باعث شده که مدیران و رهبران هر کسب‌و‌کاری دائما هوشیاری خود را نسبت به تغییرات بازار حفظ کنند.

امروزه موفقیت یا شکست یک کسب‌و‌کار کاملا به میزان انعطاف پذیری آن سازمان در پاسخگویی به تغییرات محیطی وابسته است.

تنها کسب‌و‌کارهایی که خودشان را با تغییرات هماهنگ می‌کنند و پذیرای تکنولوژی های آینده هستند تواناییِ فعالیت در بازارهای پر رقابت را خواهند داشت. تکنولوژی اینترنت، قواعد بازی را عوض کرده است.

امروزه اغلب افراد به راحتی به اینترنت دسترسی دارند.

به عنوان مثال اگر کسی بخواهد یک بلیط رزرو کند، به راحتی از طریق اینترنت می‌تواند تمام تراکنش‌های لازم را انجام دهد. تمام این فعالیت‌ها (از جمله مقایسه گزینه‌های رفت و آمد، آگاهی از قیمت‌ها، پرداخت آنلاین و چاپ بلیط) به کمک اینترنت ظرف چند دقیقه انجام می‌شود.

در مقایسه‌ی این روش با روش مراجعه حضوری به دفاتر مسافرتی و صرف یک تا چند ساعت زمان برای اخذ بلیط، مسلما روش پرداخت و رزرو آنلاین گزینه‌ی بهتری پیش روی ما گذاشته است.

این فقط یکی از مثال‌هایی که قابلیت تجارت الکترونیک و برتری آن را به ما نشان می‌دهد. این قابلیت‌ها تاثیر بزرگی بر کسب‌و‌کار ما می‌گذارند، فقط کافیست ببینید که یک کامپیوتر چطور فرآیندهای ثبت سفارش و پرداخت‌های آنلاین را ساده کرده است.

از این مثال و بی‌شمار مثال های دیگر می‌توان فهمید که کسب‌و‌کارهایی موفق شده و در صنعت خود پیشگام می‌شوند که در رویارویی با تجارت الکترونیک انعطاف پذیر و پذیرا باشند. تغییر یک کسب‌و‌کار به محیط کسب‌و‌کار آنلاین به آن سادگی‌ها که در ظاهر به نظر می‌رسد نیست.

به بیان دیگر این کار به آسانیِ طراحی یک اپلیکیشن یا راه اندازی یک وبسایت و جذب مشتریان نیست، بلکه برای سازمان‌هایی که بخواهند کسب‌و‌کار خود را به کسب‌و‌کار آنلاین تغییر دهند، به معنای تغییر در مدل کسب‌و‌کار، استراتژی‌های کسب‌و‌کار و یکپارچه کردن آنها در فرآیندهای آنلاین است.

روند تجارت الکترونیک

از گذشته سازمان‌ها محصول محور بوده‌اند. اما امروزه با تغییراتی که در استراتژی‌های رقابت در بازار ایجاد شده، متوجه شده‌اند که باید مشتری محور باشند. بنابراین مدیریت روابط با مشتریان به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی تمرکز آنهاست.

مشتری محور بودن به آن معناست که تمام عملکرد و بخش‌های مختلف سازمان به گونه‌ای طراحی شود که در مقابل مشتریان داخلی و خارجی سازمان پاسخگو باشند.

بنابراین روند تجارت الکترونیک با ظهور کسب‌و‌کارهای آنلاین نشان داده که سازمان‌ها باید نیازها، علایق، رفتار مشتریان خود را در قبال رسانه‌های دیجیتال بشناسند.

درک ماهیت، چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک و تغییر تمرکز شرکت به تمرکز بر مشتریان نیازمند طراحی مجدد مدل کسب‌و‌کار است، چرا که در این مدل از کسب‌و‌کارها، یعنی کسب‌و‌کارهای آنلاین، تکنولوژی، مزیت رقابتی و اهرم پیشرانِ کسب‌و‌کارها محسوب می‌شود.

تمام بخش‌های سازمان باید دانش خود را برای کار با تکنولوژی جدید ارتقا دهد، زیرا در پلت فرم‌های آنلاین آنچه لازم است اطلاعات، سرعت، شفافیت، هماهنگی بین تراکنش‌های متعدد و فرآیندهای مختلف کسب‌و‌کار است.

در یکی از سخنرانی‌های اخیر TED  کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross)، مسئله‌ی حیرت انگیزی را مطرح می‌کند که سالهای سال خود او را ستوه آورده بود. او، چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود، شاهد رشد ده‌ها کسب‌و‌کار کاملا متفاوت – از مرحله ایده اولیه، تا راه اندازی و فعالیت یک سازمان – بوده است که روی پای خودشان ایستاده و به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند.

او در طول مدت تصدی، موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری را دیده است و همانطور که احتمالا تصور می‌کنید، با ایده‌های کاری بسیاری نیز مواجه شده که از نظرش فوق‌العاده بوده‌اند اما در نهایت شکست خورده‌اند (و البته بسیاری را تصور می‌کرده که شکست خواهند خورد اما کاملا موفق بوده‌اند.)

او به دنبال کنکجاوی‌اش ۵ شاخصی که به نظر سهمی در موفقیت یک کسب‌و‌کار دارند، در ده‌ها شرکت مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

این شاخص‌ها شامل میزان قدرت ایده‌ی یک کسب‌و‌کار، طرح اجرایی ایده، سرمایه اولیه‌ی کسب‌و‌کار، تیم اجرایی و زمانبندی راه اندازی کسب وکار (مناسب با زمانیکه مخاطبان آمادگی و علاقه مندی به این ایده دارند) بود. تماشای این سخنرانی معروف را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

همانطور که از سخنرانی بالا می‌توان نتیجه گیری کرد، زمانبندی در موفقیت یک کسب‌و‌کار حرف اول را می‌زند. بنابراین دور از ذهن نیست که در تجارت الکترونیک نیز سرعت حرف اول را می‌زند.

سازمان‌ها فرصت کافی را برای آموزشِ تمام نکات مربوط به تکنولوژی جدید، تحلیل روندهای آن، درک و تصمیم گیری ندارند. امروزه زمان و سرعت عاملی است که کسب‌و‌کارها را یا به عرش می‌رساند و یا عدم توجه به آنها باعث نابودی یک کسب‌و‌کار می‌شود. بنابراین مدیران باید تلاش کنند و به سرعت یک کسب‌و‌کار را بر پلت فرم یک کسب‌و‌کار آنلاین قرار دهند.

تاکنون درباره اینکه تجارت الکترونیک چیست، چه مزایایی دارد و اینکه روند تجارت الکترونیک آینده را چگونه تحت تاثیر قرار خواهد داد صحبت کرده‌ایم.

اکنون می‌خواهیم درباره چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک صحبت کنیم. به این معنا که چرا تجارت الکترونیک را باید شروع کرد؟ و چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم؟

در پاسخ به این سوال که “چرا تجارت الکترونیک ؟” باید گفت مدت زیادی است که کسب‌و‌کارهای آنلاین دنیا به سمت مشتری مداری پیش رفته‌اند. مدیریت کسب‌و‌کارها، ذهنیت خود را از تمرکز بر محصولات برداشته و بر رضایت مشتریان گذاشته است.

در واقع امروزه نیازهای مشتریان تعیین کننده‌ی استراتژی‌ های بازاریابی در کسب‌و‌کارهاست. سازمان ها تلاش می‌کنند که نیازهای مشتریان را تشخیص داده و به درستی نسبت به آنها واکنش نشان دهند. نتیجه ی واکنش صحیح آنها به نیازهای مشتریان، ارسال محصولات، ارتباط با مشتری و جلب وفاداری اوست.

با این وجود کسب‌و‌کارها باید در محیط نوینی به نام اقتصاد دیجیتال، تمام دانشی را که تاکنون یاد گرفته اند با توجه به رفتار مشتریان از نو بیاموزند.

امروزه چالش بزرگ سازمان‌ها نه تنها واکنش صحیح نسبت به بازار و مشتریان است، بلکه آنها باید بتوانند رفتار مشتریان را در بازار آنلاین پیش بینی کرده و تخمین بزنند. همچنین متناسب با این نیازها آمادگی ارائه خدمات در بازار آنلاین را داشته باشند.

چرا باید تجارت الکترونیک را شروع کرد؟

حرکت به سمت اقتصاد آنلاین، برای تمام کسب‌و‌کارها تبدیل به یک ضرورت شده است. مدل کسب‌و‌کار مشتری محور، کلید موفقیت شرکت‌هایی است که سربلند از این فاز گذر کرده‌اند.

شرکت‌هایی نظیر دومینو، والمارت، آمازون و ایبی نمونه‌هایی از شرکت‌هایی هستند که مدل کسب‌و‌کار مشتری محورشان آنها را از دیگر کسب‌و‌کارها متمایز کرده است (در آینده بیشتر درباره‌ی مدل کسب‌و‌کار و علت موفقیت این کسب‌و‌کارها صحبت خواهیم گفت.)

در واقع به بیان دیگر باید گفت که مزیت رقابتی در این نوع کسب‌و‌کارها، تلفیق تکنولوژی و تمرکز بر مشتریان است.

چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم؟

رمز دستیابی به یک مدل کسب‌و‌کار اینترنتی مناسب، شناسایی نیازهای مشتریان است. تکنولوژی توانسته توازن معادله‌ی قدرت را از خدمات و محصولات به اطلاعات و سرعت انتشار اطلاعات تغییر دهد.

مشتریان در عصر جدید اینترنت و خرید/فروش آنلاین، دیگر فقط به دنبال بهترین محصولات و خدمات نیستند.

در بازار مجازی، یعنی جاییکه رقابت، محصول و خدمات بسیارند، مزیت رقابتیِ شرکت‌ها در اطلاعات و سرعت انتشار آنهاست.

بازاریابی اینترنتی به طور قابل توجهی با بازاریابی سنتی متفاوت است.

بازاریابی اینترنتی به کمک تکنولوژی، گردآوری و تحلیل کسب‌و‌کار به کمک داده‌های حاصل از رفتار مشتریان در وبسایت، ابزار قدرتمندی برای شناسایی و هدف گرفتنِ نیازهای مشتریان در اختیار کسب‌و‌کارهای آنلاین قرار داده است.

کسب‌و‌کارها به کمک بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) می‌توانند تمایلات و محصولات مورد علاقه‌ی تک تک مشتریان را شناسایی، ردیابی و دسته بندی کنند.

باید توجه داشت که مشتریان هوشمند امروز به کمک تکنولوژی رفتاری متفاوت با مشتریان سنتی دارند.

رفتار مشتریان در خرید به همراه انتظارات آنها نسبت به گذشته فرق کرده است. تقاضاها و نیازهای آنها برای خرید یک محصول از طریق تکنولوژی و کسب‌و‌کارهای آنلاین با سرعت و اطلاعات گره خورده است.

عوامل موثر بر رفتار مشتریان و فرآیندهای خرید نیز تغییر کرده‌اند.

ظهور شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از عوامل اصلی تاثیرگذاری بر فرآیندهای خرید و تصمیم گیری درباره‌ی انجامِ تراکنش های مالی آنلاین، سلیقه‌ی مشتریان و روش‌های خرید آنها را تغییر داده‌اند.

درک درست از رفتار مشتریان و به کار گرفتنِ بازاریابی اینترنتی، به همراه استراتژی های بازاریابی در این محیط جدید چالشی جدی پیش روی مدیران بازاریابی و کارآفرینان کسب‌و‌کارهای آنلاین قرار داده است که نیاز به آموزش دارد.

راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی

ما در دوران جالبی زندگی می‌کنیم. جدای از پیشرفت افسار گسیخته‌ی تکنولوژی، اقتصاد دیجیتالی و رقابت تنگاتنگ کسب‌و‌کارها برای نفوذ در بازار جهانی، فشار روز افزونی بر مدیریت کسب‌و‌کارها برای رسیدن به سطح جدیدی از توقعات درآمدی و مالی به منظور ابداع روش هایی برای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها وارد می‌شود.

کسب‌و‌کار اینترنتی درست در زمانی که سایر کسب‌و‌کارها برای کاهش هزینه ها و دسترسی به بازارهای بزرگتر، بدون محدودیت مکانی به آنها احتیاج داشتند وارد عرصه‌ی تجارت شده‌اند تا از این طریق بتوانند میدان های جدیدی برای رقابت ایجاد کنند.

شرکت‌هایی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین به فروش رسانده و خدمات مشتریان را آنلاین عرضه می‌کنند با موفقیت توانسته‌اند رقبای خود را کنار زده و رهبری بازار را به دست بگیرند.

به عنوان مثال شرکت دل (Dell) با راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی یکی از شرکت‌هایی بود که خود را به سرعت با تغییرات تکنولوژی سازگار کرده و از طریق اینترنت گزینه خرید مستقیم برای مشتریان ارائه کرده است.

رقابت در بازار کامپیوترهای رومیزی و لپتاپ‌ها با وجود نام های شناخته شده‌ای مثل آی‌بی‌ام (IBM)، لنوو (Lenovo)، اچ‌پی (HP) و غیره بسیار شدید است.

با توجه به این که تکنولوژی هر چند سال یکبار در حال دگرگونی و قیمت ها همواره در حال کاهش است حاشیه سود این شرکت ها بسیار اندک می‌باشد. در بازاری با این شدت از حساسیت نسبت به قیمت‌ها، فشار تحت کنترل نگه داشتنِ قیمت‌ها همواره رو به افزایش بوده است.

مدل فروش مستقیم شرکت دل به صورت آنلاین یکی از بزرگترین موفقیت‌های استراتژیک این شرکت در چنین دورانی بوده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی باید بدانید که ورود به عرصه‌ی تجارت الکترونیک و کسب‌و‌کار اینترنتی پروسه‌ای به سادگی راه اندازی یک وبسایت و امکان تراکنش های مالی آنلاین نیست.

راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی چیزی بیش از استفاده از اینترنت و تکنولوژی برای پاسخگویی به سفارش هاست.

کسب‌و‌کار اینترنتی نیاز به ایجاد یک ساختار کسب‌و‌کار جدید در داخل سازمان دارد.

این کار نیازمند یکپارچه سازی های رو به جلو (Forward integration) و رو به عقب (backward integration)  است. برای این منظور لازم است که کارکرد تمام کسب‌و‌کارها در سازمان‌ها یکپارچه شده و به تکنولوژی سازمانی ERP  تغییر پیدا کند.

سیستم‌های ERP نرم افزارهایی یکپارچه هستند که دارای ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مدیریت موجودی، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و بازرگانی الکترونیک طراحی شده‌اند.

با وجودی که تلفیق مدیریت سفارش ها و تراکنش‌های مالی آنلاین مهم است اما مادامیکه صحبت از فروش آنلاین در میان باشد، تمام بخش ها از مدیریت زنجیره تامین تا زمانیکه کالا در زمان تعهد داده شده به درب منزل مشتری تحویل داده شود باید با شیوه مدیریت جدید سازگار شود.

توجه داشته باشید که ممکن است کالا در جایی تولید یا مونتاژ شود در حالیکه مشتری در مکان یا کشور دیگری ساکن است.

چنین یکپارچه سازی هایی ممکن است توسط یک شرکت به تنهایی مدیریت نشود. در چنین شرایطی نیاز به همکاری ها و شراکت های چندین تولید کننده در یک زنجیره تامین می‌باشد.

این مسئله همچنین به فرآیندهای یکپارچه سازی، تکنولوژی، نیروی انسانی ماهر و متمرکز نیاز دارد. همینطور نیازمند روابط گسترده از طریق تمام کانال ها با شرکای تجاری دارد تا انتقال صحیح و کامل اطلاعات در کنار محصولات فیزیکی به درستی مدیریت شود.

پیاده سازی برنامه و راه اندازی  کسب‌و‌کار اینترنتی نیازمند نهادینه کردن و یکپارچه سازی تکنولوژی به عنوان محرکی برای کسب‌و‌کار و بهره گیری از فناوری به عنوان خدمات ارائه محصولی بی رقیب است. تلاش چنین کسب‌و‌کارهایی نیازمند ایجاد یک مدل کسب‌و‌کار جدید برای کسب‌و‌کارهای الکترونیکی است.

بهترین منبع یادگیری برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار چیزی جز واقعیت نیست. پیشنهاد ما مطالعه بیوگرافی کسب‌و‌کارهای موفق در حوزه‌ی تجارت الکترونیک است. به عنوان مثال آمازون توانسته نمونه‌ای خارق‌العاده و منبع بی‌نظیری برای کسب‌و‌کارهای صنعت اینترنت باشد. مطالعه‌ی داستان موفقیت و تجربیات آمازون و شرکتهای مشابه آن درس‌هایی گران‌بها به ما می‌آموزد.

کسی که در حال استفاده از شبکه اینترنت و جستجوی اطلاعات درباره موضوعی خاص است، ممکن است به دلیل انبوه اطلاعاتی که با آن روبرو می‌شود احساس سردرگمی داشته باشد.

بعضی افراد می‌دانند مفهوم اصطلاح “بزرگراه اطلاعات” اینست که اینترنت مجموعه‌ای از هزاران شبکه، فناوری، پلت فرم، اپلیکیشن و برنامه هایی است که در ارتباط با یکدیگر فعالیت می‌کنند تا بتوانند اطلاعات مورد نظرتان را در اختیار شما قرار دهند و شما را قادر سازند که تراکنش‌های مربوط به کسب و کار تان را با موفقیت انجام دهید.

در پایان این نوشته لازم است مختصری درباره فناوری های تجارت الکترونیک نیز (برای ورود به بحث بازاریابی دیجیتال) توضیح دهیم.

ورود به عرصه‌ی تجارت الکترونیک دیر یا زود برای تمام کسب و کار ها پدیده‌ای اجتناب ناپذیر است. با اینحال تدوین استراتژی های بازاریابی اینترنتی و راه اندازی زیرساخت‌های فنی برای انجام تراکنش‌های مالی آنلاین کار ساده‌ای نیست.

این امر مستلزم درک مبانی فناوری های تجارت الکترونیک، محیط تکنولوژی، مزایا و معایب استفاده از اینترنت، در کنار ایجاد ساختارهایی برای ارائه خدمات پشتیبانی و فرآیندهایی است که از تجارت الکترونیک حمایت می‌کند.

دستیابی به چنین درکی نه فقط برای مدیران بازاریابی، بلکه برای تمام صاحبان کسب و کار یک ضرورت به شمار می‌رود، زیرا صاحبان کسب و کار ها کسانی‌اند که استراتژی های بازاریابی اینترنتی را برنامه ریزی می‌کنند.

فناوری های تجارت الکترونیک

اکثر سازمان‌ها، زیرساخت‌های آی‌تی (IT) مربوط به تجارت الکترونیک را جدا از اطلاعات و سرورهای داخلیِ سازمان نگهداری می‌کنند.

تار جهان گستر (World Wide Web) به معنای واقعی مانند یک “بزرگراه اطلاعات” است، یعنی اطلاعات بسیاری که روی یک سرور در دسترس است می‌تواند به کمک مکانیزم‌های جستجو قابل دسترسی باشد. علاوه بر آن، ابزارهای متعددی در اینترنت وجود دارد که می‌تواند به هکرها کمک کند تا به اطلاعات وبسایت یا سیستم ایمیل سازمان دست پیدا کنند.

این در حالیست که سازمان‌ها تمایل ندارند تمام اطلاعات شان را در اختیار همه افراد قرار دهند. فناوری های تجارت الکترونیک در این زمینه، شامل تکنولوژی های متعددی نظیر رمز گذاری (encryption)، فایروال (firewall) و بخش‌های جدایی ناپذیر و ضروریِ طراحی آی‌تی هستند.

هر روزه روش‌های جدیدی برای هک کردن، انتشار ویروس‌ها و غیره ابداع می‌شود و این مسئله سازمان‌ها را مجاب می‌کند که همواره علاوه بر تراکنش‌های مالی شان در سیستم‌های امنیتی آنلاین خود نیز سرمایه گذاری کنند.

محیط اینترنت نه فقط توسط فناوری شبکه های ارتباطی بلکه توسط تکنولوژی های چند رسانه‌ای نیز قبضه شده است. به این ترتیب که اطلاعات از طریق تمام رسانه‌ها (از جمله صوتی و تصویری) به مشتریان مخابره می‌شود.

انتقال و دریافت اطلاعات نیازمند تکنولوژی های زیرساختی و سخت افزاری ارتباطی است. تاکنون توسعه و بهبود نسل ۲G، ۳G و ۴G اینترنت را از کابل، ماهواره و وای‌فای به کامپیوترها، گوشی های هوشمند، تبلت‌ها و دیگر وسایل دیده‌ایم.

این مسئله در مدیریت یک کسب و کار اینترنتی از طریق تبادل ایمیل، ارسال انواع فایل‌ها و انجام تراکنش‌های مالی آنلاین تاثیرگذار است.

در این زمینه از تکنولوژی های متعددی مثل امضای دیجیتال (digital signature) و دیگر پروتکل های رمز گذاری و رمزگشایی (کریپتوگرافی) برای تضمین اعتبار فرآیندها و حفاظت از اطلاعات در مقابل مداخله گران اینترنتی استفاده می‌کنند.

صحت و اعتبار انجام فرآیندها در کنار امنیت انجام تراکنش های مالی آنلاین ضروری است. سازمان ها از منظر قانونی نیز در ارتباط با وبسایت‌ها و سایر کسب و کار های اینترنتی باید مراقب قوانین مربوط به کپی رایت، حق امتیازها و حقوق مالکیت معنوی باشند.

ورود به عرصه تجارت الکترونیک و کسب و کارهای آنلاین نیازمند ایجاد اعتماد در مشتریان است. زمانی که پای تراکنش‌ های مالی آنلاین در میان باشد، امنیت و کمال انجام فرآیندها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به عبارت دیگر تمام تراکنش های مالی آنلاین باید بی عیب و نقص انجام شوند.

برای این منظور اگر سازمان ها به دنبال جلب اعتماد مشتریان هستند، باید بتوانند امنیت و کمال انجام تراکنش های مالی آنلاین شان را تضمین کنند و دائما از روش‌های به روز استفاده نمایند.

درک تکنولوژی محیط، آکاهی از تهدیدها، بهره گرفتن از سیستم های توانمندتر و تضمین صحت و اعتبار تراکنش های مالی، مبانیِ تدوین و برنامه ریزی برای استراتژی های بازاریابی اینترنتی است.

مدیران بازاریابی نه تنها با چالش درکِ نیازهای مشتریان اینترنتی و رفتار آنها، بلکه با چالش درک محیط تکنولوژی، تهدیدها و موانع آن نیز روبرو هستند. بنابراین المان فناوری یکی از اجزای اصلی موثر بر تدوین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است.

مقدمه ای بر تجارت الکترونیک : تعاریف و درک مبانی تجارت الکترونیک

مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک: درک مبانی تجارت الکترونیک

مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک: درک مبانی تجارت الکترونیک
شیما مسائلی
۲۱ شهریور ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک: درک مبانی تجارت الکترونیک
مقدمه: توجه کنید که در هر دقیقه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان با اهداف مختلف به اینترنت متصل می‌شوند. مثلا برای به دست آوردن برخی اطلاعات، جستجو برای محصول یا خدمات، پیگیری اخبار، دانلود موسیقی، خرید آنلاین و غیره. هر فردی به دنبال هدفی است که نیاز او را برآورده کند و مایل است بدون نیاز به تراکنش فیزیکی به هدف خود برسد.

در این مجموعه از نوشته‌ها در مورد تجارت الکترونیک، تصمیم داریم به‌طور خلاصه‌ و ساده مطالبی به عنوان مقدمه‎ای بر تجارت الکترونیک را ذکر کرده و سپس به بیان نحوه راه‎اندازی و بازاریابی کسب‎وکارهای اینترنتی بپردازیم. به عنوان مقدمه‌ای بر تجارت الکترونیک گفتیم که تجارت الکترونیک “استفاده از پلتفرمی الکترونیکی برای تراکنش‌های کسب‌وکار” است. تجارت الکترونیک همچنین به معنای “بازار مجازی” است.

توجه کنید که در هر دقیقه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان با اهداف مختلف به اینترنت متصل می‌شوند – مثلا به دست آوردن برخی اطلاعات، جستجو برای محصول یا خدمات، پیگیری اخبار، دانلود موسیقی، خرید آنلاین و غیره. هر فردی به دنبال هدفی است که نیاز او را برآورده کند و مایل است بدون نیاز به تراکنش فیزیکی به هدف خود برسد. فکر می‌کنید این موضوع برای سازمان‌های آنلاین و کسب‌‍وکارهای اینترنتی به چه معنایی است؟ اگر آنها بتوانند این کاربران را شناسایی کرده و به آنها دسترسی داشته باشند، در واقع مشتریان خود را پیدا کرده‌اند.

معتقدیم که آموزش و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی را می‌توان با مطالعه‌ی داستان های موفقیت و تجربیات شرکت های موفق تجارت الکترونیک آموخت. چنانچه شما هم مایل به دانستن اطلاعات کاربردی بیشتری از موفقیت کسب و کارهای آنلاین موفق هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب‌وکاری راه‌اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان یعنی آمازون

حالا ممکن است این سوال پیش بیاید که جامعه‌ی آنلاین شرایط را برای را‌اندازی تجارت الکترونیک همواره کرده یا فناوری؟ پاسخ اینست که مسلما هر دوی این فاکتورها در ایجاد محیطی مناسب در اینترنت برای رشد و توسعه تجارت الکترونیک تاثیر گذاشته است. پیشرفت‌های فناوری ستون‌های تجارت الکترونیک را شکل می‌دهند و افزایش تعداد کاربران اینترنتی، شرایط را برای ایجاد و رشد کسب‌وکارهای اینترنتی محیا کرده‌اند.‌

مبانی تجارت الکترونیک

در مطالبی که به عنوان مقدمه ای بر تجارت الکترونیک ذکر شده، گفته می‌شود که تجارت الکترونیک به کمک مدل‌های کسب‌وکار B2B و B2C – یعنی Business to Business (کسب‌وکار به کسب‌وکار) و Business to Customer (کسب‌وکار به مشتری) – توصیف می‌شود. ما اکثرا با مدل‌ کسب‌وکارهای B2C آشنایی داریم – مثلا شرکت‌هایی که مستقیما محصولات‌شان را به مردم می‌فروشند، مثل فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین (آمازون، یا دیجی کالای خودمان). این مدل کسب‌وکار در زندگی روزمره ما تا حد زیادی جا افتاده است.

شرکت‌های اینترنتی فرآیندهای خود را اعم از بازاریابی، تبلیغات، فروش، مدیریت سفارشات، مدیریت زنجیره تامین و مدیریت روابط با مشتریان‌شان در قالب تجارت الکترونیک بازمهندسی کرده‌اند. شرکت دل (Dell) توانسته مدل “فروش آنلاین” در سطح جهانی را به خوبی در شرکت جا بیاندازد. این شرکت به مشتریان اجازه “پیکربندی مدل” و “سفارش آنلاین” می‌دهد. زمانی‌که فرآیند تکمیل سفارش و پرداخت انجام شد، متخصصان این شرکت، سفارش درخواست شده را ظرف هفت روز کاری به مشتریان تحویل می‌دهند.

شرکت دل، تجارت الکترونیک را به طور کامل به عنوان کانال فروش عمده خود نمی‌شناسد، اما آن را به عنوان کانالی برای بازاریابی و جلب مشتریانی که مایلند کامپیوترهای‌شان را متناسب با سلیقه‌شان دریافت کنند، راه‌اندازی کرده است. شرکت دل با یکپارچه کردن تجارت الکترونیک و فرآیند تولیدش، تصمیم دارد که موجودی انبار و هزینه‌هایش را کاهش دهد.

مارتین ریوز در سخنرانی TED

مارتین ریوز (Martin Reeves) در سخنرانی TED خود به بیان استراتژی‌هایی می‌پردازد که از همان ابتدای امر، باعث شکل‌گیری شرکت‌هایی می‌شود که پایدار بمانند. او علت کم شدن طول عمر یک سازمان را توضیح میدهد و ۶ قاعده -بر گرفته از اصول و قواعد اورگانیسم‌های زنده برای ادامه بقای خود- را در اختیار مدیران ارشد و اجرایی قرار می‌دهد. او همچنین بیان می‌کند که چگونه این اصول حتی در شرایط مواجهه با تغییر، منجر به بقای سازمان می‌شوند. تماشای این سخنرانی را به تمام افراد علاقه‌مند در این حوزه پیشنهاد می‌کنم.

تجارت الکترونیک به فرآیند کسب‌وکار اینترنتی یکپارچه برای سازمان‌های جهانی و چند ملیتی تبدیل شده است. اغلب شرکت‌های چندملیتی بر اساس “فروش آنلاین” در کنار “تدارکات آنلاین” در مقیاس جهانی فعالیت می‌کنند. تجارت الکترونیک امکان دسترسی به بازارهای جهانی را برای آنها به وجود آورده، همچنین منابع تامین مواد اولیه را نیز برای آنها بیشتر کرده است. همچنین هزینه‌های تولید و هزینه‌های نگهداری را برای شرکت‌ها به شدت پایین آورده است. بخش‌های بیمه، بانکداری، هواپیمایی و هتلداری از جمله بخش‌هایی هستند که به کمک تجارت الکترونیک منافع بسیاری کسب کرده‌اند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

بنابراین تجارت الکترونیک یک واقعیت است. فاکتورهای مختلفی از جمله فناوری‌ها، پلتفرم‌ها، آژانس‌ها و شبکه‌های مختلف امکان ایجاد تجارت الکترونیک را محیا کرده‌اند. تبادل اطلاعات الکترونیکی و بانکداری آنلاین، عوامل اصلی در ایجاد و توسعه‌ی کسب‌وکارهای اینترنتی هستند.

اگر دقیق‌تر نگاه کنیم، بسیار شگفت انگیز است که با کلیک بر روی یک دکمه، افراد می‌تواند محصولاتی را بخرند، بفروشند و بسیاری از تراکنش‌های مالی‌شان را انجام دهند. حجم این تراکنش‌ها در هرچند دقیقه میلیون‌ها دلار ارزش دارد. بنابراین به راحتی می‌توان گفت که حقیقت چنین بوده و آینده از آنِ تجارت الکترونیک است.

معتقدیم که آموزش کارآفرینی را می‌توان با مطالعه‌ی داستان‌های موفقیت و تجربیات شرکت‌های موفق تجارت الکترونیک آموخت. چنانچه شما هم مایل هستید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم: چطور کسب و کاری راه اندازی کنیم که پایدار بماند؟ ماجرای رشد غول تجارت الکترونیک جهان: “آمازون”

تجارت الکترونیک چیست ؟ مقدمه ای بر تجارت الکترونیک و اینترنت

تجارت الکترونیک چیست؟ مقدمه ای بر تجارت الکترونیک و اینترنت

تجارت الکترونیک چیست؟ مقدمه ای بر تجارت الکترونیک و اینترنت
شیما مسائلی
۱۴ شهریور ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
تجارت الکترونیک چیست؟ مقدمه ای بر تجارت الکترونیک و اینترنت
مقدمه: برای پاسخ به اینکه “تجارت الکترونیک چیست” به زندگی امروزیمان نگاه کنید. هیچ جنبه‌ای از زندگیمان را نمی‌توان پیدا کرد که به گونه‌ای تحت تاثیر اینترنت قرار نگرفته باشد.

ما در عصر پیشرفت‌های تکنولوژِی زندگی می‌کنیم. انقلاب صنعتی چهره اقتصادی دنیا را عوض کرد و تکامل فناوری اطلاعات باعث شد که ابتدا خبرها را با اختراع رادیو و بعد از آن تلویزیون بشنویم. بعد از آن نوبت به ظهور کامپیوترها رسید که به درستی به جعبه‌های جادویی معروف شدند. کامپیوترها به همراه پیشرفت اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات منجر به ظهور فناوری “اینترنت” و یا “تار جهان گستر”  (World Wide Web)شدند. اما تجارت الکترونیک چیست؟

خودتان حتما می‌دانید که اینترنت چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد کرده است. هیچ اختراع دیگری به اندازه اینترنت، قدرت تغییر جوامع بشری، سازمان‌ها، کسب‌وکارها، اقتصاد، سیستم‌های سیاسی و آموزش را نداشته است. اینترنت به درستی به “اتوبانی” تشبیه شده که حدود و مرزهای جغرافیایی بین کشورها و جوامع را در هم شکسته و انسان‌ها را به سطح دیگری از توسعه و تشکیل جوامع رسانده است.

برای پاسخ به اینکه “تجارت الکترونیک چیست” به زندگی امروزیمان نگاه کنید. هیچ جنبه‌ای از زندگیمان را نمی‌توان پیدا کرد که به گونه‌ای تحت تاثیر اینترنت قرار نگرفته باشد. شبکه‌های روابط افراد ، نحوه کاریابی و دورکاری، انجام امور بانکی و بیمه، پرداخت‌های آنلاین، خرید انواع و اقسام محصولات، اینترنت را به ابزاری برای تسهیل تراکنش‌ها و امور شخصی افراد تبدیل کرده است.

امروزه میلیون‌ها کاربر به اینترنت دسترسی دارند و روزانه برای رسیدن به بخشی از اهداف خود به نوعی از آن استفاده می‌کنند. آنها از اینترنت برای جستجو، نوشتن، ارتباطات، گوش دادن به انواع موسیقی و فایل‌های صوتی، تماشای فیلم، پیگیری اخبار، انتشار پیام، چاپ متن‌ها و نوشته‌ها، مذاکره، فروش و… استفاده می‌کنند. لیست فعالیت‌هایی که هر روز ازطریق اینترنت امکان‌پذیر می‌شود، همواره در حال افزایش بوده است. بنابراین به راحتی می‌توان گفت با این حجم از کاربری، محصولات، اطلاعات و خدماتی که روزانه میلیون‌ها کاربر از طریق اینترنت به دنبال آنها می‌گردند، اینترنت را به فرصتی بزرگ برای راه‌اندازی تجارت الکترونیک و انواع کسب‌وکارهای اینترنتی تبدیل کرده است. تجارت الکترونیک در هر دقیقه شاهراهی برای میلیون‌ها تراکنش مالی است.

تکنولوژی برای ایجاد پلتفرم توانمندسازی تجارت الکترونیک کمک بزرگی کرده است. امروزه تجارت الکترونیک به کمک امکان دسترسی به جمعیت عظیمی که به اینترنت دسترسی دارند و در این بازار در حال جستجوی انواع و اقسام محصولات، اطلاعات و خدمات هستند، می‌تواند سهم بزرگی در تراکنش‌های روزانه اینترنت داشته باشد. برای نمونه کافیست به چند مثال از خدمات تلفن بانک گرفته تا تجارت آنلاین و تراکنش‌ کسب‌وکارهای اینترنتی (که همه و همه ناشی از پیشرفت تکنولوژی در قالب ارتباطات است) توجه کنیم. از آن زمان که انسانها توانستند از طریق یک کامپیوتر، مودم و خط تلفن به اینترنت متصل شوند تا تکنولوژی وای فای (Wifi) که امروزه در اختیار ماست، کسب‌وکارها یاد گرفته‌اند که چطور به کمک یک کلیک امکان خرید و فروش را میسر کنند. اطلاعات تجربه تمام این کسب‌وکارها برای نسل‌های جدید در اینترنت در دسترس همه است.

در سخنرانی TED کارآفرین مجرب یعنی بیل گراس (Bill Gross) بیان می‌شود که ۹۰% استارت آپ‌های دانش بنیان شکست می‌خورند. اگر دقیق‌تر به این مسئله نگاه کنیم، اغلب کسب‌وکارهای امروزی به نوعی مبتنی بر تکنولوژی‌اند.

به بیانی ساده، تجارت الکترونیک یعنی “استفاده از پلت فرمی الکترونیکی برای تراکنش‌های کسب‌وکار”. امروزه هیچ کسب‌وکاری اعم از B2B یا B2C (سازمان با سازمان یا سازمان با مشتریان) نیست که بتواند “بازار آنلاین” عظیمی که در اینترنت موجود است را نادیده بگیرد. تجارت الکترونیک اجتناب‌ناپذیر است. بازارهای فیزیکی هم تا حدی تحت تاثیر “بازارهای مجازی” قرار گرفته‌اند. دانستن این نکته نیز اهمیت پیدا می‌کند که تجارت الکترونیک با تعریف مجدد “بازار”، تاثیر بسیار بزرگی بر سازمان‌های تجاری و کسب‌وکارها داشته‌اند. تجارت الکترونیک امکان دسترسی به مشتریان را بدون محدودیت های جغرافیایی برای فروشندگان محیا کرده است.

برای درک بیشتر مفاهیم تجارت الکترونیک، این نوشته را بخوانید.

درک درست و عمیق از “تجارت الکترونیک” و “بازاریابی دیجیتال” از تمام جنبه‌های مدیریت حرفه‌ای مقوله‌هایی بسیار باارزش و مهم محسوب می‌شوند. مدیران بازاریابی باید مجددا به کلاس‌های آموزشی برگردند تا قواعد جدید بازی در مدیریت بازاریابی آنلاین را یاد بگیرند. این مسئله با بازاریابی، فروش، توزیع و استراتژی بازاریابی سنتی بسیار متفاوت است. درک تمام مسائل مهم درباره اینترنت، مکانیزم‌های تجارت الکترونیک، فناوری، آموزش درباره‌ی بازاریابی دیجیتال، درک مشتریان آنلاین و یادگیری شناسایی مخاطبان هدف، ایجاد ارتباط و گسترش ارتباط با مشتریان آنلاین تبدیل به اصلی‌ترین دغدغه‌ها در یادگیری علم جدید درباره تجارت الکترونیک شده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

راه اندازی کسب و کار اینترنتی: نجینا؛ مادر شاغلی که 550 کاربر در کمتر از دو ماه به دست آورد

داستان موفقیت نجینا: مادر پرمشغله‌ای که ۵۵۰ کاربر در کمتر از ۲ ماه به دست آورد

داستان موفقیت نجینا: مادر پرمشغله‌ای که ۵۵۰ کاربر در کمتر از ۲ ماه به دست آورد
شیما مسائلی
۷ شهریور ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
داستان موفقیت نجینا: مادر پرمشغله‌ای که ۵۵۰ کاربر در کمتر از ۲ ماه به دست آورد
مقدمه: نجینا مادر شاغلی است که همزمان با شغل تمام‌وقت خود، دو فرزند کوچکش را بزرگ کرده و یک کسب‌وکار اینترنتی راه‌اندازی کرده است. داستان موفقیت او چیست؟

درباره‌ی نجینا

نجینا مادر شاغلی است که همزمان با شغل تمام‌وقت خود، دو فرزند کوچکش را بزرگ کرده و در کنار آن چهل پوند (بیش از ۱۸ کیلوگرم) وزن کم کرده است. او تصمیم گرفت که از طریق راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی به دیگران هم کمک کند تا بتوانند وزن خود را تغییر دهند و احساس انرژی و راحتی بیشتری داشته باشند.

نتیجه کسب‌وکار اینترنتی او

او با راه‌اندازی یک وبسایت برای انتشار کلید موفقیت خود در لاغری، در کنار دیگر مشغله‌های زندگی و تعیین برنامه لاغری برای اعضای وبسایتش، طی دو سال حدود ۱۰ هزار نفر عضوگیری کرد و به درآمد ۸۴ هزار دلاری دست پیدا کرد.

“من می‌خواستم که رمز موفقیت خودم را با دیگران در میان بگذارم”

نجینا مادری شاغل است که بعد از تولد دومین فرزندش در کنار کار به عنوان مشاور یک شرکت (شغلی که نیاز به سفرهای ماموریتی دارد) چهل پوند (حدود ۱۸ کیلوگرم) وزن کم کرد. زمانی‌که دوستانش از او رمز موفقیت‌اش را می‌پرسیدند، او تصمیم گرفت به آنها کمک کند.

او می‌گوید: “من می‌خواستم به بانوانی که مایل بودند وزن‌شان را تغییر دهند و مطابق آن چه آرزو داشتند زندگی کنند، کمک کنم. من می‌خواستم به آنها کمک کنم که وقتی در آینه به خودشان نگاه می‌کنند احساس خوشحالی داشته باشند، کوهنوردی بروند و راحت باشند.”

او در ابتدا فقط رژیم غذایی‌اش را (که دائما از او سوال می‌شد) با دیگران به اشتراک می‌گذاشت. اما کسی از آن پیروی نمی‌کرد.

کم کم با مطالعه درباره شیوه ارتباط با مخاطبانش یاد گرفت که چطور با آنها صحبت کند و چطور تمایلات مخاطبانش را بشناسد.

او می‌گوید: “وقتی یاد گرفتم که چطور با زبان خودشان با آنها صحبت کنم، به راحتی می‌توانستم آنها را بفهمم و ارتباط دوستانه‌تری با آنها برقرار کنم. آنها به من اعتماد می‌کردند و واقعا مایل بودند با من صحبت کنند.”

زمان گذاشتن

نجینا می‌دانست که مخاطبان این نوع گفتگوها، بازار خاص خودش را دارد. حالا زمان آن رسیده بود که یک کسب‌وکار اینترنتی برای خودش طراحی کند. در ضمن فرصت اشتباه کردن هم نداشت.

او می‌گوید: “من هر هفته برای چند شب به ماموریت می‌رفتم. همینطور وقتی در خانه بودم، به اندازه کافی کار برای انجام دادن داشتم. علاوه بر تمام اینها من دو فرزند کوچک داشتم که دلم می‌خواست هر زمان که کار نمیکردم، با آنها وقتم را بگذرانم.”

او برای اینکه بتواند برنامه‌ای را که در ذهنش داشت پیاده کند، لازم بود به برنامه خود با دقت نگاه دیگری بیاندازد و زمانش را بهتر مدیریت کند.

“متوجه شدم که من شب‌ها تا دیروقت بیدار هستم و کار خاصی در آن زمان انجام نمی‌دهم. به جای آنکه تا دیروقت بیدار بمانم، تصمیم گرفتم روزانه یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوم و ۵ ساعت از تعطیلات آخر هفته‌ام را به کسب‌وکارم اختصاص دهم. نکته مهم در کار من نظم و پشتکار در تولید محتوا برای وبسایت و تعامل پیوسته با کاربران آن بود. من هر هفته، قدم به قدم کارها را به جلو پیش می‌بردم.”

او زمانی‌که کسب‌وکار اینترنتی خود را راه‌اندازی کرد، بعد از یک هفته ۱۰۰ ایمیل کاربری جمع کرده بود و بعد از چهار ماه این رقم به بیش از ۵۵۰ ایمیل رسید.

اولین درآمد: ۳۱،۰۰۰ دلار

نجینا در سال اول از طریق وبسایت و ایمیل مارکتینگ فروش داشت.

او در سال ۲۰۱۴ از طریق وبسایتش ۳۱،۰۰۰ دلار درآمد داشت، اما مقادیر فروش ناپایدار بود و کسی از برنامه ۱۰ هفته‌ای او آگاه نمی‌شد مگر اینکه عضو وبسایت شود.

“من فکر می‌کردم شیوه‌ی درست انجام اینکار همین باشد و مردم هم به همین شیوه از من می‌خواستند که برنامه‌های لاغری‌ام را به آنها بفروشم.”

همه چیز تغییر کرد

نجینا در ماه آوریل ۲۰۱۵ تصمیم گرفت که تغییر کند و در ایمیل‌هایش درباره برنامه مربی‌گری خود توضیح دهد.

“من در ایمیل‌هایم به آنها گفتم که برنامه‌ای ۱۰ هفته‌ای برای لاغری آماده کرده‌ام . کسانی که مایلند جزئیات بیشتری بدانند، با من در ارتباط باشند. سپس نتایج دیگر مشتریان را با آنها در میان گذاشتم.”

در عرض دو ماه، نجینا به اولین درآمد ۱۰،۰۰۰ دلاری‌اش در ماه رسید. می‌پرسید چطور اینکار را انجام داد؟

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

“اولین چیزی که به ذهنم رسید، کپی‌برداری در محتوا بود. با اینکه تحصیل‌کرده یکی از کالج‌های انگلستان بودم، گمان می‌کردم که نویسنده‌ی افتضاحی هستم. اما بعدا متوجه شدم که نوشتن کاری نیست که در کالج یاد بگیرید، شما فقط زمانی می‌توانید نویسنده خوبی باشید که از دیدگاه مخاطبانتان مطالب را بنویسید. امروزه آنقدر با نوشتن خو گرفته‌ام که داستان خودم و بسیاری از افراد را به راحتی می‌نویسم.”

“مثلا در گذشته به جای اینکه انگیزشی بنویسم و بگویم “تو می‌توانی اینکار را انجام دهی!”، کاملا عاری از هرگونه احساسات فقط می‌نوشتم “فقط X را بخور.””

او از طریق مکاتبه با کابرانش متوجه شد که آنها چه معضلاتی دارند و یاد گرفت که چطور باید با آنها تعامل کند.

“زمانی‌که یاد گرفتم چطور با احساسات دیگران ارتباط برقرار کنم، همه چیز تغییر کرد. آنها هر آنچه می‌گفتم انجام می‌دادند و به ایمیل‌هایم پاسخ می‌دادند.”

غلبه بر ترس از فروختن

نجینا هرگز متوجه این موضوع نشده بود که چقدر از فروختن می‌ترسد.

“من خودم را از بقیه پنهان می‌کردم و آگاهی از این موضوع نداشتم. دائما به آنها می‌گفتم “من به شما کمک می‌کنم” اما نمی‌گفتم “من یک مربی هستم”. از اینکه آزادانه خدماتم را عرضه می‌کردم، احساس گناه داشتم و گمان می‌کردم که اگر بخواهم چیزی به آنها بفروشم، آنها گمان می‌کنند که من می‌خواهم برایشان کیسه بدوزم.”

زمانیکه او بر ترس خود غلبه کرد، هفتگی یک ایمیل فروش برای کاربرانش ارسال می‌کرد.

“من فقط تلاش کردم که ارتباطم را با کاربرانم حفط کنم. من تلاش کردم طرز فکرم را تغییر دهم. به جای اینکه فکر کنم که “من مزاحم دیگران شده‌ام”، دیدگاهم را تغییر دادم. با خودم گفتم که زنان به این موضوع نیاز دارند. آنها به دنبال یک راه‌حل می‌گردند و من مسئولم که یکی از راه‌حل‌های ممکن را به آنها بگویم.”

برنی براون (Brene Brown) پژوهشگر حوزه روابط انسانی در زمینه‌های توانایی همدردی، احساس تعلق و دوست داشتن است. او در سخنرانی TED مشهور و پربازدید خود با عنوان “قدرت آسیب‌پذیری” با بیانی گیرا و همراه با طنز، بینش عمیق حاصل از پژوهش اخیرش را بیان می‌کند. وی دیدگاه عمیق‌تری نسبت به نحوه برخورد با آسیب‌پذیری انسان و نقاط ضعف ارائه می‌کند. این سخنرانی بیش از ۲۹ میلیون بازدید داشته و تماشای آن را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

چنین ذهنیتی برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی لازم است و برای نجینا ۱۰،۰۰۰ دلار در ماه درآمد ایجاد کرده است. همانطور که در جدول زیر دیده می‌شود، درآمد کسب‌وکار اینترنتی او در ماه نوامبر بیش از ۱۵،۰۰۰ دلار بوده و فروش او را تثبیت کرده است.

درآمد ویسایت نجینا

“زمانی‌که سه ماه به طور ثابت ۱۰،۰۰۰ دلار در ماه درآمد کسب کردم، متوجه شدم که نهایتا راه‌حل نهایی را پیدا کرده‌ام و این موضوع احساس آرامش زیادی به من داد. متوجه شدم که این مسیر، قطعا مسیری است که مرا به سمت توسعه کسب‌وکار اینترنتی‌ام می‌برد، کاری که آرزویش را داشتم.”

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اصول پنج‌گانه راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی درآمدزا

اصول پنج‌گانه راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی درآمدزا
شیما مسائلی
۲۴ مرداد ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اصول پنج‌گانه راه‌اندازی یک کسب‌وکار اینترنتی درآمدزا
مقدمه: با توسعه‌ی اینترنت و رشد روزافزون شبکه‌های اجتماعی، دسته‌ی جدیدی از مشاغل به نام کسب‌وکار اینترنتی مورد توجه کارآفرینان قرار گرفته است. اما اصول راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی چیست؟

راه‌اندازی و رشد یک کسب‌وکار اینترنتی در سخن ساده‌تر از عمل است. امروزه ۲٫۵ میلیارد نفر با اینترنت سرو کار دارند. این موضوع برای به دست آوردن دید مناسبی از میزان درآمدی که می‌توان از طریق کسب‌وکار اینترنتی ایجاد کرد، جالب است. اما نیمه‌ی خالی لیوان اینجاست که راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی، یعنی ورود به بازاری پر از رقابت.

امروزه همه جا می‌توانید “معلمان” و “متخصصان” را ببینید که واحدهای آموزشی‌ِ خودشان را ارائه می‌کنند. آنها بیان می‌کنند که چطور توانسته‌اند در عرض “یک سال” موفق شوند. کافیست به انواع سایت‌های داخلی و خارجی رجوع بکنید و با دیدن انبوه بنرهای تبلیغاتی احساس افسردگی و انزجار پیدا کنید. انتخاب محتوا و دوره‌های آموزشی درست به اندازه‌ی راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی حائز اهمیت است.

در این مقاله به توضیحِ پنج اصلِ ضروری برای رسیدن به درآمد از طریق کسب‌وکار اینترنتی و ایده‌ی مورد نظرتان می‌پردازیم. شما برای راه‌اندازی و رشد کسب‌وکارتان به نیاز به معلم و مشاور ندارید و با خودخوانی می‌توانید هزینه‌ی مربوط به این بخش را تا حد زیادی پس‌انداز و صرف توسعه‌ی کسب‌وکارتان کنید.

۱٫ تمرکز کنید

وقتی گفته می‌شود تمرکز کنید، احتمالا اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد این است که کار تخصصی برای گروهِ محدودی از مخاطبان (Niche Audiences) انجام دهید. با وجودی که درک نیازهای یک بازار تخصصی می‌تواند سودآور باشد، اما این تمام مسئله نیست. منظور از تمرکز کردن این است که از نیاز مخاطبان خود و راه ارائه‌ی ارزش به آنها اطلاع پیدا کنید، یعنی ببینید که به چه کسانی می‌خواهید خدمات ارائه کنید و چطور می‌خواهید خدمات خود را به آنها برسانید.

تمرکز کردن به این معناست که از کلی‌گویی‌های معلمان اجتناب کنید و تمرکز خود را روی این موضوع قرار دهید که چه ابزارهایی در جایگاه فعلی شما برای کسب‌وکارتان کارساز خواهد بود. حجم محتوای رایگانی که در اینترنت برای راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی موجود و در دسترس شماست، بسیار زیاد است. گاهی کارآفرینان از این حجم از اطلاعات گیج می‌شوند. بسیاری از متخصصان این حوزه بر این باورند که اگر شما تنها ۱۰ درصد از دانش فعلی‌تان را به کار بگیرید، قدمهای مهمی می‌توانید در راه‌اندازی کسب‌وکارتان بردارید. دست از آموزش مداوم بردارید و بر استراتژی‌های ۲۰ درصدی تمرکز کنید. همچنین می‌توانید از سرویسی به نام Unroll.me برای حذف عضویت خود از دریافت ایمیل‌های غیرضروری‌ای که بیشتر وقت شما را می‌گیرند، استفاده کنید.

۲٫ مخاطب ایجاد کنید

این اصل همان نکته‌ایست که بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی از آن غافل می‌مانند. بسیاری از افراد وبسایت‌های زیبا طراحی می‌کنند، پلاگین‌های مربوطه و ویجت‌های مناسب را نصب می‌کنند و گام به گام طبق آموزش‌ها پیش می‌روند، اما به درآمدزایی نمی‌رسند چرا که هیچ مخاطبی ندارند.

راه‌های بسیار (و البته سریع) برای ایجاد مخاطب وجود دارد:

مهمان برنامه‌های پادکست باشید. هر روز صبح لیست مهمانان برنامه‌های رادیویی که به ایمیل شما فرستاده می‌شود، حاوی لیستی از برنامه‌هایی که به دنبال تخصص شما می‌گردند.

مهمان وبلاگ‌های دیگر شوید. وبلاگ‌هایی هستند که ماهانه میلیون‌ها بازدید کننده دارند. در سال ۲۰۱۲ من به عنوان نوینده‌ی مهمان برای ۵۰ وبلاگ مقاله می‌نوشتم، که نتیجه‌ی آن برای وبسایت خودم نیم میلیون بازدیدکننده بود.

در معرض وبسایت‌های بزرگ قرار بگیرید. نوشتنِ مقاله برای وبسایت‌هایی مثل ویرگول وبسایتِ شما را در معرض بازدید میلیون‌ها کاربر و مشتری بالقوه قرار می‌دهد. نوشتن برای وبسایت‌های بزرگ به شما اعتبار می‌دهد و حضور شما را در شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر می‌کند. اینجا پادکستی وجود دارد که به شما گام به گام مراحلِ انجام اینکار را آموزش می‌دهد.

۳٫ طرح درآمدی خود را اجرا کنید

بعد از اینکه وبسایت خود را در معرض بازدید قرار دادید، وقت آنست که طرحی که برای کسب درآمد تهیه کرده بودید را به مرحله‌ی اجرا بگذارید. وبسایت/بلاگ شما به تدوین استراتژیِ محتوا که همراستای برنامه‌ی توسعه کسب‌وکار اینترنتیِ شما باشد، نیاز دارد. مدل درآمدی شما باید مشخص باشد. درباره‌ی اینکه چه محصول و خدماتی می‌خواهید به مشتریانِ خود عرضه کنید، برنامه‌ریزی داشته باشید. از استراتژی در معرض دید قرار دادن وبسایت خود و طرح محتوای آن برای ارائه‌ی پیشنهادات پریمیوم  استفاده کنید.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۴٫ سعی و خطا کنید

زمانی‌که طرح تدوین و اجرا شده‌ای داشته باشید، به راهکارهایی که پیاده کردید و کارساز بود و آنهایی که کارساز نبودند، توجه کنید. پیشنهادات و توصیه‌های آنلاین بسیاری وجود دارند، اما هنوز هم هیچ توصیه‌ای هم‌ارزش تجربه، سعی و خطای خود شما نیست. پیشنهادات گوناگونی به مشتریان‌تان ارائه کنید؛ بسته‌های مختلفی از محصولات و خدمات طراحی کنید و در بازه‌های زمانی مختلفی به فروش برسانید. زمانی‌که یکی از پیشنهادات‌تان با استقبال روبرو شد، هر ۳۰ روز یک بار آن را مجددا اجرا کنید. فرآیندها را اصلاح کنید و قسمت‌هایی را که کارساز نبوده‌اند، بهبود دهید.

۵٫ راه‌اندازی و گسترش مقیاس

تا رسیدن به این مرحله، شما “۱۰۰۰ بازدیدکننده‌” ثابت پیدا کرده‌اید و کسب‌وکار اینترنتی شما در مرحله‌ی توسعه و رشد قرار گرفته است. همیشه زمانی‌که می‌خواهید کالا یا خدماتی را در معرض فروش بگذارید، در ابتدا برای آن تخفیف قائل شوید. شراکت و ایجاد روابط کاری مشترک با شرکت‌هایی که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند، بسیار سودمند است. از اینجا به بعد، مسئله‌ی کسب‌وکار اینترنتی شما فقط تمرکز بر سرمایه گذاری مجدد و گسترش کسب‌وکارتان در مقیاس‌های بزرگتر است.

راه‌اندازی و توسعه‌ی یک کسب‌وکار اینترنتی، کار ساده‌ای نیست. محتوایی که تولید می‌کنید رقبای بسیاری دارد. این کار زمان‌بر است و به تمرکز فوق‌العاده‌ای نیاز دارد. سخت است اما برای شیوه‌ی زندگی‌ و آزادی‌ که کسب‌وکار اینترنتی برای شما ایجاد می‌کند، نمی‌توان قیمتی تعیین کرد.

برند کسب و کار: 6 نکته برای ایجاد برند یک کسب و کار موفق از ابتدا

۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما

۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما
شیما مسائلی
۶ خرداد ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما
مقدمه: برندینگ خوب، هسته‌ی مرکزی هر کسب‌وکار موفقی است. اما بیشتر نکاتی که درباره برندینگ یا برندسازی به صورت آنلاین می‌خوانید، درباره‌ی حفظ یا بهبود برند کسب‌وکار شماست. اما اگر کسب‌وکار شما تاکنون برند نداشته است یا اگر به تازگی شروع کرده باشید، چه؟

مراحلی که در ادامه برای برندسازی کسب‌وکار خواهیم گفت، آسان نیستند اما ممکن‌اند، حتی برای کسی که در این راه حرفه‌ای نباشد (در نوشته خلاصه کتاب ایده عالی مستدام Made to Stick راهکارهای عملی بیشتری برای برندینگ توضیح داده شده است). در مرحله آخر نیز باید از فرد متخصصی کمک بگیرید، خواه از نیروی مستعد درون سازمان یا آژانس‌های بازاریابی برون‌سازمانی. اما زمانی‌که موضوع ویژگی‌ها و کیفیت پایه‌ی برند کسب‌وکار شما در میان باشد، تنها چیزی که به آن نیاز دارید اندکی زمان، تحقیق و آگاهی عمیق درباره نحوه‌ی فعالیت کسب‌وکارتان است. برای ایجاد و شهرت برند کسب‌وکارتان ملاحظات ۶ گانه‌ی زیر را در نظر بگیرید:

۱٫ بازار هدف خود را مشخص کنید

برای مرحله‌ی اول در ایجاد و شهرت برند کسب‌وکار تان اینست که درباره ویژگی‌های مخاطبان هدف خود فکر کنید. پیام رسانی و تصویرسازی شما باید برای دسته‌ی مشخصی از مخاطبان مشابه باشد. دسته بندی‌های بسیار جزئی مخاطبان – مثلا اگر مثال اغراق آمیزی بزنیم، تقسیم بندی آنها به هر فرد – کار بیهوده ایست، شما باید شبکه‌ی بزرگتری از مخاطبان را در یک دسته تقسیم‌بندی کنید، اما در نهایت از نیازهای فردی هر مخاطب فاصله می‌گیرید.

به جای این کار، تقیسم‌بندی را از یک یا دو دسته‌ی کلیدی از مخاطبان خود شروع کنید و سپس کم کم آن را گسترش دهید. درباره‌ی هر دسته از مخاطبان به دقت فکر کنید: آنها چه افرادی هستند؟ نیازشان چیست؟ چه می‌خواهند؟ چه عملکردی نشان می‌دهند؟ از چه چیزهایی خوششان می‌آید؟ دوست دارند با آنها چگونه صحبت شود؟

۲٫ برند رقبای خود را بشناسید

برای مرحله‌ی دوم در ایجاد و شهرت برند کسب‌وکارتان اینست که برند رقبای خود را ارزیابی کنید. با بررسی کارهایی که رقبایتان پیش از شما انجام داده‌اند، می‌توانید اطلاعات مهمی درباره‌ی بازاریابی در صنعت خود به دست بیاورید. لوگوهای آنها را چطور ارزیابی می‌کنید؟ وجه تمایز آنها از یکدیگر چیست؟ چگونه با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند؟ این نکته را توجه کنید که هرگز از ویژگی‌ها و برند آنها برای کسب‌وکار خود کپی‌برداری نکنید. به جای این کار، به انگیزه‌های پشت هر یک از این انتخاب‌ها توجه کنید و از کیفیت آنها برای مرحله‌ی بعدی خود استفاده کنید.

۳٫ وجوه تمایز کسب‌وکارتان را از هم تفکیک کنید

برای مرحله‌ی سوم در برندسازی کسب‌وکارتان، تمام ویژگی‌هایی که قرار است برند شما را متمایز کند، باید مشخص شود. اگر این وجه تمایز ناشی از کلیت طرح کسب‌وکار شماست: مثلا اگر محصولات خود را ارزان‌تر از رقبایتان عرضه می‌کنید، می‌توانید آن را به شکلی در برند خود نمایش دهید. در غیر اینصورت راهی برای متمایز کردن خود از دیگران پیدا کنید. آیا برندهای دیگر قدیمی‌تر یا سنتی‌ترند؟ سعی کنید نمای برند خود را جوان‌تر و چاب‌کتر نشان دهید. آیا برندهای دیگر پرطمطراق و لاکژری هستند؟ شما تلاش کنید برندی خاکی و صمیمی‌تر به مخاطبان نشان دهید.

۴٫ برند خود را مانند یک “شخصیت” تعریف کنید

برای مرحله‌ی چهارم زمانی‌که این اطلاعات را به دست آوردید و طوفان‌های فکری برای خودتان ایجاد کردید، این فرآیند را با شخصیت دادن به برند خود (ارزشی بیش از یک لوگو یا یک شعار مکتوب) سرعت ببخشید. اگر شرکت شما یک انسان بود، چه شخصیتی باید می‌داشت؟ زن بود یا مرد؟ پیر یا جوان؟ رنگ‌بندی لباس این شخصیت شامل چه رنگ‌هایی می‌شد؟ چگونه صحبت می‌کرد؟

آیا از اینکه برخوردی مانند افراد غریبه داشته باشد، خوشحال می‌شوید؟ غذاها و فیلم‌های محبوب او کدامند؟ جواب این سوالات هرگز برای مشتریان نمود تصویری پیدا نمی‌کند، اما برای شما در به دست آوردن درک دقیقی از برند کسب‌وکارتان بسیار مفید است.

سث گادین (Seth Godin) کارآفرین و نویسنده شناخته‌شده که در زمینه‌ی بازاریابی ایده‌ها در عصر دیجیتال فعال است، در این سخنرانی TED بیان می‌کند که در جهانی با گزینه‌های زیاد و زمان بسیار کم، انتخاب بدیهی ما باید نادیده گرفتن گزینه‌های معمولی باشد. این معلم بازاریابی در سخنرانی خود به بیان چرایی این امر و زمانی‌که توجه ما به تبلیغی جلب می‌شود، می‌پردازد و در نهایت بیان می‌کند که آگهی‌های عجیب و غریب و حتی بد، از آگهی‌های کسل‌کننده بهترند. تماشای این سخنرانی را به کارآفرینانی که به دنبال برندسازی قوی هستند، پیشنهاد می‌کنم.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۵٫ شخصیت برند خود را در حوزه‌های مختلف به کار بگیرید

برای مرحله‌ی پنجم در برندینگ درباره این مسئله که ویژگی‌های شخصیتی برند شما در حوزه‌های انعطاف‌پذیر و عملی استراتژی‌ بازاریابیتان چگونه پدیدار می‌شود، فکر کنید. چه ترکیب رنگ‌هایی برای برند خود در نظر دارید؟ لوگوی شما احتمالا چگونه خواهد بود؟ پیام شما چگونه در محتوا و دیگر موارد تبلیغاتی منعکس خواهد شد؟ و حتی اگر می‌توانید، این مسئله را هم تصور کنید که چگونه برند شما به عنوان یک “شخصیت” با جمعیت مخاطبان کسب‌وکارتان ارتباط برقرار می‌کند.

این شخص (برند شما) چگونه با آنها برخورد می‌کند؟ چگونه صحبت می‌کند؟ چگونه اعتماد و وفاداری آنها را جلب می‌کند؟ جواب دادن به این سوالات کار ساده‌ای نیست، اما برای پایه‌ریزی هویت برند شما ضروری است.

۶٫ کمک بگیرید

برای مرحله‌ی ششم در ایجاد برند کسب‌وکارتان، با شناخت کم و بیشی که از اساس و هویت برند خود دارید، از کمک یک متخصص برای تحقق چشم‌انداز خود بهره بگیرید، مگر اینکه در زمینه‌ی طراحی گرافیکی یا بازاریابی مهارت خلاقانه داشته باشید. در غیر اینصورت بهترین گزینه برای شما، کمک گرفتن از یک متخصص و دانش‌آموخته‌ در این زمینه است. می‌توانید یک فرد آشنا با تکنیک‌های برندسازی استخدام کنید یا این کار را از طریق برون‌سپاری به آژانس‌های بازاریابی انجام دهید.

در این مرحله نیز اهمیت دارد که همواره از روند جریان کار مطلع باشید و کارکنان خود را از ویژگی‌های برند شرکت آگاه کنید. زمانی‌که نما و شخصیت برند خود را شکل دادید، مسئولیت‌های شما در این خصوص به طور کامل تمام نشده است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان در جریان فلسفه وجودی برند کسب‌وکارتان هستند و از آن به درستی استفاده می‌کنند. همینطور بازنگری برند برای هر چند سال یک بار، کار بسیار خوبی است. منسجم و متناسب با اهداف برند شرکت فعالیت کنید و مطمئن باشید که کسب‌وکار شما بیشتر به چشم خواهد آمد و پتانسیل اجرایی و نگهداری آن نیز بالا خواهد رفت.

مطالعه‌ی خلاصه کتاب ایده عالی مستدام Made to Stick برای آگاهی از راهکارهای عملی بیشتر برای رسیدن به کسب‌وکار موفق مفید خواهد بود.

ایده کسب و کار با سرمایه کم : راه اندازی کسب و کار کوچک با سرمایه کم

۵ نوع کسب‎‌وکاری که تقریبا هیچ سرمایه اولیه‌ای نمی‌خواهد

۵ نوع کسب‎‌وکاری که تقریبا هیچ سرمایه اولیه‌ای نمی‌خواهد
شیما مسائلی
۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۵ نوع کسب‎‌وکاری که تقریبا هیچ سرمایه اولیه‌ای نمی‌خواهد
مقدمه: اگر به دنبال اطلاعاتی در خصوص راه‌اندازی کسب‌وکار با سرمایه کم هستید، یا دنبال ایده کسب‌وکار کوچک می‌گردید، این مقاله متخص شماست.

در این نوشته به صورت کاملا مختصر و گذرا درباره چند ایده کسب و کار کوچک با سرمایه کم که در ایران می‌توان پیاده سازی کرد، توضیح داده‌ایم. بنابراین اگر در خلق آثار هنری، یا کارهای تعمیراتی و یا حتی در معاملات اشیا دست دوم تبحر دارید، بفرمایید! شما می‌توانید تقریبا بدون نیاز به هیچ سرمایه اولیه‌ای، یک کارآفرین باشید!

ایده کسب و کار با سرمایه کم

رسیدن به ایده کسب و کار با سرمایه کم آرزوی بسیاری از مردم است. البته اگر شما هم مانند مردم بسیاری از کشورها، در آرزوی راه اندازی کسب و کار شخصی‌تان هستید. موانع متعددی وجود دارد که شما را از اقدام عملی برای تحقق آن بازمیدارد. مثلا اینکه ممکن است انگیزه، یا وقت کافی و یا حتی ایده مشخصی برای اجرای اینکار را نداشته باشید – البته هنوز!

بیشتر افراد زمانیکه میفهمند برای شروع یک کسب و کار به پول احتیاج دارند، از فکر کارآفرینی منصرف می‌شوند، چرا که آنها این پول را ندارند. اما توجه داشته باشید که بهرحال علیرغم همه دشواریها راههای تامین مالی مختلفی پیش پای شماست، مثل وام‌، تسهیلات، یا سایر گزینه‎‌های تامین مالی -مانند تامین مالی از طریق سرمایه گذاری جمعی (crowdfunding)- بنابراین پول توجیه مناسبی برای عدم شروع یک کسب و کار نیست. اگر بخواهیم یک قدم از این ادعا هم جلوتر برویم – حتی راه اندازی بعضی کسب و کارهای تقریبا سرمایه اولیه‌ای هم نمی‌خواهد! در ادامه این نوشته چند ایده کسب و کار با سرمایه کم را ببینید.

شروع یک کسب و کار چه الزاماتی دارد

برای رسیدن به ایده مرحله اول این است که بدانیم شروع رسمی  یک کسب و کار چه الزاماتی دارد و کدامیک از آن الزامات به پول احتیاج دارند.

طرح توجیهی: مشخصا شما برای شروع یک کسب و کار نیازمند تهیه طرح کسب و کار و مدل مالی هستید، اما خودتان هم می‌توانید اینکار را بدون نیاز به صرف هزینه انجام دهید.

مجوز کسب و کار: اگر به دنبال شراکت هستید و می‌خواهید یک شرکت تاسیس کنید، لازم است دنبال کاغذ بازی‌های اداری باشید، اما این مرحله بسته به نوع مجوز هزینه زیادی ندارد. در این خصوص معمولا اداره‌های مربوطه منابعی دارند که الزامات پروسه اخذ مجوز و هزینه‌های مربوطه در آن درج شده است.

نام دامنه: از همان ابتدای کار چه خدمات تخصصی ارائه دهید و چه قصد فروش محصولات را داشته باشید لازم است روی برند آنلاین خود سرمایه گذاری کنید. معمولا خرید یک نام دامنه جذاب و گیرا برای شروع کافیست (البته اگر هنوز کسی آن را خریداری نکرده باشد!) هزینه این بخش از کار هم فعلا حدود ۵۰ هزار تومان است و مبلغ زیادی هم نیست.

وبسایت: این روزها ساخت وبسایت هزینه‌ای ندارد، بسیاری از افراد این کار را رایگان انجام می‌دهند. بنابراین به نظر می‌رسد ساخت اولین وبسایت بیشتر نیازمند صرف وقت است، نه پول! برای این کار هم پلت فرم وردپرس را پیشنهاد می‌کنم، زیرا در رنج وسیعی از همین پلت فرم استفاده می‌شود.

بازاریابی: در حالیکه بازاریابی به پر هزینه بودن معروف است در واقعیت تعداد بسیار زیادی تاکتیک‌ موثر وجود دارد که تنها سرمایه مورد نیاز آن وقت شماست! بازاریابی شبکه اجتماعی (Social Media Marketing)، سئو (SEO) و بازاریابی محتوا (Content Marketing) همه جزو همین تاکتیک‌ها هستند و اگر واقعیت را هم بخواهید، همین سه تاکتیک در واقع تمام آن ابزاری است که در بازاریابی دیجیتال به آن احتیاج دارید.

ابزارها: خرید ابزار، اجاره دفتر کار و سایر وسایل رفاهی، فقط هزینه ایجاد می‌کنند و برای خیلی از کسب و کارها ضروری نیستند. البته برخی کسب و کارها به همین اقلام هم نیازی ندارند. این مطلب را در فاصله کوتاهی بیشتر توضیح می‌دهم.

محصولات: نهایتا هر کسب و کاری باید چیزی برای عرضه و فروش داشته باشد، به این معنا که نیاز به یک سرمایه اولیه دارد. با این حال باز هم مشاغل خدماتی هستند که به عنوان سرمایه اولیه بیشتر به زمان احتیاج دارند تا به پول.

انواع کسب و کارهایی که می‌توان شروع کرد

اصل ماجرا اینجاست که بدانیم چه نوع کسب و کارهایی را بدون تحمیل فشار مالی یا با سرمایه کم می‌توان شروع کرد؟

  1. تولیدات شخصی

اولین ایده کسب و کار با سرمایه کم تولیدات شخصی مثل آثار هنری و صنایع دستی هستند. اگر نقاش قابلی هستید، بازارهای زیادی برای فروش آثار شما روی اشیا تزئینی وجود دارد، از بازارهای حراجی گرفته تا فروش تکی وسایل تزئینی لاکچری با قیمت‌های بالا. هزینه اولیه اینکار هم چیزی بیشتر از پول مواد اولیه کار خودتان و صرف وقت نیست. اگر وسایل تزئینی و زیور آلات تولید می‌کنید، پلت فرم‌هایی مانند دیجی کالا، بامیلو، و زنبیل می‌تواند شروع خوبی باشد و سود خوبی برای تولید کننده ایجاد کند.

۲٫ خدمات در منزل

دومین ایده کسب و کار با سرمایه کم خدمات است. خدمات محصولی نامشهود است، بنابراین نیاز به هیچ سرمایه اولیه‌ای ندارد. اگر کار شما در منازل مردم و همسایگان است، برای کسب وکارتان به دفتر مرکزی هم نیازی ندارید. به عنوان مثال می‌توانید مراقبت از کودکان را آغاز کنید یا خدمات مربوط به حیوانات خانگی و یا محوطه سازی.

۳٫ خدمات تعمیراتی و مهارتی

سومین ایده کسب و کار با سرمایه کم خدمات تعمیراتی و مهارتی است. اگر مهارت خاصی دارید، می‌توانید از نیروی کار ماهر هم در این زمینه برای بیشتر شدن درآمد کسب و کار خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شغل شما پرستاری و کارگری در منازل است، می‌توانید به صاحبانی که از کار تعمیرات چیز زیادی سر در نمی‌آورند، خدمات تعمیراتی ارائه دهید. درست مانند خدمات در-منزل این دسته از مشاغل نیاز به هیچ سرمایه گذاری اولیه‌ای برای شروع، به جز مواردی که مربوط به تهیه ابزار اولیه برای کار شماست و رنج قیمت آنها متفاوت است، ندارند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۴٫ مشاوره

چهارمین ایده مشاوره است. بسیاری از کارکنان مایلند بعد از اینکه چند سال تجربه کار حرفه‌ای کسب کردند، کسب و کار شخصی‌شان را راه اندازی کنند. درباره صنعتی که در آن مشغول به کارید و اینکه در مدت مورد نظرتان چقدر می‌توانید بیاموزید فکر کنید. متخصصان فعلی و آتی همینطور کارآفرینان تازه کار بسیاری مایلند بابت تجربه و تخصص شما پول پرداخت کنند. مشاوره، خدمتی است که برای تولید آن فقط باید زمان خود را هزینه کنید، اما می‌تواند ارزش بسیاری در فرصت‌های شغلی آینده برای شما ایجاد کند.

۵٫ دست دوم فروشی

پنجمین و آخرین ایده کسب و کار با سرمایه کم فروش وسایل دست دوم است. ایده پشت فروش وسایل دست دوم بسیار ساده است: شما محصولاتی به دست می‌آورید و آنها را به سایر مردم می‌فروشید. برای تامین محصولات آماده فروش می‌توانید از واسطه گری و یا عمده فروشی استفاده کنید. برای واسطه گری کافیست به تولید کننده مراجعه کنید و محصولات را به دست مصرف کننده برسانید. اینکار سود کمی دارد، اما تقریبا هیچ سرمایه‌ اولیه‌ای نمی‌خواهد. به منظور عمده فروشی، به سرمایه اولیه و فضای نگهداری بیشتری نیاز دارید، اما در نهایت اختیار عمل و سود بیشتری به دست می‌آورید.

بعد از اینکه کسب و کار خودتان را شروع کردید و به درآمد رسیدید، کمبود سرمایه کمتر آزار دهنده می‌شود، چرا که می‌توانید سود حاصل را مجددا در خود کسب و کار سرمایه گذاری کنید یا حتی کسب و کار خود را توسعه دهید.

خوشبختانه شما اکنون  می‌دانید که برای شروع یک کسب و کار لزوما به سرمایه اولیه چندانی نیاز نیست. در واقع بعضی از آنها نیاز به هیچ پولی ندارند. تنها مطلبی که باید در این خصوص بدانید این است که چه نوع کسب و کارهایی در این مدل از استارت آپ‌ها بهتر کار می‌کنند و چگونه باید ایده خود را منتشر کنید.

در این خصوص، سث گادین (Seth Godin) بازاریاب و نویسنده، در سخنرانی TED خود بیان می‌کند که در جهانی با گزینه‌های کاری زیاد و فرصتهای کم زندگی می‌کنیم و تنها کاری برای موفقیت ایده‌مان باید انجام دهیم این است که از ایده‌های معمولی دوری کنیم. این معلم بازاریابی در سخنرانی خود بیان می‌کند که چرا ایده‌های عجیب و حتی بد بیشتر از ایده‌های یکنواخت و کسل کننده جلب توجه می‌کنند. تماشای این سخنرانی به شما در بازاریابی ایده منتخب‌تان کمک خواهد کرد.