بازاریابی دیجیتال

احتمالا اگر تا کنون یک تیم بازاریابی موفق را رهبری کرده باشید، می‌دانید که بازاریابی محصولات، چیزی بیش از ارائه تخفیف و انواع پروموشن ها در زمان، مکان و برای محصول مناسب است.” بازاریابی موفق برای یک محصول یا خدمت نیازمند درک و فراست عمیق از بازاریابی است. امروزه با توجه به نقش موثر کانال های دیجیتال در بازاریابی محصولات، اهمیتِ شاخه‌ای از بازاریابی به نام بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) روشن شده است.

مدیران بازاریابی دیجیتالی در این حوزه از بازاریابی برای محصولات، به دنبال تدوین، اجرا، دریافت بازخور، و بهینه سازی کمپین های بازاریابی دیجیتالی از طریق تمام کانال های دیجیتالی شرکت هستند. آنها به کمک ابزارها، کانالها، و استراتژی های موجود، کمپین های بازاریابی دیجیتالی طراحی و اجرا می‌کنند.

ما در این قسمت به توضیح مبانی و ارائه مقالاتی در این زمینه پرداخته ایم. در این زمینه، توضیح درباره‌ی چگونگی تدوین و اجرای استراتژی های بازاریابی – که مفصلا در بخش مجزایی پوشش داده شده – بسیار راهگشا خواهد بود.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین

چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین
شیما مسائلی
۱۲ دی ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
چطور کسب‌و‌کارهای اینترنتی راه بیاندازیم؟ مزایای تجارت الکترونیک و روند کسب‌و‌کارهای آنلاین
مقدمه: راه اندازی کسب و کار اینترنتی به شما کمک می‌کند با محدودیت های کمتر، وارد عرصه‌ تجارت شده‌ و از این طریق بتوانید میدان های جدیدی را برای رقابت ایجاد کنید.

زندگی در عصر اطلاعات

ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. اینترنت زندگی ما را متحول کرده و این تغییرات برگشت ناپذیرند. به آرامی تمام خانه‌ها تحت پوشش اینترنت قرار گرفته و می‌گیرند. افراد تمایل پیدا کرده‌اند که قبوض،  امور بانکی و بسیاری از خریدهای شان را به صورت آنلاین انجام دهند. آنها به دلایل گوناگونی از اینترنت استفاده می‌کنند.

هر چه تعداد افراد بیشتری شروع به استفاده از اینترنت برای جستجوی انواع اطلاعات می‌کنند، فرصت‌های بیشتری برای رشد تجارت الکترونیک فراهم می‌شود. در این نوشته ابتدا به بررسی برخی مزایای تجارت الکترونیک می‌پردازیم.

در طول سال‌هایی که پشت سر گذاشته‌ایم، اینترنت تبدیل به بزرگراهی برای تراکنش‌های آنلاین کسب‌و‌کارها تبدیل شده است.

تمام کسب‌و‌کارهای B2C از بانک‌هایی که خدمات بانکی آنلاین ارائه می‌کنند گرفته تا رزرو انواع بلیط وسایل حمل و نقل به صورت آنلاین و خدمات مربوط به امور بیمه، تلاش می‌کنند تا با ورود به عرصه تجارت الکترونیک به میلیون‌ها کاربر اینترنتی (به عنوان مشتریان بالقوه کسب‌و‌کارشان) دسترسی پیدا کنند. 

مثال‌هایی که گفته شد، تنها کسب‌و‌کارهایی نیستند که می‌توانند تراکنش‌های خود را از طریق تجارت الکترونیک انجام دهند. اکثر شرکت‌های بزرگ از طریق پلت فرم‌های تجارت الکترونیک نیز بخش‌هایی از تدارکات، مدیرت سفارشات و خدمات مشتریان را آنلاین انجام می‌دهند.

امروزه سازمان‌ها برای به روز رسانی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، پلت فرم‌های کاربردی و همچنین بازمهندسی فرآیندهای تجاری به منظور بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک در عملیات کسب‌و‌کار خود میلیون‌ها دلار هزینه می‌کنند.

تقریبا می‌توان گفت که برای کسب‌و‌کارها راه دیگری به جز ورود به عرصه تجارت الکترونیک باقی نمانده است. تمام کسب‌و‌کارها، در سطوح مختلف می‌بایست ساختار خود را منطبق بر آینده‌ای گریز ناپذیر از تجارت الکترونیک کنند.

مزایای تجارت الکترونیک

اینترنت برای کسب‌و‌کارها بهره مندی از مزایای تجارت الکترونیک و همکاری با سایر کسب‌و‌کارها را به ارمغان آورده است. پیش از همه باید به این نکته اشاره کرد که تار جهان گستر (وب) دسترسی به بازارهای جهانی را برای انواع کسب‌و‌کارها محیا کرده است.

کسب‌و‌کارها به کمک اینترنت می‌توانند در کسری از ثانیه به میلیون‌ها مشتری دست پیدا کنند (یکی از مزایای تجارت الکترونیک که به هیچ یک از روش‌های سنتی بازاریابی امکان پذیر نبود).

یکی دیگر از مزایای تجارت الکترونیک کاهش هزینه‌هاست. به هیچ وجه نمی‌توان این مزیت را نادیده گرفت که هزینه بازاریابی در بازاری به وسعت همه دنیا از طریق تجارت الکترونیک در مقایسه با هزینه بازاریابی به روش‌های سنتی بسیار کمتر است. هزینه هر تراکنش آنلاین بسیار ارزان است.

علاوه بر اینها می‌توان به مکانیزهای اداری بدون کاغذ و فرآیندهای فیزیکی و هزینه بر اشاره کرد که برای صرفه جویی در منابع، اینترنت را به پلت فرم بسیار مناسبی تبدیل کرده است. این نکات و نکات بسیارِ دیگر، درک مناسب تری از مزایای تجارت الکترونیک برای بازاریابیِ خدمات و محصولات به صورت آنلاین ایجاد می‌کند.

افزایش سرعت اینترنت در چند سال اخیر همراه با توسعه اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و سخت افزارها به کمک رشد و بالندگی تجارت الکترونیک آمده و بستری برای یکپارچه سازی فرآیندهای کسب‌و‌کارهای اینترنتی فراهم کرده است.

از طرفی قابلیت تراکنش‌های آنلاین برای تجارت الکترونیک مزیتی بزرگ ایجاد کرده است. تجارت الکترونیک نه تنها کسب‌و‌کارهای B2B و B2C را تغییر داده بلکه امروزه شاهد تحول تجارت آنلاین در بازارهای سهام و سایر بازارهای مالی در سراسر جهان هستیم.

مشتریان امروزی از کارایی‌ اینترنت و همچنین نیازهای خود آگاهی دارند. در اصل مشتریان امروزی تمایل به صبر و تعلل ندارند. در این برهه از زمان شاید بتوان به راحتی چنین گفت که کیفیت محصولات نسبت به سرعت ارائه خدمات و محصولات، در درجه اهمیت پایین‌تری قرار گرفته است.

تفاوت بازاریابی دیجیتالی و بازاریابی سنتی

با نگاهی به تجارت الکترونیک از منظر بازاریابی می‌توان دریافت که تجارت الکترونیک توانسته محصولات و خدمات را به مشتریان نزدیکتر کند. این حوزه از تجارت به مشتریان امکان داده تا با مشاهده، مطالعه و دانلود، محصولات را قبل از خرید به صورت آنلاین تجربه کنند.

یکی دیگر از تفاوت‌های بازاریابی دیجیتالی با بازاریابی سنتی اینست که بازاریابی دیجیتالی برای شرکت‌ها امکان معرفی محصولات را بر طبق سلیقه مشتریان و خریدهای پیشین آنها محیا کرده است.

در کنار اینها نه تنها بازاریابی دیجیتالی امکان هدف قرار دادنِ بازارها را در طیف وسیعی را محیا می‌کند، بلکه به لطف تجارت الکترونیک امکان هدف قرار دادنِ تخصصی‌ترین بازارها با شخصی‌ترین سلایق مشتریان و پیشنهادات ویژه برای این بازار نیز فراهم شده است.

تجارت الکترونیک پیوسته در حال دگرگونی و تکامل است. پیش بینی اینکه آینده‌ی تجارت الکترویک در کدام مسیر و چگونه توسعه می‌یابد، چندان دقیق نیست. اما یک حقیقت مبارز وجود دارد: تمام کسب‌و‌کارها، کوچک یا بزرگ برای بقا چاره‌ای جز ورود به دنیای تجارت الکترونیک وجود ندارند.

اکنون درباره ماهیت تجارت الکترونیک و مزایای آن صحبت کردیم، زمان آن رسیده که درباره روند تجارت الکترونیک نکاتی را مورد توجه قرار دهیم.

مدیران هر کسب‌و‌کاری در این دوره بیش از هر دوره‌ی دیگری با شرایطِ پر چالش روبرو می‌شوند. هدف گذاری برای یک کسب‌و‌کار، فشار و پیچیدگی‌های مدیریت کسب‌و‌کار در بازارهای پر رقابت در هیچ دورانی به اندازه‌ی امروز سخت نبوده و باعث شده که مدیران و رهبران هر کسب‌و‌کاری دائما هوشیاری خود را نسبت به تغییرات بازار حفظ کنند.

امروزه موفقیت یا شکست یک کسب‌و‌کار کاملا به میزان انعطاف پذیری آن سازمان در پاسخگویی به تغییرات محیطی وابسته است.

تنها کسب‌و‌کارهایی که خودشان را با تغییرات هماهنگ می‌کنند و پذیرای تکنولوژی های آینده هستند تواناییِ فعالیت در بازارهای پر رقابت را خواهند داشت. تکنولوژی اینترنت، قواعد بازی را عوض کرده است.

امروزه اغلب افراد به راحتی به اینترنت دسترسی دارند.

به عنوان مثال اگر کسی بخواهد یک بلیط رزرو کند، به راحتی از طریق اینترنت می‌تواند تمام تراکنش‌های لازم را انجام دهد. تمام این فعالیت‌ها (از جمله مقایسه گزینه‌های رفت و آمد، آگاهی از قیمت‌ها، پرداخت آنلاین و چاپ بلیط) به کمک اینترنت ظرف چند دقیقه انجام می‌شود.

در مقایسه‌ی این روش با روش مراجعه حضوری به دفاتر مسافرتی و صرف یک تا چند ساعت زمان برای اخذ بلیط، مسلما روش پرداخت و رزرو آنلاین گزینه‌ی بهتری پیش روی ما گذاشته است.

این فقط یکی از مثال‌هایی که قابلیت تجارت الکترونیک و برتری آن را به ما نشان می‌دهد. این قابلیت‌ها تاثیر بزرگی بر کسب‌و‌کار ما می‌گذارند، فقط کافیست ببینید که یک کامپیوتر چطور فرآیندهای ثبت سفارش و پرداخت‌های آنلاین را ساده کرده است.

از این مثال و بی‌شمار مثال های دیگر می‌توان فهمید که کسب‌و‌کارهایی موفق شده و در صنعت خود پیشگام می‌شوند که در رویارویی با تجارت الکترونیک انعطاف پذیر و پذیرا باشند. تغییر یک کسب‌و‌کار به محیط کسب‌و‌کار آنلاین به آن سادگی‌ها که در ظاهر به نظر می‌رسد نیست.

به بیان دیگر این کار به آسانیِ طراحی یک اپلیکیشن یا راه اندازی یک وبسایت و جذب مشتریان نیست، بلکه برای سازمان‌هایی که بخواهند کسب‌و‌کار خود را به کسب‌و‌کار آنلاین تغییر دهند، به معنای تغییر در مدل کسب‌و‌کار، استراتژی‌های کسب‌و‌کار و یکپارچه کردن آنها در فرآیندهای آنلاین است.

روند تجارت الکترونیک

از گذشته سازمان‌ها محصول محور بوده‌اند. اما امروزه با تغییراتی که در استراتژی‌های رقابت در بازار ایجاد شده، متوجه شده‌اند که باید مشتری محور باشند. بنابراین مدیریت روابط با مشتریان به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی تمرکز آنهاست.

مشتری محور بودن به آن معناست که تمام عملکرد و بخش‌های مختلف سازمان به گونه‌ای طراحی شود که در مقابل مشتریان داخلی و خارجی سازمان پاسخگو باشند.

بنابراین روند تجارت الکترونیک با ظهور کسب‌و‌کارهای آنلاین نشان داده که سازمان‌ها باید نیازها، علایق، رفتار مشتریان خود را در قبال رسانه‌های دیجیتال بشناسند.

درک ماهیت، چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک و تغییر تمرکز شرکت به تمرکز بر مشتریان نیازمند طراحی مجدد مدل کسب‌و‌کار است، چرا که در این مدل از کسب‌و‌کارها، یعنی کسب‌و‌کارهای آنلاین، تکنولوژی، مزیت رقابتی و اهرم پیشرانِ کسب‌و‌کارها محسوب می‌شود.

تمام بخش‌های سازمان باید دانش خود را برای کار با تکنولوژی جدید ارتقا دهد، زیرا در پلت فرم‌های آنلاین آنچه لازم است اطلاعات، سرعت، شفافیت، هماهنگی بین تراکنش‌های متعدد و فرآیندهای مختلف کسب‌و‌کار است.

در یکی از سخنرانی‌های اخیر TED  کارآفرین مجرب، بیل گراس (Bill Gross)، مسئله‌ی حیرت انگیزی را مطرح می‌کند که سالهای سال خود او را ستوه آورده بود. او، چه در داخل و چه در خارج از سازمان خود، شاهد رشد ده‌ها کسب‌و‌کار کاملا متفاوت – از مرحله ایده اولیه، تا راه اندازی و فعالیت یک سازمان – بوده است که روی پای خودشان ایستاده و به فعالیت‌شان ادامه داده‌اند.

او در طول مدت تصدی، موفقیت‌ها و شکست‌های بسیاری را دیده است و همانطور که احتمالا تصور می‌کنید، با ایده‌های کاری بسیاری نیز مواجه شده که از نظرش فوق‌العاده بوده‌اند اما در نهایت شکست خورده‌اند (و البته بسیاری را تصور می‌کرده که شکست خواهند خورد اما کاملا موفق بوده‌اند.)

او به دنبال کنکجاوی‌اش ۵ شاخصی که به نظر سهمی در موفقیت یک کسب‌و‌کار دارند، در ده‌ها شرکت مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

این شاخص‌ها شامل میزان قدرت ایده‌ی یک کسب‌و‌کار، طرح اجرایی ایده، سرمایه اولیه‌ی کسب‌و‌کار، تیم اجرایی و زمانبندی راه اندازی کسب وکار (مناسب با زمانیکه مخاطبان آمادگی و علاقه مندی به این ایده دارند) بود. تماشای این سخنرانی معروف را به علاقه‌مندان پیشنهاد می‌کنم.

همانطور که از سخنرانی بالا می‌توان نتیجه گیری کرد، زمانبندی در موفقیت یک کسب‌و‌کار حرف اول را می‌زند. بنابراین دور از ذهن نیست که در تجارت الکترونیک نیز سرعت حرف اول را می‌زند.

سازمان‌ها فرصت کافی را برای آموزشِ تمام نکات مربوط به تکنولوژی جدید، تحلیل روندهای آن، درک و تصمیم گیری ندارند. امروزه زمان و سرعت عاملی است که کسب‌و‌کارها را یا به عرش می‌رساند و یا عدم توجه به آنها باعث نابودی یک کسب‌و‌کار می‌شود. بنابراین مدیران باید تلاش کنند و به سرعت یک کسب‌و‌کار را بر پلت فرم یک کسب‌و‌کار آنلاین قرار دهند.

تاکنون درباره اینکه تجارت الکترونیک چیست، چه مزایایی دارد و اینکه روند تجارت الکترونیک آینده را چگونه تحت تاثیر قرار خواهد داد صحبت کرده‌ایم.

اکنون می‌خواهیم درباره چرایی و چگونگی تجارت الکترونیک صحبت کنیم. به این معنا که چرا تجارت الکترونیک را باید شروع کرد؟ و چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم؟

در پاسخ به این سوال که “چرا تجارت الکترونیک ؟” باید گفت مدت زیادی است که کسب‌و‌کارهای آنلاین دنیا به سمت مشتری مداری پیش رفته‌اند. مدیریت کسب‌و‌کارها، ذهنیت خود را از تمرکز بر محصولات برداشته و بر رضایت مشتریان گذاشته است.

در واقع امروزه نیازهای مشتریان تعیین کننده‌ی استراتژی‌ های بازاریابی در کسب‌و‌کارهاست. سازمان ها تلاش می‌کنند که نیازهای مشتریان را تشخیص داده و به درستی نسبت به آنها واکنش نشان دهند. نتیجه ی واکنش صحیح آنها به نیازهای مشتریان، ارسال محصولات، ارتباط با مشتری و جلب وفاداری اوست.

با این وجود کسب‌و‌کارها باید در محیط نوینی به نام اقتصاد دیجیتال، تمام دانشی را که تاکنون یاد گرفته اند با توجه به رفتار مشتریان از نو بیاموزند.

امروزه چالش بزرگ سازمان‌ها نه تنها واکنش صحیح نسبت به بازار و مشتریان است، بلکه آنها باید بتوانند رفتار مشتریان را در بازار آنلاین پیش بینی کرده و تخمین بزنند. همچنین متناسب با این نیازها آمادگی ارائه خدمات در بازار آنلاین را داشته باشند.

چرا باید تجارت الکترونیک را شروع کرد؟

حرکت به سمت اقتصاد آنلاین، برای تمام کسب‌و‌کارها تبدیل به یک ضرورت شده است. مدل کسب‌و‌کار مشتری محور، کلید موفقیت شرکت‌هایی است که سربلند از این فاز گذر کرده‌اند.

شرکت‌هایی نظیر دومینو، والمارت، آمازون و ایبی نمونه‌هایی از شرکت‌هایی هستند که مدل کسب‌و‌کار مشتری محورشان آنها را از دیگر کسب‌و‌کارها متمایز کرده است (در آینده بیشتر درباره‌ی مدل کسب‌و‌کار و علت موفقیت این کسب‌و‌کارها صحبت خواهیم گفت.)

در واقع به بیان دیگر باید گفت که مزیت رقابتی در این نوع کسب‌و‌کارها، تلفیق تکنولوژی و تمرکز بر مشتریان است.

چگونه تجارت الکترونیک را شروع کنیم؟

رمز دستیابی به یک مدل کسب‌و‌کار اینترنتی مناسب، شناسایی نیازهای مشتریان است. تکنولوژی توانسته توازن معادله‌ی قدرت را از خدمات و محصولات به اطلاعات و سرعت انتشار اطلاعات تغییر دهد.

مشتریان در عصر جدید اینترنت و خرید/فروش آنلاین، دیگر فقط به دنبال بهترین محصولات و خدمات نیستند.

در بازار مجازی، یعنی جاییکه رقابت، محصول و خدمات بسیارند، مزیت رقابتیِ شرکت‌ها در اطلاعات و سرعت انتشار آنهاست.

بازاریابی اینترنتی به طور قابل توجهی با بازاریابی سنتی متفاوت است.

بازاریابی اینترنتی به کمک تکنولوژی، گردآوری و تحلیل کسب‌و‌کار به کمک داده‌های حاصل از رفتار مشتریان در وبسایت، ابزار قدرتمندی برای شناسایی و هدف گرفتنِ نیازهای مشتریان در اختیار کسب‌و‌کارهای آنلاین قرار داده است.

کسب‌و‌کارها به کمک بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) می‌توانند تمایلات و محصولات مورد علاقه‌ی تک تک مشتریان را شناسایی، ردیابی و دسته بندی کنند.

باید توجه داشت که مشتریان هوشمند امروز به کمک تکنولوژی رفتاری متفاوت با مشتریان سنتی دارند.

رفتار مشتریان در خرید به همراه انتظارات آنها نسبت به گذشته فرق کرده است. تقاضاها و نیازهای آنها برای خرید یک محصول از طریق تکنولوژی و کسب‌و‌کارهای آنلاین با سرعت و اطلاعات گره خورده است.

عوامل موثر بر رفتار مشتریان و فرآیندهای خرید نیز تغییر کرده‌اند.

ظهور شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از عوامل اصلی تاثیرگذاری بر فرآیندهای خرید و تصمیم گیری درباره‌ی انجامِ تراکنش های مالی آنلاین، سلیقه‌ی مشتریان و روش‌های خرید آنها را تغییر داده‌اند.

درک درست از رفتار مشتریان و به کار گرفتنِ بازاریابی اینترنتی، به همراه استراتژی های بازاریابی در این محیط جدید چالشی جدی پیش روی مدیران بازاریابی و کارآفرینان کسب‌و‌کارهای آنلاین قرار داده است که نیاز به آموزش دارد.

راه اندازی کسب‌و‌کار اینترنتی

ما در دوران جالبی زندگی می‌کنیم. جدای از پیشرفت افسار گسیخته‌ی تکنولوژی، اقتصاد دیجیتالی و رقابت تنگاتنگ کسب‌و‌کارها برای نفوذ در بازار جهانی، فشار روز افزونی بر مدیریت کسب‌و‌کارها برای رسیدن به سطح جدیدی از توقعات درآمدی و مالی به منظور ابداع روش هایی برای افزایش درآمد و کاهش هزینه ها وارد می‌شود.

کسب‌و‌کار اینترنتی درست در زمانی که سایر کسب‌و‌کارها برای کاهش هزینه ها و دسترسی به بازارهای بزرگتر، بدون محدودیت مکانی به آنها احتیاج داشتند وارد عرصه‌ی تجارت شده‌اند تا از این طریق بتوانند میدان های جدیدی برای رقابت ایجاد کنند.

شرکت‌هایی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین به فروش رسانده و خدمات مشتریان را آنلاین عرضه می‌کنند با موفقیت توانسته‌اند رقبای خود را کنار زده و رهبری بازار را به دست بگیرند.

به عنوان مثال شرکت دل (Dell) با راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی یکی از شرکت‌هایی بود که خود را به سرعت با تغییرات تکنولوژی سازگار کرده و از طریق اینترنت گزینه خرید مستقیم برای مشتریان ارائه کرده است.

رقابت در بازار کامپیوترهای رومیزی و لپتاپ‌ها با وجود نام های شناخته شده‌ای مثل آی‌بی‌ام (IBM)، لنوو (Lenovo)، اچ‌پی (HP) و غیره بسیار شدید است.

با توجه به این که تکنولوژی هر چند سال یکبار در حال دگرگونی و قیمت ها همواره در حال کاهش است حاشیه سود این شرکت ها بسیار اندک می‌باشد. در بازاری با این شدت از حساسیت نسبت به قیمت‌ها، فشار تحت کنترل نگه داشتنِ قیمت‌ها همواره رو به افزایش بوده است.

مدل فروش مستقیم شرکت دل به صورت آنلاین یکی از بزرگترین موفقیت‌های استراتژیک این شرکت در چنین دورانی بوده است.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی باید بدانید که ورود به عرصه‌ی تجارت الکترونیک و کسب‌و‌کار اینترنتی پروسه‌ای به سادگی راه اندازی یک وبسایت و امکان تراکنش های مالی آنلاین نیست.

راه اندازی یک کسب‌و‌کار اینترنتی چیزی بیش از استفاده از اینترنت و تکنولوژی برای پاسخگویی به سفارش هاست.

کسب‌و‌کار اینترنتی نیاز به ایجاد یک ساختار کسب‌و‌کار جدید در داخل سازمان دارد.

این کار نیازمند یکپارچه سازی های رو به جلو (Forward integration) و رو به عقب (backward integration)  است. برای این منظور لازم است که کارکرد تمام کسب‌و‌کارها در سازمان‌ها یکپارچه شده و به تکنولوژی سازمانی ERP  تغییر پیدا کند.

سیستم‌های ERP نرم افزارهایی یکپارچه هستند که دارای ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مدیریت موجودی، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و بازرگانی الکترونیک طراحی شده‌اند.

با وجودی که تلفیق مدیریت سفارش ها و تراکنش‌های مالی آنلاین مهم است اما مادامیکه صحبت از فروش آنلاین در میان باشد، تمام بخش ها از مدیریت زنجیره تامین تا زمانیکه کالا در زمان تعهد داده شده به درب منزل مشتری تحویل داده شود باید با شیوه مدیریت جدید سازگار شود.

توجه داشته باشید که ممکن است کالا در جایی تولید یا مونتاژ شود در حالیکه مشتری در مکان یا کشور دیگری ساکن است.

چنین یکپارچه سازی هایی ممکن است توسط یک شرکت به تنهایی مدیریت نشود. در چنین شرایطی نیاز به همکاری ها و شراکت های چندین تولید کننده در یک زنجیره تامین می‌باشد.

این مسئله همچنین به فرآیندهای یکپارچه سازی، تکنولوژی، نیروی انسانی ماهر و متمرکز نیاز دارد. همینطور نیازمند روابط گسترده از طریق تمام کانال ها با شرکای تجاری دارد تا انتقال صحیح و کامل اطلاعات در کنار محصولات فیزیکی به درستی مدیریت شود.

پیاده سازی برنامه و راه اندازی  کسب‌و‌کار اینترنتی نیازمند نهادینه کردن و یکپارچه سازی تکنولوژی به عنوان محرکی برای کسب‌و‌کار و بهره گیری از فناوری به عنوان خدمات ارائه محصولی بی رقیب است. تلاش چنین کسب‌و‌کارهایی نیازمند ایجاد یک مدل کسب‌و‌کار جدید برای کسب‌و‌کارهای الکترونیکی است.

بهترین منبع یادگیری برای راه اندازی یک کسب‌و‌کار چیزی جز واقعیت نیست. پیشنهاد ما مطالعه بیوگرافی کسب‌و‌کارهای موفق در حوزه‌ی تجارت الکترونیک است. به عنوان مثال آمازون توانسته نمونه‌ای خارق‌العاده و منبع بی‌نظیری برای کسب‌و‌کارهای صنعت اینترنت باشد. مطالعه‌ی داستان موفقیت و تجربیات آمازون و شرکتهای مشابه آن درس‌هایی گران‌بها به ما می‌آموزد.

کسی که در حال استفاده از شبکه اینترنت و جستجوی اطلاعات درباره موضوعی خاص است، ممکن است به دلیل انبوه اطلاعاتی که با آن روبرو می‌شود احساس سردرگمی داشته باشد.

بعضی افراد می‌دانند مفهوم اصطلاح “بزرگراه اطلاعات” اینست که اینترنت مجموعه‌ای از هزاران شبکه، فناوری، پلت فرم، اپلیکیشن و برنامه هایی است که در ارتباط با یکدیگر فعالیت می‌کنند تا بتوانند اطلاعات مورد نظرتان را در اختیار شما قرار دهند و شما را قادر سازند که تراکنش‌های مربوط به کسب و کار تان را با موفقیت انجام دهید.

در پایان این نوشته لازم است مختصری درباره فناوری های تجارت الکترونیک نیز (برای ورود به بحث بازاریابی دیجیتال) توضیح دهیم.

ورود به عرصه‌ی تجارت الکترونیک دیر یا زود برای تمام کسب و کار ها پدیده‌ای اجتناب ناپذیر است. با اینحال تدوین استراتژی های بازاریابی اینترنتی و راه اندازی زیرساخت‌های فنی برای انجام تراکنش‌های مالی آنلاین کار ساده‌ای نیست.

این امر مستلزم درک مبانی فناوری های تجارت الکترونیک، محیط تکنولوژی، مزایا و معایب استفاده از اینترنت، در کنار ایجاد ساختارهایی برای ارائه خدمات پشتیبانی و فرآیندهایی است که از تجارت الکترونیک حمایت می‌کند.

دستیابی به چنین درکی نه فقط برای مدیران بازاریابی، بلکه برای تمام صاحبان کسب و کار یک ضرورت به شمار می‌رود، زیرا صاحبان کسب و کار ها کسانی‌اند که استراتژی های بازاریابی اینترنتی را برنامه ریزی می‌کنند.

فناوری های تجارت الکترونیک

اکثر سازمان‌ها، زیرساخت‌های آی‌تی (IT) مربوط به تجارت الکترونیک را جدا از اطلاعات و سرورهای داخلیِ سازمان نگهداری می‌کنند.

تار جهان گستر (World Wide Web) به معنای واقعی مانند یک “بزرگراه اطلاعات” است، یعنی اطلاعات بسیاری که روی یک سرور در دسترس است می‌تواند به کمک مکانیزم‌های جستجو قابل دسترسی باشد. علاوه بر آن، ابزارهای متعددی در اینترنت وجود دارد که می‌تواند به هکرها کمک کند تا به اطلاعات وبسایت یا سیستم ایمیل سازمان دست پیدا کنند.

این در حالیست که سازمان‌ها تمایل ندارند تمام اطلاعات شان را در اختیار همه افراد قرار دهند. فناوری های تجارت الکترونیک در این زمینه، شامل تکنولوژی های متعددی نظیر رمز گذاری (encryption)، فایروال (firewall) و بخش‌های جدایی ناپذیر و ضروریِ طراحی آی‌تی هستند.

هر روزه روش‌های جدیدی برای هک کردن، انتشار ویروس‌ها و غیره ابداع می‌شود و این مسئله سازمان‌ها را مجاب می‌کند که همواره علاوه بر تراکنش‌های مالی شان در سیستم‌های امنیتی آنلاین خود نیز سرمایه گذاری کنند.

محیط اینترنت نه فقط توسط فناوری شبکه های ارتباطی بلکه توسط تکنولوژی های چند رسانه‌ای نیز قبضه شده است. به این ترتیب که اطلاعات از طریق تمام رسانه‌ها (از جمله صوتی و تصویری) به مشتریان مخابره می‌شود.

انتقال و دریافت اطلاعات نیازمند تکنولوژی های زیرساختی و سخت افزاری ارتباطی است. تاکنون توسعه و بهبود نسل ۲G، ۳G و ۴G اینترنت را از کابل، ماهواره و وای‌فای به کامپیوترها، گوشی های هوشمند، تبلت‌ها و دیگر وسایل دیده‌ایم.

این مسئله در مدیریت یک کسب و کار اینترنتی از طریق تبادل ایمیل، ارسال انواع فایل‌ها و انجام تراکنش‌های مالی آنلاین تاثیرگذار است.

در این زمینه از تکنولوژی های متعددی مثل امضای دیجیتال (digital signature) و دیگر پروتکل های رمز گذاری و رمزگشایی (کریپتوگرافی) برای تضمین اعتبار فرآیندها و حفاظت از اطلاعات در مقابل مداخله گران اینترنتی استفاده می‌کنند.

صحت و اعتبار انجام فرآیندها در کنار امنیت انجام تراکنش های مالی آنلاین ضروری است. سازمان ها از منظر قانونی نیز در ارتباط با وبسایت‌ها و سایر کسب و کار های اینترنتی باید مراقب قوانین مربوط به کپی رایت، حق امتیازها و حقوق مالکیت معنوی باشند.

ورود به عرصه تجارت الکترونیک و کسب و کارهای آنلاین نیازمند ایجاد اعتماد در مشتریان است. زمانی که پای تراکنش‌ های مالی آنلاین در میان باشد، امنیت و کمال انجام فرآیندها اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به عبارت دیگر تمام تراکنش های مالی آنلاین باید بی عیب و نقص انجام شوند.

برای این منظور اگر سازمان ها به دنبال جلب اعتماد مشتریان هستند، باید بتوانند امنیت و کمال انجام تراکنش های مالی آنلاین شان را تضمین کنند و دائما از روش‌های به روز استفاده نمایند.

درک تکنولوژی محیط، آکاهی از تهدیدها، بهره گرفتن از سیستم های توانمندتر و تضمین صحت و اعتبار تراکنش های مالی، مبانیِ تدوین و برنامه ریزی برای استراتژی های بازاریابی اینترنتی است.

مدیران بازاریابی نه تنها با چالش درکِ نیازهای مشتریان اینترنتی و رفتار آنها، بلکه با چالش درک محیط تکنولوژی، تهدیدها و موانع آن نیز روبرو هستند. بنابراین المان فناوری یکی از اجزای اصلی موثر بر تدوین استراتژی های بازاریابی دیجیتال است.

استراتژی دیجیتال مارکتینگ و استراتژی محصول : داده های جستجو - ابزاری برای تدوین و توسعه

جستجو در گوگل: ابزاری برای کمک به سئو و بازاریابی اینترنتی

جستجو در گوگل: ابزاری برای کمک به سئو و بازاریابی اینترنتی
شیما مسائلی
۱۴ آذر ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
جستجو در گوگل: ابزاری برای کمک به سئو و بازاریابی اینترنتی
مقدمه: یادگیری همه چیز درباره‌ی تجارت الکترونیک و دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) نیاز تمام دانشجویان، مدیران بازاریابی یا مدیران کسب‌وکارهاست. سئو چیست؟ در این نوشته می‌خواهیم درباره‌ی ابزاری به نام جستجو در گوگل و نقش آن در بازاریابی اینترنتی توضیحاتی ارائه کنیم.

هیچکس نمی‌تواند مزایای کسب و کارهای آنلاین نسبت به کسب و کارهای سنتی وجود دارد نادیده بگیرد. حتی اگر سازمانی تصمیم بگیرد به همان شیوه‌های سنتی و با استفاده از ابزارها و کانال‌های قدیمی فروش و توزیع، به رشد خود ادامه دهد، باز هم می‌تواند کانال‌های آنلاین را به عنوان یکی از استراتژی های بازاریابی موازی با روش‌های سنتی به کار ببرد، چرا که امروزه مشتریان انتظار دارند که به صورت آنلاین نیز به خدمات شما دسترسی داشته باشند.

مفهوم بازاریابی اینترنتی

اولین قدم شروع درک کسب و کار آنلاین، یادگیری و جستجوی اینترنت و کاربران آن است. کسب اطلاع از پروفایل کاربران و عادات و رفتار آنها درباره‌ی بازار و ویژگی‌های مخاطبان مان اطلاعات زیادی به ما می‌دهد.

همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که اینترنت فقط و فقط به یک دلیل برای کاربران در سراسر دنیا جذابیت دارد، و آن مزیتِ انتشار سریع اطلاعات در تمام دنیاست.

اگر فلسفه‌ی وجودیِ اینترنت را درک کنیم، در واقع علت این موضوع فهمیده‌ایم که چرا هر کاربر اینترنتی ساعت‌ها زمان را در طول روز به جستجو در اینترنت می‌پردازد.

کاربران ممکن است هیچ نیاز مشخصی نداشته باشند و صرفا با هدف آشنا شدن با دیگران و شرکت در بحث‌ها در اینترنت وقت بگذرانند. محققان گفته‌اند که اکثر کاربران اینترنت در تمام دنیا مردان مجرد هستند و حرفه آنها متخصص یا دانشجو است.

با بررسی اطلاعات پروفایل کاربران اینترنت، به راحتی می‌توان فهمید که اغلب آنها احتمالا به دنبال کسب اطلاعات، ایمیل زدن، چت کردن و دوست یابی است. یکی از نیازهای اساسی بشر، ارتباطات است. اینترنت به خوبی توانسته این نیاز را هدف قرار دهد و ارتباطات را در زمان کوتاه با سرعتی فوق العاده برقرار کند.

احتمالا همه ما در خانه هایمان از اینترنت استفاده می‌کنیم و تجربه‌ی خرید آنلاین و انجام تراکنش های مالی آن را داشته‌ایم. امروزه بانکداری آنلاین برای ما انجام تراکنش‌های ساده و امنِ مالی را از طریق پلت فرم های اینترنتی محیا کرده است.

مردم خرید آنلاین بعضی اقلام محصولات را پذیرفته‌اند، مانند خرید آنلاین کتاب، پوشاک، ابزار الکترونیک وغیره. در خصوص خرید آنلاین، کاربران باید بتوانند به سازمانی که محصول و خدمات مورد نظر را عرضه می‌کند اعتماد کنند.

آمازون، ایبی و غیره نماد اعتماد مردم به خرید های اینترنتی هستند. اکثر افرادی که در شهرها زندگی می‌کنند به نحوی به زندگی با اینترنت خو گرفته‌اند. آنها از رزرو انواع بلیط های مسافرتی، تا سفارش آنلاین غذا، گذاشتن قرار ملاقات و دانلود فیلم و موسیقی را به کمک اینترنت انجام می‌دهند.

اولین نکته‌ای که در یادگیری بازاریابی اینترنتی حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار بگیرد اینست که افراد از اینترنت استفاده می‌کنند تا بتوانند اطلاعات به دست بیاورند.

کلید جلب مشتری و بازدید او از کسب و کار آنلاین شما “جستجو” است.

دومین نکته اینست که اکثر کاربران اینترنت از این شبکه برای کسب اطلاعات – و نه خرید – استفاده می‌کند. اهمیت چنین نکته‌ای در اینست که صفحات وبسایت ما باید حاوی انواع اطلاعاتی باشد که کاربران را به وبسایت ما جذب کند.

نکته‌ی دیگری که نباید مورد غفلت قرار بگیرد اینست که تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، تنها کسری از تعداد کل افراد جامعه است و این تعداد رو به افزایش است.

بنابراین تمام این نکات برای مدیری که می‌خواهد استراتژی بازاریابی کسب و کار خود را تدوین کند به چه معناست؟

یادگیری درباره‌ی رفتار کاربران اینترنتی و نیازهای آنها به ما درباره‌ی روش‌های ارتباط با مشتریان از طریق اینترنت و ارائه‌ی پیشنهادات سفارشی سازی شده (customized) به آنها کمک می‌کند.

امروزه مشتریان اینترنتی به دنبال راحتی در خرید و تراکنش‌های مالی، علاوه بر ارزان ترین قیمت ها در کنار سریع ترین خدمات ارسال محصولات هستند. این موارد از ابتدایی ترین نیازهای هر مشتری آنلاین است.

اما اینکه شما در میان صدها و هزاران رقیب چطور خودتان را از دیگران متمایز می‌کنید و چطور مشتریان را به وبسایت خود جذب می‌کنید، چالشی است که همواره در دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) مورد بحث قرار می‌گیرد.

اگر در زمینه بازاریابی تخصص داشته باشید به اندازه کافی با تحقیقات بازاریابی آشنایی دارید. در حقیقت سازمانها سالانه میلیون ها دلار بودجه به تحقیقات بازاریابی اختصاص می‌دهند تا آنجا که می‌توانند رفتار مشتریان خود را پیش بینی کنند.

آنالیز تحقیقات بازاریابی و نتایج آن به عنوان ورودی برای توسعه بازاریابی، تبلیغات و استراتژی های فروش لحاظ می‌شود. همچنین کاربرد نتایج حاصل از تحقیقات بازاریابی در تعیین استراتژی طراحی محصولات، استراتژی های قیمتگذاری و زنجیره تامین تاثیر گذار است.

بنابراین اگر مسئولیت تدوین و توسعه استراتژی های بازاریابی اینترنتی به شما محول شده سوالی که احتمالا در ذهن تان می‌چرخد اینست که “مرحله اول آن چیست؟ جواب این سوال بسیار ساده است.

مرحله‌ی اول شناخت مشتریان اینترنتی و به دست آوردن هر اطلاعاتی از مشتری است که ممکن است به درد بخورد.

جستجو در گوگل؛ شروعی برای درک بازاریابی اینترنتی

اگر اقدامات تمام مشتریان اینترنتی را به دقت بررسی کنیم خواهیم دید که همه آنها از یک اصول پایه پیروی می‌کنند. آنها پشت یک سیستم رایانه‌ای می‌نشینند و با اتصال به اینترنت درباره داده ها یا اطلاعاتی که می خواهند، جستجو می‌کنند.

بنابراین جستجو در گوگل یا “سرچ” نقاط شروع و رابط کسب و کار شما با مشتریان تان است. درک رفتار مشتریان در جستجوی اطلاعات، درک از چگونگیِ پروسه‌ی جستجو در گوگل یا سایر موتورهای جستجو می‌باشد.

چنین درکی به شما قدرت می‌دهد که بتوانید مکان تبلیغات و نوع محتوای خود را در وبسایت ها به گونه ای طراحی کنید که در نتایج موتورهای جستجو جزو بالاترین لینک‌ها نشان داده شوید. افراد معمولا برای کسب اطلاعات از دو یا سه لینک اولی که در نتایج جستجو در گوگل نمایش داده می‌شود، استفاده می‌کنند.

بنابراین چنین مسئله ای اهمیت بسیاری پیدا می‌کند که وبسایت یا آگهی تبلیغاتی شما در میان اولین سایت‌ها رتبه بندی شود.

درک تمام جنبه های مربوط به روند جستجو در گوگل (که در نتیجه تحقیقات بازاریابی به دست می‌آید) تمام اطلاعاتی را که درباره مشتریان و بازار به آن نیاز دارید برای شما محیا می‌کند. شما می‌توانید به کمک عباراتی که کاربران در اینترنت سرچ می‌کنند، روندهای بازار را مشاهده کرده و محصولات و خدماتی را که مشتریان به دنبال خرید آنها هستند شناسایی کنید.

علاوه بر آن از اطلاعاتی که به دست می‌آورید می‌توانید در راستای ایجاد ارتباطات بازاریابی موثرتر با مشتریان خود استفاده کنید. در این صورت است که به جرئت می‌توان گقت که رقابت با شما برای سایر کسب و کارها کار آسانی نخواهد بود، چرا که شما با بررسیِ داده های گذشته به دقت می‌دانید که مشتری تان به دنبال چه چیزی است و برای پیدا کردن آن چه واژه هایی را سرچ می‌کند.

از تعداد روزافزون کاربران اینترنتی باید پذیرفت که تعداد مشتریان بالقوه‌ی بازار هدف شما نیز هر روزه در حال افزایش است. بنابراین مهارتی که به آن احتیاج دارید، تقویت استراتژی جذب موثر کاربران از طریق جستجو در گوگل است تا بتوانید تعداد بیشتری مخاطب را به وبسایت خود بکشانید.

کلمات و عباراتی که کاربران برای جستجوی اطلاعات در اینترنت سرچ می‌کنند در طراحی تبلیغات و استراتژی کلی وبسایت شما نقش حیاتی بازی می‌کند. ممکن است فردی به دنبال اطلاعاتی درباره‌ی آخرین مدل یک گوشی موبایل باشد برای اینکار عبارتی مثل “تلفن همراه”، “گوشی هوشمند” یا همراه با نام برندی خاص را جستجو می‌کند.

آنالیز چنین اطلاعاتی به ما این سرنخ را می‌دهد که نیازهای مشتریان مان و پروسه تفکر آنها را هنگام جستجو در گوگل درک کنیم. این اطلاعات همچنین در بهینه سازی سئو (بهینه سازی موتورهای جستجو) برای صفحات وبسایت مان و تهیه تبلیغات به شیوه ای که گوگل به راحتی آنها را شناسایی کرده و در بالای لیست نتایج خود نشان دهد ضروری است.

بازاریابی اینترنتی چیست

تمام فعالیت های مربوط به بازاریابی اینترنتی مربوط به جستجوی اینترنتی است. اساسا دو نوع سرچ اینترنتی وجود دارد، به نام های سرچ ارگانیک (Organic Search) و سرچ بر مبنای پرداخت (Paid search).

منظور از سرچ ارگانیک همان جستجویی است که موتورهای جستجو در صفحات وبسایت شما به عمل می‌آورند تا آنها را با توجه به الگوریتم هایی که برای جستجو دارند رتبه بندی کرده و در لیست نتایج جستجوی کاربر نمایش دهند.

از طرف دیگر منظور از سرچ بر مبنای پرداخت، تبلیغاتی است که توسط گوگل نمایش داده می‌شود.

برای اثربخشی یک تبلیغ باید به این نکته توجه کرد که محل تبلیغات بسیار مهم است؛ به این معنا که تبلیغات به آگاهی مشتریان مان برسند. بنابراین باید در صدر لیست نتایج جستجو در گوگل قرار بگیرید. پس قدم اول در موفقیت یک کسب و کار اینترنتی درک مبانی جستجو در گوگل و بعد از آن تدوین و توسعه‌ی یک استراتژی بازاریابی اینترنتی است.

سئو چیست؟ درک مفهوم بهینه سازی موتورهای جستجو

امروزه اینترنت دیگر به عنوان یک تکنولوژی بیگانه به حساب نمی‌آید. تمام خانه‌ها و افراد با اهداف مختلف امکان استفاده از اینترنت را حتی الامکان برای خود ایجاد کرده‌اند. جستجوی اینترنت برای یافتن اطلاعات برای افراد تبدیل به یک عادت شده است.

امروزه در دنیا اولین دلیل استفاده از اینترنت، جستجوی اطلاعات است. بنابراین آگاهی از اصول بازاریابی موتورهای جستجو یا همان (search engine marketing (SEM به یک ضرورت تبدیل شده است.

اگر شغل شما مدیر بازاریابی یا مدیر یک کسب و کار است، زمانی که این خبر را می‌شنوید که میلیون ها کاربر اینترنتی در حال جستجو درباره‌ی اطلاعات، محصولات و غیره هستند با خودتان به این فکر می‌کنید که چطور می‌توانید به آن دسته از کاربرانی دست پیدا کنید که به دنبال محصولات و خدمات شما می‌گردند.

اگر کاربران از موتورهای جستجو برای سرچ کردن درباره موضوعات استفاده می‌کنند، لازم است که ساز و کار عملکرد موتورهای جستجو را یاد بگیرید، چرا که باید بتوانید استراتژی ای متناسب با جذب کاربران از طریق بازاریابی موتورهای جستجو تدوین کنید.

شما ممکن است با بعضی از موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، ای‌او‌ال (AOL) و غیره آشنا باشید.

زمانی که کلیدواژه‌ای را سرچ می‌کنید، موتور جستجو آن کلیدواژه را مانند یک شاخص به کار گرفته و تمام صفحات وب، دایرکتوری‌ها و دیتابیس هایش را برای یافتن اطلاعات مربوط به آن کلیدواژه جستجو می‌کند. سپس لیستی از وبسایت هایی را انتخاب می‌کند که با توجه به الگوریتم‌ها و معیارهایش، اطلاعاتِ مرتبط تری را درباره کلیدواژه ارائه کرده‌اند.

موتورهای جستجو از کرالِرها (crawlers) یا به اصطلاح عنکبوت هایش برای جستجو در محتوای صفحات وب و ایندکس کردن آنها استفاده می‌کند و در عرض چند ثانیه لیستی از وبسایت های مرتبط با موضوع سرچ را نمایش می‌دهد.

اگر از جایگاه مدیر بازاریابی اینترنتی به این ماجرا نگاه کنید بلافاصله متوجه خواهید شد که لازم است برای کسب و کارتان استراتژی بازاریابی اینترنتی تدوین کنید. اینکار کمک می‌کند که موقعیت صفحات وبسایت شما به گونه ای طراحی و به کمک محتوا پر شود که به راحتی برای موتورهای جستجو قابل انتخاب بوده و در لیست اولین وبسایت ها نمایش داده شود.

در این رابطه، وبسمتر فرد متخصصی است که به شما کمک می‌کند تا محتوای وبسایت خود را بر اساس معیارهای منتخب موتورهای جستجو (یا به عبارتی اصول بازاریابی موتورهای جستجو بهینه سازی کنید.

به بیان ساده تر وبسمتر در اینترنت جستجو می‌کند تا دریابد که متداول ترین عبارات و کلیدواژه هایی که کاربران برای یافتن محصولات و خدمات شما استفاده می‌کنند، کدام هستند و سپس محتوای صفحات وبسایت شما را بر اساس کلیدواژه های پرکاربرد طراحی می‌کند.

اینکار یکی از اصول اساسی در بهینه سازی موتورهای جستجو یا همان فرآیندی است که به نام سئو (SEO) در صفحات وب می‌شناسیم.

بنابراین وبسمتر با توجه به رصد کردن دائمیِ الگوی جستجوی کاربران، محتوای وبسایت را بر اساس کاربردی ترین کلیدواژه ها سئو می‌کند. استراتژی طراحی وبسایت بخشی از استراتژی بازاریابی موتورهای جستجو است.

هر چه صفحات وبسایت شما تناسب بیشتری با الگوهای جستجو در گوگل داشته باشد، ترافیک بیشتری نیز به سمت وبسایت تان هدایت خواهد شد. وبمسترها همچنین از روش های دیگری نیز به رنک گرفتنِ وبسایت شما کمک می‌کنند.

برای این منظور به شیوه های مختلف کاری می‌کنند که وبسایت های دیگری به سایت شما لینک دهند. این کار بخش دوم از فعالیت های مرتبط با بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO) است. با افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت تان می‌توان امیدوار بود که تعداد مشتریان بالقوه ی محصولات تان نیز افزایش خواهد یافت.

جدای از بهینه سازی موتورهای جستجو، محتوای کارآمد و تبلیغات آنلاین نیز نقش موثری در جلب توجه مشتریان دارند. بر خلاف تبلیغات فیزیکی و سایر تبلیغات دیداری، هزینه‌ی تبلیغات آنلاین بسیار کمتر و تاثیرگذاری آن بسیار بیشتر است.

هنر کشف نیازهای مشتری، پیش فروش کردن و تبدیل کردن مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل در بازاریابی اینترنتی نسبت به شیوه های سنتی بازاریابی متفاوت است.

درک رفتار خرید مشتریان و دیگر دینامیک های فروش اینترنتی باید به تمامی و عمیقا مورد بررسی قرار بگیرد، چرا که در غیر اینصورت نمی‌توان برنامه ی موثری برای بازاریابی اینترنتی برای کسب و کار خود تدوین کرد.

اگر در حین فرآیند درک و طراحی استراتژی بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارتان هستید، یادگیری بهینه سازی موتور جستجو اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

در اینصورت حتما به شرکتی که کار سئوی وبسایت تان را انجام دهد و به اندازه کافی قابل اعتماد و متعهد باشد نیاز پیدا خواهید کرد که صفحات وبسایت شما را طراحی کرده و علاوه بر تبلیغات آنلاین باعث افزایش ترافیک وبسایت و فروش شرکت شما شود.

آموزش سئو و فرآیندهای بهینه سازی موتور جستجو

همانطور که پیشتر اشاره شد فرآیندهای موتور جستجو شامل جستجوی پولی (paid search) و جستجوی ارگانیک (organic search)  می‌شود که حوزه‌ای بسیار پویاست و هر روزه روش‌های جدیدی به همراه کمپین های بازاریابی تازه به بازار معرفی می‌شود.

بنابراین انتخاب یک شریک مناسب برای انجام سئو انتخاب حساس و مهمی است، چرا که او کسی است که همواره از آخرین تحولات و پیشرفت‌های بازار با سرعت بیشتری مطلع می‌شود و خدمات سئویی در همان راستا ارائه می‌کند.

برنامه‌ی خدمات بهینه سازی موتور جستجو با آنالیز کلیدواژه های مرتبط با محصولات، خدمات و کسب و کار شما آغاز می‌شود.تحقیقات و تجزیه و تحلیل های دقیق در این باره منجر به یافتن لیستی از کلیدواژه هایی می‌شود که معمولا کاربران برای پیدا کردن محصولات مشابه از آنها استفاده می‌کنند.

دومین قسمت از برنامه‌ی بهینه سازی موتور جستجو مربوط به تحقیق کردن، درک رقابت، درک بازار، تاکتیک ها و استراتژی هایی است که توسط رقبا برای تهیه استراتژی های جلب مشتری صورت می‌گیرد. سومین مرحله شامل طراحی صفحات وب است.

این فعالیت ها شامل تدوین تیترها، توضیحات متا (meta)، تگ ها یا برچسب ها می‌باشد. طراحی این ساختار باید بر اساس کلیدواژه های پر کاربرد صورت بگیرد.

اعتبار کلیدواژه هایی را که در وبسایت خود استفاده می‌کنید می‌توان به کمک چندین ابزار سنجید. با استفاده از ابزارهای جستجوی کلیدواژه مثل یاهو کیورد سلکتور (Yahoo Keyword Selector)، گوگل کیورد سلکتور (Google Keyword Selector) یا گوگل ترندز (Google Trends) می‌توان محتوای وبسایت را تست کرد.

بعد از این مرحله ارائه دهندگان خدمات سئو باید به جمع آوری بک لینک بپردازند. آنها این کار را می‌توانند از طرق مختلف انجام دهند مانند ارسال پست مهمان برای سایر وبلاگ ها و دریافت بک لینک، قرار شراکت (partnership) و غیره.

ثبت وبسایت در موتورهای جستجو و دایرکتوریهای گوناگون باعث می‌شود که بتوان از ایندکس شدن وبسایت در موتورهای جستجو اطمینان حاصل کرد (امروزه این کار به صورت اتوماتیک انجام می‌گیرد).

کارکرد مهم دیگری که با سئوی وبسایت در ارتباط است، نظارت، ارزیابی آنالیز محبوبیت و عملکرد وبسایت است. برای این کار نیز چندین نرم افزار در اختیار مختصصان سئو است.

فعالیت های بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتور جستجو شامل استفاده از نتایج هر دو نوع سرچ (پولی و ارگانیک) است. نتایج جستجوی پولی شامل خدمات پرداخت به ازای هر کلیک (ppc) و استفاده از سایر تبلیغات اسپانسری است.

علاوه بر اینها لیست نتایج پولی (یعنی لیست وبسایت هایی که نه به صورت ارگانیک، بلکه به خاطر پرداخت پول به موتور جستجو در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند) نیز از دیگر نتایج جستجوی پولی است که مشتریان بالقوه با کلیک روی لینک نمایش داده شده، مستقیما به وبسایت شما هدایت می‌شوند.

همچنین ارسال مقالات مهمان (پست مهمان)، ارسال تبلیغات برای وبلاگ‌ها، تبلیغات مطبوعاتی و دیگر انواع تبلیغات از جمله کارهایی است که متخصصان سئو برای افزایش محبوبیت وبسایت شما می‌توانند انجام دهند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

فعالیت های بازاریابی شبکه های اجتماعی

متخصصان سئو به استفاده از تاکیتک‌های بازاریابی شبکه های اجتماعی نیز علاقه مندند و از این طریق نیز به تعداد مشتریان بالقوه وبسایت اضافه می‌کنند.

مسلما استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی نیاز به تجربه در این زمینه دارد، چرا که در این حوزه از بازاریابی (بازاریابی شبکه های اجتماعی) باید اجتماعی از کاربران ایجاد کرد و تصمیمات آنها را متناسب با منافع شرکت شما (یعنی فروش محصولات) تحت تاثیر قرار داد.

فعالیت های سئو و بازاریابی موتور جستجو (SEM) نیازمند سازگاری مداوم با تحولات پیوسته‌ای است که در فناوری های تجارت الکترونیک و روند تجارت الکترونیک و گرایش های بازار اتفاق می‌افتد.

اینترنت و آمیخته بازاریابی ( یا آمیزه بازاریابی ) : آمیخته بازاریابی یا marketing mix چیست ؟

اینترنت و آمیخته بازاریابی (Marketing Mix)

اینترنت و آمیخته بازاریابی (Marketing Mix)
شیما مسائلی
۱۶ آبان ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
اینترنت و آمیخته بازاریابی (Marketing Mix)
مقدمه: Marketing Mix یا آمیخته بازاریابی چیست؟ آمیخته بازاریابی با شناسایی چهار المان اصلی بازاریابی، یک مدل قدرتمند و کاربردی برای تیم‌های مارکتینگ است.

آمیخته بازاریابی (Marketing Mix) چیست؟

آمیخته بازاریابی (یا همان آمیزه بازاریابی) به چهار المان اصلی بازاریابی (۴P) اشاره دارد. این چهار اصل شامل محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان عرضه  (Place)و فعالیت‌های ترویجی (Promotion) است. تمام استراتژی‌های بازاریابی پیرامون چارچوب ۴P تدوین می‌شوند. با ابداع و توسعه المان‌های صنعت خدمات، دو المان جدید افراد  (People)و فرآیندها (Processes) افزود شد. بنابراین برای پاسخ به اینکه آمیخته بازاریابی یا Marketing Mix چیست و اینترنت چه نقشی در تغییرات آن داشته، ابتدا باید منظور خود را از المان‌های سازنده‌ی آن مشخص کنیم.

تجارت الکترونیک اتوبان بزرگی برای سازمان‌هایی است که از المان‌های آمیخته بازاریابی به نفع کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند.

۱٫ محصول (Product)

برای آشنایی با Marketing Mix به اولین المان آن یعنی محصول می‌پردازیم. المان محصول در این مدل به خدمات، برند یا فیچرهای خریدی که پیرامون استراتژی بازاریابی شرکت توسعه یافته، اشاره دارد. تدوین هر گونه استراتژی محصول باید بر اساس تحقیقات بازار (که در آینده مفصل توضیح خواهیم داد) و شناسایی نیازهای مشتریان صورت بگیرد.

استراتژی های بازاریابی آنلاین به دو بخش می‌تواند تقسیم شود: تصمیماتی که مربوط به فیچرهای اساسی و منطبق با نیازهای مشتریان است؛ و فیچرهای اضافه بر سازمانی که علاوه بر فیچرهای اساسی مزایای بیشتری ایجاد می‌کند.

استفاده از اینترنت در قبال فیچرهای اساسی می‌تواند نقش مهمی داشته باشد و اطلاعات اضافه درباره محصول مورد نیاز مشتریان فعلی و جدید (به عنوان مثال نقدهای آنلاین و ویدیوها) در دسترس قرار دهد. فیچرهای اضافه بر سازمان می‌توانند پیشنهادات جدیدی به مشتری بدهند، مثل ارائه‌ی کتاب الکترونیک (ایبوک).

اینترنت می‌تواند مزایای بیشتری نیز ایجاد کند، مثلا به کمک پرسشنامه درباره نیاز و رفتار مشتریان در قبال محصول یا خدمات مورد نظر، داده‌ جمع‌آوری کند. امکان جمع‌آوری داده‌ها به صورت فرم‌های اینترنتی، هزینه بسیار کمتری نسبت به روش‌های سنتی دارد. سازمان‌ها می‌توانند تحقیقات بازار را به کمک روش‌های مختلفی از جمله فوکوس گروپ (Focus Group)، نظرسنجی‌های آنلاین، فرم‌های دریافت بازخور و وبلاگ‌ها انجام دهند.

رشد محصول و برند سازمان نیز تقریبا هم‌راستای هم هستند. بنابراین سازمان‌ها برای برندینگ یا برند‌سازی آنلاین و موفق، باید شرایط زیر را فراهم کنند:

 • ایجاد تجربه خریدی آسان، امن و راحت؛
 • خدمات آنلاین مشتریان؛
 • سفارشی‌سازی (Personalization)؛
 • گروه‌های آنلاین پشتیبانی فنی.

۲٫ قیمت‌گذاری (Pricing)

اکنون به دومین المان آمیخته بازاریابی یعنی قیمت‌گذاری باید توجه کنیم. المان قیمت‌گذاری در آمیخته بازاریابی به روش‌های زیر بر استراتژی بازاریابی تاثیرگذار است:

 • شفافیت در قیمت‌ها و مقایسه بین قیمت‌های محصولات مشابه؛
 • اعمال انحصار و فشار قیمت‌ها
 • قیمت‌گذاری دینامیک (Dynamic Pricing) و مزایده‌ها؛

امروزه مکانیزم‌های قیمت‌گذاری متعددی در دسترس است. کسب‌وکارهای آنلاین مثل ایبی باعث شده‌اند که برخی از مدل‌ها بسیار مشهور شوند. یکی از مدل‌های معروف قیمت‌گذاری پرداخت بر اساس بالاترین پیشنهاد (Forward Auction) نامیده می‌شود که بر اساس آن محصولات به آن مشتری که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌دهد، فروخته می‌شود.

۳٫ مکان عرضه (Place)

سومین المان در آمیخته بازاریابی به کانال‌هایی که از طریق آنها محصول به دست مشتریان می‌رسد، اشاره دارد. سازمان‌ها کانال‌های گوناگونی برای دست‌یابی به خیل عظیم مشتریان با کمترین هزینه ابداع می‌کنند. اینترنت توانسته المان مکان عرضه را در آمیخته بازاریابی تغییر دهد. خریدهای اینترنتی می‌تواند از طریق وبسایت‌های صورت بگیرد که تحت کنترل فروشندگان مستقیم است، انجام شود یا وبسایت هایی که پلتفرمی برای فروش سایر شرکت‌ها هستند.

سازمان‌ها همچنین وبسایت‌هایی را طراحی می‌کنند که نیازهای به خصوصی را در منطقه‌ای خاص هدف قرار می‌دهد. این نیازهای به خصوص ممکن است مربوط به زمینه‌های مختلف مثل زبان و تفاوت‌های فرهنگی باشد.

کانال‌های توزیع نیز تحت تاثیر اینترنت، دچار تغییراتی شده‌اند. سازمان‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهد محصولات‌شان را از طریق واسطه‌ها به دست مشتریان برسانند یا به طور مستقیم این کار را انجام دهند. سازمانها حتی می‌توانند ترکیبی از دو روش را اجرا کنند.

۴٫ فعالیت‌های ترویجی (Promotion)

المان فعالیت‌های ترویجی در آمیخته بازاریابی به استراتژی‌های ارتباطی در بازاریابی اشاره می‌کند که توسط سازمان برای تبلیغات درباره محصول و شرکت به کار می‌رود. این المان شامل تبلیغات، تخفیف‌های فروش، ارتباط با مشتریان، روابط عمومی و بازاریابی مستقیم است.

المان فعالیت‌های ترویجی در میکس بازاریابی بر اساس استراتژی‌های ارتباطی سازمان انتخاب می‌شود. اینترنت به عنوان یک کانال ارتباطی جدید و اضافه بر سازمان، در دسترس شرکت‌ها قرار گرفته که از آن طریق بتوانند با مشتریان درباره‌ی فیچرهای جدید محصولات‌شان ارتباط برقرار کنند.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

همچنین لازم است که سازمان‌ها درباره این که در کدام مرحله از چرخه خرید می‌خواهند از اینترنت استفاده کنند، تصمیم بگیرند. علاوه بر این شرکت‌ها باید درباره اینکه از کدام روش‌های ترویجی در اینترنت می‌خواهد استفاده کنند نیز تصمیم بگیرند.

با توجه به اینکه بودجه محدودیت دارد، باید استراتژی بازاریابی مناسبی برای فعالیت‌های ترویجی خود تدوین کنند.

۵ و ۶٫ (People) و فرآیندها (Processes)

در نهایت به دو المان افراد و فرآیندها توجه می‌کنیم. المان افراد در آمیزه بازاریابی به تعاملات بین اعضای سازمان با مشتریان در زمان فعالیت‌های قبل، حین و بعد از خرید اشاره دارد. برخی از گزینه‌هایی که با ظهور اینترنت در اختیار سازمان‌ها قرار گرفته، مانند امکان ارسال اتوماتیک ایمیل، اطلاع‌رسانی از ثبت خرید، تسهیلات آنلاین مانند چت، افزودن قسمتی تحت عنوان سوالات متدوال به وبسایت، افزودن امکان جستجو و ارائه پیشنهاد در فرآیند خرید.

المان فرآیند در آمیخته بازاریابی به ایجاد هماهنگی بین تمام فعالیت‌‎های بازاریابی شرکت اشاره دارد که در زمینه‌های قیمت‌گذاری، مکان عرضه، فعالیت های ترویجی و افراد تدوین شده‌اند.

اینترنت انواع گزینه‌ها را برای پیشبرد آمیخته بازاریابی ابداع کرده تا سازمان‌ها از این طریق بتوانند استراتژی‌های بازاریابی اینترنتی خود را برای کوتاه‌مدت و بلندمدت بهبود دهند.

بازاریابی رابطه مند relationship marketing با استفاده از اینترنت

بازاریابی رابطه‌مند (Relationship Marketing) با استفاده از اینترنت

بازاریابی رابطه‌مند (Relationship Marketing) با استفاده از اینترنت
شیما مسائلی
۱۸ مهر ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
بازاریابی رابطه‌مند (Relationship Marketing) با استفاده از اینترنت
مقدمه: بزرگ‌ترین مزیت اینترنت از منظر بازاریابی رابطه‌مند، ایجاد تعامل با مشتریان است. سازمان‌ها به کمک ابزارهایی مثل ایمیل و چت آنلاین، مبنایی برای ارتباط و جمع‌آوری داده از مشتریان ایجاد می‌کنند. در این نوشته بیشتر با بازاریابی رابطه‌مند آشنا شوید.

سازمان‌ها با ظهور اینترنت و تحلیل داده‌های بزرگ (Big Data) توانسته‌اند از بازاریابی رابطه‌مند(Relationship Marketing) و داده‌کاوی به عنوان دو ابزار قدرتمند در بازاریابی شرکت‌ها استفاده کنند. تلفیق اینترنت، تکنولوژی و بازاریابی رابطه‌مند را به عنوان مدیریت روابط با مشتریان می‌شناسیم.

بازاریابی مبتنی بر روابط با مشتریان با استفاده از بازاریابی مستقیم (Direct Marketing)، بازاریابی رابطه‌مند و داده‌کاوی برای تنظیم استراتژی‌های بازاریابی در جهت روابط با مشتریان عمل می‌کند. هدف از بازاریابی مستقیم علاوه بر ارسال محصولات برای مشتریان، ایجاد روابط مبتنی بر کشف سلیقه‌ی مشتریان در استفاده از محصول است. تئوری بازاریابی رابطه‌مند نیز بنیان مدیریت روابط با مشتریان را می‌سازد. داده‌کاوی نیز به عنوان پلتفرم تکنولوژی برای ذخیره‌سازی و استفاده از اطلاعات مرتبط با مشتریان به کار می‌رود.

بزرگترین مزیت اینترنت از منظر بازاریابی رابطه‌مند ایجاد تعامل با مشتریان است. سازمان‌ها به کمک ابزارهایی مثل ایمیل و چت آنلاین، مبنایی برای ارتباط و جمع‌آوری داده از مشتریان ایجاد می‌کنند. این داده‌ها در آینده برای ارائه پیشنهادات فرد به فرد بسیار کاربردی هستند.

مفهوم بازاریابی رابطه‌مند (Relationship Marketing)

پیشرفت بازاریابی رابطه‌مند رابطه‌ی تنگاتنگی با شیوه‌ی توسعه و تکامل بازاریابی دارد. اغلب سازمان‌ها برای بهره‌مندی از مزیت صرفه‌جویی به مقیاس، بعد از مدتی دوباره به استانداردسازی و سفارشی‌سازی انبوه روی می‌آورند. امروزه در بسیاری از سازمان‌های موفق، محصولات بر اساس روابط بین فردی به فروش می‌رسند. طی چند دهه‌ی گذشته با افزایش رقابت در بازار، تمرکز سازمان‌ها بر ایجاد مزیت رقابتی تغییر پیدا کرده است. لازمه‌ی دست‌یابی به مزیت رقابتی، درک نیازهای مشتریان است. بنابراین بازاریابی از تمرکز بر مخاطبان انبوه، به تمرکز بر افراد روی آورده است.

تمرکز اصلی بازاریابی رابطه‌مند، حفظ مشتریان و تبدیل کردن آنها به مشتریان دائمی شرکت است. به بیان دیگر مشتریان موجود، هدف اصلی در بازاریابی رابطه‌مند هستند. دلیل اینکه در بازاریابی رابطه‌مند این دسته از مشتریان هدف قرار داده می‌شوند اینست که مشتریان موجود، هزینه‌های جلب مشتریان جدید را ندارند، کمتر از مشتریان جدید به تخفیف علاقه‌مندند (چرا که قبلا کیفیت محصولات را امتحان کرده‌اند)، احتمالا نسبت به قیمت‌ها حساسیت کمتری نشان می‌دهند، به احتمال بیشتری محصولات شما را به دیگران معرفی می‌کنند و در نهایت بیش از مشتریان جدید باعث رشد درآمد شرکت می‌شوند.

حالا که سازمان‌ها به مجموعه‌ای از مشتریان موجود دسترسی دارند، لازم است استراتژی‌هایی برای افزایش تمایل مشتریان به خرید مجدد تدوین کنند. به عبارت دیگر باید در روابط خود با مشتریان موجود سرمایه‌گذاری کنند. مشتریان موجود در سازمان‌ها به سه دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند: با ارزش‌ترین مشتریان، مشتریان بالقوه و مشتریان کم‌ارزش. با ارزش‌ترین مشتریان سازمان، همانطور که از نام آن پیداست، مشتریانی هستند که نسبت به سازمان بیشترین وفاداری را دارند و اغلب از شرکت خرید می‌کنند. بنابراین شرکت‌ها باید برای نگهداری این دسته از مشتریان استراتژی تدوین کنند. این استراتژی باید به گونه‌ای باشد که همچنین کسانی را که در دسته‌ی مشتریان بالقوه قرار گرفته‌اند، به خریداران دائمی شرکت تبدیل کند.

مدیریت الکترونیکی روابط با مشتریان (E-CRM)

مفهوم تدوین استراتژی به کمک کاربرد اینترنت و سایر پلتفرم‌های مدیریت روابط با مشتریان، مدیریت الکترونیکی روابط با مشتریان یا E-CRM نامیده می‌شود.

فعالیت‌های این حوزه از مدیریت روابط با مشتریان شامل موارد زیر است:

 • استفاده از وبسایت به عنوان پلتفرمی برای ارتباط با مشتریان
 • طراحی فرآیندهای یکپارچه برای ارتباط با مشتریان
 • استفاده از اینترنت برای معرفی سایر محصولات به مشتریان
 • بازاریابی تمرکز  (Focus Marketing)
 • خدمات آنلاین مشتریان
 • ایجاد تجربه خرید فوق‌العاده برای مشتریان

نقش اینترنت در یکپارچه‌سازی وبسایت و پایگاه داده‌ها در بازاریابی رابطه‌مند کلیدی است. تعدادی از مزایای مدیریت الکترونیکی روابط با مشتریان (E-CRM) به قرار زیر است:

 • بازاریابی به این شیوه برای سازمان‌ها بسیار مقرون به صرفه است، چرا که به کمک توسعه‌ی استراتژی‌های متمرکز در این حیطه، هزینه نگهداری مشتریان را کاهش و بازگشت سرمایه‌ی شرکت را افزایش می‌دهد.
 • با کمک کاربرد ایمیل، پیام‌های بازاریابی می‌تواند با کمترین هزینه مطابق سلیقه خرید مشتریان، سفارشی‌سازی شود.
 • به کمک انتشار اطلاعات تخصصی در زمینه‌هایی که مشتریان راغب هستند، می‌تواند تعداد روابط بین شرکت و مشتری را افزایش داد.
 • تکنولوژی‌های آنلاین مثل ایمیل، چت آنلاین و محتوای غنی وبسایت به شرکت کمک می‌کند که هزینه‌های نگهداری مشتریان را کم کرده و از این طریق قیمت‌های خود را کاهش دهد.

بنابراین همانطور که مشخص است می‌توان گفت که مدیریت روابط با مشتریان یکی از ابزارهای مهم در حمایت از فعالیت‌های بازاریابی است.

مدیریت چرخه عمر مشتری

از منظر فعالیت‌های سازمانی، مدیریت چرخه عمر مشتری شامل گزینش، جذب، نگهداری و گسترش تعداد مشتریان است.

گزینش: در این مرحله مشتریان افرادی هستند که استراتژی‌های بازاریابی برای آنها تدوین می‌شود. این فعالیت‌ها همچنین شامل توسعه‌ی استراتژی بازاریابی برای جذب و توسعه تعداد مشتریان است.

جذب: در این مرحله تلاش سازمان بر ایجاد روابط با مشتریان جدید با کم‌ترین هزینه است. این فعالیت‌ها شامل هدف قرار دادن با ارزش‌ترین مشتریان و مشتریان بالقوه شرکت می‌شود.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

نگهداری: در این مرحله سازمان با تدوین استراتژی در جهت نگهداری از مجموعه مشتریان فعلی گام برمی‌دارد. این فعالیت‌ها شامل معرفی محصولات جدید بر اساس سابقه‌ی خرید مشتریان است.

توسعه تعداد مشتریان: در این مرحله سازمان به دنبال تدوین استراتژی‌ای است که باعث بهبود میزان خرید در مشتریان فعلی می‌شود. این فعالیت‌ها شامل پیشنهاداتی برای خرید مجدد همان محصول یا خرید محصولات مکمل و حتی گران‌تر می‌شود.

اجرای مدیریت الکترونیکی روابط با مشتریان

سازمان‌ها برای اجرای مدیریت الکترونیکی روابط با مشتریان (E-CRM) از استراتژی‌های زیر پیروی می‌کنند:

افزایش ترافیک وبسایت: هدف سازمان‌ها در این قسمت افزایش تعداد بازدیدکنندگان وبسایت آنهاست. اما تمرکز آنها بر جذب آن دسته از بازدیدکنندگانی است که برای سازمان ارزش ایجاد می‌کنند، یا به عبارتی از وبسایت خرید می‌کنند. این هدف از طریق بهبود قابلیت دیده شدن (Visibility) وبسایت، از طریق روش‌های آنلاین و آفلاین محقق می‌شود.

رضایت از تجربه‌ی استفاده از وبسایت: بازدیدکنندگان جدید وبسایت باید از تجربه بازدید از بخش‌های مختلف وبسایت، رضایت داشته باشند. آنها باید بتوانند اطلاعات مورد نظرشان را با جستجو در وبسایت به دست آورند. در این مرحله باید پیام‌هایی که برای اولین خرید آنها انگیزه کافی ایجاد کند، در معرض دیدشان قرار بگیرد.

نظارت بر پروفایل مشتریان: شرکت‌ها باید قادر باشند بیشترین اطلاعاتی را که می‌توانند در فرآیند خرید از مشتریان دریافت کنند. فرم های آنلاینی که برای این منظور طراحی می‌شوند، باید به راحتی و در کم‌ترین زمان توسط مشتریان پر شوند.

ارتباطات: شرکت‌ها به کمک ابزارهایی از جمله ایمیل می‌توانند با مشتریان ارتباط برقرار کنند. هدف از ارتبطاات، ارسال گاه به گاه ایمیل برای آگاهی از آخرین تغییرات وبسایت به مشتریان است. این ایمیل‌ها همچنین شامل اطلاعاتی از سابقه خرید مشتریان (بعد از ورود به پروفایل‌شان و معرفی محصولات مشابه است.

گروه‌های مجازی: شرکت‌ها از گروه‌های مجازی برای رد و بدل کردن اطلاعات مربوط به محصولات و خدمات مختلف استفاده می‌کنند. هدف این گروه‌ها، پاسخگویی به سوالات متداول مشتریان و تبدیل کردن آنها به خریداران بالقوه (Lead) است.

حفاظت از حریم شخصی: شرکت‌ها نباید از اطلاعات مشتریان سوء استفاده کنند. به عبارت دیگر شرکت‌ها نباید اطلاعات مشتریان را بدون رضایت خودشان منتشر کنند. این مسئله در جلب اعتماد مشتریان تاثیرگذار است.

کاملا مشخص است که سازمان‌ها برای ایجاد مزیت رقابتی و جلب وفاداری مشتریان باید در بازاریابی رابطه‌مند (Relationship Marketing) سرمایه‌گذاری کنند. اینترنت به عنوانی راهی کارآمد در این راستا به سازمان‌ها کمک می‌کند.

راهکاری جلب اعتماد مشتریان

کسب و کار موفق: راهکارهای جلب اعتماد مشتریان

کسب و کار موفق: راهکارهای جلب اعتماد مشتریان
شیما مسائلی
۱۳ خرداد ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
کسب و کار موفق: راهکارهای جلب اعتماد مشتریان
مقدمه: جلب اعتماد مشتریان کار ساده‌ای نیست؛ چرا که اعتماد به سرعت و از طریق نیرنگ به دست نمی‌آید. شرکت‌هایی که اعتماد مشتریان خود را از دست داده‌اند و احتمالا شما هم مواردی را می‌شناسید، این مطلب را به خوبی می‌دانند.

قبل از اینکه مشتری از شما خرید کند باید بتواند به شما اعتماد کند. باید مطمئن شود که پیام‌های شما دقیق است و دقیقا همان کالا با ویژگی‌هایی را می‌فروشید که تبلیغ می‌کنید و اگر در حین فرآیند مبادله مشکلی بروز کرد از مشتری حمایت می‌کنید.

مسئله اینجاست که اعتماد به سرعت و از طریق وعده وعید به دست نمی‌آید و البته معنای این حرف را شرکت‌هایی که اعتماد مشتریان خود را از دست داده‌اند بهتر می‌دانند. آنها مادامیکه تلاش می‌کنند تصویر برند خود را اصلاح کنند، متوجه می‌شوند که دیگر با تعدادی تبلیغ نمی‌توان آثار بدی که در ذهن مشتریان باقی مانده را اصلاح کرد.

 اعتماد را نمی‌توان به زور به خورد مردم داد.

به جای اینکار باید به طور طبیعی اعتماد مشتریان را جلب کرد.

 اما چطور؟

۱٫ برای جلب اعتماد مشتریان امنیت مبادلات را بالا ببرید

گام اول اینست که از احساس امنیت مشتریان در حین خرید از شرکت اطمینان حاصل کنید. حتی اگر محصولات خود را از طریق پلت فرم‌های تجارت الکترونیک نمی‌فروشید، مشتریان همچنان به وبسایت شما سر می‌زنند و اطلاعات موجود در سایت شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

به همین دلیل حفظ امنیت مبادلات نقش ویژه‌ای در جلب اعتماد به برند شرکت بازی می‌کند.

به عنوان مثال اگر تبلیغات اسپم برای آنها بفرستید یا روند پرداخت دشواری داشته باشید، مشتریان به امنیت پلت فرم‌های شما مشکوک می‌شوند.

بنابراین امنیت مبادلات خود را به کمک SSL Protection به سادگی می‌توانید افزایش دهید؛ از روش‌های پرداخت مطمئن استفاده کنید؛ و نشان‌های افتخار خود را به نمایش بگذارید – نشان‌های استاندارد تنها و بهترین شاخص‌های آنلاینی هستند که منجر به جلب اعتماد مشتریان می‌شود.

۲٫ برای جلب اعتماد مشتریان در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی از چند جهت کارساز است: برند شما دائما در معرض نمایش قرار می‌گیرد، تعداد فالوورهای شما بالا می‌رود و کاربران و مشتریان درک بهتری از ویژگی‌های برند شما به دست می‌آورند.

هر چه سریعتر برند خود را معرفی کنید و اغلب در معرض دید عموم باشید، سریعتر می‌توانید اعتماد دیگران را جلب کنید.

یکی از نقاط قوت شناساندن برند از طریق شبکه‌های اجتماعی، امکان انعطاف بیشتری است که در این شبکه‌ها دارید؛ از تعامل با فالوورهای قدیمی گرفته تا پست کردن تصاویر و ویدیوهای جدید و به روز رسانی اخبار شرکت.

کلید اینکار فقط در فعال و حاضر بودن در پلت فرم‌های اجتماعی است.

۳٫ برای جلب اعتماد مشتریان دست پایین را بگیرید و بیش از آنچه تعهد دارید تحویل بدهید

مشتریان مانند گذشته اعتماد زیادی به برندها ندارند و یکی از دلایل چنین تغییر عقیده‌ای اینست که تصور می‌کنند به آنها دروغ گفته می‌شود. هر زمانی که مشتری شما احساس کند گمراه شده یا کلاه سرش رفته است، برند شرکت را مسئول آن دانسته و از آن جدا می‌شود.

به همین منظور زمانی که موضوع برآورده ساختن انتظارات گوناگون مشتریان در میان باشد، بهترین استراتژی برای شرکت این است که کمتر قول داده و بیشتر از آنچه متعهد شده تحویل دهد. اگر تحویل کالا یک هفته طول می‌کشد، به مشتریان خود بگویید که دو هفته طول خواهد کشید. اگر عمر مفید محصول شما ۱۰ سال است، هنگام توضیح به مشتری بگویید ۸ سال است. بنابراین هرگز در شرایطی قرار نمی‌گیرید که تعهدات خود را بشکنید (حداقل می‌توان گفت که برای اکثر مشتریان تان اینطور خواهد بود).

۴٫ برای جلب اعتماد مشتریان خدمات پس از فروش را جدی بگیرید

زمانی که مشتری شما با مسئله‌ای مشکل دارد، اعتماد بین او و شرکت شکننده می‌شود. اگر زمانیکه با مشکل مواجه می‌شود خدماتی سریع، موثر و به یاد ماندنی دریافت کند همیشه برند شما به عنوان برندی قابل اعتماد در ذهن او می‌ماند.

اما اگر در این شرایط توپ را به زمین مشتری بیاندازید، احتمالا برای همیشه او را از دست خواهید داد و این مسئله به شهرت برند شما آسیب می‌رساند. بنابراین خدمات به مشتریان را جدی بگیرید. صرفا به روش‌های مقرون به صرفه برای رفع مشکل بسنده نکنید. اطمینان حاصل کنید که مشتری شما احساس شنیده شدن دارد و مورد قدر دانی قرار گرفته است و به همین منظور از حدود مسئولیت‌های خود برای خوشحال کردن مشتریان تان فراتر بروید.

۵٫ برای جلب اعتماد مشتریان برند خود را شخصی کنید

شخصی سازی برند شرکت در بازاریابی و تبلیغات، مانند تعاملات متداول با مشتریان و مصرف کنندگان کارساز است. در پاسخگویی به مشریان نسخه نپیچید؛ به جای اینکار به کارمندان آموزش دهید که دلسوزانه پاسخگو باشند و مانند افراد واقعی با آنها برخورد کنند.

این تغییر کوچک بیشتر انسانی به نظر می‌رسد، تا معامله گرانه و همین دلیل به شدت دیدگاه مشتریان را به نفع شما تغییر می‌دهد.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۶٫ برای جلب اعتماد مشتریان ارتباطات بیشتری برقرار کنید

هیچوقت مشتریان خود را در ابهام نگه ندارید. به عنوان یک قاعده‌ی کلی، زیاد با مشتریان در ارتباط باشید، هر چه بیشتر با مشتریان خود صحبت کنید بهتر است. این استراتژی به خصوص زمانی بسیار موثر است که کار شما با مشتری به صورت یک به یک است، مثل بازاریابان یا مشاوران.

درباره‌ی اهداف و فرآیندهای شرکت با ذهن باز و شفافیت برخورد کنید و اگر زمانی خطایی به وجود آمد، به طور فعال خطا را اعلام کنید. اگر به علت سهل انگاری یا انکار پای شما به دادگاه و مطبوعات برسد تمام آنچه برای جلب اعتماد مشتریان رشته بودید پنبه می‌شود.

ژوزف پین (Joseph Pine)، محقق در زمینه‌ی “سفارشی سازی انبوه“، در سخنرانی TED خود بیان می‌کند که مشتریان به دنبال احساس تایید و تصدیق بابت آن چیزی هستند که خریداری می‌کنند، اما اعتبار فروش از این طریق یه دست نمی‌آید. او در این سخنرانی به بیان تجربیاتی می‌پردازد که گرچه ممکن است مصنوعی به نظر برسد، اما در هر شرایطی میلیون‌ها تومان پول به جیب شما سرایز می‌کند. تماشای این سخنرانی را حتما پیشنهاد می‌کنم.

۷٫ برای جلب اعتماد مشتریان همیشه در دسترس باشید

هم راستای سایر توصیه‌ها در این زمینه، ضرورتا برند شما باید همیشه برای افرادی که به نحوی به اطلاعات شما نیاز دارند در دسترس باشد. در صفحات فرودی (Landing page) اطلاعات مربوط به شماره تلفن خود یا چت آنلاین قرار دهید، اینکار به سرعت نرخ تبدیل (Conversion Rate) شما را بالا می‌برد. چرا؟ زیرا افراد زمانی که بدانند در هر موقعیتی می‌تواند با شرکت ارتباط برقرار کنند، احساس راحتی بیشتری پیدا می‌کنند.

اطمینان حاصل کنید که مشتریان شما همواره چندین راه ارتباطی با شما را در اختیار دارند – و یا اگر فرد دیگری مسئولیت کار مورد نظر را دارد، شماره او را برای موارد اورژانسی در اختیار مشتری قرار دهید.

جلب اعتماد مشتریان پدیده‌ای نیست که به سرعت به دست بیاید و البته همیشه روش سر راستی نیز برای آن وجود ندارد. اما این ۷ استراتژی به شما کمک می‌کند که برای جلب اعتماد مشتریان خود در جهت درستی گام بردارید. بنابراین در راستای این هدف، قدرتمندترین استراتژی شما پیگیری است. هر چه پیگیری شما در ارائه خدمات به مشتریان و محصولات خود بیشتر باشد، شهرت برند شما رشد سریعتری خواهد داشت و مشتریان فعلی شما بیشتر به شرکت وفادار خواهند ماند. متاسفانه حتی بهترین استراتژی‌ها در زمینه جلب رضایت مشتریان هم برای کارساز بودن، به زمان و تلاش نیاز دارند، بنابراین از امروز شروع کنید.

برند کسب و کار: 6 نکته برای ایجاد برند یک کسب و کار موفق از ابتدا

۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما

۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما
شیما مسائلی
۶ خرداد ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۶ نکته برای ایجاد یک برند موفق از ابتدای کسب‌وکار شما
مقدمه: برندینگ خوب، هسته‌ی مرکزی هر کسب‌وکار موفقی است. اما بیشتر نکاتی که درباره برندینگ یا برندسازی به صورت آنلاین می‌خوانید، درباره‌ی حفظ یا بهبود برند کسب‌وکار شماست. اما اگر کسب‌وکار شما تاکنون برند نداشته است یا اگر به تازگی شروع کرده باشید، چه؟

مراحلی که در ادامه برای برندسازی کسب‌وکار خواهیم گفت، آسان نیستند اما ممکن‌اند، حتی برای کسی که در این راه حرفه‌ای نباشد (در نوشته خلاصه کتاب ایده عالی مستدام Made to Stick راهکارهای عملی بیشتری برای برندینگ توضیح داده شده است). در مرحله آخر نیز باید از فرد متخصصی کمک بگیرید، خواه از نیروی مستعد درون سازمان یا آژانس‌های بازاریابی برون‌سازمانی. اما زمانی‌که موضوع ویژگی‌ها و کیفیت پایه‌ی برند کسب‌وکار شما در میان باشد، تنها چیزی که به آن نیاز دارید اندکی زمان، تحقیق و آگاهی عمیق درباره نحوه‌ی فعالیت کسب‌وکارتان است. برای ایجاد و شهرت برند کسب‌وکارتان ملاحظات ۶ گانه‌ی زیر را در نظر بگیرید:

۱٫ بازار هدف خود را مشخص کنید

برای مرحله‌ی اول در ایجاد و شهرت برند کسب‌وکار تان اینست که درباره ویژگی‌های مخاطبان هدف خود فکر کنید. پیام رسانی و تصویرسازی شما باید برای دسته‌ی مشخصی از مخاطبان مشابه باشد. دسته بندی‌های بسیار جزئی مخاطبان – مثلا اگر مثال اغراق آمیزی بزنیم، تقسیم بندی آنها به هر فرد – کار بیهوده ایست، شما باید شبکه‌ی بزرگتری از مخاطبان را در یک دسته تقسیم‌بندی کنید، اما در نهایت از نیازهای فردی هر مخاطب فاصله می‌گیرید.

به جای این کار، تقیسم‌بندی را از یک یا دو دسته‌ی کلیدی از مخاطبان خود شروع کنید و سپس کم کم آن را گسترش دهید. درباره‌ی هر دسته از مخاطبان به دقت فکر کنید: آنها چه افرادی هستند؟ نیازشان چیست؟ چه می‌خواهند؟ چه عملکردی نشان می‌دهند؟ از چه چیزهایی خوششان می‌آید؟ دوست دارند با آنها چگونه صحبت شود؟

۲٫ برند رقبای خود را بشناسید

برای مرحله‌ی دوم در ایجاد و شهرت برند کسب‌وکارتان اینست که برند رقبای خود را ارزیابی کنید. با بررسی کارهایی که رقبایتان پیش از شما انجام داده‌اند، می‌توانید اطلاعات مهمی درباره‌ی بازاریابی در صنعت خود به دست بیاورید. لوگوهای آنها را چطور ارزیابی می‌کنید؟ وجه تمایز آنها از یکدیگر چیست؟ چگونه با مشتریان ارتباط برقرار می‌کنند؟ این نکته را توجه کنید که هرگز از ویژگی‌ها و برند آنها برای کسب‌وکار خود کپی‌برداری نکنید. به جای این کار، به انگیزه‌های پشت هر یک از این انتخاب‌ها توجه کنید و از کیفیت آنها برای مرحله‌ی بعدی خود استفاده کنید.

۳٫ وجوه تمایز کسب‌وکارتان را از هم تفکیک کنید

برای مرحله‌ی سوم در برندسازی کسب‌وکارتان، تمام ویژگی‌هایی که قرار است برند شما را متمایز کند، باید مشخص شود. اگر این وجه تمایز ناشی از کلیت طرح کسب‌وکار شماست: مثلا اگر محصولات خود را ارزان‌تر از رقبایتان عرضه می‌کنید، می‌توانید آن را به شکلی در برند خود نمایش دهید. در غیر اینصورت راهی برای متمایز کردن خود از دیگران پیدا کنید. آیا برندهای دیگر قدیمی‌تر یا سنتی‌ترند؟ سعی کنید نمای برند خود را جوان‌تر و چاب‌کتر نشان دهید. آیا برندهای دیگر پرطمطراق و لاکژری هستند؟ شما تلاش کنید برندی خاکی و صمیمی‌تر به مخاطبان نشان دهید.

۴٫ برند خود را مانند یک “شخصیت” تعریف کنید

برای مرحله‌ی چهارم زمانی‌که این اطلاعات را به دست آوردید و طوفان‌های فکری برای خودتان ایجاد کردید، این فرآیند را با شخصیت دادن به برند خود (ارزشی بیش از یک لوگو یا یک شعار مکتوب) سرعت ببخشید. اگر شرکت شما یک انسان بود، چه شخصیتی باید می‌داشت؟ زن بود یا مرد؟ پیر یا جوان؟ رنگ‌بندی لباس این شخصیت شامل چه رنگ‌هایی می‌شد؟ چگونه صحبت می‌کرد؟

آیا از اینکه برخوردی مانند افراد غریبه داشته باشد، خوشحال می‌شوید؟ غذاها و فیلم‌های محبوب او کدامند؟ جواب این سوالات هرگز برای مشتریان نمود تصویری پیدا نمی‌کند، اما برای شما در به دست آوردن درک دقیقی از برند کسب‌وکارتان بسیار مفید است.

سث گادین (Seth Godin) کارآفرین و نویسنده شناخته‌شده که در زمینه‌ی بازاریابی ایده‌ها در عصر دیجیتال فعال است، در این سخنرانی TED بیان می‌کند که در جهانی با گزینه‌های زیاد و زمان بسیار کم، انتخاب بدیهی ما باید نادیده گرفتن گزینه‌های معمولی باشد. این معلم بازاریابی در سخنرانی خود به بیان چرایی این امر و زمانی‌که توجه ما به تبلیغی جلب می‌شود، می‌پردازد و در نهایت بیان می‌کند که آگهی‌های عجیب و غریب و حتی بد، از آگهی‌های کسل‌کننده بهترند. تماشای این سخنرانی را به کارآفرینانی که به دنبال برندسازی قوی هستند، پیشنهاد می‌کنم.

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۵٫ شخصیت برند خود را در حوزه‌های مختلف به کار بگیرید

برای مرحله‌ی پنجم در برندینگ درباره این مسئله که ویژگی‌های شخصیتی برند شما در حوزه‌های انعطاف‌پذیر و عملی استراتژی‌ بازاریابیتان چگونه پدیدار می‌شود، فکر کنید. چه ترکیب رنگ‌هایی برای برند خود در نظر دارید؟ لوگوی شما احتمالا چگونه خواهد بود؟ پیام شما چگونه در محتوا و دیگر موارد تبلیغاتی منعکس خواهد شد؟ و حتی اگر می‌توانید، این مسئله را هم تصور کنید که چگونه برند شما به عنوان یک “شخصیت” با جمعیت مخاطبان کسب‌وکارتان ارتباط برقرار می‌کند.

این شخص (برند شما) چگونه با آنها برخورد می‌کند؟ چگونه صحبت می‌کند؟ چگونه اعتماد و وفاداری آنها را جلب می‌کند؟ جواب دادن به این سوالات کار ساده‌ای نیست، اما برای پایه‌ریزی هویت برند شما ضروری است.

۶٫ کمک بگیرید

برای مرحله‌ی ششم در ایجاد برند کسب‌وکارتان، با شناخت کم و بیشی که از اساس و هویت برند خود دارید، از کمک یک متخصص برای تحقق چشم‌انداز خود بهره بگیرید، مگر اینکه در زمینه‌ی طراحی گرافیکی یا بازاریابی مهارت خلاقانه داشته باشید. در غیر اینصورت بهترین گزینه برای شما، کمک گرفتن از یک متخصص و دانش‌آموخته‌ در این زمینه است. می‌توانید یک فرد آشنا با تکنیک‌های برندسازی استخدام کنید یا این کار را از طریق برون‌سپاری به آژانس‌های بازاریابی انجام دهید.

در این مرحله نیز اهمیت دارد که همواره از روند جریان کار مطلع باشید و کارکنان خود را از ویژگی‌های برند شرکت آگاه کنید. زمانی‌که نما و شخصیت برند خود را شکل دادید، مسئولیت‌های شما در این خصوص به طور کامل تمام نشده است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان در جریان فلسفه وجودی برند کسب‌وکارتان هستند و از آن به درستی استفاده می‌کنند. همینطور بازنگری برند برای هر چند سال یک بار، کار بسیار خوبی است. منسجم و متناسب با اهداف برند شرکت فعالیت کنید و مطمئن باشید که کسب‌وکار شما بیشتر به چشم خواهد آمد و پتانسیل اجرایی و نگهداری آن نیز بالا خواهد رفت.

مطالعه‌ی خلاصه کتاب ایده عالی مستدام Made to Stick برای آگاهی از راهکارهای عملی بیشتر برای رسیدن به کسب‌وکار موفق مفید خواهد بود.

راز موفقیت : مقدمه ای بر 7 راز موفقیت کسب و کار در بازارهای پر رقابت

۷ راز موفقیت در بازارهای پررقابت

۷ راز موفقیت در بازارهای پررقابت
شیما مسائلی
۱۰ فروردین ۱۳۹۶
شیما مسائلی

شیما مسائلی

نزدیک به ۱٫۵ ساله در بلاگِ مدیر نوشته‌های کارآفرینی و مدیریت منتشر می‌کنم. کتاب ترجمه شده اولم با عنوان "فروشگاهی برای همه چیز: جف بزوس و عصر آمازون" منتشر شده. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید.

آرشیو نوشته‌ها
۷ راز موفقیت در بازارهای پررقابت
مقدمه: با ورود رقبای جدید، شما باید قواعد جدیدی برای رقابت ایجاد کنید. اینجا درباره هفت قانون طلایی موفقیت در بازارهای پر رقابت بخوانید.

کارآفرینی تا حدودی شبیه موج‌سواری است. شما دل را به دریا می‌زنید و تا رسیدن امواج صبر می‌کنید. لزوما تمام موج‌ها شبیه یکدیگر نیستند، اما تعدادی از آنها هستند که امیدوارید بتوانید روی آن سوار شوید. مابقی امواج راه به جایی نمی‌برند. همچنین برخی از آنچه انتظار داشتید، بزرگترند و مسلما هیچکدام کوچکتر نیستند!

گاهی در میان آبها تنها هستید، بنابراین قادرید بدون تداخل و نیاز به رقابت موج‌سواری کنید. در مواقع دیگر، آب بسیار کف‌آلود شده است چون مردم شنیده‌اند که شرایط مناسب است و تصمیم گرفته‌اند که وارد آب شوند.

اگر فقط کمی زودتر یا دیرتر از موعد به ساحل برگردید، ممکن است همه چیز را از دست بدهید (در خلاصه کتاب ذهنیت موسس درباره غلبه بر بحران‌های قابل پیش‌بینی شروع هر کسب‌وکار توضیحات بیشتری داده شده است). هر چقدر بیشتر در برابر ایده‌ها و تجربیات جدید با دید باز برخورد کنید، در مسیر کارآفرینی احتمال موفقیت بالاتری دارید.

برنامه نتوچرال پروداکت اکسپو وست (Natural Product Expo West) بزرگترین برنامه مربوط به محصولات غذایی در جهان است. بیان شرایط این برنامه‌ برای تصدیق مثال بالا، نمونه مناسبی است. امروزه این برنامه رقابتی‌تر شده و پول بیشتری هم در این حوزه کسب می‌کند.

تعداد غرفه‌ها و شرکت‌کنندگان این برنامه به طور قابل ملاحظه‌ای در طول سالهای اخیر افزایش داشته است، تقریبا از سال ۲۰۱۰ دو برابر شده است. شرکت‌های جدید عینا از ایده‌های موفق کپی‌برداری می‌کنند و شرکت‌های قدیمی‌تر به توسعه محصولات جدید روی آورده‌اند.

جایگاهی که در گذشته مانند اقیانوسی وسیع بود، هم اکنون پر از رقابت شده است.

توجه به این تغییرات جالب است! اما از طرفی شرایط انتخاب برای خریداران خوار و بار در سالی که پیش رو است، دشوار شده است. بنابراین جلب اعتماد به اطلاعات منتشر شده در خصوص محصولات غذایی شاخصی است که اهمیتی فزاینده پیدا می‌کند.

بازارهای شلوغ تر، به معنای ایجاد موقعیت برای شرکت‌هایی با برندهای شناخته شده است. اما در ادامه درباره اقدامات شما در چنین شرایطی بخوانید:

نوشته‌های با آنچه می‌خوانید

۱٫ دستپاچه نشوید

التهاب بازار در هر صنعتی ممکن است برای فعالان فعلی بازار به مثابه زنگ خطر باشد. همیشه این مطلب را بخاطر داشته باشید که هر رقیبی موفق نخواهد شد. البته این بدان معنی نیست که رقبای خود را دست کم بگیرید، اما ورود به بازار و موفقیت در بازار دو مطلب کاملا مجزا از هم هستند.

۲٫ از قلمرو خود محافظت کنید

هنگامی‌که صنعتی هنوز جوان است، زمان مناسبی برای ورود به آن بازار است. در نتیجه زمانی‌که سایر رقبا وارد می‌شوند، شما قادر به استفاده از اهرم‌های دفاعی خود خواهید بود. روابط شرکت با مشتریان و هرآنچه مرتبط و موثر بر فعالیت‌های شرکت است را تقویت نمایید. شما باید رقبای خود را پیش‌بینی کنید. در این خصوص هرگز منتظر غافلگیر شدن توسط مانور جدید آنها نباشید.

۳٫ به‌طور وسواس گونه‌ای نسبت به کیفیت محصولات حساس باشید

وفاداری مشتریان ارتباط تنگاتنگی با محصولات شما دارد. اگر مشتری شیفته آنچه شما عرضه می‌کنید باشد، هرگز شما را رها نخواهد کرد و اهمیتی ندارد رقیب شما در این راستا چقدر تلاش نماید. هر بار محصولی فوق‌العاده را عرضه نموده و پیوسته کیفیت محصولات را پایش کنید. به اطلاعاتی که مشتری به شما می‌دهد اعتماد کنید و از این طریق کیفیت محصولات خود را به ابزار دفاعی تبدیل نمایید.

۴٫ تنبل نشوید

همیشه در عرضه آنچه مشتری به دنبال آن است، پیش قدم باشید. محصول دیروز شما لزوما محصول مناسبی برای امروز نیست. پیوسته در حال ایجاد بهبود باشید. برندهای قدیمی و منسوخ در احتمالا آنهایی هستند که نشانه‌های تغییر را نادیده می‌گیرند. علاوه بر اینکه به خود محصولات توجه می‌کنید، به طراحی، بسته‌بندی و بازاریابی آنها نیز توجه کنید.

۵٫ زمان را دریابید

از زمانی که در اقیانوس آبی هستید، نهایت بهره‌برداری را بکنید. فروش، فروش، فروش! قبل از اینکه سایرین وارد بازار شوند، تا جایی‌که می‌توانید بفروشید. تلاش خود را با رشد بازار افزایش دهید. در این خصوص، تنها تمرکز بر فروش به مشتریان جدید کافی نیست، بلکه توجه کنید که از چه راه‌هایی و چگونه می‌توانید به مشتریان فعلی خود نیز بیشتر بفروشید.

۶٫ در ماموریت خود ثابت قدم باشید

همواره ماموریت خود را تصدیق و هدفی را که شرکت شما برای آن مشغول به فعالیت شده است، بازگو کنید. توجه داشته باشید که مصرف‌کنندگان فقط خریداران محصولات شما نیستند، بلکه آنها برند شما را می‌خرند. برندهایی که هم‌تراز ارزش‌هایی هستند که مصرف‌کننده با اطمینان از اینکه نیاز او را برآورده می‌کند، اقدام به خرید آن می‌نماید. در این راستا ثابت قدم باشید.

۷٫ برای هیچکاری تعجیل نکنید

هرگز محصولات خود را صرفا به دلیل بهره‌برداری یا تامین نیازهای سرمایه‌گذاران عرضه نکنید. بلکه به این دلیل محصولات خود را عرضه نمایید که در مقطع زمانی فعلی مورد نیاز بازار هستند یا اطمینان دارید که محصولی فوق‌العاده را بر عرضه آماده کرده‌اید. در مقابل وسوسه شدید تضمین موفقیت کسب‌وکار خود با صرف پول بیشتر و گسترش مقیاس عرضه مقاومت کنید. همواره به خاطر داشته باشید که برندها افول می‌کنند، زیرا در موقعیت‌های اشتباه به سرعت تصمیم گرفته و اقدام می‌نمایند.